poster

Cesta do země snů

 • USA

  Paraiso Travel

Drama / Dobrodružný / Romantický

USA / Kolumbie, 2008, 112 min

Komentáře uživatelů k filmu (10)

 • freddy
  *****

  Nač skrývat své nadšení, když tento film je v celé své podstatě naprosto dokonalý a nedává mi jediný důvod pochybovat, že takhle to může být i v reálném životě. Tomuto filmu rozhodně nemám co vytknout, od začátku do konce jsem nestačil žasnout, na jak kvalitní příběh se vlastně koukám. Nic mi zde nechybělo, nic jsem nepostrádal, jen jsem byl nadšený z kvalit tohoto příběhu. Už jsem někdy před týdnem při hodnocení filmu "Otče náš" psal do svého komentáře, že spojení hispánské menšiny a reálií Spojených států, to vše na téma americký sen, mi dost vyhovuje, každý takový příběh na toto téma velice rád vítám a pokud je tak dokonalý, jako tento film, tak se nebojím ho vychválit. Tento příběh mě na celé dvě hodiny dokázal opravdu zaujmout a chytit u srdce a netrvalo mi dlouho a Marlona jsem si velice oblíbil, i když jsem tušil, že pokud se mu povede najít Reinu, tak to bude až za hodně dlouhou dobu a nebude taková, jakou jí opustil. Ale tohle není jen o Marlonovi a Reině, je tu i několik ostatních zajímavých postav z hispánské komunity, z nichž mě asi nejvíce zaujal Roger, který na mě působil pohodově a sympaticky. Tenhle film je prostě naprosto dokonalý a nemám žádný problém s tím napálit mu plné hodnocení. Takže uděluji zasloužených a poctivě vydřených pět hvězd pro tento americko-kolumbijský film.(24.5.2010)

 • Radek99
  ****

  Mírně povrchní zpráva o trnité cestě současných imigrantů do ikony západní civilizace Spojených států, která je navíc (trochu ke škodě věci) naroubovaná na žánrově očekávanou romanci. Je skutečně škoda, že se režisér Simon Brand neodhodlal jít tomuto problému takříkajíc víc pod kůži a že nenatočil více realistickou a naturalističtěji vypadající výpověď o trnité cestě za iluzí ráje na zemi. Jeho snímku chyběla chmurná atmosféra děl typu Amores Perros. Fenomén imigrantů je ale natolik silný, že sám o sobě utáhne i tenhle trochu povrchněji působící snímek. Každopádně lze vyzdvihnout některé nesporné klady - počínaje veskrze originálními titulky (zvláště ty úvodní jsou povedenou umělecky stylizovanou expozicí jak se patří), dobrou kamerou, solidním režijním vedením či třeba hudbu Sigur Rós... Paraiso Travel je skutečně film s velkými ambicemi, které byly však naplněny jen částečně, na tohle téma bylo ale už natočeno několik mnohem silnějších filmů... Za vidění ale rozhodně stojí, už pro to uvědomění si toho obrovského štěstí, že jsme se narodili na té správné straně novodobé železné opony... Podobné filmy: Maria Full of Grace, Na chvíli svobodní, Keurosing, 14 kilómetros(3.4.2010)

 • Aky
  ***

  Jeden z mnoha filmů o tom, že emigrovat je obtížné, a prosadit se v Americe pak také velmi těžké. Nicméně, když se maká, tak to nakonec jde. Nic originálnějšího jsem v tomhle průměrně zahraném průměrném dramatu nenašel.(12.6.2010)

 • nascendi
  ***

  Film spletený z príbehu mladého kolumbijského imigranta v New Yorku a cesty plnej útrap a podrazov, ktorá tomu predchádzala. Pretože jeho jediným motívom bolo nasledovať svoju motivovanú priateľku, po nešťastnom odlúčení sa ostáva vo veľkom meste sám, ako málokto. O imigrantoch bolo nakrútených viacero filmov (naposledy som videl Welcome) a spoločné majú to, že ma na nich zaujíma iba filmárska stránka. Moje ponímanie solidarity je dosť presne vykolíkované a pre osudy a problémy imigrantov tam nie je priestor. A v rámci hodnotenia zasa nie je priestor na viac, než na tri hviezdičky.(29.6.2010)

 • Chrustyn
  ***

  Drsný pohled na těžký život uprchlíků, kteří doufali v nový začátek ve vysněné Americe. Slušné, depresivní ale filmu chybí emoce i nějaké překvapení nebo nápad (např. úvodní titulky byly výborné ale nic podobného už si tvůrci po zbytek filmu nepřipravili). Prostě film jen plyne od nějakého začátku do nějakého konce.(14.12.2011)

