• emma53
  ****

  Já to píšu už poněkolikáté, že s filmy z Finska vedu stále lítý boj a nejinak tomu bylo i v tomhle případě. Zmítala jsem se pocitově jak mořské vlny sem a tam. Zvláštní jsou ty komunity ve Finsku, ale ne zase tak moc překvapující. Ovšem v téhle, o které vypráví Kaspar je snad každý originální nějakým způsobem, zrovna tak, jako je celý tenhle snímek o městě, či vesnici Leksia, která opravdu pro ně, jak sami říkají, není........"Cesta vede k městům a vesnicím, ale nejdůležitější je cesta. Neměli bychom oplakávat minulost. Je to už popel. Teď máme před sebou jinou cestu, po které půjdeme." Líbily se mně momenty, kde bych se také brouzdala vodním řečištěm a nebo se procházela v poli mezi klasy obilí a rukama hladila jejich povrch.(24.6.2016)

 • pevico
  **

  Byl jsem upozorněn, že se tam skutečně nachází právě jedna skladba od Nightwish (já si jí teda ani nevšiml). Ale každopádně jsem ještě neviděl finský film, který by měl tolik nedostatků. Ať už se to týká kamery, příběhové linie, která má opravdu velký díry, a taky již zmíněné hudby, která mě nijak nedojímala..(21.6.2010)

 • Orvokki
  *****

  "Človek sa rodi trikrát. Prvýkrát, aby žil, druhýkrát, aby sa učil a tretíkrát, aby pochopil." Dojímavý príbeh o krajčírskej rodine s tradíciou, hrdosťou a cestou v nádeji lepšieho života. Majú svoju minulosť, nesú si svoje bremeno. Kasper nie je ich súčasťou, ale čím viac je s nimi, o to viac po tom túži. Obzvlášť kvôli Lare. Nie všetko je tak jednoduché ako si každý z nich predstavuje. Ale našťastie majú jeden druhého. Pesnička "While Your Lips Are Still Red" od T. Holopainen a M. Hietala je na stiahnutie s videoklipom na stránkach filmu. Ocenenia Jussi 2008: žiadne, iba dve nominácie Tiina Kaukanen za kostýmy a Petri Neuvonen za scénografiu. P.S. Titulky už sú.(24.7.2010)

 • Nach
  ****

  Příjemný, mírně komediální, artový snímek, který vypovídá příběh o jedné rodině, jejích tajemstvích i snech. Pochvalu si u tohoto finského snímku určitě zaslouží jak herecké výkony, režie, tak geniální hudba v čele s titulní písní od Nightwish. Tu pátou hvězdu nakonec neudělím, neboť ač se jedná o skvěle zvládnutý art film, tak mi tam ten subjektivní vrchol něčeho prostě chybí. 75%(1.10.2012)

 • AdamRaphael
  ****

  Před typickým uvedením kladů a záporů bych zmínil jeden … fakt. Ať už jde o CSFD, IMDB nebo jiné portály, film vždy působí na diváka odlišným dojmem. Buď budete film milovat, nebo nenávidět … nějaká střední cesta nejspíš neexistuje. Finský film má svá specifika a pro českého diváka tak bude místy působit divně, nepatřičně a špatně … nebo úžasně … záleží, na kterou stranu milovat/nenávidět se právě vy přikloníte. Do plusů v první řadě musím zařadit děj. Je to působivé a zajímavé. Příběh není zdlouhavý, ale ani nikam nespěchá. Námět rodiny a jejích útrap se mi opravdu moc líbil, stejně jako propracovanost jednotlivých postav. Kasper, který se členem rodiny stane vlastně násilnou cestou, je jako vypravěč excelentní, zejména pro svou nezúčastněnost do děje. A když už jsem tuto postavu zmínil, musím pochválit herce Samuli Vauramoho, který němého mladíka perfektně zvládl. Obecně herecké výkony byly velmi povedené. Herec hlavního „záporáka“ Laszlo naprosto zářil. Vskutku povedený herecký výkon! Pozadu nezůstala ani herečka hlavy rodiny, která ženu prozkoušenou životem také ztvárnila velmi dobře. No a na řadě jsou zápory. Zaprvé: vlasy Vettiho. Je mi jasné, o co se štáb snažil, ale opravdu musí herec vypadat celý film jako úplný debil?! Zadruhé bych zmínil scénu, kdy se skupina punkerů lapí do „pasti“ a skončí v příkopu. Scéna excelentně vyjadřuje ducha a kouzlo rodiny, ale je zcela nereálná! Co se s punkery stane? Proč se všichni naráz rozutečou? Dodělávat detaily, dodělávat detaily, dodělávat detaily! Lidi se budou ptát, budou remcat, a to přece scénárista ani štáb nechce. No a do třetice všeho zlého – scéna, kdy otec Niccolo „porazí“ Laszla. Tady se nepovedla kamera a pohyb a celou scénu to pokazilo. Závěr je prostý: Film má povedená děj, skvělou atmosféru a zajímavé prostředí. Herci předvedli ve většině případů skvostné výkony, ale celé to kazí nedodělané scény a pokažené detaily. I tak rozhodně doporučuji film zhlédnout – jednak poznáte finský film, jednak si užijete dobrou hudbu, která film provází, ale hlavně spatříte perfektně vytvořené kouzlo a ducha rodiny, což je svým způsobem hlavním posláním filmu.(4.6.2012)

 • - Filmovalo se zároveň ve dvou jazycích - finštině a angličtině. (Cheeker)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace