Pryč od pece

Oheň ohňom

(festivalový název)
  • Nizozemsko

Thriller / Krimi / Drama

USA / Velká Británie, 2013, 116 min (Alternativní: 112 min)

Čistokrevná žánrovka, kde vůbec nemá smysl řešit scénář. Je obyčejný. Nicméně styl jakým je tento příběh zpracováný zaslouží uznání. Ten syrový industriální "street" feeling amerického maloměsta nejde nevidět. Skvělá kamera, tvrdá, nekompromisní akce. Kupa kulervoucích scén (hned ta úvodní např.) a brilantní herci - především pak Harrelson, Bale a opět minimalistická Zoe Saldana, které tyto role svědčí. Takhle by to mohlo vypadat i v reálu, Cooper má nehorázný cit pro autenticitu.(29.6.2014)

Já bych to opět rozčlenila, tenhle vlastně velmi ponurý, šedivý film, první třetina tak nic moc, druhá zajímavá, třetí skvělá. Pro Balea mám slabost, tudíž budu možná mírně neobjektivní. Jeho postava trestaného chlapa, jeho provinění, návrat a hledání bratra, jeho výraz v očích, to bylo velmi uvěřitelné. Taktéž záblesky ohně a zoufalství nad životem u jeho bratra, Caseyho Afflecka. Sam Shepard, ten kdysi charismatický chlap, zestárnul, ale s grácií sobě vlastní. Prakticky jediná žena ve filmu, Zoe Saldana, takřka nenalíčená, byla přesto nádherná. A perličkou byla hudba. Já vím, že Eddie je výborný, ale tady byl úžasný,hudba vše skvěle podtrhla. Zážitek za čtyři hvězdy.(18.1.2014)

Pensylvánské Killing Them Softly. Nečekejte oku lahodící obraz malovaný pastelovými barvami, tohle je „bezprostřední reflexe života v dané přítomnosti“. Cooper si na paletu přichystal pot, krev, špínu a prach (i v abstraktních odstínech) a vytvořil působivé, duchem sevřené dílo, jehož vnímaní do jisté míry ovlivní i obrazový rám značky Pearl Jam. Dílo, které sice není bezchybné, ale disponuje tepajícím srdcem. Neberu připomínky, že Out of the Furnace chybí energie. Je totiž o lidech, kteří ji v sobě musí každý den zas a znova objevovat, aby vůbec mohli fungovat. A že by bylo s druhořadým obsazením poloviční? To jsou jen kdyby. Ti borci tam prostě jsou a odvádějí svých klasických 100%. No dobře, násilnická smažka Woody 110%..(8.7.2014)

• venison

Moje relativně velké očekávání, díky hvězdnému obsazení, nebylo naplněno.. Celé to na mě působilo poněkud mdle.. Příběh by mohl být lepší, kdyby tvůrci chytli příležitost za pačesy a místo pomalého umírání nám naservírovali trošku vzrůša a akce.. Škatulkovala bych to jako komorní drama se 3-4 brutálnějšíma scénama.. Stejné žalostné, chudé, tovární prostředí jako v seriálu "True Detective", Harrelsona měli taky, ale tenhle materiál se opravdu nedá srovnávat :-( PS: Hrál někdy Bale nějakou pozitivní rozjásanou roli?(3.4.2014)

Má to silnou a uvěřitelnou atmosféru zapadákova, kde toho kromě ocelárny moc není. Život je chudý, jednotvárný a není moc cest, jak to změnit. A jestli jo, tak ne k lepšímu. Samotný příběh je jednoduchý, není tu moc co řešit nebo vyšetřovat. A to je vlastně ten hlavní problém. Plus to, že se hlavní záporák chová naprosto nesmyslně a nelogicky. Neříkám, že násilnický šéf gangu občas něco neudělá... ale proč by vraždil dlužníka, který postupně splácí? Proč by měl zcela nesmyslně někam vyrazit v noci? Proč by měl zabíjet barmana, když z toho nic nemá? A právě tahle nelogičnost a trochu utahanost jsou důvody, proč nad tři hvězdy nepůjdu.(7.8.2018)

• - Alternatívnymi názvami snímky boli aj Dust to Dust a The Low Dweller. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Na začátku filmu mluví americký politik Edward Kennedy o prezidentských volbách roku 2008. Po propustění z vězení můžeme vidět dálniční známky na autě Russella (Christian Bale) s datem 9/13 a 12/13. Z toho lze vyvodit, že ve vězení strávil pět let. (HellFire)

• - Film, který běží v autokině, je Midnight Meat Train (2008). (Corpsegrinder)