Při otevírání nové budovy, základní školy Willima Dawese v roce 1959, jsou žáci požádáni, aby pro budoucí žáky nakreslili, jak si představují budoucnost za padesát let, kdy bude časová schránka otevřena. Všichni žáci malují obrázky, jen dívka Lucinda popíše svůj list papíru čísly. Učitelka, slečna Taylorová, jí vezme papír dříve, než čísla dopíše. Lucinda slyší šeptající hlasy, které jí čísla diktují, a když je časová schránka vkládána do skrýše, Lucinda zmizí. Učitelka najde Lucindu v suterénu školy, s krvácejícími prsty od škrábání čísel do dveří... O padesát let později je časová schránka vyndána a každý žák dostává jednu obálku. Caleb Koestler dostane vzkaz s čísly od Lucindy, který neodevzdá ve škole, ale vezme si ho domů. Calebův otec John je astrofyzik a ve vzkazu objeví reálná data. John celou noc přepisuje čísla na tabuli, vyhledává na internetu data a je vyděšený z toho, co vidí... Každé datum označuje den nějakého neštěstí, za datem je uveden počet obětí a následují další čísla, která John nedokáže zařadit. Přeskočí je, čímž dostane další datum neštěstí s počtem obětí. Všechna neštěstí se stala po uložení vzkazu do časové schránky... John jede pro Caleba do školy, ale uvízne v zácpě. Na navigaci uvidí souřadnice, které se shodují s číslem, jež je uvedeno za datem a počtem obětí. Johnovi dojde, že je na místě, kde má dojít k dalšímu neštěstí; podle Lucindy tu má zemřít 81 lidí. John vystoupí z vozu a hned nato kousek od něj havaruje letadlo. John už má jistotu, co která čísla znamenají, a snaží se vyhledat Lucindinu rodinu. Johnovi se podaří najít její dceru Dianu, která má již také dceru Abby. John Dianu osloví, a když se zeptá na Lucindu, na její proroctví a řekne, že má druhý den dojít k dalšímu neštěstí, Diana uteče... Diana se vrátí poté, co k prorokovanému neštěstí skutečně dojde. Vysvětlí pak Johnovi, že poslední datum na vzkazu má být datum její smrti. John s Dianou zjistí, že katastrofa se má týkat všech lidí a jedná se o velký žár. Rozhodnou se odjet do hlubokých jeskyní, ale John chce zjistit souřadnice poslední katastrofy: ze dveří, které Lucinda tenkrát poškrábala, sundává lak. John však netuší, že Abby i Caleb stejně jako Lucinda slyší šeptající hlasy, které jim říkají, co se stane... (TV Prima)

Lilloos

Ano, tak tohle přesně já můžu. Takhle má vypadat katastrofická sci-fi s poutavým příběhem, s temnou místy až hororovou atmosférou, se skvělými (především dětskými) herci, se smysluplným scénářem, s pořádným koncem. A byl to právě závěr, který mi vyrazil dech. Konečně se někdo nebál natočit skutečně katastrofický film! Ale i ostatní scény stojí za to. Pád letadla, kdy jsem měla slzy v očích a husí kůži na rukou. Tajemné postavy v lese, které vyvolávaly silný pocit strachu z neznáma. A pak scéna odletu, kdy kameny působily trochu samoúčelně, ale výslednému obrazu ohromně přidaly. Jedinou výtku mám k producentům. Proč nedopřáli takhle vyjímečnému filmu prvotřídní efekty? ()

Jaroslaf

ponaučení z tohoto filmu: když slyšim hlasy v hlavě, tak vůbec nejsem schizofrenik, ale jsem VYVOLENÝ a dostanu se za odměnu do vesmíru! :) ()