 • slunicko2
  ***

  Do USA lze cestovat i jinak, než s Čedokem. 1) Mladý režisér získal řadu světových filmových ocenění právě za svůj druhý celovečerní film Paraiso Travel. Nelze popřít neobyčejnou zručnost, prozrazující režisérových více než 100 natočených hudebních videoklipů a dalších 150 televizních reklam pro přední světové firmy. Snímek nemá hluchá místa, stále se něco děje, je napínavý, atraktivní, řemeslně výborně zvládnutý. 2) Edukativnost snímku je zejména pro mladé občany Evropské unie velmi zřejmá. Asi jen málokdo si uvědomí, jak taková cesta do vysněné země může vypadat (o autenticitě zobrazovaných zážitků nepochybuji). 3) Spoiler. Telenovelově naivní zaláskování mladého hrdiny výpovědní hodnotu filmu poněkud sráží. Co je Reina zač bylo zřejmé od prvních minut a opravdu jenom mladičký životními zkušenostmi dosud nepolíbený macho mohl reagovat tak jako on. Ale budiž. 3) Skutečný problém vidím v tom, že se mě film nijak nedotkl. Sledoval jsem ho se zájmem, Marlonovi jsem fandil, ale dojetí žádné, oči suché, emoce nulové. 4) Medellinský herec Aldemar Correa má před sebou světlou budoucnost. Překvapuje mě, že jako představitel hlavní role není uveden v seznamu účinkujících.(13.6.2011)

 • danoo
  ****

  Imigrácia. Požehnanie alebo prekliatie? Miodrag Bulatovič, popredný srbský prozaik, by povedal, že to druhé. To sem ale nepatrí. Tak k späť veci. Marlonove prvé momenty v USA v spojení s flashbackmi mapujúcimi dramatické okolnosti tranzitu sú dosť silné a pôsobivé, no film ako celok rámcujúci jednak sociálne problémy, sex a asociálnu tématiku funguje tak na 70 - 80 % a zostáva na povrchu, kedže ide skôr o cestu k nájdeniu seba samého než nelegálnu imigráciu ako takú.(11.4.2010)

 • casioa....
  ****

  Paradise Awaits (Sunshine Rum :) Viac ako len drsný road trip z Kolumbie do Veľkého jablka, s vidinou amerického sna. Po vytúženom dosiahnutí New Yorku, dej pretkaný retrospektívami z putovania našich hrdinov, ktoré spolu s temnou stránkou amerického sna dotvárajú obraz pojmu ILEGALNY PRISŤAHOVALEC. Tak či onak, obaja naši hrdinovia nájdu to, čo nájsť majú. Ona (Reina) matku (čo bol vlastne dôvod jej snahy dostať sa do USA, o ktorom náš mladý nevedel) a on (Marlon)? Ťažko povedať, v prvom rade dospelosť,..... svoju skutočnú lásku (v podobe speváčky Milagros) síce spozná, ale koniec pre mňa osobne, ostal otvorený...takže to, či naša speváčka prijme nášho mladého (už muža) späť, záleží myslím, na každom divákovi.(30.5.2010)

 • markotter
  ****

  Dlouho se mi nechtělo film pustit, protože jsem se bál, že to bude obžaloba ameriky, jak zachází s imigranty a potom něco ve stylu jak chudák k bohatství přišel. Naštěstí amerika tady vystupuje spíše jako kulisa (sice hnusná), ale nijak zvlášť komplikující našim hrdinům život. Hrdina si ho spíš komplikuje sám a nejvíc jeho krajani, kteří provozují cestovku Paraiso Travel. Občasné flashbacky popisující cestu z Kolumbie do USA jsou velmi krátké, ale o to působivější. V samotné americe náš hrdina naráží vesměs na samé milé krajany, kteří se mu snaží nezištně pomoc, aby našel to, co hledá. Film nepostrádá napětí, je dobře natočený a téma "milostného trojúhelníku" bylo rozvedené tak akorát, aby člověk věděl komu fandit, i když já bych měl jasno už po prvním setkání s Milagros.(2.12.2011)

 • jafuska
  ***

  film, který je o emigraci do lepší země, než je Columbie, a jak je těžké najít v jiné zemi práci, ubytování, ale když se chce tak všechno jde, nebylo to žádné veledílo, ale přesto film rychle utekl, a dobře se na něj dívalo, ale žádné velké drama se nekoná.(1.11.2010)