V roku 2002 sa venezuelská opozícia za asistencie Bushovej administratívy pokúsila zvrhnúť vtedajšiu hlavu štátu, Huga Cháveza. Tretí najväčší dodávateľ ropy Spojených štátov sa totiž rozhodol, že nebude viac podporovať veľmoc, ktorá kvôli svojej politike rozkráda krajiny s nerastným bohatstvom. Keď už sa kapitalisti po celom svete radovali z víťazstva, nastal ohromný zvrat. Chudoba bezo zbraní v rukách vyšla do ulíc, aby naspäť do kresla dosadila pôvodného prezidenta. Aby človek pochopil, čo sa to vlastne v mnohých krajinách, pod rúškom boja za slobodu tamojšieho ľudu alebo ochrany vlastného národa pred hrozbami okolitého sveta, naozaj deje, musí nahliadnuť do nedávnej minulosti, ktorá ponúka fakty dokladajúce aroganciu politiky Bieleho domu vo Washingtone. Výborným, no smutným príkladom sú krajiny ako Guatemala, Kuba, Salvador, Chile či Bolívia, ktorých národy boli v mnohých prípadoch vystavené porušovaniu ľudských práv. (*CARNIFEX*)

Schuldiner

Tohle ani nepotřebuje komentář. Ale i tak...no vlastně je, co napsat. Docela by mě zajímalo kolik nám v médiích za posledních 20 - 30 let pošpinili ´´diktátorů´´ a kolik opravdových diktátorů či krutovládců bylo velebeno. Člověk, když posbírá za život už nějaký ten rozum a přehled, občas nevěří svým uším a očím, co že si to na nás zas elity vymyslely za překvápka.. Aneb...za vším hledej dolar. Ale to neni novinka ani pro mě, ani pro miliony dalších, jen si říkám, co ještě chceme zažít a vidět, abychom konečně dali jasně najevo, že v Evropě (ani jinde na světě) Američany nechceme! PS: Mimochodem, ten převrat ve Venezuele, něco mi to připomíná.... ()

Fujara777

Áno: Fíha! Pilger tu poukazuje na dôležité, zásadné a šokujúce udalosti a činy americkej diplomacie, CIA, FBI a ďalších zaujímavých vtáčkov. Rozpráva o veciach, ktoré zostávajú kdesi za závojom verejného povedomia. Investigatívny dokument, ktorý proamericky orientovaným ľuďom môže rozlepiť oči, zatiaľ čo vyznávači konšpiračných teórií budú zívajúc súhlasne pokyvkávať hlavou. Nie: Fúha! Takto škaredo čiernobielo by to nemalo byť. Biela strana je zobrazovaná iba ako tá trpiteľská, odvážna, dobrá a správna (Hugo Cháves že nemá za ušami? Ha,ha.). Čierna strana ako utláčateľská, sledujúca iba vlastné záujmy a nesprávna. Obzvlášť dokumentárny film, by nemal ponúkať takto oklieštenú výpoveď. Film je audiovizuálne dielo, útočí na viac zmyslov súčasne, obraz ide za obrazom, niekedy nie je čas na premýšľanie o tom či tom, pretože nasledujú ďalšie podnety, ktoré treba vnímať. Mal by sa čo najviac približovať objektívnosti (ak len pravdaže nejde o autorský zámer). Toto dramaticky znižuje hodnotu celého filmu, stále sa však oplatí naň pozrieť. ()

Lucas87

Tento dokumentární film Johny Pilgera nám osvětí úmysly našeho milovaného bratra USA, a jeho metody jak dosadit krvavé diktátory, kteří své přírodní bohatství USA budou dodávat za pakatel. Vlády USA po 2. světové válce představují skutečné zlo, jaké tehdy vykreslovali komunisté. To co se děje dnes v Iráku, Libyii, je to samé co se dělo ve Venezuele, kde vládl Chávez, který odmítl prodávat ropu za pakatel, jenže jeho většinoví příznivci za něj bojovali. Bojovali bychom za naše vlastizrádce? Těžko ! USA si svoje zájmy uhájí vojenskou silou pod lživými argumenty, a my šasci jim v tom pomáháme ať už v Kosovu nebo v Afgánistánu. Vondra a všichni kdo seděli v americké vládě, CIA by měli skončit jako disidenti v latinské Americe, měli by zakusit mučící praktiky. ()

mi-ib

Duane Clarridge, šéf CIA v Latinské Americe 1981-1984: "Budeme zasahovat kdykoliv, kdy se rozhodneme, že to je v našem národním bezpečnostním zájmu a když se vám to nelíbí, zvykejte si zvykněte si, že ve světě nebudeme snášet tyhle nesmysly. Jakmile jsou ohroženy naše zájmy, uděláme to." Hodně jednopohledově udělaný dokument. Což by asi nemělo být, ale mě docela baví přebírat a tady jsem ani moc nemusel. John Pilger řekne vše, co asi má být řečeno. Nebo se mi to tak aspoň zdálo. Myšlenka je správná a zápletce věřím. ()

bakeero

John Lennon by zapěl: POWER TO THE PEOPLE! Mocenské zájmy impéria jsou naprosto bezohledné, ale prostý lid už si nenechá s.át na hlavu. Ty šťastné konce (?) jsou jak z nejhorších hollywoodských agitek, ale potěší o to víc, že jsou skutečností. ()

