Úplné zatmění

• Česko Totální zatmění (více)

Pařížský básník Paul Verlaine vede spokojený manželský život v domě rodičů své ženy až do chvíle, kdy do Paříže pozve nadaného básníka Arthura Rimbauda. Ten se hned příjezdu ukáže jako arogantní šestnáctiletý rebel, což však Verlaina na rozdíl od jeho rodiny okouzlí. Intezivní přátelství bohémských básníků se velmi brzy přerodí ve vášnivý milostný poměr. Verlaine se není schopen rozhodnout mezi mladíkem Rimbaudem a svou ženou Mathildou, což ústí v čím dál vyhrocenější konflikty, výbuchy násilí a pokorných omluv, opouštění a navrácení se... Kontroverzní umělecký film režisérky Agnieszky Hollandové výrazněji nereflektuje uměleckou tvorbu dvojice prokletých básníků a spíše s mrazivou pečlivostí otevřeně mapuje vývoj jejich sebedestruktivního milostného vztahu. (oficiální text distributora)

Box8

Dicaprio odvedl jeden z nejlepších hereckých výkonů, co jsem od něj kdy viděla. Rovněž výkony dalších hlavnich postav byly velmi dobré. Příběh je emocionálně silný a má bohatý děj. Rozhodně vás nenechá chladné. Odkrývá cestu do básníkova tryzniveho nitra a křižovatky vztahů mezi proslulou trojicí. Potřeba ovládat, závislosti, slabosti, bolest, rebelie, touha. Tělo nebo duše? Věčná otázka a věcné dilema na mnoha rovinach. Připravit člověka o jeho úděl je asi nejhorším trestem, který můžeme druhému učinit. Psaní je jako dýchání, spisovatel bez něj nedokáže žít. ()

Kochanski

Já miluji básně od Verlaine i Rimbauda. Tento fil mě dostal!!!! Třeba scéna, jak nejprve Paulovi probodne a později políbí ruku je úžasná!!! Di Caprio je skvělý herec, ať někdy někdo řekne něco jiného - nakopu ho! Ano, sice v Muži se železnou maskou stál za ... ale to bylo filmem. Vzpomeňte si na G. Grapea!!! ()

anu

Pro mě spíš než Uplné zatmění to bylo úplné pohlcení-a to od první minuty až do poslední. Herecký koncert DiCapria a Thewlise, což mě u Lea dost překvapilo a musím říct, že už chápu šílené fanynky Titanicu :D ()

fionael

Film, který mám do smrti spojený s hodinou češtiny na gymplu. Všichni zírají na malou televizi, která se ve velikosti třídy skoro ztrácí a padajících čelistí přibývá. Je to smršť burcujících obrazů, věrného vyobrazení myslí dvou nejvýznamnějších prokletých básníků, otevřených sexuálních scén mezi těmito muži, prostě ta čelist mi během filmu padala mnohokrát. Vzbuzuje nelibost i velké ohlasy, a tak to u velikých počinů bývá...pět hvězd. ()

Rokle

Je to pěkných pár let, co jsme se o prokletých básnících učili na škole. A tuhle dvojku jsem si pamatoval vcelku dobře. Očekával jsem, že se dozvím více o příběhu těchto dvou bohémů a co jsem dostal? Ubrečené holky, neustálé omlouvání se za předešlé činy, filozofické žvásty a omlouvám se, ale mohl by mi někdo erudovaný vysvětlit čím byli tak geniální? Herci se snaží, Kaczmarek mě málokdy zklame, ale to ostatní... ()

Warlukyn odpad!

