Příběh Robina Hooda a jeho družiny

The Story of Robin Hood and His Merrie Men

Dobrodružný / Rodinný

USA, 1952, 84 min

Romantický příběh o zbojníkovi, kterého donutily okolnosti stát se strašným pánem lesů. Když se vracel domů se svým otcem ze soutěže lukostřelců, tak jeho otce zákeřně zastřelil jeden ze šerifových mužů. Byl nucen žít a ukrývat se v lesích. Měl kolem sebe pár správných chlapů, kteří byli psanci jako on. Okrádali bohaté a peníze rozdávali větším chudákům než byli oni sami. Robin Hood byl dobrý a spravedlivý muž. Velmi milý film s krásnou hudbou, která se k filmu akorát tak hodila a dotvářela všechny události, co se ve filmu staly nebo měly teprve stát. Hodně se tu také zpívá. Celým příběhem propluvá postava barda. Ten zpívá o Robinových dobrodružstvích, ale zvládne i milostnou píseň. Všechno tady vypadá tak nějak pohádkově, kulisy, kostými, postavy, příroda. Je to prostě okouzlující a uchvacující podívaná. Dnes se, bohužel, takové filmy netočí a to je velká škoda. Nenajdete tady nic děsuplného, temného a šíleného jako v pozdějších dobrodružství tohoto udatného zbojníka.(19.9.2009)

• curunir

Spojením síl spoločností RKO a Disney Studio vznikol tento nenáročný rodinný film na sobotné doobedie ako x-tá adaptácia slávneho príbehu a treba povedať, že sa táto snímka v celej tej kope poľahky stratí. Celkové vyznenie pôsobí skôr naivne až rozprávkovo a to preto, že sa nesnaží byť ani trošku realistickejším čo by som z časti vedel tvorcom odpustiť nakoľko má film uvedený v žánri aj ,,rodinný", veď akoby nie keď ho produkoval práve Disney. I tak tu však ostáva príliš veľa uhladených tvári v často na ich spoločenské postavenie až prehnané honosných kostýmoch (to, že Robin tam pobehuje v zelenom oblečku mi je už šum a fuk). O réžii, hercoch a scenári radšej pomlčím. Mimoriadne by som však ocenil veľa exteriérových scén, čo nebolo vo vtedajšom štúdiovom spôsobe nakrúcania až tak časté. Možno je môj názor na Hooda trocha podhodnotený (uvažoval som aj o 3*), avšak tento krát ma s tou sladkou naivitou naozaj nedostali, navyše film ma v ničom neoslovil, takže nevidím dôvod veľmi prilepšovať. Radšej si opäť raz pustím Costnera. (3. komentár k filmu)(19.9.2009)

Slavný příběh Robina Hooda a jeho družiny z roku 52 je ukázkou nejen tradičních pojetí, ale také černobílého světa, v kterém je i pro menší jednoduché se orientovat. Ken Annakin se držel hodně při zemi, snad to ani víc nešlo a vznikl obyčejný snímek, na který se dá rychle a lehce zapomenout. Jeho předností však zůstane, že je díky své jednoduchosti vcelku příjemný a utíká jako voda v řece tekoucí Sherwoodem.(29.9.2009)

Příběh Robina Hooda zpracovaný víceméně v pohádkovém stylu, což se koneckonců dalo od Disneyho čekat. Film ničím neurazí, ale bohužel taky skoro ničím nezaujme, leda snad pestrými kostými, které mají i zbojníci žijící v lese vždy pečlivě vyprané a vyžehlené. Mně osobně navíc příliš nesedl představitel Robina Hooda. Jinak se tímto filmem zjevně o dvě desítky let později výrazně inspiroval ruský Ivanhoe, balada o statečném rytiří, který mi přišel o něco povedenější, i když je to možná tím, že jsem ho poprvé viděl v příhodnějším věku.(9.2.2010)

Další variace na Robina Hooda, pro mě naprosto neznámá s neznámými herci, zato od Disneyho. V jeho podání je příběh tradičně pojatý, ale velice odlehčený, zbojníci vítězí vtipem a čtveráctvím, příběhem doprovází veselý bard, nepadne zde ani kapka krve a ani zlo se nedočká trestu. Výprava a kostýmy jsou tak akorát, není to napínavé ani nějak moc akční, ale pohodově se to sleduje a uteče to rychle jako voda, takže dávám za 3*.(20.5.2018)