Mara12

War on Democracy aneb kolik špíny se dá schovat za dnes velmi populární pojmy jako národní zájem nebo národní bezpečnost. ()

kirmakX6on

na jedné straně působí objektivně a pravdivě....na druhé straně tam prostě chybí "tvrdá fakta", která by byla zaštítěna nějakou skutečně důvěryhodnou organizací (typu OSN, WHO ap.). Jakkoliv to vůbec nevypadá, že by si Pilger vymýšlel nebo jakkoliv se pokoušel manipulovat....co když prostě pravdu nemluví? Nic, co prostě přednáší jeden novinář....nemůže mít skutečnou váhu a informační hodnotu. Proč si tam nepozval respektuhodné a světoznámé lidi (různé profesory z univerzit, představitele organizací typu Amnesty International, Červený kříž apod.), kteří by to před kamerou odkejvli, že je to pravda a nic než pravda (tj. nijak nezkreslená, nepodaná jednostranně)? I tak ovšem, zvláště v první části filmu, jsou ty výpovědi a záběry z kamer natolik přesvědčivé, že nezbývá než blít... Celkově: 85% ()

Tichoza

Jeden z mnoha dokumentů o Jižní Americe. O politické a ekonomické situaci. Po shlédnutí tohoto dokumentu nikdo nemůže mít rád vládu USA...a je jedno kdo je momentálně president... Tento snímek je dobře natočený, jediné co bych vytkl, že autor přebíhá dost rychle z jedné informace na druhou. 85% ()

Jack.Pott

John Pilger vypráví, jak „Spojené státy americké“ po konci druhé světové války zkusily (mnohdy úspěšně) svrhnout (mnohdy demokratické) vlády v Argentině, Belize, Bolivii, Brazílii, Chile, Kolumbii, Kubě, Ekvádoru, Salvadoru, Francouzské Guineji, Grenadě, Guatemale, Guyaně, Hondurasu, Nikaragui, Panamě, Paraguay, Peru, Surinamu, Uruguay a Venezuele. Mučení tisíců disidentu ve stylu osvětimských esesáků. Zbídačení většiny obyvatelstva v zemích, neuvěřitelně bohatých na ropu, zemní plyn, zlato a stříbro. Duchovním otcem masakrů a nedozírného bezpráví byl radikálně pravicový ekonom, advokát bezohledných predátorů Milton Friedman, jenž si pochvaloval „léčbu šokem“ (podobně jako jeho milovník Václav Klaus po roce 1989). John Pilger je ale ve War on Democracy poslem dobrých zpráv. Svědčí o relativně nedávném masovém povstání Venezuelanů a Bolivijců proti útlaku a diktátorům, respektive proti washingtonským loutkářům. „Demokracie je vláda lidu lidmi pro lidi. Společnost, kde lidé jsou její součástí a jsou si rovni, kde není vyloučení a bída, kde vládnou lidské hodnoty,“ říká na kameru venezuelský prezident Hugo Chavéz: „Vždycky jsem říkal, že naším cílem není stát se milionáři – nikoli americký sen. Naším cílem je dostat se z extrémní bídy a žít důstojně.“ ()

Sticks

Jedna výtka, a to použitie emocionálnych pesničiek uprostred dokumentu. Inak skvelé, miestami naťahované, silu to však malo. Práca s informáciami nadpriemerná, rovnako konfrontácie v rozhovoroch. ()

dudo24

Škoda, že posledných dvadsať minút stratilo na intenzite toku informácií. Prevyšovali rozhovory s obyvateľmi o kvalite života. Zabilo to atmosféru ktorú si film budoval prvú hodinu. Čo sa týka obsahu som veľmi spokojný. Doplnil som si informácie o imperializme USA v latinskej Amerike ktoré som mal načrtnuté iba veľmi povrchne. Hodnotím iba štyrmi hviezdami kvôli tomu zvoľnenému koncu. ()

kobe.AIR

Problémem tohoto filmu je, že ho jde rozdělit na dvě naprosto nesourodé části. Až diletantsky nezvládnutý pokus o vylíčení Hugo Cháveze jako největšího žijícího ochránce lidu a demokracie, Ježíše Nazaretského našich dní (tuto část nelze hodnotit jinak než jako jasný odpad) - a potom druhou část zabývající americkou "zahraniční politikou", posvěcenou magickou formulkou o ochraně národní bezpečnosti a národních zájmů. Zde už má film celkem co říct, ačkoli označit například Miltona Friedmana za radikálního ekonomického extremistu..:-) ...člověk se alespoň za dlouhých zimních večerů nenudí :-) ()

Georginek

Levicacka propaganda me sere....... Neco z toho byla pravda, ale vsechno je tak krasne pretoceny, az z toho mrazi..... BTW update v roce 2019 - a jak se krasne ukazuje, ze jsem mel pravdu. Jak dopadla Venezuela, jak dopadla Bolivie, jak se to zajizdi v Brazilii..... ()

Marwiner odpad!