Už před lety Cartman v South Parku tvrdil, že "všechny tyto filmy jsou o tom, jak teplí kovbojové jedí pudink". Zlatá slova. ()

Nerd4Dreaming

Na to, že se jedná o životopisnej snímek o básnících, se toho o jejich díle a jeho kvalitách moc nedozvíme. Film tak trochu vyzní do prázdna, a pozorovat orgie dvou nesympatickejch postav (byť kvalitně zahranejch), nezakládá na úplně nejlepší filmovej zážitek. ()

Barak

Výborní herci, slušná výprava a kostýmy, ale to bude tak asi všechno. Místo toho, aby nám film prozradil něco o díle, o tvorbě, o básních, tak akorát sledujeme - dle mého názoru - nevěryhodný vztah dvou chlapů, kteří by se jednou nejraději zabili a podruhé skočili do postele, což patří k vrcholům celého filmu. Ten film je čistě jen o vztahu dvou lidí, kteří by mohli být kýmkoliv jiným a o poezii by tady nemusela být vůbec řeč.... ()

asfalt

Životopisné drámy mám veľmi rád a ak sa ich podarí sfilmovať aspoň dostačujúco, tak som ochotný ich aj nadhodnotiť. V tomto prípade to však potrebné nebolo. Leo, v tej dobe ešte neznámy herec, už tu ukazuje, že raz z neho bude veľký herec a vo svojich ďalších filmoch to potvrdil. Je to zatiaľ jediný film od A. Holland, ktorý som videl, no už teraz sa teším na Jánošíka. ()

Filmárik

Už v This Boy's Life mi bolo jasné že tu sa skrýva obroský talent. DiCaprio patrí už od jeho prvých počinov k elite a dokazuje to aj Total eclipse kde spolu s Thewlisom stvárnili dvojicu natoľko bizardnú a presvedčivú že keby tento film videla väčšina jeho faniniek pred rokom 1997 tak Titanic by asi prepadol. Napriek tomu je Total eclipse film u nás v podstate neznámy a nebyť nočných TV kinoklubov asi by som sa k nemu nedostal čo by bola škoda nakoľko je to film po viacerých stránkách dotiahnutý či už sa výpravy alebo celkových hereckých výkonov týka. Scenár sa síce miestami akoby odtrhol z reťaze a človek občas zdvíha obočie nad niektorými scénami ale film ako celok je výborný no rozhodne nesadne každému. ()

Gabretta

Mladičký Leonardo DiCaprio hraje tak nechutnýho zmetka, že je to až neuvěřitelné! Ale i zhýralého prokletého básníka Rimbauda hraje výborně, to se musí nechat. David Thewlis za jeho výkonem o mnoho nezaostává, je mu rovnocenným partnerem. Výsledkem je zajímavé spojení herecké s lehce naturalistickým a životu nebezpečným spojením dvou básnických duší. ()

truby

Bezbřehá nuda! Dva lidi, kteří se scházejí a zase rozcházejí a pořád až donekonečna, a to, že jde o dva muže a ještě k tomu prokleté básníky je je tomuto filmu jedno. Povrchní, bez zápalu, kdyby se oni dva filmoví hrdinové neoslovovali jmény ani bych nepoznal, že jde o prokleté básníky. ()

ClayGirl

Vy tu všichni žvatláte o tom, jak je v tom filmu Leo strašně nechutný. Vypadá jako chodící růžový jahodový donut s krémovou náplní posypaný lentilkami, je jedno, jak se přitom chová, stejně by většina holek vyměnila všechny svoje lodičky za jeho polibek. Mně se příčil spíš ten druhý, já být DiCapriem, tak asi v jednom kuse zvracím. Tak slizké pohledy hned tak někdo nehází, Thewlis je prostě šikulka. Konečně taky trochu romantiky, což o to, jak je to zvrácené, láska hory přenáší, láska najde perlu na dně moře, láska nerezaví. ()

