Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

MrPierc

Uvěřitelné Sci-Fi, které se odehrává v jedné chalupě během loučení s učitelským kolegou. Jsem doslova šokovaný geniální zápletkou, která boří historické i náboženské mýty celého lidstva, jak ho doposud známe. Je to tak prosté a přesto logické. Veškerá historie a informace jsou během let překrouceny lidmi. Překroutili to, protože se jim to hodilo. Je krásné tomuto filmu věřit, ale zároveň se člověk bojí. Vše, čemu věří ze strachu před smrtí, je zde zdevalvováno prostým vyvsvětlením. Mystické záhady staré doby jsou nyní tak obyčejné. Je zajímavé ale sledovat vzdělané lidi, kteří tomu přesto nechtějí věřit. Nechtějí věřit té jednoduché pravdě, kterou měli celou dobu před očima. Vytrhává je to z jistoty a najednou jsou jako malé děti, které se bojí neznáma, dokud si to nějak nezdůvodní. Chceme věřit, že po životě přijde něco lepšího, ale fakta jsou bolestivá, proto jsme si vytvořili tolik berliček. Film, který nemá drahou hollywoodskou výpravu, ale díky síle slova a prosté logice je více fascinující než velkofilmy s mimozemšťany. Ještě teď mám ten vtíravý pocit nejistoty, musím si to pustit ještě jednou! ()

TomikZlesa

Film který by ani nepotřeboval obraz, důležitý jsou pouze slova. Je až neuvěřitelné kolik se toho dá vymáčknout z jedné nezáživné místnosti a nezáživných herců když se jim do ůst vloží správná slova. ()

cubajz

film, kterému stačí k ohromení diváka skvělý scénář, parta inteligentních lidí sedící u krbu v opuštěném srubu a poutavé vyprávění jednoho z nich - zbytek už dotvoří divákova fantazie... ()

Wladi.mir

Nikdy v životě jsem neviděl film ve, kterém by zaznělo tolik filozofických otázek. Skvělý scénář a příběh. Celou dobu jsem si myslel, že to tlachání lidí mě musí omrzet, ale vůbec. Divný a zvláštní film zároveň a je pravdou, že ne každý by to dokoukal do konce, ale přece jen to ve mě něco zanechalo. Škoda, kdyby tento film někdo udělal s dobrou výpravou do minulosti "jeskyňáka" bylo by to jedno z kultovních sci fi. ()

vykur!

Dr. Will Gruber: I still don't believe you, you know. You need help. John Oldman: Everybody needs help. Dr. Will Gruber: Yes, well. Some more than others. ()

Kwaichi

Nebudem sa na ten príbeh pozerať doslovne, ako nám bol predložený. Však je to úplná blbosť. Nikto by nemohol prežiť tak dlho, nemyslím len z fyziologického hľadiska, ale najmä city k blížnym, nebezpečenstvo všade okolo nás, vojny, znudenie z nekonečného života... Bolo by nemožné vyhnúť sa smrteľnému nebezpečenstvu, alebo pocitu samoty, nevydržal by to a siahol by si na život sám. Ak by to inak nešlo a vždy by sa prebral k životu, zalial by si aspoň nohy bo betónu a skončil na dne oceánu. Jedine, ak by to bola nadľudská bytosť... ktorá nemôže zomrieť. Ale čo by tu robila? Ako je možné, že by len tak bezcieľne blúdila po povrchu zemskom? Ak by to aj bolo tak, že by ho tu niekto uvrhol do "vezenia" a predtým mu vymazal pamäť, za tých 14000 rokov, by sa určite rozpamätal, alebo si uvedomil podstatu svojho bytia a niečo robil alebo aspoň našiel spôsob ako odtiaľto odísť. O rozdielnom vzhľade už ani nehovorím, nie sú kromaňonci len tak náhodou čierni? Ako vravel, že nestarol a nemenil sa, tak ako sa mohol z černocha stať beloch. A keď si ešte predstavím, že bol vždy tam, kde sa vo svete niečo dialo, dokonca aj pri ľudoch, ktorí sa preslávili až po smrti. To by bolo možné ozaj len vtedy, ak by to bola nadľudská bytosť, ktorá by mala okolo seba nejaké fluidum, sústredila by energiu, ktorá by veľmi pozitívne, alebo negatívne ovplyvňovala svoje okolie. No ako vravím, nebudem sa na to pozerať z pohľadu samotného príbehu, ale pozriem sa na skrytú podstatu, ktorou chcel autor otriasť našimi základmi, dogmami, ktorým veríme tisícročia. V mojom prípade sa mu to absolútne nevydarilo. Stojím nohami pevne na zemi a nenechám sa opiť suchým rožkom. Pár pozitívnych hviezdičiek udeľujem len za presvedčivé herecké výkony, s spracovanie, vďaka ktorému sa to dalo pozerať aj do konca, aj keď celý dej prebiehal len v jednej izbe. ()

laik_60

Šmangote !!! To bol scenár. Čo všetko musel naštudovať ten pán Bixby !!!! Väčšinou kašlem na SCIFI ale tento fil je výnimka potvrdzujúca pravidlo. Až som začal rozmýšľať nad jednym zadrhelom, ako to, že z tej spusty ľudí, čo poznal nestretol v ďalšom desaťročnom intervale nikoho ???? zdá sa mi to za tých 14 tisic rokov štatisticky nemožné. :) ()

Stallone odpad!

