poster

El Paso

Drama

Česko, 2008, 107 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • R´Hell
  *

  El Paso je film, jehož námět má neskutečný potenciál. Z tématu romské matky samoživitelky se sedmi dětmi se při současné společenské situaci dalo vytřískat solidní, avšak uvěřitelné, drama. Z mého úhlu pohledu se však nic takového nestalo. Výkony neherců dobré, ale ty herecké (L. Rybová a Matásek zejména) byly dost nepřesvědčivé a strojené. Nejhorší je děj, špatně uchopený, pro dokument skvělý, ale na film slabý a rozvleklý. Na všechny postavy bylo pohlíženo povrchně, každá jen recitovala připravené repliky, často plné klišé, ale nevím, třeba to tak opravdu je v této komunitě. Je skvělé, že se režiséři pouštějí do ožehavých témat, pro mě však El Paso nebylo nic víc než téměř dvouhodinová nuda. Škoda, tyto typy filmů mě obvykle zajímají.(19.7.2012)

 • berusche
  ****

  Už když běžel snímek poprvé, musela jsem přiznat, že Tyc mě svou nevtíravou touhou po odkrytí některých skutečností v této problematice hodně baví. Baví mě hlavně proto, že, na rozdíl od Magnuska, nedává rovnou jasný návod, ale nahlíží na to i z druhé stránky, a nutí diváka, aby taky trochu přemýšlel hlavou, ne jen kolenem (či poněkud omezenou mozkovou kapacitou, která bývá vlastní některým skupinám). A tady opět jasně předal poselství, které ovšem rozklíčovat mají možnost pouze ti, kteří chtějí: nikdo nikomu nevnucuje, že jsou to charakteři, ale každopádně není správné dívat se na to příliš úzkou optikou. Mám dojem, že do scénáře bylo vloženo i pár takových vět jako "vy se na to díváte ale z vlastní perspektivy". Nehodlám tady polemizovat nad tím, zda to je či není podle pravdy, místy je z toho samozřejmě cítit úmyslné dotažení do větší gradace zcela násilně, přesto námětem dobré, zpracováním více než autentické.(19.7.2012)

 • Šandík
  ****

  Subjektivně lepší film než Smradi, velmi konkrétně pojmenovávající zásadní problémy romské komunity a také našeho "skvělého" sociálního a byrokratického systému. Herectví neherců samozřejmě není vždy stoprocentní, ale není ani vysloveně špatné, ostatní herecké výkony velmi slušné, atmosféra zcela stoprocentní. Je znát, že film vznikal s nadšením, naléhavostí a že chce cosi podstatného sdělit... Ještě poznámka k tomu autu a jízdám bez motoru: Domnívám se, že to je určitá metafora, která chce vyjádřit, že svou obtížnou situaci Romové nezvládnou sami, a že jim prostě musíme pomoci. Pokud jim pomůžeme, jedině pokud jim pomůžeme, tak se to podaří. Pokud je to tak, tak jde o hezkou "pravdoláskařskou" myšlenku, kterou osobně i docela rád podepíšu ;o) Celkový dojem 75% Zajímavé komentáře: Radek99 Komentáře na přesdržku: Malarkey, paascha(25.1.2012)

 • dopitak
  *

  Příslib happy endu se nekoná a v případě Romů ani nikdy konat nebude. El Paso skutečně je nastaveným zrcadlem, jen se nemůžu zbavit dojmu, že u té stěny nestojí rovně. Je otázka, kolik "bílých" tenhle film dokáže dokoukat... Protože Zdeněk Tyc se mnohem víc než o drama anebo fiktivní dokument pokusil šokovat. K jeho škodě, že na podobné scény jsou Česi prostě zvyklí, protože takhle se chová téměř každý příslušník vzpomínané minority (a může to být třeba v tramvaji mezi zastávkami Tkalcovská a Trávníčkova). Ale ruku na srdce, mohlo to být ještě horší - Horváthovi mohli být znázorněni ještě ublíženější, nebo ambiciózní právničku mohla hrát Eva Holubová (ne že by Linda Rybová tak skvěle hrála, dobře se na ní alespoň dívá).(25.4.2010)

 • blackrain
  ***

  Po deseti minutách jsem byla rozhodnutá, že přepnu na jiný program, ale nakonec jsem u filmu vydržela až do konce. Pan Javorský ve své roli splňoval všechno to, co si většina z nás o cikánech myslí a také tak jednal. Linda Rybová jako mladá advokátka chtěla zvrátit celou situaci ve prospěch rodiny se sedmi dětmi, ale pokusila se bojovat s větrnými mlýny. Na jedné straně měla zaujaté úředníky a na druhé straně stála Věra s rodinou, které bylo hrozně těžké pomoci.(1.2.2010)

 • - Hlavní hrdinku filmu ztvárňuje Irena Horváthová, která je zpěvačkou skupiny Gulo Čar a před kamerou stála v tomto filmu poprvé. (Pumiiix)

 • - Film získal roku 2009 zvláštní ocenění na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší celovečerní film. (JoranProvenzano)