Elmer Gantry (Burt Lancaster), opilec a zkažený pouliční kazatel, vezme práci u potulné náboženské společnosti, kterou vede sestra Sharon Falconerová (Jean Simmons). Díky Gantryho zapálenému a poutavě dramatickému kazatelskému stylu získá podnik sestry Sharon slávu a bohatství, jež je dostatečně velké na to, aby si Sharon splnila sen a postavila svůj vlastní obrovský svatostánek. Její ambice se ale ocitnou v ohrožení, když jedna prostitutka (Shirley Jones), dcera bývalého kněze, kterou před lety Gantry připravil o počestnost, naláká Gantryho do kompromitující situace a nechá pořídit fotografie. (Pumiiix)

Han22

Přehrabování se v old school klasikách je taková sázka do loterie, někdy nevyjde ani jedno číslo a někdy člověk má štěstí na nečekaný jackpot. Elmer Gantry je přesně takovým jackpotem. Titulní hrdina je ožrala, děvkař, tulák a neúspěšný podomní prodejce. Umí však mluvit a strhnout lidi, zná bibli a tak se přifaří k jedné potulné církvi. A začíná neskutečná jízda. Gantry se sestrou Sharon dokáží zfanatizovat lidi, ať jsou ve městě či na vsi, nechybí tu "zázraky", plamenné proslovy, ale ani tvrdé vyjednávání, troška vydírání, vysmívání se evoluci či vláčení ateistického novináře špínou bulváru. Na vrcholu s davem fanatiků táhnou městem a "zavírají" nelegální bordely či hospody. Člověk pochybuje, že se to opravdu odehrává ve 20. století, ale stačí se podívat o kus dál na islámské země a tenhle "středověk" je stále k vidění. Každopádně ač z toho chvílemi mrazí, film má neskutečný draj a Lancaster podává opravdu životní výkon hodný Oscara. I vedlejší ženské role jsou zajímavé včetně menší roličky pro tehdy populární zpěvačku Patti Page. Kdybych měl něco vytknout, tak depresivní dojezd po pádu na konci, který navíc končí zbytečně tragicky pro postavu, která si to nezasloužila. Ale hvězdičky za to strhávat nebudu, byl to perfektní film. PS: Hned jsem si u filmu vzpomněl na výstižný song a hlavně klip Genesis: Jesus He Knows Me. ()

Martensson35

Tak si tak říkám, že kdyby Tonda Zápotocký prodal svůj námět do Hollywoodu, mohl být z Rudé záře nad Kladnem docela povedený film. Co tím chci říct? Že tohle je protivně vtíravá, plochá a jednostranná propagace představy křesťanského patentu na rozum, spravedlnost a vlastně všechno na čem stojí civilizace bla bla bla, zatímco ateismus je zatemněnost, nesnášenlivost atd. atd. Zkrátka mi to dost připomíná to bolševické dílko, jen v bledě modrém a oděnném do sutany. Nicméně díky hereckému úsilí hlavní dvojice jsem překonal tak 5x chuť to vypnout a vydržel do závěrečných pár minut, které pomohou trochu dostat ten náboženský odér z hlavy. Nějak mi to připomnělo masakr z Carrie, ale to je asi fakt mimo. Nicméně zde alespoň trochu to estrádní pánbíčkářství dostane dějový vývoj, bohužel pozdě. Můžu směle říct, že jsem se v životě necítil být tak hrdým neznabohem. ()

slavikzbojni

Burt Lancaster je v niektorých úlohách neprekonateľný dodnes. A sekunduje mu veľká herečka Jean Simmonsová vo filme, kde je na pranieri religiózne pokrytectvo-skrývajúce chtivosť po peniazoch veriacich. Akoťe Bože cirkevníci vždy a všade podvádzali podvádzajú a budú podvádzať veriacich. Sú proste pastiermi stáda ovečiek... ()