El Paso

Česko, 2008, 107 min

• Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 3/10 Hudba 2/10 Prostředí 4/10/// +Jana Janěková, David Prachař a Linda Rybová, k tomu další známé tváře, takže celkové dobré obsazení, pro někoho to může být zajímavá sociální sonda -pro běžného diváka je to spíš nestravitelná podívaná, která po chvilce začne nudit a zároveň běžný divák nedokáže pochopit jednání hlavní postavy/// Z mírné zvědavosti jsem se brzy přes "to mě zajímá" překlenul na otázky typu "jak to dopadne" "o čem to vlastně je" a "kdy už bude konec". Normálně toto téma beru vážně a jsem toho názoru že často jsou úřady vůči menšinám nefér nebo dokonce úplně slepé. Nicméně by to chtělo pro diváka natočit stravitelnějším způsobem, pokud to vůbec lze./// Celkem 37%///(7.8.2012)

El paso čili přepadení (někteří Romové ho používají i v jiných významech, třeba vězení...) je silným a potřebným projektem, zvláště v naší společnosti, která je s tolerancí k jiným etnikům trochu na štíru. Režisér Zdeněk Tyc jako by věřil v sociální rozměr filmového média, jak si ho v sobě neslo ještě v 60. a 70. letech minulého století, a tak se snaží svým filmem pojmenovat jeden z nejzávažnějších problémů naší současnosti - sociální vyloučení romského etnika. Příběh inspirovaný skutečným osudem paní Pužové a jejích dětí z Českých Budějovic, za kterou Zdeněk Tyc dojížděl při psaní scénáře, je proto zfilmován naprosto civilně, bez okázalých efektů, jak je ostatně blízké Tycovu filmovému cítění. Snímek má silný autentický rozměr (tomu odpovídá ručně snímaná kamera, romští neherci i mizanscéna) a jeho dokumentární rovina odráží původní tvůrčí koncept - podle Tycových slov jde o jakousi hranou a dramaticky stylizovanou formu dokumentu. Tyc se jistě nevyhnul schematismu a až karikování některých postav (modelový příklad sociálních pracovnic), ale jak se vůbec dá v takovémto chtě nechtě paušalizujícím pohledu tomuto jevu předejít? Takhle kontroverzní téma nelze obejít smířlivostí (pakliže máte někde poblíž svého bydliště skutečné romské ghetto, víte, že skutečnost je ještě horší...včetně přístupu majority...). Je potřebné pojmenovávat handicapy české společnosti a je potřebné si je umět přiznat. Nevím, jak budou na tento film reagovat sami Romové (mí romští známí, přítomní na premiéře, reagovali jednoznačně pozitivně), dá se ale předpokládat, že mnoho nás bílých bude mít s tímhle filmem apriori problém (o čemž svědčí i diskuze k filmu tady na čsfd...). Zdeněk Tyc zaslouží ale jednoznačně uznání, že se stále zatvrzele ve svých filmových projektech pouští do témat, které mu nepřinesou ani slávu, ani peníze. Jeho zápal lze analogicky přirovnat k entuziasmu terénního pracovníka Kochty - filmové postavy Davida Prachaře. Podobné filmy: Smradi(12.3.2009)

• uiu

Asi jsem od filmu čekala něco jiného. Trailer v televizi mě navnadil na komedii typu Roming a když jsem se asi po 10 minutách filmu ani jednou nezasmála, došlo mi, že to směšné nebude. Vlastně se jedná o drama ze života cikánské rodiny, jejíž otec byl zabit autem a matka se svými 7 dětmi se musí přestěhovat. Lítá tu spousta nadávek a ocitáme se přímo uprostřed cikánské rodiny, která si na nic nehraje a je před kamerou sama sebou. Musím se ale přiznat, že jsem se nedodívala až do konce, protože mě film hodně nudil a skoro se tam nic nedělo. Možná je to i tím, že jsem se těšila (podle traileru v televizi), jak se zasměju a všechny ty vtipné chvilky, které byly sestříhané v traileru pak ve filmovém celku vůbec směšně nevyzněly. (Například scéna, kdy do bytu přijde sociálka a vidí malé děti kouřit cigarety. V traileru to působí hodně směšně, ale následně ve filmu je to spíš k pláči.)(8.8.2010)

Ve zpracování vážného, nepřehledného tématu film nabízí spoustu originálních scénáristických nápadů, jimž by slušelo pečlivé oko dramaturga, kterými český film nehýří. Výsledek ovšem nejvíc zadrhává na přinejmenším kolísavých výkonech neherců a okolnostmi natáčení zřejmě ovlivněnou stylizací postav v podání profesionálních herců. Přesto poctivý kus práce od Rybové, Javorského, často trochu moc tlaku v poloimprovizovaných scénách Prachaře, který ovšem svým elánem filmu v mnohém prospěl."Ty vole, Báro !" Se zamhouřením 3*(19.7.2012)

• dopitak

Příslib happy endu se nekoná a v případě Romů ani nikdy konat nebude. El Paso skutečně je nastaveným zrcadlem, jen se nemůžu zbavit dojmu, že u té stěny nestojí rovně. Je otázka, kolik "bílých" tenhle film dokáže dokoukat... Protože Zdeněk Tyc se mnohem víc než o drama anebo fiktivní dokument pokusil šokovat. K jeho škodě, že na podobné scény jsou Česi prostě zvyklí, protože takhle se chová téměř každý příslušník vzpomínané minority (a může to být třeba v tramvaji mezi zastávkami Tkalcovská a Trávníčkova). Ale ruku na srdce, mohlo to být ještě horší - Horváthovi mohli být znázorněni ještě ublíženější, nebo ambiciózní právničku mohla hrát Eva Holubová (ne že by Linda Rybová tak skvěle hrála, dobře se na ní alespoň dívá).(25.4.2010)

• - Hlavní hrdinku filmu ztvárňuje Irena Horváthová, která je zpěvačkou skupiny Gulo Čar a před kamerou stála v tomto filmu poprvé. (Pumiiix)

• - Film získal roku 2009 zvláštní ocenění na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší celovečerní film. (JoranProvenzano)