DavidHolub

Naprosto skvělý zážitek. Skvěle natočeno, napínavé a konečně také něco jiného! Pro mě obrovská škoda toho konce, který naprosto zkazil celý pohled na film. Pro to pouze 6/10 ()

petikacka

Můj človíček mě ukecal ať se na to podíváme. Tak jo, říkám mu a díváme se spolu. Povídám, ale nebudeš se bát? Načež mi odpověděl, že ne i když možná trochu jo. Takže jsme se na to podívali, mě to zaujalo, človíček mi sem tam sděloval co se tam stane (což jsem nechápala v jeho věku ?!) ovšem vždycky se trefil. No, podtrženo a sečteno to nebylo vůbec špatné a na to jaké filmy Nicolas točí v poslední době, to bylo vlastně úúúúpa sqělé. Na závěr jsem se ptala jednoho jaký má vlastně z filmu pocit? Jestli se bál nebo byl smutný a za B je správně...Tak tím pádem je všechno jak má být, protože je prostě po mě a cítí to stejně...Za mě 85% ()

jorgus

lepsi tri hvezdy...v prvni polovine lehce mrazive mysteriozni a zejmena ony dve nehody neskutecne vymazlene...ale pak vytazena osudovost postav je neverohodna, vsem tem nahodam se nedalo uverit..konec celkem prijemnej..i kdyz bylo to jedine reseni:) ()

Herman

Pokud nebudete během filmu příliš používat šedou kůru mozkovou tak vás Knowing neurazí a film si užijete. Nejde mu upřít dobrá atmosféra, ale bohužel i zbytečná překombinovanost děje. ()

rgrohol

Knowing je bohužel krásným příkladem toho, jak se dá zmršit vynikající nápad. Holčička v padesátých letech napíše na papír řadu čísel a hlavní hrdina rozluští její poselství, to je látka, z které se dá vytvořit vynikají horor, mysteriozní thriller, drama... Jenže Alex Proyas jako by nevěděl, jakým směrem chce film směřovat. Snímek tak působí trochu roztříštěným dojmem. Pád letadla (mimochodem na rok 2009 mizerně animovaný) střídá šeptem vedený rozhovor otce se synem o tom, jak jim schází matka (jak originální, že?). V nejlepší formě bohužel není ani Nicolas Cage, který celý film odehraje s jedním výrazem ve tváři (otevřená pusa a překvapený pohled). A film nezachrání ani vesmírní lidé, ani Ashtar Sheran. ()

KOZEL84

Konečně měl někdo odvahu ten svět zničit.Huráá!Jinak skvělá atmosféra která střídá hned několik žánrů a všechny dobře.No mohlo to být trochu ´kratší.Cage po dlouhé době nehraje v hovadině-fakt mu to přeju,a doufám že už nebude brát role v kdejakém lejnu.Triky za padesát mega byly hodně good až si říkám že dvousetmilionové trháky slouží snad jako výhodný tunel.Proyas prostě fakt umí. ()

psycho_6

Líbilo se mi to. Skvělá atmosféra a napínavý rozjezd. Určitě nadprůměrný katastrofický film a zcela jistě o několik tříd lepší než hloupoučký remake "Den, kdy se zastavila Země". Příjemné herecké výkony a po vizuální stránce velmi líbivé. Zasložených 3,5* ()

TaanStari

Bůh je mimozemšťan, já to říkal. Když jsem sledoval Proroctví, tak mě napadalo pořád Znamení a styl režie mi taky připomínal Shyamalana. A Alex Proyas stejně jako Shyamalan točí pořád horší a horší filmy. Tady je problém hlavně v tom, že 2 hodiny jsou prostě moc. Navíc ten scénář je blbost, spatlaných několik filmů dohrmady. ()

gonga

Ač Nicolas Cage výraz utrápeného psa (podobnost s bassetem je zarážející), asi už nikdy neodloží, tenhle film mě dostal. Neskutečná atmosféra, napětí až do konce, po dlouhé době jsem se u filmu opravdu dobře bavil. Škoda jen neskutečně kýčovitého závěru, to mi padla čelist. Apokalyptické vyústění tím ale opravdu nemyslím. Přesto super. ()

Mat21

Film Proroctví je opět přímo šitý na míru Nicolasi Cageovi. Tentokrát coby vědec a učitel astrofyziky John Koestler se snaží vyluštit proroctví z minulosti. Je jím list papíru hustě popsaný čísly, který před 50. lety vložila do časové schránky studentka základní školy Lucinda. John v něm rozpoznává seznam všech nejvýznamnějších lidských katastrof, které se udály v posledních 50 letech, včetně uvedení počtu obětí. Poslední 3 katastrofy se však ještě neudály a jejich termín se kvapem blíží. John se proto rozhodne vyhledat Dianu, dceru Lucindy, aby mu pomohla uvěřit neuvěřitelnému a pokusit se katastrofy odvrátit. Proroctví z minulosti je však mnohem hlubší a mnohem významnější, než-li si kdokoliv z nich dokáže vůbec představit. Záhy zjišťují, že ústředními postavami dění nejsou oni, ale jejich děti Calab a Abby. ● I když Nicolas Cage opět plní úlohu osoby snažící se přijít na kloub tajemství, říkám si, zda-li Proroctvím lehce nefušuje do řemesla Muldera a Scullyové. Film má myšlenku, originální nápad i tempo svižně ubíhající po celých 115 minut. Američané můžou být nakonec rádi za 9-11-01, kterým se nechali více či méně inspirovat v desítkách filmů. ║9.8.2009║ ()

