Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

Blacks

A víte, co je nejhorší? Neviděl jsem, že by se v té zemi někdo usmíval... Námět zajímavý, avšak zpracování mě moc neoslovilo - a hlavně komentáře někteých našich občanů byly dost mimo... ()

Mrkvič

Jako spousta dalších jsem čekal, že se o severní Korei něco dozvím. Ano. To, že se prezentuje jako báječná země, ale skutečnost je jiná. Bohužel to je obecně známo. Na poznávací zájezd do KLDR může jet asi fakt jen blázen a je to znát. Celou hodinu jsem si říkal, jak bych rád viděl reakce normálnějších turistů. Oni tam asi také jsou, ale moc toho nenamluví. Rád bych viděl něco dramatičtějšího, pravdivějšího, ale to by byl rozhodně riskantnější počin. Takhle se může odprezentovat to, co KLDR nabídla, a jen to lehce sarkasticky komentovat. ()

neoBlast

Chvílemi mi přišlo, že režisérka Jablonská nemá vůbec co k tématu říci - pouze nudně zaznamenává poznávací zájezd někoho cizího (a všichni víme jak nudné je prohlížet fotoalbum známých). Pár vtipných okamžiků se najde, ale nové a zajímavé informace snad žádné. Spousta nudné vaty na můj vkus, ještě že KLDR samotná je fascinující zemí už jenom ze samotných obrázků. [Edit] Ale při druhé projekci spojené s diskuzí s přáteli jsem se bavil více než na první pokus. 50 % ()

Brandon

O režii se Linda Jablonská podělila s věčným Kim Ir-senem (resp. on se podělil s ní) a jeho následovníky. Nabídli nám jedno velké tragikomické divadlo pro turisty, depresivní skanzen totalismu. Copak se asi děje za podiem. ()

nevermore

Výpovědní hodnota tohoto dokumentu je nula, nula, ho*no. Spíš než sonda do KLDR jde o sondu do myšlení Čechů na "netradiční dovolené". Ze všech českých turistů jsou asi 2 normální. Někteří, dokonce povypráví, jak si to kreslili černěji, bodejť by ne, když je Kim ubytoval do jednoho z mála luxusních hotelů a ukázal národní knihovnu atd. atd. A perlička na závěr: "Hurá do svobodné Číny! ()

lucascus

Dokument o tom, jak si partička Čechů vyjede do Koree. A to zrovna do té zlé, špatné (pro vzdělance severní). :) Zajímavý je hlavně okamžik, kdy se jeden z turistů zeptá korejské průvodkyně, jestli ví o tom, že se v Česku bude stavět radar proti státům zlé osy, za což označil i KLDR. Jinak průměrný snímek. ()

Krustyburg

Zajímavý dokument o KLDR. Neméně zajímavý je také náhled do duše čecháčků na dovolené; i když ti idioti vědí, že všechno okolo jsou Potěmkinovy vsi, stejně tu a tam utrousí, že ta země není zas tak špatná, a silnice jsou v dobrém stavu, navíc jsou o hodně prázdnější, že, což ocení každý motorista, no ne? ()

VasaX

Tuze nezajímavý pohled skrze skupinu "delegátů", které jako by vytáhli ze Slunce, seno..., na zajímavou realitu Severní Koree. Bohužel tahle sonda na půl cesty skončila spíše v účastnících, než v KLDR a tím dala vzniknout něčemu, co by se dalo sestříhat do desetiminutové reportáži o poslední velké baště komunismu. ()

ghatos

Není to špatné, téma KLDR je samo o sobě zajímavé, takže se dá na to v pohodě dívat. Na české poměry vcelku originální dokument. Zastánci komunistické myšlenky jistě ocení tento film. Nebudou váhat a urychleně si koupí zájezd. ()

