Bývalý voják Unie chce prodat ranč a se svou snoubenkou vyrazit na východ. Po vraždě jednoho z jeho pomocníků své rozhodnutí změní a dává se do boje. John Parrish bojoval v občanské válce za Unii a stal se kapitánem jezdectva. Utrpěl zranění, válka skončila a on se usadil na farmě v údolí, kde choval dobytek a pomalu si doléčoval průstřel plic. Nyní, už uzdravený, by rád ranč prodal a odstěhoval se i se snoubenkou Caroline na východ. V údolí však už nějakou dobu existuje jen jediný kupec, bezohledný majitel ranče Kotva Lee Wilkison, který postupně vykupuje anebo častěji násilím vyhání ostatní farmáře ze země. Po té, co se Parrish stane svědkem bezpráví páchaného Wilkisonovými pistolníky, nemá nejmenší zájem se do problémů místních zaplést. Na žádost Wilkisona odjíždí na Kotvu, aby tam vyjednal prodej svého majetku. Zlomyslný a od pasu dolů ochrnutý velkofarmář jej však bez skrupulí uráží a nabídne mu za ranč směsně malou sumu. Parrish je i tak odhodlán ranč prodat, mezitím ale Wilkisonovi kovbojové jako výhružku umučí jednoho z jeho chlapů, Buda Hinklemana. John Parrish bude muset předvést, co se naučil za války. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Tradiční western své doby používající známý motiv o velkofarmáři, který co si usmyslí prostě dostane. Za rodokapsový příběh by se to dalo považovat, jen je natočen dosti rozmělněně. Děj má hlavního hrdinu i hlavního padoucha a vše, co se kolem nich děje je už jen vlivem příkazů a okolností. O akční scény samozřejmě nouze není, jenomže atmosféra celého snímku typická na tvorbu padesátých let tomu moc energii nepřidává. Dnes v rámci žánru snímek jen tak někoho nenadchne, ale jako nenáročná odpočinková podávaná by to mohlo být použitelné. ()

kkarx

Klasickej western ze zlaté éry, poctivá práce s kvalitní zápletkou a sympatickým Fordem. Co víc si přát. ()

bearmeedek

Příjemné překvapení. Nečekal jsem, že film z roku 1955 mě bude tak bavit, že bude barevný, že to nebude až tak klasickým westernem a přitom bude dobrým westernovým příběhem z Divokého západu. ()

Adiemus

Rudolf Maté měl smůlu, že prakticky tentýž námět zpracoval daleko lépe o tři roky později  William Wyler pod názvem Velká země. Pravda, Barbara Stanwyck si zaslouží hvězdičku za svou excelentní potvoru (podobnost s Pojistkou smrti čistě náhodná), jenže to je málo. A zatímco se k Velké zemi čas od času programově vracím, The Violent Men vyřazuji ze své filmotéky. Mimochodem - který "překladatel" si vymyslel český podivný název Násilní muži? Nebylo by vhodnější Násilníci? ()