El Paso

Česko, 2008, 107 min

• dopitak

Příslib happy endu se nekoná a v případě Romů ani nikdy konat nebude. El Paso skutečně je nastaveným zrcadlem, jen se nemůžu zbavit dojmu, že u té stěny nestojí rovně. Je otázka, kolik "bílých" tenhle film dokáže dokoukat... Protože Zdeněk Tyc se mnohem víc než o drama anebo fiktivní dokument pokusil šokovat. K jeho škodě, že na podobné scény jsou Česi prostě zvyklí, protože takhle se chová téměř každý příslušník vzpomínané minority (a může to být třeba v tramvaji mezi zastávkami Tkalcovská a Trávníčkova). Ale ruku na srdce, mohlo to být ještě horší - Horváthovi mohli být znázorněni ještě ublíženější, nebo ambiciózní právničku mohla hrát Eva Holubová (ne že by Linda Rybová tak skvěle hrála, dobře se na ní alespoň dívá).(25.4.2010)

Hodnotím El Paso a připadám si tak trochu jako dobrácký kantor, jenž nechce snaživého, ale nepříliš nadaného žáčka odradit špatnou známkou od dalšího počínání. Zdeňku, přivírám obě oči a dávám vám za tři s přáním, nechť se vám příště podaří natočit něco nápaditějšího a objevnějšího. Vždyť jste nám o těch Romech neprozradil nic, co bychom o nich už dávno nevěděli. A teď mi raději zmizte z dohledu a doslechu nebo si to s tím hodnocením rozmyslím!(13.4.2009)

Ve zpracování vážného, nepřehledného tématu film nabízí spoustu originálních scénáristických nápadů, jimž by slušelo pečlivé oko dramaturga, kterými český film nehýří. Výsledek ovšem nejvíc zadrhává na přinejmenším kolísavých výkonech neherců a okolnostmi natáčení zřejmě ovlivněnou stylizací postav v podání profesionálních herců. Přesto poctivý kus práce od Rybové, Javorského, často trochu moc tlaku v poloimprovizovaných scénách Prachaře, který ovšem svým elánem filmu v mnohém prospěl."Ty vole, Báro !" Se zamhouřením 3*(19.7.2012)

• Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 3/10 Hudba 2/10 Prostředí 4/10/// +Jana Janěková, David Prachař a Linda Rybová, k tomu další známé tváře, takže celkové dobré obsazení, pro někoho to může být zajímavá sociální sonda -pro běžného diváka je to spíš nestravitelná podívaná, která po chvilce začne nudit a zároveň běžný divák nedokáže pochopit jednání hlavní postavy/// Z mírné zvědavosti jsem se brzy přes "to mě zajímá" překlenul na otázky typu "jak to dopadne" "o čem to vlastně je" a "kdy už bude konec". Normálně toto téma beru vážně a jsem toho názoru že často jsou úřady vůči menšinám nefér nebo dokonce úplně slepé. Nicméně by to chtělo pro diváka natočit stravitelnějším způsobem, pokud to vůbec lze./// Celkem 37%///(7.8.2012)

Film o Romech do hodin občanské výchovy. 1) Netuším, zdali jsou Romové takoví, jak tu jsou zobrazeni, ale pokud ano, pak budoucnost vzájemných vztahů nevidím dobře. 2) V hollywoodském podání bych viděl dvě možné koncepce. Buď by film hýřil pozitivním myšlením, hodní a nepochopení Cikáni by vysoudili milióny a za ně si koupili původní byt anebo naopak v černém sociálním dramatu by nepoučitelní Cikáni klesli až na dno společenského bahna a skončili na ulici potažmo ve vězení. Hbití scénářopisci by rozvedli i náznaky účelového jednání ze strany "magi srátu" a vytvořili nesporně úspěšný politický thriller s Cikány jako oběťmi a sociálním odborem jako převodní pákou zlovolných zájmů v pozadí stojících budoucích majitelů nemovitosti. Ale Zdeněk Tyc vytvořil film veskrze český, lehce úsměvný, lehce tragický, politicky i lidsky korektní, který asi nikoho neurazí, ale bohužel také nikoho nezvedne ze židle. 3) A přitom by mohl...Herecké výkony romské rodiny překypují přesvědčivostí, děti jsou k sežrání autentické, zejména dospívající syn (no abych si ho nevšiml, že), matka je nejvýraznější a jedinou opravdovou a plnokrevnou postavou filmu, ostatní jsou spíše jenom typové charakteristiky. 4) Přesto však budoucnost filmu vidím v promítání s následnou diskusí v hodinách občanské výchovy. Nic víc, nic méně. Sorry, pane Tyci.(4.2.2010)

• - Hlavní hrdinku filmu ztvárňuje Irena Horváthová, která je zpěvačkou skupiny Gulo Čar a před kamerou stála v tomto filmu poprvé. (Pumiiix)

• - Film získal roku 2009 zvláštní ocenění na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší celovečerní film. (JoranProvenzano)