Dům na nebesích (divadelní záznam)

Drama / Komedie

Československo, 1984, 156 min

Jiří Hubač (divadelní hra)

Alois Nožička

Jiřina Bohdalová ze sebe v této divadelní hře vytáhla snad veškerý svůj herecký um. Tolik poloh najednou zvládne zahrát jen málokdo. Jiří Hubač jí to sice napsal, jak se říká, přímo na tělo, ale o to víc výsledek stojí zato. Příběh obsahuje většinu životních traumat, horlivostí a lidských slabostí. Příběh ženy z nádražního bufetu řídící svůj život a dění kolem sebe velice rázným způsobem. Úspěch této hry přispěl k natočení filmu pod názvem 'Jedna kočka za druhou', ale kvalit této hry ani zdaleka nedosahuje. A tak díky za televizní záznam, který nám tak úžasnou hru, z dnes již hereckými legendami (Kopecký, Vostrčilová, Krška, Klásek), připomene.(24.8.2014)

Mám rád divadlo, obzvláště pak komedie s dobrým hereckým obsazením. A tahle je hra je divadelní klenot. Bohdalová, Hanzlík a Kopecký předvádí takové úchvatné výkony, které u nich málokdy můžeme vidět ve filmu; navíc je znát, že hru napsal Hubač, protože je svižná, vtipná a bravurní. Jedno z nejlepších dívadel, co jsem viděl. Po dlouhé době zase "snímek", u kterého jsem byl rád za jeho delší stopáž.(12.5.2011)

Takovéhle herecké mistrovství se v televizi moc často nevidí. Bohdalka jede!!! Historka to není nijak převratná (pojednává se o těžkostech života), ale rozhodně má co říct, dialogy přinášejí spoustu zábavy i zamyšlení a všechny ty postavy, vykreslené i s negativními vlastnostmi, jsou nakonec docela sympatické a každý si může říct, že někoho tak obětavého, který občas dokáže pěkně lézt na nervy, v rodině měl či má.(2.5.2011)

Proti jedné kočce..která vznikla podle divadla a které se Bohdalce hodně nelíbilo, je tohle moc veselé... Jedna kočka za druhou je skvostná, s tímhle sem se nepotkal... Manželka scénáristy Jiřího Hubače mu nedopatřením vyhodila 25 stran textu a on zdrcen už odmítl hru znovu psát.Jiřina Bohdalová která věděla že píše hlavní roli pro ni ho tak dlouho "otravovala" žadonila, motivovala autora, až se scénárista rozhodl hru dopsat.(4.5.2011)

"Největší a nejhorší věc na světě je, když má někdo někoho příliš rád." Dům na nebesích je skvost, a to bez jakékoliv nadsázky či snad přehnané adorace. Doporučuji ho úplně každému. Jiřina Bohdalová předvádí neskutečně obdivuhodný výkon, zcela uvěřitelný i díky tomu, že Jiří Hubač hru psal přímo pro ni a založil ji na jejím skutečném životě. Pobaví i dojímá. Zkrátka a dobře Divadlo na Vinohradech v plné síle a 156 minut uteče jako hodina. Vážně.(5.4.2014)

• - Tato divadelní hra byla z filmována v roce 1993 pod názvem Jedna Kočka za druhou. (M.B)

• - Manželka scenáristy Jiřího Hubače mu nedopatřením vyhodila  25 stran textu a on zdrcen už odmítl hru znovu psát. Jiřina Bohdalová, která věděla, že píše hlavní roli pro ni, tak dlouho žadonila a motivovala autora, až se scenárista rozhodl hru dopsat. (sator)

• - Jiří Hubač napsal Dům na nebesích pro Jiřinu Bohdalovou. (kosticka7)