Pryč od pece

Oheň ohňom

(festivalový název)
  • Nizozemsko

Thriller / Krimi / Drama

USA / Velká Británie, 2013, 116 min (Alternativní: 112 min)

• Freemind

Podprůměrné drama s nadprůměrnou scénografií. Děj se přesouvá mezi bezútěšným, industriálním prostředím dělnických čtvrtí, dýmajících i opuštěných fabrik a ještě zoufalejšími vesničkami přívěsů a lepenkových barabizen obydlených nejnižší incestní sortou rednecků. Vynikající, téměř postapokalyptickou atmosféru jako z The Road bohužel kazí silně nevyrovnaný scénář postrádající rytmus a gradaci - rozpačitý závěr je už jen ranou z milosti. Tohle mohlo být mnohem, mnohem lepší.(2.3.2014)

Nijak inovativní, ani originální, ale přesto napínavý a velice dobře zahraný snímek, který se sice prezentuje jako thriller o pomstě, za smrt bližního, ale odehrává se v tempu komorního dramatu, který však nepůsobí nudně. Největší slabinou, tak zůstává pouze slabý scénář, který filmu nedodává nic, čím by se v divákovi usadil na delší dobu. Bale stále výborný, ostatní nevyužití.(26.1.2014)

Tradične skvelý Christian Bale ťahá film vyššie, ako by si možno zaslúžil. Výborne zahrali aj ďalšie herecké esá ako Affleck , Dafoe a hlavne Harrelson. Po hereckej stránke je to naozaj mňamka. Dĺžka filmu vôbec neprekáža, réžia je na dosť dobrej úrovni. Atmosféra funguje. Kamera taktiež dobrá. Čakal som, že sa budem trocha nudiť, ale práve naopak. 80%(10.7.2015)

Ďalšia tohtoročná dráma z prostredia amerického zapadákova s polorozpadnutými fabrikami a postavami bez akýchkoľvek ilúzii zo začiatku rozohráva pomerne drsnú a na autenticitu mierenú drámu bez príkras a taktiež aj štylizácia do sivo-žltých farieb vyvolá prísľub ponurého thrilleru, ale nasleduje zistenie, že na prvý pohľad precízne vystavaný dej vo svojom jadre smeruje od ničoho k ničomu a nemá potrebnú katarziu. Nevyrovnaný scenár síce kladie postavám do úst slušne napísané dialógy, ale chýba mu akákoľvek gradácia a čo je horšie nefunguje ani po emocionálnej rovine. Nevyvoláva žiaden súcit s postavami, ktorého sa tak dožaduje (neposlušný brat, ktorého zdeptala vojna) a aj zásadné udalosti (SPOILER smrť jedného z bratov KONIEC SPOILERU alebo v podstate aj celý záverečný akt zúčtovania) sú riešené bez akéhokoľvek zaangažovania diváka, nemajú potrebný efekt a v podstate nevyvolávajú potrebný záujem. Navyše chýba napätie a v druhej polovici aj spád. Precízne vedená režisérska ruka (od Coopera si určite rád pozriem aj jeho nasledujúci film) síce bráni filmu, aby sa z neho stal vyslovene zlý produkt a rozhodne ho zachraňuje aj skvostné herecké obsadenie - Christian Bale je jedným z mojich top hercov a nemôže sklamať snáď v žiadnom filme, navyše je zaujímavé ho vidieť po všetkých tých heroických Batmanoch v úlohe životom ubitého muža; Woody Harrelson ako slizký buran odvádza svoj štandard; poteší aj civilná Zoe Saldana, ktorá tento krát nie je modrá, zelená, ani sa nepovaľuje nikde vo vesmíre; a Casey Affleck dokazuje, že tomuto chlapovi by sa malo konečne dostať viac pozornosti - ale čo z toho, keď výsledkom je len uťahaný, dejovo slabý film na pomedzí plytkej drámy a thrilleru bez napätia, ktorý síce má určité kvality a v úvode vyvolá prísľub kvalitnej filmárčiny, no nakoniec skĺzne len do príliš štandardnej rutiny a vyšumí absolútne do prázdna. Neurazí, ale ani nenadchne. CELKOVO: 3*(6.3.2014)

• Wacoslav1

Mám rád tyhle drsný a temný krimi thrillery, ale tohle mě moc nechytlo. Z herecký sestavy na to kolik je tu opravdu kvalitních herců které mám rád mě zaujal jenom Harrelson zbytek slabota. Děj je takový nijaký potácí se to od ničeho k ničemu. Bale tentokrát nepřesvědčil a Casey Affleck byl vyloženě hroznej (naštěstí brzo zmizel) Nevadilo by mi zase až tak, že námět je děsně tuctovej, konec konců kde dneska není, ale tady se tvůrci ani nepokusili to aspoň trochu vyšperkovat. Zkrátka a jednoduše tohle už tu stokrát bylo.35%(5.1.2014)