Pryč od pece

• slovenský

Oheň ohňom

(festivalový název)

Thriller / Krimi / Drama

USA / Velká Británie, 2013, 116 min (Alternativní: 112 min)

• Freemind

Podprůměrné drama s nadprůměrnou scénografií. Děj se přesouvá mezi bezútěšným, industriálním prostředím dělnických čtvrtí, dýmajících i opuštěných fabrik a ještě zoufalejšími vesničkami přívěsů a lepenkových barabizen obydlených nejnižší incestní sortou rednecků. Vynikající, téměř postapokalyptickou atmosféru jako z The Road bohužel kazí silně nevyrovnaný scénář postrádající rytmus a gradaci - rozpačitý závěr je už jen ranou z milosti. Tohle mohlo být mnohem, mnohem lepší.(2.3.2014)

Sú tu cool herci práve v kurze (Bale, Affleck) a staré badaass páky (Harrelson, Dafoe, Shepard, Whitacker) a sakra dobre sa na nich pozerá. Nevadí ani tona klišé, keď si Bale kupuje drogy, máme totiž už všetci vtáky v prdeli. Väčšina z hercov má divné účesy, že by sa z toho aj Cage posral. Ideálny polnočný film v tv po hustej opici. Symptomatická obžaloba vojny v Iraku. 70%.(29.12.2014)

Kvůli tomu poslednímu dopisu (to byla rána pod pás) jsem hodně uvažoval o třech hvězdách, ale zase závěr to vylepšil a tak jsem nakonec slabší čtyři dal. Herecké obsazení je nekompromisní, vypíchnul bych ze všech těch hvězd skvělého Willema Dafoa, jeho herecký projev se mi moc líbil. Christian Bale perfektní jako vždy. Příběh se hodně vleče a dá se i dost předvídat, ale je to svým způsobem (hlavně díky kameře a hudbě) stylové a díky dobrým hercům jsem se nenudil.(27.2.2014)

Drama o tom jak se utahuje šroub, až se utrhne matka. Bale tradičně skvělý, ale hlavní eso je tady Woody Harrelson, který si svou prohnilou roli přímo vychutnává. Mladý Affleck je pořád stejně nesympatické pako, tak jeho odchod ani moc nezamrzí. Cooper s přehledem zvládá realistickou atmosféru a špína industriálního vidlákova je skoro i cítit. Příběh o pomstě je možná trochu moc zastíněný přerodem správňáka v mstivou (ale stále měkou a chybující) "svini". A ta pomalu mizící pracující vrstva ameriky zrcadlí i situaci u nás. Všichni potřebujeme prachy.(15.2.2014)

Nerozumiem niekedy hodnoteniam filmov v tejto databáze. Tie ktoré za niečo stoja, ako napríklad tento sú v modrých číslach a také čo sú robené na efekt bez akejkoľvek hlbšej myšlienky či významu tu vyskakujú do nebeských výšin. Je mi jasné, že každý máme rozdielny vkus a ja rozhodne nikoho názor neposudzujem, či neodsudzujem, ale niekedy ma to jednoducho pri pohľade na to číslo zarazí a zamrzí. Tento film si totiž zaslúži tých percent rozhodne viac! Výborná sociálna dráma na americký spôsob čo teda v ich končinách nie je až také časté, ale majú v tom prsty aj Briti tak to asi bude tým, pretože oni sú na tieto drámy majstri a ja presne takéto filmy môžem. Pomalé tempo, vykreslenie postáv a herectvo všetko bolo presne tak, ako si predstavujem a je to asi prvý film, v ktorom ma herectvo Christiana Bale(a) skutočne nadchlo.(30.12.2014)

• - Společnosti Make a Wish Foundation, která se stará o plnění neobvyklých snů, se podařilo dostat na natáčení chlapce, jež si velmi přál setkat se s Christianem Baleem a který tak mohl strávit celý den u natáčení filmu. (HellFire)

• - Zajímavostí je, že ve filmu hraje pět herců, nominovaných na Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli, a to Sam Shepard, Willem Dafoe, Christian Bale, Woody Harrelson a Casey Affleck. Bale Oscara jako jediný získal. (HellFire)

• - V roce 2011 slíbil Scott Cooper Christianu Baleovi, že bez něj tento thriller nenatočí. Ale Christian Bale se nemohl zúčastnit natáčení kvůli vysokému pracovnímu vytížení. Postupem času ale herec nemohl dostat tuto myšlenku z hlavy a práci si upravil tak, aby se na tomto filmu mohl podílet. (Cheeker)