Dudek-Dietl-Kopecký a k tomu silný životní příběh Viktora Hugo napsaný jako předloha Mauroisem. Takové věci nedopadají špatně. Řemeslně po všech stránkách výtečné, záleží pak už jen na tom, zda má člověk vztah k historickým námětům a k životopisům. Jestli je splněna i tahle podmínka, pak nemá, co vytknout.(24.5.2009)

• Danulinda

Sice zahrané na výbornou, avšak dialogy byly poněkud "suché" a akce nulová, což je škoda a určitě se to dalo zpracovat mnohem zajímavěji. Jen kvůli našim hereckým velikánům jsem byl schopen to dosledovat, protože zejména první díl neměl od nudy daleko a druhý díl byl scénáristicky jen o malý kousek lepší.(28.5.2014)

Útržky ze života Victora Huga, muže, který byl a dodnes je pokládán za francouzského národního básníka, vypovídají mnohé o nesnadném údělu těch, kteří byli označováni za vyděděnce vlasti. Dietlova a Dudkova dvoudílná televizní inscenace není ani v nejmenším nudným historickým exkurzem, ale bravurním příběhem člověka ryzího charakteru i pevných zásad, spisovatele, milujícího svou vlast nade vše, neváhajícího pozvednout svůj hlas tam, kde to bylo třeba a kde nebylo možné stát stranou a mlčet. Za mimořádnou uměleckou dimenzi lze zcela bezpochyby označit vynikající herecký výkon Miloše Kopeckého, který s noblesou a nepominutelnou osobitostí dokázal vyjádřit širokou paletu básníkových psychologických hnutí mysli; neméně skvělou práci odvedli i další zúčastnění, vesměs známí a oblíbení herci. Stýskat si nad tím, že v současné době inscenace takových rozměrů a takových kvalit již nevznikají, by bylo jakkoli zbytečné a marné. Tím spíš jsme nuceni vážit si bohatého archivu československé televize.(14.6.2016)

Jeden z méně známých důkazů, že televizní role Miloše Kopeckého nelze zúžit jenom na Alfonse Karáska a doktora Štrosmajera. Trestuhodně málo reprízováno. Solidní konverzační inscenace, v níž Victor Hugo ve své sošné póze a převážně ve statické poloze sype z rukávu životní moudra, zatímco všichni ostatní jsou degradováni do rolí komparsistů/přikyvovačů. A přestože jde o poměrně krátký časový úsek návratu Victora Huga z exilu a jeho zapojení do politiky po pádu Napoleona III. (druhý díl je alespoň konverzačně akčnější), v retrospektivních dialozích pokrývá prakticky celý jeho životopis. Kromě skvostného Miloše Kopeckého bych já osobně vypíchnul – jako mnohde jinde - režisérovu manželku (Jana Štěpánková).(9.2.2017)

Herecký koncert Miloše Kopeckého. 1) Pomalé ponudnělé inscenaci s nezáživnými dialogy (druhý díl lepší) vévodí vyníkající 55letý Miloš Kopecký, který rozhodně stojí za zhlédnutí. 2) Historie nepříliš znalému autorovi oficiálního textu distributora připmínám, že Otto von Bismarck nebyl německý císař, ale kancléř.(18.1.2017)