Lepší televizní film z prostředí první republiky o kominickém učni, který by raději byl cukrářem. A taky že by mu to šlo mnohem více. Myslím si, že zasadit film do prostředí první republiky byl dobrý tah, jinak by to byl jen průměrný až podprůměrný film, kdyby se odehrával v dnešní době. Ta prvorepubliková atmosféra jej dělá atraktivnější, hlavně ti veteráni, ta stará cukrárna, staré domy, soutěž cukrářů a vyhlášení soutěže skrz starý mikrofon, botky pod padesát korun... [1300. hodnocení, 71. komentář, 72%](23.12.2019)

Docela mě překvapilo vysoké hodnocení filmu. Moc jsem nečekal, že by tohle mohlo být kvalitně hodnoceno. Není to špatné a na hodinku sledování se to skousnout. Když ovšem vydržíte příšerný zvuk. Ten mi kazil zážitek. Jinak ale prvorepublikovou dobu miluju a sladké taky. A ta láska mezi takovou dospívající mládeží je docela roztomilá.(2.1.2020)

Moc hezká pohádka. Není dokonalá a některé herecké výkony jsou trochu nepřesvědčivé (obzvlášť ty dětské), ale je hodně poučná. Děti si možná díky ní uvědomí, že by si měly vážit všeho, co mají. Jsou už tak zvyklé na to, že mají počítač, televizi, mobily, vzdělání, hromady oblečení.... Přitom neví, jak tomu bylo kdysi. Děti neměly co jíst, musely makat a vážily si každé prkotiny. Kdybych měla něco vyšvihnout, tak by to byl námět a výprava, ta se jim obzvlášť povedla a byla uvěřitelná a nekýčovitá (což se někdy u pohádek bohužel stává). Bylo to skoro za 5*, nakonec jsem přece jen dala pouze 4*, ale bylo to o fous.(14.1.2010)

• WANDRWALL

Kominictví jako profese je zajímavá, náročná obzvláště z hygienického hlediska. Sledujeme Tomáše, jak pod dohledem svého strýce se snaží proniknout do tajů tohoto nevšedního a přece tak potřebného řemesla. Není divu, že pokud se na učně nepůsobí dobře, tak z oboru uteče, a zkusí to, pokud přežije první učení a neskončí na úřadu práce, tak ještě jiný obor. Cukrář či pekař, to je daleko od kominického řemesla. Pekař, ten se nemůže dívat moc na televizi, a tak se kamery občas dívají na něho. Pekař vstává v noci a usíná ve dne. Cukrář to má naopak. A tak beru tenhle film jako příspěvek a ocenění lidí, kteří se věnují těmto pracem.(23.4.2011)

Příjemné filmové atributy a dobré městské reálie bylo první co jsem při úvodních titulcích uviděl. Neobvyklý vstup do současné české pohádky. Herecké výkony povětšinou neznámích představitelů byli vcelku ucházející a nerušili narůstající atmosféru. Linka dobra a zla o kterou v pohádkách jde především zde byla ztvárněna jasně a i reálným způsobem, bez příkras čar a kouzel. Nebýt občas přítomné babičky, ztvárňující pohádkovou postavu, dalo by se říci, že jde klasickou filmovou povídku pro děti. Ve snímku se podařilo výchovný efekt hezky zabalit do samotného děje, a ve výsledné rovině vyznívá, že co si člověk nevydělá vlastníma rukama, nemá. Pohádka byla dozajista pro mě příjemným překvapením a jsem rád, že se v našich končinách umí točit i takovéto snímky.(10.1.2010)

• - Na 39. Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana získal film "O kominickém učni a dceři cukráře" Zvláštní cenu poroty (za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem). (Karlos80)

• - Film se natáčel v Jimramově. Část filmu se odehrávala i v areálu bývalých vojenských kasáren, kde se natáčel seriál Četnické humoresky (1997). Natáčelo se také na zámečku Karlštejn. (marabart)