Názorný příklad, jak nemá vypadat dokumentární film. Výběr informací je podřízen výsledku, který je dopředu jasně daný (socialismus je nejlepší a zlé spojené státy ho chtějí zničit) a takto vybrané informace jsou pak ještě často vytrhány z kontextů, což dále mění jejich vyznění, opět jasně daným směrem. Abych předešel nedorozumění. O pokrytectví zahraniční politiky USA nemám žádné iluze. Nekritizuji názory autorů, ale způsob jakým je podávají. Takovouto demagogii, ať už prezentuje cokoliv, nemohu ohodnotit jinak, než jako odpad! ()

boulala

Film o tom, co je USA zač. Pokud se nesmíříte s jejich stylem vlády , jste odepsáni. Zajímavý záznam méně známých intervencí USA do vládnoucích struktur v latinské americe. Je neuvěřitelné, čemu jsme ochotni přihlížet. USA je nejagresivnější stát v poválečném období v takové míře, že mu žádný jiný stát nesahá ani na paty. Pouze za vlády jediného prezidenta z posledních 12ti a to Jimmyho Cartera neútočily Spojené státy na nějakou zemi. V žádném konfilktu nebojovaly na svém území nebo nereagovaly na přímý útok. Namátkou: Korejská válka, Vietnamská válka, Zátoka sviní, Panama, Grenada, Bejrút, Suez, Perský záliv, Somálsko, Tanzanie, Keňa, Súdán, Bombardování Srbska, Bosna a Hercegovina, válka v Iráku, válka v Afghánistánu, mučení vězňů na Guantanamu. Prezident G.W.Bush a další představitelé Bushovi vlády byli soudním tribunálem v Kula Lumpuru uznáni vinnými v plném rozsahu z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. ()

Flashheart odpad!

Proletáři všech zemí, strčte si tuhle leninovinu víte kam. Zajímalo by mě, jestli všichni ti pětihvězdičkáři tady jsou fakt bolševici, doufám, že ne, doufám, že jen totálně hodili rozum za hlavu. V rozporu s místním popisem obsahu minimálně první polovina je čistě o Venezuele, co je dál, to už se asi nedozvím, protože je to nedokoukatelné. Tato proletářská propagadna, označující chudinku Cháveze za bojovníka za svobodnou demokracii, kterého zlí fašisté nenechali dělat svou demokraticii, je tak maximálně nožem do zad relevantních dokumentaristů a investigativních novinářů, kteří se skutečně profesionálně a nestranně snaží kontrolovat demokratické postupy západních papalášů, které košer rozhodně taky nejsou. K zblití. ()

RaTeK

Dávám 5 hvězd. Zvláštní, tenhle film mam už asi půl roku a dokoukal sem ho až teď. Já se s tímto pohledem na svět kolem nás ztotožnuju už delší dobu. A to člověk ani nemusí vidět podobné dokumenty..Stačí vnímat svět kolem sebe..Však my už si to zde u nás také pěkně zesíráme..Stačí si dát 1+1 dohromady. Všechny ty pány, co si je v dnešní demokratické době zvolíme, někdo platí a někdo řídí.. Prachy.. Čí jsou peníze u nás v ČR (firmy, banky, telekomunik. společnosti) ... USA, Německo, Francie, Velká Británie, Španělsko.. Rusko. Všechny tyto mocnosti už jsou zběhlé v manipulaci. Jak v dokumentu zazní z úst bývalého ředitele CIA pro Latinskou Ameriku, Duane R.Cllaridge............. "Budeme zasahovat kdykoli a kdekoli se rozhodneme, pokud to bude v našem národním bezpečnostním zájmu. A když se vám to nelíbí, zvykněte si. Pokud budou ohroženy naše zájmy, uděláme to! " ................. ()

Epics

Jelikoz se jiz delsi dobu zajimam o pohledy ‘z druhe strany’ na aktualni politicke deni i nedavnou historii, tak mne tento document zas az tolik nesokoval, coz ale nic neubira na jeho pusobivosti a nalehavosti. John Pilger je ostrileny novinar, ktery za svou dlouhou karieru nasbiral nejen spoustu primych zkusenosti s valecnymi konflikty a zahranicni politikou USA, ale i radu oceneni a cestnych doktoratu, cimz posouva sve dokumenty za hranici pouheho konspiracniho rozjimani. War on Democracy predklada alternativni pohled na deni v Jizni Americe a primo tak nuti divaka k zamysleni, zda-li se v mediich propagovane cernobile videni sveta zaklada na pravde nebo jen na mistrne fabrikovanych lzich, ktere maji zakryt skutecnou podobu americkeho 'imperialismu'. Muzeme dojit k mnoha zaverum, jako je treba oblibene jednoduche ceske ‘levicak a komunista’, a ja zde nebudu tvrdit, ze je to vse pravda nebo lez. Muj zaver je ten, ze to vse stoji za hluboke zamysleni a dalsi hledani informaci, nebot pouzivat vlastni mozek je prvnim krokem na ceste ke svobode. ()