Už od starých časů se po mnoho generací šíří příběhy o epických bitvách a mystických legendách v drsné a tajemné Skotské vysočině. Ve filmu se k legendě přidá nová pověst, když odvážná Merida stane tváří v tvář tradici, osudu a nejkrutější bestii. Merida je zkušená lučištnice a impulzivní dcera krále Ferguse a královny Elinor. Je odhodlána jít si v životě svou vlastní cestou. Vzepře se starému zvyku zasvěcení pánům země. Silnému lordu MacGuffinovi, mrzutému Macintoshovi a svárlivému Dingwallovi. Meridiny činy nechtěně rozpoutají v království chaos a běsnění. Když se obrátí o pomoc k podivínské staré čarodějnici, dostane prokleté přání. Merida, která následuje nebezpečné síly, objeví význam skutečné odvahy, aby zlomila příšernou kletbu, než bude příliš pozdě. (Falcon)

zdepapepa

Přistupoval jsem k tomuto filmu s určitým časovým zpožděním. Setkal jsem se s názory, jaký je to odklon od Pixarovských filmů, ale tuhle písničku už jsem si vyslechnul ohledně Aut 2. Hned zkraje odbudeme povinné "srovnání" se staršími Tangled a HTTYD - ano, propůjčuje si to určité elementy (princeznový-severský setting, písničky-lehké nadpřirozeno), ale tím srovnání taky končí naštěstí. Kde vždycky Pixar exceloval bylo jednak v animaci - a to tu máme - můžeme slintat nad nádhernými krajinami (díky bohu ne pod sněhem) včetně útrob lesa, můžeme slintat nad realistickými grimasami (vyzdvihuji královniny reakce po konzumaci toho koláče) nebo můžeme slintat nad nádherně se pohybujícími zrzavými vlasy Meridy. Druhak vždycky exceloval v příbězích, které si zadají s hranými filmy - a to tu máme také. Vždyť vzpomeňte - jak často na stříbrném plátně máme pubertální děvče (princeznu dokonce) aniž by v hlavní zápletce řešila chlapy? A tím myslím jak klasické "snažím se získat chlapa" tak novodobě feministické "nepotřebuju chlapa"? A tam si mě film získal nejvíc. Nejvíc se navíc setkávám s rozborem vztahu otec-dcera. Nejsem pubertální děvče, ale film podle mě načrtnul skvělý, nejednostranný vztah matka-dcera, kdy vidíme obě strany konfliktu. Žádná z dvou protagonistek není nikdy v nevýhodě, nikdy není zobrazena jako karikatura, a kdyby se přeci jen nějaké feministky našly ohledně toho, že princezna do určité míry převezme jisté hodnoty, zatne jim tipec fakt, že prakticky všechny scény, kdy královská rodina vystupuje na veřejnosti, by se daly shrnout větou "za vším hledej ženu". Chválím tedy Brendu Chapman, přestože to nebyl 100% její výtvor. Postav v příběhu je naprosto akorát, jsou 3D filmy ale postavy v nich bývají často jednorozměrné, to se tu nestává, hlavní postavy prodělají navíc vývoj myšlení/vztahu víc než kdejaký hraný film. Další Pixarovská parketa je hra s motivy, tématy a symboly. Těmi je tento film naprosto prošpikovaný, aby i po skončení titulků do sebe vše krásně zapadlo. Trochu mě trápilo občasné hraní na fyzickou komedii a gagy, což by filmu trochu ubralo na páře se kterou roznáší akční i dojemné scény. Plus pochopitelně je to další film do sbírky, který je novým intellectual property. Pokud příště Pixar oželí vyloženě Disneyovské prvky (princezny) - ale rozhodně by stálo za to zůstat u lidí s tím novým renderovacím softwarem, písničky nechat do závěrečných titulků, nebo Dreamworksovské prvky (fyzické gagy, pitvoření, snaha o vtip za každou cenu) - konverzačních vtipů není nikdy dost, stejně tak jako situační komedie. Všechny vtipy v Brave nicméně vycházely z lidského humoru, ten se pro tón filmu hodil daleko lépe než nějaká groteska. Volba herců a dabérů perfektní, vrací se pochopitelně i John Ratzenberger. Shrnuto podtrženo - Pixar zase ukázal, že je číslo jedna v oblasti animovaných filmů. Ukázal taky, že nejenom chlapi můžou být hlavními postavami 3D animáků a ukázal taky, že ne každý film potřebuje romantickou zápletku. A já se těším, co nám ukáže příště. 2017 Rewatch Edit: Score je správně lokální a dobové, zpívané písničky taky žánrově sedí. Slapstick gagy OK. Klidně se mohlo jít více do temna, přeci jen ztráty na životech byly téměř nulové a těch zranění taky příliš nebylo. I přesto ale napětí bylo dost. () (méně) (více)