Film jsem zhlédnul na doporučení a jsem znechucen. Na amatérský dabing, jsem si chvíli zvykal. Do budoucna bych volil film s cz titulky než amatérský dabing (v měřítku ´´amatérský´´ byl v pořádku). Tak jdeme na to. Herecké výkony byly podle mého názoru špatné. Film má obrovskou myšlenku a stejně tak i nevyužitý potenciál. Pluje si svým vlastním tempem, kdy se skupina ´´odborníků´´ chová opravdu hodně zvláštně. Čekal jsem drama, zvyšující se napětí a závěrečné BUM. Dostal jsem nudu a opravdu pitomé dialogy. Až do otázky náboženství jsem byl přesvědčený, že se film může podařit a bude kvalitní. Ale od diskuze na toto téma šel film jasně do ODPADU. Mám rád historii, čtu si o ní, přemýšlím o ní. Možná někteří lidé, kteří tu hodnotí vysoko se snaží udělat z filmu jakou si ´´revoluci´´. Třeba chtějí vypadat moudře, přechytrale a právě se jim hodně líbí ta otázka náboženství. Neuvědoují si, že ten film je absolutní nesmysl, který byl vymyšlen. Hledají hloubku tam, kde není. Tohle je přesně ten typ filmu, kdy ho někdo pokládá za výjimečný právě svým poukazem hlavně na to náboženství a neuvědomuje si, že je to jen nesmysl, který vůbec nevychází z reality, ale z výmyslu nějakého člověka - scénáristy, který za to dostal plat, jako my ve fabrice. Nemá cenu nad filmem přemýšlet, protože nedostáváme informace, které by nějakým způsobem byly postaveny na reálných historických důkazech. Je to jen sci-fi se špatnými hereckými výkony, s příběhem, který se neposuvá dál a ke konci nedokáže šokovat, i když by si to strašně moc přál. (Vtipné bylo, jak se ty lidé zlobili, uvěřili mu, pohrozili a když řekl, že je to výmysl, ihned uvěřili zase tomu, že to neexistuje. Poté umře člověk a přítelkyni hlavního hrdiny úplně v pohodě). Tohle je hodně špatný film a já hodnotím protestním ODPADEM. Mimochodem, pár odpadů i s komentáři tu je a i komentáře jsou v celku pravdivé. ADIOS ()

C0r0ner

První minutu jsem si říkal jaká to bude sračka. Prvních deset minut se mi líbilo pouze proto, že se sedm lidí sejde na jednom místě, což mám rád. Pak ale začal pracovat scénář a já se přistihl, jak bez mrkání sedím, rukama drtím kraj stolu a skoro nedýchám. Čím dál tím víc mě Pozemšťan vtahoval do sebe a přidával další a další parády, které pro mě byly díky zesměšnění víry v Boha (dokonale, dokonale vymyšlené) jednou z nejlepších věcí, co jsem kdy viděl. V jednom momentu jsem zjistil, že si připadám jako při nějakém vypjatém zápase, kdy si veškerou osobností přeji, aby domácí vyhráli. Ještě nikdy mě žádný film tak nevtáhl a pochybuji, že se to ještě někdy stane. To, že to nakonec všechno dalo smysl, že to bylo velmi komorní bez zbytečných efektů a nesmyslů, že se to stoprocentně trefilo do tématu, kterému se už dost dlouho věnuji, že to bylo překvapivě dobře zahrané, že to mělo jeden z nejlepších scénářů, co jsem kdy viděl, znamenalo, že jsem bez jakýchkoli očekávání viděl jeden z nejlepších filmů všech dob. Mrzelo mě jenom jedno, že jsem to mohl poprvé vidět pouze jednou. 100% ()

Matrinx

Škoda, toho malého rozpočtu. Zajímavý námět, ale představoval bych si to "trochu" jinak. Ta jedna malá místnost nedává zrovna moc dramatických příležitostí, a občas jsem se i nudil. Představoval bych si to spíš na ten způsob ala Fontána - s velkou výpravou :) Každopádně má u mě plus za intelektuální útočení na náboženství... ()

iommi

Viete čo je na tom najhoršie? Ten hryzavý vnútorný pocit, že by sa to dalo spraviť ešte lepšie, ešte viac, a do hĺbky, a iné záludnejšie otázky, a argumenty, a ... Vo všeobecnosti nie som zástancom remakeov, ale v tomto prípade by som kvalitnú "prerábku" uvítal. Len by to chcelo dať dokopy na placi skutočných odborníkov, nie hercov. A ani myšlienka na rozhlasovú hru nie je na zahodenie. A sakra! Ako keby som nemal nad čím rozmýšľať aj bez toho. ()

