Pryč od pece

• slovenský

Oheň ohňom

(festivalový název)

Thriller / Krimi / Drama

USA / Velká Británie, 2013, 116 min (Alternativní: 112 min)

Tenhle film je skoro jako série o Batmanovi, akorát je hlavní hrdina chudý, místo Robina má bráchu - průšviháře, místo Alfreda má strýce, dře jako debil, všechno se mu v životě sere a nemá ani superschopnosti, ani high-tech hračky... takže "Oko za oko" není přeefektovaná akční pecka s rozpočtem jaký má ČR na celý rok, nýbrž skoro komorní psychologický thriller, u kterého ani největší optimista nevěří v dobrý konec. Díky lahůdkovému obsazení (a tomu odpovídajícím hereckým výkonům) přihodím čtvrtou hvězdičku, i když má zvrácená část osobnosti si přála okázalejší bojové scény a vypečenější finále. 75%(31.12.2015)

// If there's any moral to the story it's probably this: you don't fuck with Batman even when he's retired. A jinak, herecky to je jeden z nejsilnějších letošních filmů, Woody Harrelson by měl dostat nominaci za vedlejší postavu ("Do you have a problem with me? I got a problem with everybody."). Neskutečně ten film táhla taky hudba, intenzivní a přesná, mňam. Jestli je tedy něčeho škoda, pak toho zakončení, čekal jsem asi silnější závěr, ale těžko to tomu snímku vyčítat, už tak v něm bylo tolik mocných scén, možná to jen chtělo nechat některou z nich nakonec. Rozhodně věc na více shlédnutí, prozatím silné 4* a můžu jenom doporučit.(20.12.2013)

Zdegenerovaná a primitivně brutální bílá chátra neobývá jen americký jih, ale i Apalačské pohoří, jak dokazuje tenhle plnotučný a šťavnatý oldschoolový "eastern". Tamní horalové scházejí do nížin jen tehdy, potřebují-li fet, zbraně, nebo si s někým vyrovnat účty. V jejich horských osadách pak panují obdobná pravidla, jako na paštunských kmenových územích - platí zde jejich zákony, centrální vláda tu nemá pražádnou moc a policie se sem bojí vkročit. A navíc na rozdíl od Paštunů cizince nevítají a hosty nectí. No a mezi tuhle divokou sebranku se vydá jeden ocelářský dělník z nížiny, aby pomstil smrt svého bratra... Když se vaši ocelárnu chystají zavřít, ženu vám přebere policajt zatímco jste v lapáku, umře vám táta a mladšího bráchu vám oddělají, nemáte už co ztratit, nemáte pro co žít... tak žijete aspoň pro pomstu. Silný příběh, prostý, syrový a přímočarý, jako příběhy Cormaca McCarthyho. I bez hereckých es by to byl parádní filmový koncert, ale silný kvartet Bale(!), Harrelson, Dafoe a Whitaker ho povyšují na filmovou rajskou hudbu.(13.6.2014)

• Terva

CITÁT - Dej sem ten zkurvenej Hod Dog!!!............ Vadí mi, že ve filmu není řešena časová linie. Stačilo by jen dodat malý titulek, jako třeba "o měsíc později" nebo o"o deset let poté". Zatím musím napsat, že po půl hodině mě to nějak moc neoslovilo. Nejlepší vystoupení měl Woody Harrelson v úvodu příběhu. Jeho postava působí krutě a náušnice v levém uchu mu dodává brutalitu. Po hodině příběhu mě to celkem přestávalo bavit. Rodney je idiot a lidská blbost je neomezená. Začal jsem fandit záporákům z hor v čele s Woodym. Perfektní herecké obsazení, celkem povedený hudební doprovod, příběh sám však od své druhé poloviny stagnuje a táhne se jak pobyt v kriminále. CITÁT - Fuck you.........(1.1.2015)

• Wacoslav1

Mám rád tyhle drsný a temný krimi thrillery, ale tohle mě moc nechytlo. Z herecký sestavy na to kolik je tu opravdu kvalitních herců které mám rád mě zaujal jenom Harrelson zbytek slabota. Děj je takový nijaký potácí se to od ničeho k ničemu. Bale tentokrát nepřesvědčil a Casey Affleck byl vyloženě hroznej (naštěstí brzo zmizel) Nevadilo by mi zase až tak, že námět je děsně tuctovej, konec konců kde dneska není, ale tady se tvůrci ani nepokusili to aspoň trochu vyšperkovat. Zkrátka a jednoduše tohle už tu stokrát bylo.35%(5.1.2014)