Krt.Ek

Emancipační? Feministické? Pche! Čtěte a poučte se! SPOILER Děvče rusovlasý se akorát naučilo, že si nemá zahrávat s ohněm, tedy magií a čarodějnictvím (animální, fuj!; s jakým pohlavím, resp. genderem a hodnotícím znaménkem si spojujeme rudou, oheň a magii, milé děti?), dokonce uznala, že je tu něco, co ji přesahuje, totiž zájmy říše (= rodu), vdavky jako její osud se tudíž nezrušily, nýbrž pragmaticky odložily. Vybojovala si leda to, že se bude moci vdát - jak se říká - z lásky až uzná, že nastal správný čas. Přesto však na ni každý bude pohlížet jako na budoucí nevěstu a matku. Merida se vážně neodpoutala, ona se naopak připoutala, přijala za své hledisko své matky, interiorizovala její touhu, a to aniž by si toho všimla. Rebelka není reprezentantkou silné ženské hrdinky (ať už to znamená cokoliv) na poli animovaného filmu, daleko blíže má k rodinné komedii (disciplinazičnímu ideologickému artefaktu (neo)liberalismu par excellence) typu Mezi námi děvčaty. Vzhledem k mému nadprůměrnému ohodnocení (pakliže má hodnocení bere někdo jako doporučení) se tím de facto tento film stává jedním z potenciálně nejnebezpečnějších, páč bombou, která nevybuchne (nejnebezpečnější iluzivností jejího vykoupení; každá svoboda přichází s novými okovy, nejhorší je pak ten stav, kdy si těchto nových okovů nejsme vědomi) - když já se ale bavil (medvídci jsou přeci rozkošní, ne?). Budiž mi rozhřešením tento komentář a to, že si uvědomuji, že skutečnost je vždycky složitější než se zdá. ;-) SPOILER 70 % ()

Hannibal92

Nejvíc mě mrzí, že nebylo možné Brave vidět v originále s titulky (alespoň ne v cinestaru) a zejména celý český soundtrack v podání Vondráčkový se mi ani trochu nelíbil. Pořád je to ale pohádka a děti nebudou chtít koukat na pohádku s titulkama, takže to určitě nemůžu mít nikomu za zlé. Co se samotného příběhu týče, tak jsem z traileru vůbec netušil, že film se bude točit kolem toho, čeho se točil. Rozhodně ale zatím nejlepší letošní pohádka, kterou jsem viděl (po Madagaskaru 3 a Sněhurce a lovci). Co se grafické stránky týče, tak myslím že Pixar si zaslouží obrovský obdiv, protože detaily do kterých je film propracovaný jsou až neuvěřitelné a musí to dát neskutečné množství práce. [Cinestar Černý most - 10.9.12] ()

