Red

Red

Drama / Thriller

USA, 2008, 89 min

• Marek1991

Naozaj to pripomínalo v niečom film Gran Torino, ale nebolo to až také dobré. Príbeh je zaujímavý a popisuje charakteristiky dnešnej doby ako sú ľahostajnosť, kriminalita, nespravodlivosť, neférovosť. Musím mu však vyčítať reálnosť a uveriteľnosť, či podivnú akciu, to moje hodnotenie zráža dosť nízko.(24.2.2012)

Nikdy to nevzdávej! Spravedlnost, která se zdá býti jen přeludem, si nakonec oblékne krvavý plášť. Po letech jsem se znovu podíval na zprvu nenápadné drama zakončené tragédií a musím si přiznat, že i tentokrát mě příběh dostal. Ztratí-li člověk naději, ztratí všechno. Není-li pro co žít, pak se život rozpadne v prach. Herecký koncert Briana Coxe ve filmu, který svou brutalitou (a nemyslím ani tak fyzickou) předčí nejeden horor.(25.4.2014)

Zabili mu psa a on si hodlá za každou cenu vymoci spravedlnost. Brian Cox září v atmosférickém dramatu, který i přes jednoduchý příběh nakonec tak jednoduchý není. Postavy jsou výborně napsané a zahrané, atmosféra by se v některých scénách dala krájet: A i když se to celé odvíjelo úplně jiným směrem než jakým jsem myslel že to bude směřovat, tak jsem vcelku vlastně hodně spokojen, už jenom díky tomu drsnému závěru. Škoda až moc pomalého tempa, které to místy opravdu moc brzdí.70%(10.8.2009)

• tron

Spoilery. Jojoj, škoda, že čosi také musím skonštatovať, ale Red je slabota a bieda. Dlho som ho ignoroval, až kým som si neprečítal skvelý krvák Po sezóne od Jacka Ketchuma a nezistil som, že literárnu predlohu k Red napísal práve tvrďák Jack. Chcel som si kúpiť aj knižku, z ktorej snímka vychádza, ale ako k prvému som sa dostal k filmu. A musím bohužiaľ skonštatovať, že hoci je dosť pravdepodobné, že knižka je lepšia, po nepríjemnej skúsenosti s filmom som na ńu okmažite stratil chuť. Myslel som si, že pôjde o revenge movie. Ale nešlo. Revenge movie je o úvodnom zločine, pričom zvyšok filmu sa hrdina mstí. Red o tomto nie je. Brian Cox sa celý čas snaží problém vyriešiť diplomaticky, potom dá chalanovi jednu do brucha a nakoniec je tam nezáživná, pársekundová prestrelka v nočnom lese a koniec so svetlom na konci tunela. Nedozvedel som sa, ako sa to skončilo, kto prežil a ako bol celý prípad uzatvorený. Našťastie, Cox sa snaží a aj ostatní sa snažia (vrátane Toma Sizemorea a Roberta Englunda, ktorý však hrá postavu, ktorá sa mohla vystrihnúť a nič by sa nestalo, ale chápem, režisérovým obľúbeným filmom je Nočná mora z Elm Street). Mladíkov s fotríkom budete patrične nenávidieť a priať im to najhoršie. Lenže čo z toho, keď väčšinu času dostáva na búdku hlavný hrdina, ktorý vlastne situáciu nikdy nemá naplno v rukách a občas evidentne nevie, čo robí?(8.12.2016)

Debilní bezmozkovitý zbohatlický parchanti, kterým není nic svaté! Dobře jim tak, že si je vzal do parády Avery Ludlow, alias Brian Cox, aspoň si příště rozmyslí jen tak bezdůvodně pro zábavu zastřelit bezbranného milého pejska. Tak po trochu osobnějším úvodu, kdy jsem se vyjádřil jako pravý pejskař, můžu pokračovat v hodnocení filmu. Jakmile jsem se o tomto filmu a o jeho popisu děje dozvěděl, tak jsem si řekl, že to musím vidět. Film o tom, jak nějaký parchanti jen tak z legrace zastřelí milého a hodného pejska a jeho majitel chce jen spravedlnost, která je v tomto případě kvůli známostem jeho tatínka slepá, to jsem prostě musel vidět. Já mám totiž pejsky velmi rád, každého kolemjdoucího přítulného pejska si na ulici pohladím, navíc už jsem měl za svůj život několik pejsků, má současná fenka jezevčíka je mým čtvrtým pejskem a život bez pejska si už neumím představit. Takže jako pejskař jsem čekal, jak celý film vygraduje a jestli se dočkám zasloužené pomsty. A na konci jsem se dočkal, i když to bylo provedeno trochu jinak, než jsem očekával. Ale s výsledkem jsem byl maximálně spokojený a i s tím pozitivním koncem si mě tvůrci filmu získali, dokonce i pár slziček ukáplo. Tohle byl prostě film, který mě velmi zaujal a který je ve všech směrech podařený. Kvalitní herecké výkony, výborný děj, který mě celou dobu držel v napětí, jak to vlastně dopadne, to vše z tohoto filmu dělá velice kvalitní a povedenou záležitost. A taky tenhle film přispěl k tomu, že jsem si znovu uvědomil, jak moc mám naší fenku rád, a když ke mně v druhé půlce filmu přišla z pelíšku a chtěla se mazlit, tak jsem to považoval v souvislosti se sledováním tohohle filmu za něco výjimečného a nezapomenutelného. Takovéhle parchanty, kteří se nudí, bych rovnou bez milosti střílel a nebo je dal k dispozici rozzuřeným majitelům psů, ti už by si s nimi poradili. Tomuto filmu tedy bez váhání dávám pět hvězdiček.(24.6.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné novely, kterou napsal Jack Ketchum. (Terva)