Pražák

"...prostě jak na jiný planetě..." Dokument o kterém se hodně hovořilo a vzhledem k aktuální situaci jsem se na to velmi rád podíval. Překvapila mě (nemile) forma zpracování dokumentu, kde cca třetinu metráže zabírají místy až velmi naivní a hloupé názory účastníků zájezdu. Naštěstí těch inteligentnějších, bystřejších nakonec bylo víc. Zajímavá scéna s ukloněním se před Kim Čong Ilovou sochou je docela vypovídající o lidské povaze. Dokument se bohužel však vzdal postoje a jen tiše přihlíží a neodpovídá. ()

cpt.Lynch

Tak nevím jestli vůbec hodnotit. Není to dokument o KLDR (vypovídající hodnota je hodne špatná), ale "dokument" o jednom českém zájezdu do této destinace. No vlastně to není ani dokument. Jeden z turistů si vzal na výlet kameru, natočil něco záběrů z KLDR, něco komentářů spoluturistu, nějak to sestříhal a vše doplnil o cca 10 psaných paragrafů, co nesmí turista v této zemi dělat. Někteří dementi a dementky z turistické skupiny měly tolik charismatu a takové komentáře, že bych je za to vzal cihlou přez hlavu. Jediné pozitiva jsou, že přes dokumentární nulovost se k nám moc záběrů z KLDR nedostane, tak aspoň něco. A také to, že i když mě to trošku lákalo, tak do této země fakt už jet nemusím, musí to být děsná nuda a depka. Jo a ještě něco, ponurost nepramení ani tak z prostředí KLDR, ale z neskutečně toporných lidí, chudácí... No vlastně to tak hrozné nebylo... ()

mcleod

Nádherná ukázka fungování propagandy. Účastníci obludného zájezdu jsou postaveni před nesmyslné zákazy, které se postupně uvolňují... závěr: V KLDR už začíná svoboda. Nic na tom nemění ani tragikomický rozhovor s místními studenty ve stylu Jak se vám líbí počasí v Pchongjangu?. Delegace složená z českých turistů, loutky v osobě českého průvodce a tří průvodců-hlídačů projíždí nejzajímavější Potěmkinovy vesnice Severní Koreje. Český průvodce, jakožto "užitečný idiot" usměrňující své svěřence k poslušnosti, rozvíjí během celého dokumentu "zajímavou" teorii, že pokud chtějí severokorejci (rozuměj vláda) za nadstandardní služby peníze, začíná jim fungovat tržní hospodářství. Docela zamrazí v zádech pohled na povinné kladení květiny a poklona u památníku Kim Ir Sena. Ještě víc je ale člověku špatně, když se všichni přes své dřívější silácké řeči opravdu ukloní... přece nepřijeli dělat revoluci. Jediný, komu se neohnula záda, byl francouzský (resp. francouzskočeský) turista. Mimochodem jediný opravdu rozumný člověk s objektivními názory, který se nebál diskutovat se severokorejskými "průvodci" o aktuálních otázkách (na které samozřejmě nedostal odpověď) a který kritizoval své spolucestující, že si nacpávají břicha, když pár metrů od nich hladoví malé děti (které byly slyšet). Zajímavostí je, že šlo o bývalého mladého komunistu, který se do KLDR jel podívat, aby na vlastní oči viděl stalinistickou zemi. Jaký rozdíl oproti "svobodomyslným" Čechům. Závěrečné připíjení všech účastníků (kromě Frantíka) na svobodnou Čínu bylo velmi komické. ()

vyfuk

Nechápu proč jenom 67%?! Je to ten nejlepší český dokument, který jsem kdy viděl, i když z prostředí trochu odlišného. Krásné nakouknutí do prostorů KLDR. Nemám co víc říci. Prostě je toto jen zbytečně podceňované. Ani chvíli jsem se nenudil! ()

Autogram

Z dokumentu sme sa okrem desatora paragrafov platných pre pobyt návštev dozvedeli, že sa nič nedozvieme okrem oficiálne stanovených trás a oficiálne určených informácií. Trochu prekvapili študenti s odvahou opýtať sa nielen na počasie a najviac asi prezradili slzy sprievodkyne pri rozlúčke na nástupišti. Boli také trochu iné ako pri rozlúčke so sprievodkyňou v Paríži alebo aj v ZSSR ešte za socializmu. Hlavnú úlohu zohrali českí turisti a slivovica a popri tom prehodili pár zmysluplných preslovov a oveľa viac nezmyselných, asi im všetko došlo až po návrate. Napriek všetkému vďaka aspoň za takýto dokument, v podstate za nedostatky v obsahu ani nemôžu jeho tvorcovia. ()