Schlierkamp

Britský životopisný film o francouzských prokletých básnících P. Verlainovi (1844-1896) a A. Rimbaudovi (1854-1891), jež byli známi kromě svých přelomových literárních děl i svým homosexuálním vztahem a bohémským životem. Oba prokletí básníci byli představiteli symbolismu a dekadence, čili nových básnických směrů, z nichž později čerpala např. tzv. beat generation. L. DiCaprio na začátku své kariéry v roli nepřizpůsobivého, cynického a talentovaného Rimbauda, jenž byl literárně na vrcholu v jeho šestnácti až devatenácti letech, a Angličan D. Thewlis v roli uznávaného pařížského básníka Verlaina, jehož seznámení s Rimbaudem ho zavedlo až na samé dno, byli dokonalí a zejména Thewlis, jenž herecky v ničem nezaostával za svým slavnějším kolegou a jehož vynikajícím způsobem daboval J. Vondráček, udivoval fyzickou podobností s téměř holohlavým básníkem. Snímek popisuje seznámení obou poetů v Paříži v roce 1871 a jejich postupné sbližování při sklenkách absintu, jež se stal zejména pro Verlaina závislostí, a divoký milenecký vztah, jenž mezi nimi propukl. Verlain, stále více závislý na absinthu a Rimbaudovi, dokonce opustil svou mladou, zámožnou ženu Matildu de Fleurville, jíž ve svých absintových opojeních a opiových omámeních připravoval ze života peklo a již zahrála překrásně tvarovaná Francouzka R. Bohringer. Je pozoruhodné sledovat jak na Verlaina prokazatelně působí nezřízený život negativně a stává se alkoholickým zhýralcem a troskou, zatímco Rimbaud, udivující svou mladistvou vyspělostí, sebevědomím a přesvědčeností o své genialitě, byl schopen si zachovávat svůj původní vzdorovitý náhled na svět a i jistou úroveň. Životopisné drama polské režisérky Agnieszky Holland, jež vystudovala pražskou FAMU, se pochopitelně věnuje i roku 1873, kdy mezi básníky došlo v Bruselu k fatálnímu konfliktu o zachování Rimbaudových děl a následnému postřelení mladšího z nich. Následuje soudní proces, (mimochodem o 22 let dříve než došlo ke skandálnímu londýnskému procesu s O. Wildem a jeho proviněním proti mravopočestnosti), Verlain je odsouzen k dvouletému žaláři a jejich vztah se rozpadne. V závěru můžeme sledovat osud osamělého Rimbauda, jež narukoval do armády a procestoval kus Afriky a tam podlehl na rakovinu v koleni. Úplné zatmění je působivé dílo, jež rozhodně vzbudí emoce, mě zaujalo zejména vynikajícím a přesvědčivým výkonem hlavní herecké dvojice, ale i zpracovaným kontroverzním, historicky věrným tématem. ()

AloeB

Film, kdy se David Thewlis zařadí po bok Kate Winslet, Margot Robbie či Carey Muligan jako jedna z těch šťastných osob, co se líbala s diCapriem. Tato herecká dvojice dělá z filmu jedinečné dílo, ať už jde o servilního Verlaina nebo famózně zahraného Rimbauda, který je skutečným opilým korábem příběhu nejen po stránce vzhledu, ale i chování a herecké excesi. Takto bych si skutečně představoval reálného Arthura Rimbauda ve věku od 16 do 19 let. Ostatní stránky filmu sice nejsou nejlepší, vyprava je lehce nadprůměrná, co se ale příběhu týče, zde vidím určitý neuměl. Připočteme li k tomu kapku historického fantazírování (scéna s pistolí na kterou jsem se těšil celý film byla sice perfektní, ale zcela historicky nepřesná) nemáme tu klasickych diCapriových pět hvězdiček, ale něco mezi třemi a čtyřmi. Kdyby nešlo o zajímavé téma, dal bych míň, takto se přikláním ke čtyřem. Příběh prokletých básníků se tak stává druhým nejlepším filmem mého neoficiálního teplého maratonu a mým nejoblíbenějším homosexuálem tak zůstává dekadentní a kousavý Wilde. ()

jda23

Bombička v podobe rebelských básnikov 19.storočia, ktorí si užívajú život a chcu dosiahnúť veľké úspechy v písaní literatúry a zaujať tak ďalšie generácie. Absinth, morfium, všerodý sex a experiment, aký sa dal uskutočniť v tom čase. Vynikajúce spracovanie. Leo je najskôr talent a potom všetko ostatné. Majster prepinátor. ***** ()

Trauma

Ze začátku jsem byla nadšená hereckými výkony a vůbec se mi to líbilo. Postupně mě ale to fńukání nad vztahy (nic jiného ve filmu k vidění nebylo) přestalo bavit. A to že sem tam některá scéna působila velice směšně (nejdřív jsem myslela že se nepovedl scénář, později to byly i scény beze slov) filmu taky moc nepomohlo. Přes slibný začátek z toho nevylezlo víc než průměr. ()