Česká RAPublika

Česká RAPublika bude první dokument o české hiphopové scéně. Jako hlavní protagonisty zde uvidíme kapely Indy a Wich, PSH a Supercroo. Producent Martin Pošta prozrazuje, že "filmaři se snaží dostat na dřeň lidem co hiphop dělají". (salazar)

Cafú

rozhodně nenosim rovnej kšilt na stranu, zlatej řetěz po tygrovi mikea tysona a vytahaný triko po mym nehubenym dědovi, ale každopádně zastávam názor, že jediná muzika na český scéně, která se dá dneska ještě poslouchat, je česká forma hiphopu. nejenže je inovativní, inteligentní, upřímná a v neustálym vývoji (tedy člověka dokáže pořád a pořád překvapovat), ale je též neuvěřitelně přesným obrazem dnešního čecháčkovskýho konzumního stylu života a svým dekadentnim přístupem na něm nenechává nit suchou. přitom však neužívaji bezvýchodnou plochou kritiku dnešních protestsongařů se světozachraňovacími komplexy, ale používají kouzlo parodie a originálních slovních obratů. navazují tak možná na různé dekadentní vlny, kterých v české literatuře nebylo málo od dob takových gellnerů či šrámků. tahle česká hiphopová scéna je dnes zejména zastupovaná všeuměleckou skupinou biggboss, která se postupně vyrekrutovala z české grafitti scény devadesátých let a možná díky tomu nemůže být člověk překvapen jejich obrovskou kreativitou a tudíž výsostnym postavením v českých luzích a taky hájích. takže mne tento dokument jednoznačně zajímal a navzdory zdejšímu nízkýmu hodnocení mě mile překvapil. ()

SallyZen

Orion není takovej hlupák, James Cole je docela sympaťák a nemá špatný Rap a Hugo Toxx je namachrovanej pitomec. Jako dokument velice zajímavé, ale mě tahle kultura nic neříká. 45% ()

zbyshek

Nevím jestli tohle dokáží ocenit lidé hip-hopem nepolíbení. Spousta "sraček", "zmrdů" a "hulení". To k tomu prostě patří. Dokument parádně vizuálně zpracován, vlastně je tomu tak po všech stránkách.. Jsem hrdý, že je takovýto dokument o českém rapu, zasloužil si ho. ()

selviskhed

"Hajzl, planeta, děvka, zmrd a prdel" říká PhDr. Radoslava Brabcová, CSc. když seznamuje rappery s výsledky lingvistické analýzy frekventovanosti slov v textech kapely Supercrooo. Už při jedné z prvních scén mě bylo jasné, že tohle bude dobré. Byl to tento dialog mezi Orionem a fotografem v ateliéru: (fotograf:)- "Proč to držení za koule?" (Orion:) - "Ale nevím, ale dycky když rapuju, tak se u toho držím za koule. A to ne.. To dělají všichni. To je prostě nějakej takovej... Jak se to říká?... Automatismus. Já nevím, jako když se podívám na rapery všechny, tak se všichni držíme za koule a nevím proč. Asi že to jde přes koule, že to jde z koulí." _____ Moje nejoblíbenější část je ta s Českým triem. Argumetačně i hudebně je určitě nejzajímavější. Vlastně bych klidně na nějaký konzert DJs třeba se smyčcovým triem šel (klavír mi tam úplně neseděl). DJ Five je zajímavý člověk. A Mike Trafic mezi natáčením Rapubliky a rvačkou na Andělu evidentně dost cvičil:) _____ Výborný je Coleův freestyle v Karviné o bábě, která ti dá cukroví, když ji pozdravíš a zeptáš se jí jak se má. Trošku jsem se za Oriona styděl při scéně ze školy, ale na druhou je to dobrý příspěvek k tématu boření mýtu o rapových superstars. Radost mi udělala ta část z Hudlic, resp. to že někteří lidé, kteří čtou, jsou schopní na rap nahlížet jako na součást nějaké literární tradice, která existuje minimálně od počátku moderny. _____ Lidé jako Vladimir 518 nebo třeba Sifon a Skarf ve filmu nechybí. Jsou to intouši a film by ztratil koherenci a atmosféru. _____ Režisérsky výborně udělané, zajímá mě jaké téma si Abrahám vybere příště. Film je na CSFD podhodnocen. ()

Sinn

Zajímavý projekt. Hip hap hop sice není moje krevní skupina, ale klidně si něco poslechnu, takže jsem na tyhle týpky byla docela zvědavá. Žádní géniové, ale ani idioti, normální kluci, co je baví hudba a hulení. Rozdělení do 10 částí - skladeb - je parádní. Hegerka je božská. ()

