Pryč od pece

Out of the Furnace

Oheň ohňom

(festivalový název)

Thriller / Krimi / Drama

USA / Velká Británie, 2013, 116 min (Alternativní: 112 min)

Výborný thriller, sevřený, precizně natočený, ale hlavně naprosto poctivý ve svém přístupu, žádné překvapivé zvraty, žádný převratný konec, žádná hra s divákem, prostě poctivě vykládané karty na stůl. Silný je industriální motiv, ocelárna vepsaná v osudech celých generací rodin, ve scenérii dělnické periferie, vtiskující filmu zcela zvláštní nezaměnitelnou atmosféru. Leitmotivem je ovšem motiv pomsty, tedy ten nejstarší motivátor v lidských dějinách. Režisér Scott Cooper odvedl opravdu hodně dobrou práci, vyznění je záměrně umírněné a tomu se podřizují i herecké výkony. Navíc se mu povedlo dát dohromady opravdu úctyhodnou hereckou partu, tolik známých jmen v obsazení se obvykle vyskytuje jen u blockbusterových produkcí. Out of the Furnace dobře reflektuje reálnou tvář Ameriky, země tvrdé dřiny i iluze amerického snu, podle čehož se štěpí i ústřední bratrská dvojice.(20.3.2014)

• Wacoslav1

Mám rád tyhle drsný a temný krimi thrillery, ale tohle mě moc nechytlo. Z herecký sestavy na to kolik je tu opravdu kvalitních herců které mám rád mě zaujal jenom Harrelson zbytek slabota. Děj je takový nijaký potácí se to od ničeho k ničemu. Bale tentokrát nepřesvědčil a Casey Affleck byl vyloženě hroznej (naštěstí brzo zmizel) Nevadilo by mi zase až tak, že námět je děsně tuctovej, konec konců kde dneska není, ale tady se tvůrci ani nepokusili to aspoň trochu vyšperkovat. Zkrátka a jednoduše tohle už tu stokrát bylo.35%(5.1.2014)

,,VÍŠ, KDO JÁ JSEM?…“ /// Vrstvený drama, vo kterým není dlouho co vypravovat. Vono mu totiž chvilku trvá, než nabere srozumitelně jednoduchej směr. Do tý doby si to hledá styl, kterým se chce vetřít pod kůži, aby měl čovek dlouho po skončení dojem, že viděl něco zajímavýho. Na někoho by mohl platit svojí nevyrovnanou osobností C.Affleck, jinej zas dá přednost buranskýmu drsňákovi Woodymu. Já beru voba a navíc se přimlouvám za Baleho, kterej u mě vynikl tady (a ne v tý nominovaný hovadině). Ten příběh je možná lacinej, možná i mohl bejt vodvyprávěnej svižněji (bez tý úvodní hodiny?), ale možná právě tohle byl ten způsob, jak dostat postavy do hlavy a užít si tu pomstu, která není ani tak podávaná za studena a dávkovaná extra pomalu, jako že v člověku vyvolává pocity a (osobní) otázky. (Jaký? Ty vole, prostě střílej!) Já si tenhle film užil! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Koukám jen na filmy, kde hraje aspoň 5 dost dobrejch herců. 2.) Baví mě, když frajer maká v ocelárně a navíc chodí střílet jeleny. 3.) Thx za titule ,,marosh1“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(21.1.2014)

Veľmi dobre obsadený thriller, ktorému dominuje Ch. Bale, príbeh ide v zabehaných šľapajách vraždy a pomsty, preto výraznejšie sklamanie nehrozí. Potešil ma C. Affleck, ktorý je herecky podstatne pozerateľnejší a uveriteľnejší než jeho brat , ale toho tvrďáka som mu až tak neveril. Postavu zabijáka teda nemal, ale to nemusí, že? No možno mal výdrž a veľa znesie ako Rocky Balboa...W. Harrelson v zápornej roli je tiež skvelý a celkovo sa to v tomto filme známymi menami len tak hemží. Možno každý nájde na filme nejakú chybičku, ale načo sa v tom rýpať? Mne to sadlo. Thrilleri o pomste môžem kedykoľvek. 80%.(18.4.2014)

Má to silnou a uvěřitelnou atmosféru zapadákova, kde toho kromě ocelárny moc není. Život je chudý, jednotvárný a není moc cest, jak to změnit. A jestli jo, tak ne k lepšímu. Samotný příběh je jednoduchý, není tu moc co řešit nebo vyšetřovat. A to je vlastně ten hlavní problém. Plus to, že se hlavní záporák chová naprosto nesmyslně a nelogicky. Neříkám, že násilnický šéf gangu občas něco neudělá... ale proč by vraždil dlužníka, který postupně splácí? Proč by měl zcela nesmyslně někam vyrazit v noci? Proč by měl zabíjet barmana, když z toho nic nemá? A právě tahle nelogičnost a trochu utahanost jsou důvody, proč nad tři hvězdy nepůjdu.(7.8.2018)