Bílá vrána

Patnáctiletý Thomas Mollison chce vyrůstat jako každý teenager v jeho věku. Má to ale těžké. Protože je jeho otec voják, rodina se často stěhuje a plachý chlapec se jen těžko sžívá s novým prostředím. Jeho život však ještě více ztrpčuje skutečnost, že jeho starší bratr Charlie je autista. Zatímco rodiče Charlieho dávno přijali, Thomas nikoli. Stydí se za něj a ve skrytu duše ho nenávidí. Pak ale potká Jackii, které Charlieho společnost nevadí. (oficiální text distributora)

Shit

Nic novýho pod sluncem, to je jasný na první pohled, většina se toho už dala vidět v Co žere Gilberta Grapea a tady je to jen trošku modifikovaný do teenagerovskýho příběhu, ale drama to je i tak výborný a herecký výkony, pokud se podívám, co maj herci za sebou, jsou fakt fantastický, i když si myslim, že DiCaprio byl ještě o třídu lepší než Luke Ford ()

charlosina

"Dad do you ever wish Charlie was normal?" Skoro šestnáctiletý kluk, který má autistického bratra, to nemá v životě lehké. Zejména, když se snaží zaujmout pohlednou spolužačku, do jejíž sprchy bratříček vleze, aby se tam vymočil. Lehké to však v téhle rodině nemá nikdo: Matka má před porodem a nesmí se namáhat, ale je to právě ona, kdo vede celou domácnost a kdo umí s Charliem správně jednat. Otec je vojákem a nemá tolik času a potřebné péče, ale snaží se roli matky zastat. A Thomas... ten se cítí jednak "na druhé koleji", jednak "zatížen" existencí svého bratra. Stále si přeje, aby Charlie byl "normální"... holt se ale musí smířit s tím, že jinak to už nebude. A o tom to je... Thomas chce zapadnout do kolektivu a za bratra se trochu stydí, nezvládá jeho chování a před lidmi se cítí vyloženě poníženě. Charlieho neschopnost se soustředit nezvládá ani otec - situace v obchodě u pokladny, kdy musí kvůli nedostatku peněz vrátit některé zboží a Charlieho tato "neobvyklá" činnost rozhodí, patří mezi nejpůsobivější a nejdramatičtější. Navíc do domu přibude nový potomek a tím pádem i nové starosti. Chaotickou domácnost vykreslila Elissa Down společně s Jimmym Jackem skutečně citlivým a lidským způsobem. Stejně citlivým způsobem vystihla charaktery osob: jejich niterní emoce a rozpoložení lze přes obrazovku téměř krájet. The Black Balloon, který se vznáší nad rodinným dramatem, na mě zapůsobil, stejně jako výkony herců - Luke Ford alias autistický Charlie byl až neuvěřitelně uvěřitelný, stejně jako Rhys Wakefield alias Thomas ovládaný roztodivnými pocity v pubertálním věku, Toni Collete alias milující a obětavá, silná matka, Erik Thomson alias otec radící se s plyšovým medvídkem Rexem, či Gemma Ward alias chápající a trpělivá spolužačka Jackie. Tahle hořkosladká laskomina mé chuťové pohárky sice nenasytila tak, jako můj oblíbený snímek http://www.csfd.cz/film/4099-co-zere-gilberta-grapea-whats-eating-gilbert-grape/, ale chutnalo mi velice. 4 a půl *. ()

Dudek

Uf. Před zhlédnutím jsem neměl tušení co je ta Bílá vrána zač, po pár minutách ale bylo zřejmé, že mě čeká dlouhá prvoplánovitá zbytečnost, která bude těžit jen z citů k hlavní postižené postavě. Naštěstí to tentokrát není až tak pravda. Snímku se daří umně balancovat přesně na hranici mezi snesitelností a citobudictvím. Je jasné, že v několika scénách přešlápne vedle, ale jako celek se poměrně drží a dokáže se držet v oné rovině, kdy příliš neirituje. ()

Malarkey

No tyvole tohle byl film......na něj fakt nemám slov. Možná za to může dabing, ale asi ani v originále bych nevydržel. Bylo to hlavně kvůli tomu autistovi, co se po plátně proháněl prakticky celý film. Poslouchat jeho "éeeé" každouo půl vteřinu bylo tak ubíjející, že jsem snad o nějaký to IQ v tu chvíli sám přišel, protože to se fakt nedalo strpět. No Charlie ne neutíkej (řiká jeho bratr) - éeeé - (Charlie vběhne do cizího baráku) éeeéé - Né Charlie, vrať se - (Charlie vběhne do prvního patra, kde je sprcha se záchodem a začne do jednoho chcát) éeeeéee - Charlie nech toho a pojď rychle pryč - (Náhle ze sprchy vykoukne holka a začne hrozně řvát, Charlie furt chčije na hajzlu a vydává jeho éeeeée) - Eéééeeeéeeee éeee ée ee (o pár éeeeée a dvě minuty déle už je Charlie s jeho bratrem venku s pěknou ostudou v rukávech, vlastně těžko, oba byli ve slipech) ééeeeée a Charlie už zase čumí na pohádky. ()

Radek99

The Black Balloon - volně přeloženo asi jako ,,černá ovce" či ,,bílá vrána" (tady se čeští distributoři s českým názvem docela zdárně vyrovnali)... Nádherný australský ozvuk (především ve své retro atmosféře) legendárního amerického snímku Co žere Gilberta Grapea. Melodramatický film nabitý emocemi, který se dotýká elementárních otázek lidství. Skutečná oslava toho lidského v člověku. Sám se bojím komparovat a nejsem si zcela jist, jak bych obstál v životních rolích hlavních hrdinů tohoto skutečně neobvykle silného příběhu. Hodně šťastným (ale i odvážným) krokem bylo ukotvení někde ve vodách žánru teenagerských komedií, šestnáctiletý hlavní hrdina by v jiném životě a jiném filmu řešil úplně odlišné, veselejší problémy. Mladý Thomas je však determinován rodinou a především svým autistickým bratrem do té míry, že jeho puberta je o poznání těžší břímě, než u jakéhokoliv z jeho vrstevníků. Herecké výkony jsou strhující, příběh poutavý a hořkosladký, komedie se volně prolíná s tragédií a dozajista je tohle skutečně originální, bolavě romantická love story. Šetřete si emoce na tenhle film...budou vám třeba... Podobné filmy: Co žere Gilberta Grapea, Benny a Joon, Rain Man, Malaton ()

• Michael Yezerski získal od APRA-Screen Music AGSC cenu za nejlepší soundtrack roku 2008. (Terva)
  • Mnoho rolí obsadili skuteční autisté a mladí lidé z Aspergerovým syndromem. (Terva)
  • Snímek získal v roce 2008 hlavní cenu dětského filmového festivalu Don Quijote. (Terva)