Návrh

Návrh

The Proposal

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 103 min

"Před třemi dny jsem tě nesnášel a snil jsem o tom, že tě přejede auto nebo se otrávíš. - To je milé." Ve svém pracovním životě jsem byl šikanován nejednou svou nadřízenou, ale všechny byly spíše těžší než vyšší, takže jsem si to pořádně neužil. Být jí však Margaret, tak vrním blahem a kdybych dostal šanci ji trošku potýrat, tak bych si to skutečně vychutnal. Ale konec snění. Tu šanci dostal Andrew a já musím uznat, že se mu to povedlo. Mezi nedobrovolnými snoubenci to zkrátka přívětivě jiskřilo, mezi jejich ústy poletovaly vtipné repliky a mně s nimi, rodinou, imigračním úředníkem, orlem, psem a mobilem bylo moc fajn.(25.4.2016)

Film poměrně brzy vklouzne do zajetých kolejí, ale jako roztomilou pomstu všem tvrďáckým kariéristkám si to nelze neužívat. Do extrému je vyhnaná nejen ultrachladná feministka Sandry Bullock, ale také situace, do kterých se dostává. Nejtrefnější jsou scény, ve kterých se tradiční role zcela vymění a nějaká zdánlivá drobnost podtrhne jejich absurdnost - žádat o ruku lze těžko, když máte na nohou podpatky. Závěr lze vyložit jako vítězství klasického (byť pohádkově nereálného) modelu romantické komedie, ke kterému se je možné, jak vidno, dopracovat i se zcela nepravděpodobnými vstupními daty. ___ Bylo osvěžující vidět Sandru upravenou a v přiléhavém kostýmku; sluší jí to takhle víc, než ta její holčičí umolousaná image. I když ani tady vytahaným mikinám a svetrům tak úplně neunikne.(6.12.2009)

Soundtrack Aaron Zigman: 1. Hot & Cold (Music Trailer) - Katy Perry ,2. Find My Way - The Gabe Dixon Band ,3. I’ve Got You Under My Skin - Michael Bublé ,4. Coolin’ - Alex Wilson and Paul Booth ,5. So Danco Samba (I Only Dance Samba) - Stan Getz & Luis Bonfa ,6. Relax - Frankie Goes to Hollywood ,7. U Cant Touch This - MC Hammer ,8. Cult Of Personality - Living Colour ,9. Freedom - Beautiful Creatures ,10. Get Low - Lil Jon & Elephant Man ,11. Canon In D - Johann Pachelbel ,12. It Takes Two - Rob Base and DJ EZ Rock,(11.5.2011)

Stopercentne naplnené ambície šablónovitej americkej rodinnej romantiky s neodolateľne sympatickými hercami a psom na záhrade. Ukážkový príklad dokonalého komerčného produktu / radikálne obmedzených možností akejkoľvek autorskej kreativity. Sandru aj Ryana mám rád, ale toto už trochu bolelo. Prečo sa v novom storočí nekopíruje radšej šablóna Lásky nebeskej?(11.9.2009)

Jsem šokován, upřímně. Z toho, jak DOBRÉ to bylo! Je pochopitelné, když už je člověk v dnešní době dopředu znechucený z další hrozby nepovedené romantické komedie - Návrh jsem si sehnal jen kvůli Reynoldsovi. Dopadlo to tak, že jsem u snímku od začátku do konce seděl s úsměvem od ucha k uchu, až jsem se za sebe styděl: nepopsatelně úžasná chemie mezi ústředním párem! Přiznávám, že tohle je pro mne jedno z největších překvapení několika posledních filmových měsíců, a normálně se jdu odporoučet do sekce "Žebříčky" a vyfiltrovat si rom/kom za roky 2009-2010. Fakt doporučuju! Mám ohromné nutkání dát tomu maximum, ale... možná když to příště bude kratší a smutnější :-).(5.4.2011)

• - Skutečná adresa kanceláře The Colden Books je 225 Franklin Street v Bostonu. Celé ústředí, včetně kanceláře Margarety a Boba, bylo kompletně postaveno v Burbanku v Disney Studios. (TomikZlesa)

• - Film obsahuje potitulkovou scénu. (Bioscop)

• - Nechybělo mnoho a Betty White opustila natáčení. Důvodem bylo mnoho týdnů odloučení od jejího zlatého retrívra. (žvanimírek)