Jabro

První polovina se mi líbila - byl jsem zatlačen do sedačky všudypřítomným nádechem tajemna a těšil jsem se na vyústění. To mě ovšem silně zklamalo! Konec byl příšernej, splácanina a fantasmagorie. Navíc rádoby srdceryvné loučení táty se synem se neobešlo bez obligátního "vždy budu s tebou a nikdy tě neopustím" - jak originální, popravdě mi to na rtech vyloudilo posměšný úšklebek. Tajemno bylo rázem pryč! ()

Ulrich

Proyas zkrátka umí. Napětí zde funguje jako v málokterém jiném podobném filmu a nepříjemná atmosféra přerůstající v beznaděj je skvěle zachycena a s každou katastrofou je vyzvednuta na další úroveň. Nutno pochválit skvělou práci s kamerou a se zvukem, protože pád letadla mi nikdy nepřipadal a nezněl tak sugestivně. Nemluvě o scéně v metru, která se opradu nedá co do syrovosti srovnat s ničím jiným, co jsme mohli vidět v jiném katastrofickém filmu. Po technické stránce jde o skutečně vymazlený počin, který má určitě pár vad - bohužel, opět především Cage, který se snaží potopit film tím, že v něm prostě je. Ten chlap zkrátka není normální. Pohybem ze všeho nejvíc připomíná Ichaboda Cranea z Disneyovské verze Ospalé díry. On nedokáže zahrát ani scénu, kde nemusí předvést nějaké emoce, jenom mluvit - jak když Joey z Friends hraje v Tak jde čas. Jinak mi taky příliš nesedla pointa - respektive její až příliš doslovné ztvárnění. To je ale bohužel chyba většiny současných filmů, kdy se nenechává prostor na přemýšlení pro diváky, ale vše je naservírováno na podnose i se schématem k pochopení. Knowing tak sice ztrácí veškeré šance být opravdu nadčasovým a v budoucnosti klasickým filmem, ale jinak jde rozhodně o příjemné překvapení letošní filmové sezony a už se těším na Proyasův další počin. Zatím nezklamal. ()

JoSte

Film bohužel sráží do kolen slabší scénář a mnoho nedomyšleností, což se zkrátka u filmu s podobným námětem nedá tolerovat. ()

Mania

Co si budem nalhávat. Nelíbilo se mi to. Na film jsem koukala s určitým očekáváním a asi bylo až příliš velké. Nejvíce mě zklamal konec. Naopak se mi líbila myšlenka. Dívka, která před padesáti lety předpoví každou následující katastrofu, to je přeci skvělé. Jen to vyústění, škoda toho. ()

melloun

Hned na začátek musím říct, že se mi to líbilo, ale nějaká pointa mi unikla (pokud tam tedy vůbec byla). Co znamenaly černé kamínky, proč dětem šeptali čísla? To vše a ještě spousta dalších nezodpovězených otázek mi vadila. Dále mě neuvěřitelně sejřila hysterická Diana, takže její smrt jsem s radostí uvítal. Pochválit naopak musím spád filmu a zajímavou mrazivou atmosféru. ()

Skywalkers

Podle mě jeden s nejlepších snímku s Nicolasem Cagem, skvělí příběh o tom jak moc má rád otec svého syna a co všechno by pro něj udělal .. a navíc napád udělat konec světa aby i ta nějaká generace přežila. **** ()

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

31.08.2008

...aneb „Novinková smršť 2“. Tak co tady dnes pro vás máme? Brett Ratner je momentálně spojován s adaptací počítačové hry God of War, ale kromě této starořecké mytologické řežby pošilhává i po… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)