Pryč od pece

• slovenský

Oheň ohňom

(festivalový název)

Thriller / Krimi / Drama

USA / Velká Británie, 2013, 116 min (Alternativní: 112 min)

Nálepka thriller měsíce by téhle nadprůměrně natočené podívané hodně slušela, on jím je, ale naneštěstí obsahuje i některé scény, které se úplně neztotožňovaly s mým očekáváním (třeba závěr jsem si přál jiný). Out of the Furnace je hlavně nesmírně trpělivý kousek, díky čemuž se nám postavy dostanou pod kůži, začneme nad nimi přemýšlet, začneme se o ně strachovat. Každodenní dřinu v ocelárně vždy rozzáří přítelkyně Lena. Stačí ale jeden panák něčeho ostřejšího a všechno je jinak. Navíc Russellovu bratru Rodneymu (který si leccos děsivého zkusil v Iráku) tahle práce moc nevoní. Vždycky lítal v malérech. Bráchovi slíbí, že tahle fuška bude poslední. Skutečně je. To už ale (znovu velmi přesvědčivý) Christian Bale zatíná ruce v pěst, protože nesnáší napůl dodělanou práci. To, že to ne úplně odsýpá, vůbec nevadí. Soustředěné drama s výbornými hereckými výkony na všech frontách upozorňuje na lidské slabiny, zdůrazňuje chladné industriální prostředí se vším všudy a dokonale na dvě hodinky zabaví. Komu to přišlo nudné, ať si raději pustí ptákoviny typu Transformers 8!!(5.2.2014)

Hrozivě tomu škodí oficiální synopse. Kdyby to studio v trailerech a propagačních materiálech prezentovalo jako příběh o dvou bratrech, co zápasí se životem v buranský části Pensylvánie, nutná expozice by nepůsobila tak nataženým a vlastně dost banálním dojmem. Jinak naprostá špička s hutnou atmosférou a závěrem, který rezonuje ještě dlouho po tom, co se rozsvítí světla v sále. 80%(9.3.2014)

Vůbec to nechápu. Viděl jsem už spousty jiných, objektivně lepších filmů a dal jsem míň. Můj rozum hlasitě protestuje a hlasuje všemi deseti pro čtyřku, ale srdce, to je neochvějné, neústupné, tak na něho ( nejen) dnes dám. Mám k tomu určitě víc důvodů, které se tak nějak nenápadně stupňovaly, od začátku, až do konce. Už jen úvodní píseň Realece mě navnadila a to mně vydrželo skoro až do konce. Přiznám se zcela otevřeně, že to byl snad první z filmů, kde se mi Bale líbil i jako chlap, až jsem se tomu divil. Ale na to dlabu, napsal jsem, jak jsem to cítil a tím bych to celé ukončil.(9.7.2014)

Naozaj výborný film, ktorý ma chytil hneď od začiatku. Pomalé tempo, výborní herci, ponurá atmosféra, uveriteľný príbeh a ja som sa celý čas obávala, že mi môj zážitok koncom pokazia. Ale nestalo sa. Christian bol neskutočný, zahral a vyzeral výborne, jeho scéna na moste so Zoe Saldana bola parádna. Muzika podtrhla celkovú atmosféru a mňa osobne Pearl Jam veľmi potešili http://www.youtube.com/watch?v=iPUwtyZglQI. Odporúčam!(26.1.2014)

Je to dosť dobrá thrillerovo ladená dráma. Má veľmi dobrý príbeh o slušnom a poctivom mužovi, ktorý má nadovšetko rád svoju rodinu a hlavne svojho mladšieho brata, ktorému chce byť oporou, no ten je problémový, nechce poctivo pracovať a neustále sa zadlžuje. Kvôli tomu sa brat zapletie s nesprávnymi ľuďmi a stojí ho to život a tak muž musí vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Spracovanie sa mi páči, tvorcovia si síce tentoraz nevybrali dynamickejšie a akčnejšie prevedenie, ako to pri pohľade na zápletku vyzerá, ale to mi vôbec neprekáža. Na ten prvý zásadný bod si treba počkať, keďže hlavne celá prvá hodina filmu sa nesie v úplne pomalom tempe, ale mňa si získala už táto časť, je tu plno zaujímavých postáv a obzvlášť hlavný hrdina, ktoré majú plno priestoru, rovnako aj vzťahy medzi nimi, navyše sa dej odohráva počas dlhšieho časového obdobia a tak sa k nim dá vytvoriť úplne ideálny vzťah a veľkým plusom je rozhodne zasadenie deja do vidieckehio prostredia na americký juh so svojou špecifickou atmosférou, ktorú mám rád a tak ma to skutočne bavilo. A následne sa to už o niečo rozbehne, keďže pribudne viacero zásadných prvkov, ale kvalita zostane takmer nezmenená. Takže po stránke deja sa mi tu páčilo vlastne úplne všetko od začiatku až do konca. Inak o nejakej akcii sa tu ani moc hovoriť nedá, pár nelegálnych súbojov, výstrelov a ešte nejaká tá maličkosť, ale to mi vôbec neprekáža, keďže tvorcovia túto tématiku pojali predsa len inak. Herecké obsadenie je skvelé, tradične výborný Christian Bale v hlavnej úlohe, prekvapivo surový Woody Harrelson, ale veril som mu to a potešia aj vedľajšie postavy Willem Dafoe a Forest Whitaker. Miernym sklamaním je jedine Casey Affleck, síce jeho postava bola dostatočne zaujímavá, ale moc mi tu nesedel, v iných úlohách bol lepší. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, tu nemám čo vytknúť, po všetkých stránkach mi to prišlo úplne ideálne. Filmy s tématikou pomsty mám veľmi rád a síce Out of the furnace sa jej venuje len čiastočne, kvôli čomu je tu minimum akcie, ale mne to vôbec neprekáža, páčilo sa mi to a rád si to ešte pozriem. 76%(4.3.2014)