Popel popelu (S10E12) (epizoda)

Ashes to Ashes

Popol popolu

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1998, 1 h 26 min

Patrick McGoohan naposledy na scéně jako herec. Já ty jeho díly mám docela rád, protože vždy hraje typově úplně jiného vraha, ale vždy zcela přesvědčivě. Stejně tak naprosto precizně zvládá režijní styl a umí udržet napětí. Jeho výkony navíc vždy podtrhává velmi kvalitní dabing, ale pokaždé je namluven jiným hercem. Tady to byl myslím František Něměc a i ten dokázal svou profeisonalitu.(6.4.2007)

"Postaráme se o ňho opravdu dobře." Rozkošný překlad. Při své poslední vraždě se McGoohan opět předvedl - chladný, asertivní, jako anglický lord. Ale vzdal se snadno, Poručík tak dlouho cucal, cucal a cucal, až si celý průběh vraždy z prstu vycucal, a ono to jako na potvoru sedělo. Kdyby měl Columbo epilogy (naštěstí je nemá), i s průměrným právníkem by se z toho náš spalovač mrtvol musel vysekat.(10.9.2010)

Zlomyslné zvěsti přinesly Verity Chandlerové velký problém... smrt je totiž pořádný problém. Ještě, že byl pan Prince schopný hned zařídit i kremaci. Jinak mám vždycky u shlédnutí tohoto dílu dost morbidní představu kratičkého snímku z kremační pece, ve kterém se Verity probere zrovna v okamžiku, kdy teplota začne prudce stoupat... V každém případě Columbo pomalu po krůčku, od fotky brány přes rtěnku dojde až k závěrečné scéně s kleštičkami na cukr. Je to opět jeden z těch hodně dobrých dílů seriálu. Hodně mě pobavila situace, v níž zazněla věta: „Takže jste radil paní Houstonové jak žít celou noc až do rána...“ Jak prosté zhodnocení situace, že to dva celou noc... no, vždyť víte... 5 hvězdiček - 100%, jak jinak... :-)(13.3.2016)

Aj keď som s touto epizódou nebol spokojný, nedokážem dať dve hviezdičky, a to práve preto, že to, čo na Columbovi najviac neznášam je vlastne jeho ochranná značka. Pokiaľ je potlačená, plní svoju funkciu a nedráždi. Ale keď sa Columbo, dôstojník losangeleskej polície, správa ako oligofrenik, jeho baloňák je zmačkanejší, cigary smradľavejšie a roztržitosť častejšia, obvykle znervózniem a nedokážem sa sústrediť na postup vyšetrovania a záverečné odhalenie. Chápem tiež, že mal v čase nakrúcania vyše 70 rokov a za sebou desiatky epizód. To sa už ťažko mení zabehaný systém.(29.6.2019)

Jeden z problémů, které s Columbem mám, se jasně zračí v téhle epizodě. Columbo se vždycky neomylně nalepí na vraha a i to v případech jako tenhle, kdy vrah nemá žádný evidentní motiv (k tomu se propracovává až později) a od začátku na něj tlačí, jakoby už měl jasno. To už pomalu hraničí s nadpřirozenem, stejně jako fakt, že se neomylně zaměřuje na správné stopy, ovšem ty falešné okamžitě prokoukne (nastražený článek v počítači). Vrah je i tady precizní a výborně zahraný, ale tu Columbovu superneomylnou intuici (nebo jasnovidectví?) prostě nemá normální člověk šanci překonat. Finální usvědčení mi moc nesedlo, jednak degraduje postavu záporáka, navíc není právě moc průkazné, takže nechápu, proč to záporák hned vzdal.(7.6.2017)

• - Na úvodním pohřbu můžeme slyšet úryvek Dvořákovy 2. věty (Largo) symfonie "Z Nového světa". (cheyene)

• - Catherine McGoohan (Rita) je skutečná dcera Patricka McGoohana (Eric Prince). (Zdroj: ČSFD.cz)