"Človek sa rodi trikrát. Prvýkrát, aby žil, druhýkrát, aby sa učil a tretíkrát, aby pochopil." Dojímavý príbeh o krajčírskej rodine s tradíciou, hrdosťou a cestou v nádeji lepšieho života. Majú svoju minulosť, nesú si svoje bremeno. Kasper nie je ich súčasťou, ale čím viac je s nimi, o to viac po tom túži. Obzvlášť kvôli Lare. Nie všetko je tak jednoduché ako si každý z nich predstavuje. Ale našťastie majú jeden druhého. Pesnička "While Your Lips Are Still Red" od T. Holopainen a M. Hietala je na stiahnutie s videoklipom na stránkach filmu. Ocenenia Jussi 2008: žiadne, iba dve nominácie Tiina Kaukanen za kostýmy a Petri Neuvonen za scénografiu. P.S. Titulky už sú.(24.7.2010)

Já to píšu už poněkolikáté, že s filmy z Finska vedu stále lítý boj a nejinak tomu bylo i v tomhle případě. Zmítala jsem se pocitově jak mořské vlny sem a tam. Zvláštní jsou ty komunity ve Finsku, ale ne zase tak moc překvapující. Ovšem v téhle, o které vypráví Kaspar je snad každý originální nějakým způsobem, zrovna tak, jako je celý tenhle snímek o městě, či vesnici Leksia, která opravdu pro ně, jak sami říkají, není........"Cesta vede k městům a vesnicím, ale nejdůležitější je cesta. Neměli bychom oplakávat minulost. Je to už popel. Teď máme před sebou jinou cestu, po které půjdeme." Líbily se mně momenty, kde bych se také brouzdala vodním řečištěm a nebo se procházela v poli mezi klasy obilí a rukama hladila jejich povrch.(24.6.2016)

• pevico

Byl jsem upozorněn, že se tam skutečně nachází právě jedna skladba od Nightwish (já si jí teda ani nevšiml). Ale každopádně jsem ještě neviděl finský film, který by měl tolik nedostatků. Ať už se to týká kamery, příběhové linie, která má opravdu velký díry, a taky již zmíněné hudby, která mě nijak nedojímala..(21.6.2010)

Hodně dlouho jsem čekala na titulky k tomuhle filmu...ve výsledku jsou ale stejně celkem nepotřebné. Možná je i lepší je úplně vypustit. :-) Jinak film poměrně těžce hodnotitelný, jelikož se nedá prakticky s ničím srovnat. Tohle je prostě úplně jiný svět... Někdo si na to potrpí, někdo naopak vůbec...(22.7.2011)

Příjemný, mírně komediální, artový snímek, který vypovídá příběh o jedné rodině, jejích tajemstvích i snech. Pochvalu si u tohoto finského snímku určitě zaslouží jak herecké výkony, režie, tak geniální hudba v čele s titulní písní od Nightwish. Tu pátou hvězdu nakonec neudělím, neboť ač se jedná o skvěle zvládnutý art film, tak mi tam ten subjektivní vrchol něčeho prostě chybí. 75%(1.10.2012)

• - Filmovalo se zároveň ve dvou jazycích - finštině a angličtině. (Cheeker)