Abes

V čem je českej rep jinej? V čem se liší? Asi tím, že po ulici nepobíhaj bubáci s hledím, zaměřeným směrem na příslušníky v tmavě modrým. Rapeři ze Žižkova nestřílí z jedoucích lowriderů na znepřátelené gangy. Přesto o tom rýmuje slušný počet rozcvičujících se pseudoumělců, kteří by se na spartakiádě rozhodně neztratili. Tenhle humbuk barviček a polepenejch rovnejch kšiltů, zakázanejch opasků, gatí na půl žerdi, čtyř iks el hader a prvoplánovejch rýmů, odsouvá odnož repu na slepou kolej. Nalej vylej. Dochází ti slova? Jak se s tím vyrovnat? Raz dva tři a tak dál... furt nic. Začnu dělat randál a omílat jeden výraz na tisíc způsobů. Zájezdů výjezdů objezdů přejezdů blablabla. Jasně má to své mouchy. Co tady kucí předváděli byla většinou improvizace, časté počítání od jedné do pěti aby našli ta správná slova se dá odpustit. To máte jako s Partičkou, kolikrát je z toho cítit křeč ale když se rým povede tak to stojí za to. Mnohokrát jsem se od srdce zasmál a u závěrečných titulků jsem se přistihl, že hlavou házím tempo.) Hodně uživatelů nadává na rap potažmo hiphop, nejen český. Taky jsem dříve nesnášel cokoli spojeného s tímhle genre ale vězte, že existuje spousta kvalitní práce, a to nejen ze zahraničí. Stačí se zbavit stereotypů, které jsou sice s ohledem na rádoby knedlo-zelo-gangstas :) opodstatněné ale s hudbou ovšem nikterak nesouvisí. ()

bukowski83

Banda dementů honící si svá vlastní ega. Bylo mně z nich špatně a kdybych to byl býval po půlhodině nevypnul, asi bych se poblil a to mně hip-hop vůbec nevadí. ()

Winnie

5 hvezdicek uz jenom za to, jak je to tady silene podhodnoceny kvuli hysterkam, ktery nemaj radi rap (a jeste k tomu to obhajujou totalne klisoidnima argumentama na urovni zaka 5. tridy) ()

Andre3000

Tak jsem se konečně dostal k omuhle zajímavému počinu. Hip hop zvláště ten český je až na okraji mého hudebního vkusu. Vesměs poslouchám jen Indy a Wich, nebo WWW. Navíc Huga a Jamese fakt nemám rád. Ale naštěstí sem je ještě snesl. Co mě ale nejvíc překvapilo byla špatná koncepce a hlavní myšlenka. Co měl tenhle ležerní pouliční styl natáčení za smysl. Z mého pohledu hodně amatérsky natočené. Na druhou stranu zase ukazuje, že Orion, Indy a další nejsem takovými hvězdami a jedná se o normální kluky. Samotná hip hop je zvlášní styl, takže by k němu vlastně ani nepasoval krásně stylizovaný a perfektně natočený dokument/film. Co bych také rád zdůraznil, je že film ukazuje, že tyhle hip hopeři nejsou nijak vzdělaní a chytří, ale nesnaží se to ani zakrývat. Chvílemi sem se prostě bavil, i když sem věděl, že oni to myslí vážně... ()

zette

Pokud bych nedejboze byl fanousek tohoto hudebniho zanru, mozna bych byl dokumentem nadseny nebo bych ho naopak sepsul... Jako uplny laik musim rict, ze se mi misty zdal film hodne zabavny a s hodnocenim zustanu u prumeru. ()

BoXBe

Po shlédnutí RAPubliky si divák udělá postačující představu o této subkultuře, o jejich zástupcích, zasměje se, pobaví se, podiví se, zavrtí hlavou a zase se zasměje, ale rozhodně se nebude nudit a dokument mu přinese to co se od něj očekává. Mnoho otázek k zamyšlení, z nichž ta nejdůležitější zní: Má vůbec cenu o tom přemýšlet? Stojí to za to. Orion a Toxx jsou dvě baňky a slovník všech třech pánů opravdu obohacuje, ale také przní český jazyk....:) No sranda, udělejte si obrázek sami, nuda to nebude. ()

Ruuzha

Přesně tak nějak jsem to očekávall, prostě osobitě udělanej dokument, protagonisté si tam ze všeho dělají srandu a konfrontace hip hop kultury s lidma na opačný straně zájmů je fakt zajímavá a vtipná, mě se to líbilo 8) ()

Angelopul

Ty jo, ten Orion je už úplně vymletej. Jinak ale docela zábavná podívaná, kdy se z daného tématu vytřískalo, co se dalo. Ačkoliv nejsem fanoušek ani chlapců, ani současného českého rapu, musím uznat, že jsou kluci místy docela vtipní. Při scéně na úřadě jsem se válel smíchy. Výlet do ghetta je docela zajímavou sociální vsuvkou a při ostatních konfrontacích si člověk říká, že je fakt síla, jak je většinová společnost buranská. ()

Blackros odpad!