Wormboy

Tak toto bol presne salok mojej kavy. Mohol by som sa na to pozerat niekolko hodin a aj tak by mi bolo malo. Genialne! ()

J0hny5

Zfilmování není nijak zvlášť zdařilé, herecké výkony nenadchnou, efekty se nekonají. Ale ta myšlenka ve filmu je tak zajímavá a originální, že ho jen díky obsahu vystřelí do výšin. Já jsem se nenudil a byl jsem neustále zvědavý na pokračování zajímavého příběhu. 80% ()

sulimo

Naprostá konverzační nádhera. Film, který Vás do sebe vtáhne natolik, že začínáte přemýšlet, na co byste se zeptali Vy osobně. Sci-fi bez jediného speciálního efektu, ale za duši a mozek Vás to chytí víc, než cokoli, co jste doposud viděli. Mě prostě profesor Oldman dostal, věřila jsem mu to, a chtěla bych potkat taky takového starého (ne nesmrtelného!!!) jedince, aby mi ty naše lidská nedorozumnění takhle krásně vysvětlil i v reálném životě. Souhlasim, že obrazová složka klidně mohla být vypuštěna, ale jak jsem již napsala, moudrost tohohle díla spočívá ne ve formě, ale v obsahu a dle mého názoru je duševní obohacení přece jen o veliký fous důležitější a pro mě působivější, než chvilkové vizuální uspokojení. Tohle z hlavy prostě nedostanu. ()

Flynn

Váhám jestli dát 4, nebo 5. Asi první konverzační sci-fi, které jsem viděl (pokud pominu K-Pax, kde se aspoň trochu něco událo). Myslím, že by to bylo skvěle zpracovatelné i v divadle. Zasloužilo by si to na některé pozice silnější herecké obsazení, ovšem jinak super nápad. Hudební podkreslení mi překvapivě vůbec nevadilo, naopak na počátku filmu pomohlo ke vtažení do děje. Mě se to prostě líbilo. Ovšem příjde mi to jako zpracování na DVD a nebo jako TV film. Ovšem vyníkající. ()

Martrix

V historii je spousta bílých míst, o kterých věda nic neví. Ale to je pro spoustu lidí neakceptovatelné a tak udělají cokoliv, aby je aspoň "dočasně" zaplnili hypotézou, doměnkou, přáním...smyšlenkou, dezinformací... . A pokud je to dobrá teorie, tak bez ohledu na její pravdivost, bude mít vždy přednost před slovem, které vědci tak neradi používají: nevíme. I o tom tento film je. Tvůrci staví diváka do stejné pozice v jaké se nacházejí postavy filmu. Uvidíme jak reaguje mladá studentka, zamilovaná žena, ortodoxní křesťanka, tři vědci a psycholog na tvrzení, že se jejich přítel potuluje po světě 14 tisíc let a na jeho komentáře některých historických momentů. Sledujeme diskuzi, která není hloupá, není moralizující, ale současně není zbytečně fundovaná a přechytrale filozofující; v této sestavě je uvěřitelná. V tomto ohledu se film povedl a jde o solidní konverzačku, která sice poněkud schématicky, ale vcelku věrohodně ukazuje, jak reagují různé typy lidí na možnost, že je těch bílých míst mnohem víc, než si mysleli. Většina diváků se aspoň v jedné z postav najde a podle toho se bude odvíjet i přijetí celého příběhu. Po nás se sice nechce, abychom povídání Oldmana uvěřili, ale ať chcete nebo ne, názor si uděláte a bude součástí hodnocení filmu. A to je na Pozemšťanovi výjimečné. Donutí vás přemýšlet a "zapojit se" do diskuze. Pro skeptika mého ražení je jakékoliv "a co když je to jinak?" vítanou možností pro rozvíjení/rozjívení fantazie. To za hvězdu navíc stojí. ()

zette

John, stejne jako Gump byl u vseho, jen s tim rozdilem, ze Forrest to stihl vse za jeden lidsky zivot:-). Podobne namety mam rad, Pozemstan ma zajimave zivotni postrehy a dobre se posloucha (zde ovsem pozor na katastrofalni cesky dabing). I diky spatnym hercum vsak film nejde vnimat vazne, ale zabava dobra. ()

kvasiva

Film mě hodně překvapil, příjemně. Hodně k zamyšlení, velice sympatické sci-fi se zajímavými myšlenkami a dialogy. ()