MartinezZ

Ta tam jsou slavné doby Pixaru, pod Disneym studio ztratilo své kouzlo ~ Technická a animátorská pobočka pod taktovkou animátorského molocha vyprodukovala další niterný příběh. Potíží je v něm to, že "Pixaru" si v něm všimnete pouze v oné perfektní animaci a smyslu pro detail, nicméně příběh a jeho smysl už klopýtá asi stejně, jako mohutný král s podseknutou dřevěnou šlajfkou. Do chvíle matčiny změny měl film i příběh grády a moc hezky se naň koukalo a čekalo, jak Merida bude muset svoji odvahu dokázat a to nejen vzpurností své matce. Od chvíle díla vypečené řezbářky byl film ale jedno velké WTF, kdy jsem nevěřil svým očím, zda tohle mohl myslet někdo vážně a stále mu byla ponechána svéprávnost. Něco tak infantilně blbého a do té doby do příběhu hrubě nezapadajícího (a následně tedy nudného a pohřbívajícího zbytek filmu) jsem viděl v animácích stejné "rodiiny" snad jen dvakrát: v Up! - kdy taky veškerou poetiku filmu brutálně zavraždili cestovatel se svými techno-čokly, a WALL-E - kdy značná část atmosféry utrpěla vstupem lidí na scénu. Tady je ale dílo dokonáno. Disney to prostě neumí, Pixarem si jen pořídil know-how, ale neumí ho používat a tak se kdysi slavné studio jen rozpustilo v balastu standardních animáků, které, cílené na trochu starší obecenstvo (starší než cílovka Zvonilky), veškerý nápad zabíjí nelogickými hloupými dějovými vsuvkami a zvraty a z výsledku je tak divákovi smutno až plačtivo. Je to škoda, ale od Pixaru už nelze čekat nic jiného, než pásovou automatickou výrobu. ()

Wysch

No... viděl jsem trailer po zhlédnutí filmu a kdybych první viděl trailer, asi bych byl z filmu ještě víc zklamanej, než jsem teď. On ostatně i ten plakát slibuje cosi víc, než jen rodinnou podívanou, celá zápletka je sice svým způsobem sympatická, ale je nedotažená pokulhávajícím tempem, které zaprvé nestíhá do sto minut narvat všechno, co chce příběh říct, a zadruhé samo o sebe zakopává a výtečně akční scény nahrazuje zoufale neoriginálními pohledy do rodinných trampot. Král Fergus je ale sympoš. ()

Z0oMb3E

Presne takto to dopadne, keď sa namiesto krotenia draka ozve z reprákov morálny song o sebadôvere a osude! DreamWorks : DisneyPixar 5:3 ... a absolútne nič k tomu netreba dodať! ()

Lamiczka

Věčně neposedná princezna Merida je výrazná nejen svýmí zářivě zrzavými nepoddajnými vlasy. Taktéž se vyznačuje nebojácností, téměř mistrovským umem v lukostřelbě a především nikdy nekončícím soubojem s matkou o tom, jak se má chovat správná dáma v jejím věku. Do města se sjíždějí mladí nápadníci, a aby se Merida nemusela za žádného z nich provdat, uteče z hradu a za pomoci čarodějných kouzel se snaží osvobodit ze svých povinností. To co následuje, ale zdaleka není to, co si přála. Svého činu začíná velice litovat a tak jí nezbývá nic jiného, než se znovu vydat do začarovaných lesů a zkusit najít řešení. Animované dílo z dílny Pixaru je tentokrát zasazené do doby skotských králů a středověkých šarvátek. Film je koncipován spíše pro menší diváky, milovníka animáků ale rozhodně neurazí. Co se týče 3D efektů, tak ty jsou střízlivě použity ke zvýraznění scenérií a bojů, některé momenty vtlačí i dospělého diváka hlouběji do sedačky. Postavy jsou jako vždy precizně zpracované, mladá, neposedná princezna srší ostrovtipem na počkání a některé její hlášky jsou nepřekonatelné (jako například "To mi nalaď mokré dudy"), taktéž mladší bráchové - trojčata - nemají pro legrácky (především z dospělých) daleko. Český dabing rozhodně kvalitu snímku nesráží, ba naopak, je výborný a sedne na postavy. Pokud někomu vadí až klasické, přímočaré scénáře, kdy už na začátku dospělý divák tuší, jak to dopadne, tak nesmí chodit na filmy pro děti. Protože pro ně především tato pohádka je. Z příběhu plyne hezké ponaučení, že si má člověk všechno dvakrát rozmyslet, než něco udělá, protože každý čin má své následky, kterých může později hořce litovat. ()