BuryGol

Jestli mi v nejbližší době přijde někdo s nějakym pozitivem o komunismu, asi se neudržim a dám mu přes držku! Severní Korea-šedivá země, prázdná, exot dnešního moderního světa. Všude starý stavby, všelijaký symboly, usmívající se politici na obrazech. Smutný lidi na polích, děcka co hrajou představení s umělym úsměvem, celková bezmoc lidí. Moc jsem si od tohohle dokumentu nesliboval, ale stálo to za to. KLDR, rozvrácená a ekonomicky slabá země, která se po pádu východního bloku nesesypala jako ty ostatní. Našinec si asi říká, že to tam nemůže bejt tak hrozný. Ale může. A to dost. Tam jsou snad jenom vojáci a farmáři, bydlej v barácích co se postavily před třiceti lety, maj vymytý mozky propagandou a vtlouká se jim do hlavy že za všechno může USA. Já teda Amíky taky nemam rád, ale víte co. Neni na jídlo? No a co, hlavně že máme armádu. Musíme šetřit elektřinou a proto máme omezenej počet spotřebičů a na noc nám vypnou proud. No a co, hlavně se ta přiblblá elektrická loučeň v noci svítí. Auto má jen pár vyvolenejch. No a co, máš přece kolo, ne? Turista nesmí přijít do styku s normálnim občanem, armáda prostě uzavře chodník. Jsem fakt vděčnej, že můžu žít v demokracii. Kdybych byl občanem KLDR, asi bych se propašoval v oslím zadku nebo zabil státníka a v jeho kůži odjel pod razítkem vlády. Těžko říct, jestli se tam situace někdy změní a ty lidi, co jsou v podstatě stejně oblečený a milujou svýho vůdce, zažijou pocit svoody. Z KLDR se utýct v podstatě nedá a do ní se nikdo nehrne. Jediný v co se dá doufat je, že všechny ty komunistický představitele klepne pepka! Komunismus přece nefunguje, to už dneska všichni víme. Teda...všichni očividně ne. Já bych tam asi nejel. I když by to mohlo bejt zajímavý. Hlavně bych tam nejel proto, že bych se nedokázal poklonit tý pitomý soše. A za to by mě asi zavřeli. A nakonec:v KLDR jsou i docela hezký holky. Škoda jich. :-( Jediný, co bych tomu dokumentu vytknul je, že možná moh bejt o kousek delší. ()

VooDoom

Nebýt výrazu ve tváři paní/slečny ,,delegátky, nebo hlídačky,, Kim, na vlakovém nádraží,tak bych dal o hvězdičku méně. V ten moment mi naskočila husina až ....až... :-) Třeba bude za pár let sev. Korea jižní Koreou a budeme se moct do této ,,tajuplné,, země podívat bez hlídačů na každém kroku... ()

Aqualung

Těžko, či snadno hodnotit,protože jsem účastníkem zájezdu.A myšlenky k téhle misi se mi čas od času vrací.Spíš než vlastní snímek je asi lepší hodnotit, co jsem tam viděl.To první nechám na ostatních, kteří jsou odkázáni na film.Je jasné,že to byl výlet do Jurského parku.Ostré sledování reakcí na okolí již cestou z letiště.Nicméně první bizarnost byla již v příletové hale.Do země se vstupovalo přes detekční rám.A 3 přísl.STB, kteří byli celou dobu s námi dokreslovali depresivní pocity, které mne provázely celou cestu.Lidé se na nás koukali jako na zvěř v ZOO.Jen nebylo jasné na které straně mříží vlastně jsme.Pravda,řada z nás, rozuměj účastníků zájezdu, cosi zažila a bylo to znát na jejich reakcích.Ona šílená posranost před autoritou, která mne snad může i zničit.To bylo zřejmé.A bylo fuk, jestli to byl Moravák, či Čech. Viděl jsem, kam nás chtěl bolševik přivést, viděl jsem lidi, kteří to viděli také.Náherná podívaná.Drtivá většina účastníků se poklonila jak před 20m vysokou sochou, tak před nabalzamovanou mrtvolou Kima seniora v mausoleu, kde se točit nesmělo.Až na dva účastníky.Byl to parádní zážitek ve smyslu surreálného světa se stejně surreálně jednajícími účastníky zájezdu.A Linda to, myslím, zachytila dobře. ()

Mr.Jackass

Zajímavé. ale trochu nicneříkající...o KLDR toho vím stejně jako před shlédnutím tohoto filmu akorát vím názor 10 lidí na tuto zemi..Ale na výlet bych tam jel... ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!