I když dokument byl sám o sobě celkem kvalitní, moc velkou roli hrály ty vymazaný hlavy, kterejm bych tak akorát nakopal. Bože já se vytočil. ()

Davosh

Po filmové, či dokumentární stránce si film víc jak jednu * nezaslouží. Až moc často je z dokumentu cítět amatérismus - mnohokrát se do záběru dostane mikrofon, mnohokrát je grafická stránka vsuvek s písmeny špatně rozestavěná a hlavně je to celé natočeno na strašně statickou kameru, ikdyž by se právě k hiphopu hodilo více experimentu a živosti. Po myšlenkové stránce jsem film doufám pochopil, vím, o co se tam všichni snažili, ale nevím, jestli to opravdu nakonec má ten výsledek. Český hiphop jako hudební styl nevyhledávám, nemyslím si o něm ani nic extra dobrého a právě v tomto dokumentu se mi to všechno špatný ještě potvrdilo. Hodně to celé vystihují 2 (možná 3) scény - tou první jsou rozhovory v rádiu; druhou je snaha o změnu jména, kdy chlapci vlezou na úřad, ihned začnou valit to svoje a za celou dobu nesundaj čepici z hlavy a strašně se diví, že se s něma nikdo nehodlá bavit. No a třetí scéna, která mě jako jediná zasáhla je ta, kde se na palouku sejdou s českými jazykovědci a snaží se jim vysvětlit, proč a jak vlastně rap pracuje se slovem a češtinou - tady jsem jedinkrát neměl hiphopery za úplné dementy. Celkově tedy hodnotím 1* ()

EstéCaňa

Většina lidí to hodnotila z pohledu hudebního stylu. Okey neuznáváte ten styl, ale tu se zabýváme hodnotou filmu a ne nějakým odporem k hudebním stylům. Berte to jako hodně dobře (z mého hlediska) zpracovaný dokument. ()

Deverant

K české scéně jsem si vždycky držel distanc, způsobený, možná k vlastní škodě, trochu iracionální animozitou, kterou některé pasáže RAPubliky pochopitelně potvrzují. Ale to že je Ori guma a Toxx víceméně taky je přece dávno známo. Na druhou stranu Cole je jednoznačně docela chytrej kluk. Spíš nerozumím místnímu odsuzování z pozic "exhibice tří blbečků", když o tom ten film ani omylem není. Celej spočívá na konfrotacích, z kterejch nakonec vysvítá, že vlastně žádnejma konfrontacema nejsou, a že hip hop je i u nás dneska víceméně v mainstreamu, i když třeba ne v jeho středu, rozhodně ale žádnej undergroud. Nicméně není náhodou, že na začátku je "rapující" zlatý Kája. To je patrně jediná konfrontace, která jako taková přetrvá a není dialekticky zahlazena syntézou. Ozdoby naší televizní zábavy dosahují maxima schopnosti udělat si ze sebe legraci nápodobou rapu, u českých MC's ta sebeironie alespoň funguje. ()

Loki81 odpad!

Bili dutohlavi negri. Hruza... 1* za cast s Ceskym triem... ovsem v zapeti -2* za karvinskou tmu na podiu... po druhem zhlednuti je vysledek jasny! A bez sebemensich vycitek. ()

tomeek

Zábavná jednohubka, sem tam povedený nápad, ale jinak to v podstatě nelíčí nic o HH scéně v ČR. Celkem zarážející je scéna s Hanou Hegerovou: "Kluci, dyť to nemá hlavu ani patu!" Orion: "No... nemá!" To samo o sobě svědčí o "vysoké úrovni" českého rapu. Nejvíc ale nechápu, proč jako hlavní "hrdinové" jsou i SuperCrooo. Přehlídka inteligence z vydavatelství Bigg Boss. Škoda, že za tímto dokumentem stojí právě Bigg Boss a ne třeba Ty Nikdy - to by byla trochu jiná liga. ()

Jirgen

Pro skalního příznivce rapu viz. uživatel Tomyc3k :D a další ... to musela být naprostá lahůda. Pro mě však průměrný dokument o české rapové scéně, a však nemůžu říct že jsem se nebavil. Místy jsem se opravdu smál, třeba když si šli Hugo Toxxx a James Cole nechat změnit jméno a nebo když měli napsat jejich nejoblíbenější slova ( prdel, dřevokrysa, srát .... ), prostě to se nedalo vydržet se nesmát. A však občas se našli slabší chvíle. No co dodat, myslím si že 3* nikoho neurazí a chtěl bych akorát říct těm co dali odpad, kurva hoši nebuďte takový metalisti a rockeři pořád !!! ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Vítejte v KLDR! Zdarma!