Praxis

Neurážející pixarovka, která sází na rodinné jistoty, docela hodně vtipných fórků, jednoho obrovského naštvaného medvěda a neposedné hyperaktivní malé zrzouny. Jasně, klenot z dílny Pixaru to rozhodně není, ale také nejde o kdovíjak nudný klon tisíců zbytečných animáků. Za jistou originalitu, ovšem trochu s předvídatelným dějem sympatických 75% ()

ivishka

Nejlepší animovaný film co jsem za poslední dobu viděla...ani si nedokážete představit jakou z toho mám radost, že opět nepíšu rozhořčený komentář, ale že jsem se konečně pobavila u celkového snímku. Moc se mi líbila animace - jak jinak, když je od pixaru?!Rebelka Merida si nerozumněla s matkou tak asi jako každá správná puberťačka a špatným způsobem(kouzlem)se ji snažila změnit. Medvědí podoba byla nakonec k něčemu dobrá - a jak se říká vše zlé k něčemu dobré. Perfektní animák neuškodilo by pokračování. ()

Karlas

Tak tohle je skutečná krása animovaného filmu. Precizní nádherná animace s dokonalou grafikou detailů a barev, kterou jsem snad ještě neviděl. A nejen malebné obrazy, ale i zajímavý neobvyklý příběh, co mne rozesmál i dojal. Skutečně jsem často nedokázal odhadnout , jakým směrem se příběh rozvine. ()

Tayen

Já prostě miluji pohádky a i když to z objektivního pohledu není nejlepší pixarovka, má to u mě hvězdičku navíc za pohádkovost a atmosféru. Jediné co mě iritovalo, byl český dabing. Na jednu stranu herečka mluvící Meridu mi přišla vhodná na druhou stranu mě ta česká hantýrka pubertálního děcka štvala. ()

Laxik

Klíč k docenění Rebelky je jasnej, zapomeňte vše, co víte o Pixaru. Nebo spíš zapomeňte, že je od Pixaru tenhle film. Ona je to totiž spíš disneyovka zlehýnka říznutá Asterixem. A jako taková funguje perfektně ve všech ohledech kromě originality. Protože svěží a nové to není fakt v ničem. Je trochu škoda, že některé dějové linky (jako třeba ten Méďa Zabiják) jsou trochu nedotažené. ()

Ellmariachi

Animáci nejsou úplně šálek mé testosteronem nasáklé žánrové kávy, ale troufám si tvrdit, že když se na nějaký podívám dokážu ho ocenit objektivně. Na Rebelku jsem narazil náhodou myslím na Nově a jelikož je to mezera v animované mozaice mé milé, nebylo co řešit. Příběh je fajn pitomoučký a postavy klasicky vlezlé, ale ne otravné. Nemáte chuť to vypnout kvůli žádné z nich a to se mi nestává. Sem tam se pousmějete a tak nějak tím proplujete s dobrým pocitem. Kdo má animáky rád, klidně si přidejte 10 procent. U mě je to za 70. ()

Riddick77

Disneyovský Pixar, který je sice malinko dětinský a přímočarý, ale také extrémně zábavný, nenucený a dynamický. Fajnová pohádka, jež problematizuje typické téma vztahu mezi matkou a dcerkou. Příběh zasazen do Skotska dob dávno minulých, kde se emancipovaná Merida snaží změnit vlastní osud, přičemž se musí postavit nejen rodičovské autoritě, ale současně i zkostnatělému a konzervativnímu společenskému řádu. Bavil jsem se a bavil jsem se velmi dobře! Nádherná animace je samozřejmostí, ale potěší i trefné vykreslení zmíněného vztahu matka - dcera, což malinko vynahrazuje scenáristickou hru na jistotu, pokud jde o příběh jako celek. Srovnání s povedeným "Na vlásku" se samo nabízí. Recenze zde. 8/10! [02.08.2012_novinářská projekce] ()

Jillen

Tak takovýhle příběh o dceři a matce, jsem ještě neviděl. Tudíž v tomto směru velice originální, osvěžující a do jisté míry pravdivý příběh. Škoda je, že to je místy proloženo lacinějšími fórky ala Disney (ruka Pixaru se tentokrát hlásí poskromnu, viz. perfektní linka s čarodejnicí) . Jinak veliká spokojenost a v rámci konkurence za rok 2012 jistě zasloužený Oscar. 80% ()

numi

Pixar zkouší být obyčejný. Ano, je to možná tak trochu šok, ale jednou k tomu muselo dojít - nelze neustále vymýšlet a definovat nové světy. Studio tentokrát vsadilo na "obyčejnou" pohádku, a kdybychom v roce 2010 necvičili draka, tak by to byla pecka. Takhle zůstává tahle sympatická odvážná rusovláska Merida ve stínu o kousek sympatičtějšího a odvážnějšího kluka Škyťáka. ()

Macejko

Nie je to sequel, jasajte! Alebo...? Z naoko originálneho príbehu sa vykľula nudná, obohraná a poučujúca báchorka, konštantne popretkávaná otravnými úliatbami malým sopliakom v podobe toho najinfantilnejšieho humoru, aký si len človek dokáže predstaviť. Epickosť a zimomriavky nikde, poriadna gradácia taktiež neprítomná a nejaké tie emócie sa vyskytnú až v samotnom závere. Tri štvrtiny filmu sa odohrávajú v pustom kamennom hrade a keď už sa postavy vyberú von, tak pôsobí príroda nepríjemne uzatvorene, komorne, a skoro až pripomína nejaké nákladnejšie divadelné pódium. Mnohé veľkolepé scenérie známe z trailerov (majestátne zasnežené hory, jazdec v snehovej fujavici) vo filme vôbec nie sú (ročné obdobie sa počas príbehu nezmení)! A že ste dúfali v nejakú mýtickosť a hĺbku, vyplývajúcu z legiend, o ktorých sa tiež básnilo v ukážkach? Nuž, smola, nič také sa nekoná. Je evidentné, že Brave zmenou na režisérskej stoličke veľmi utrpelo a že sa výsledný produkt šil veľmi horúcou ihlou. Jedinou vecou, čo sa dá naozaj bez výhrad pochváliť, je tradične skvelá hudba Patricka Doylea a preto celkom vážne rozmýšľam, či nie je táto pixarovka ešte slabšia, ako prvé Autá. Hmm... kráľ je asi naozaj mŕtvy. Vedeli sme, že to raz príde, ale osobne sa kvôli tomu lepšie necítim. Asi práve naopak. ()

Lum3n

Pixar je asi definitivně pryč. Jal jinak si lze vysvětlit nevyužitý potenciál skotské divočiny, slabý děj, ty tři otravné parchanty.. Jen ty Meridiny vlasy byli skvělé, ale od Pixaru se čeká, že vynikající animace jsou jen základy, na kterých vystaví ještě lepší příběh.. ()

zipper111

Bohužel asi nejhorší pixarovka. Animace je super, hudba taky, je tam spousta vtipných scén, hlavně s "mamkou", ale když se to tak vezme, kdybych to měl srovnat třeba s Nemem, tak je to naprosto někde jinde. A srovnání se vyloženě nabízí, ostatní animáky byly vždycky jen ty "za Pixarem", teď ale musím říct, že Pixar začíná dostávat na frak... na Disney začínám mít slušnou alergii. 3,5* ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014