Domnívám se, že se jednalo o dobře zvolené téma. Škoda že podobné snímky jsou odkázány pouze na televizní tvorbu a naprosto béčková a braková témata jdou do kin. Potřeboval bycho to shlédnout ještě jednou, pač jsem to neviděl úplně od začátku, ale jednalo se o solidní počin, jenž narážel na "klasickou omezenost televizní tvorby", ovšem Brabcovi věřím, jeho kuře melancholik se mi moc líbilo. 60%(8.2.2009)

Škoda, že pro obyčejného diváka tento film je nepochopitelný. Tyhle věci se dějí všem emigrantům, každý si tím musí projít. Sledovat to u obrazovky je něco jiného, než tím žít, a vědět, jaké to je. Kdo tento film kritizuje jenom kvůli Ukrajincům, ať se zamyslí, protože stejně tak jsou Češi v očích Anglanů. Pro mě ve filmu je hlavní příběh, a to tento film měl. Možná byli slabé scény, ale stejně to působilo velmi silným dojmem. Ale musím podotknout, že film má mnoho dalších nedostatků, které brzdí skvělé hodnocení. U Užhorodu se vůbec nemluví rusky, pro ně by to mohla být i urážka. Ruštině se ten jazyk ani trochu nepodobá. Tak nechápu, proč herci mluví rusky teda. Také byli dost nevyjasněné momenty, kdy třeba zaměstnavatel týmu Ukrajinců jim dokonce říká kolik bere. 60% z jejich mzdy??? Zaprvé, to nikdo nebere. Zadruhé, nikdo se s tím dělníkům nesvěřuje, leda že by byl blbej. Ostatně snaha o emigrantské drama je vidět, a to se cení. Ale bohužel, doporučovala bych to točit někomu, kdo to sám zažil, a ví jak to chodí.(25.4.2010)

Tři velké nedostatky. Reálie naprosto neodpovídají datu vzniku. Klient si rozhodně nikdy nebral 60%, za takových podmínek by nikdo nepracoval. Pověsti o Ukrajincích se dvěma akademickými tituly, kteří u nás provádějí výkopové práce, určitě napomáhají prodejnosti bulvárních plátků a spolehlivě smáčí slzami nejedno oko, realita je ovšem opět někde jinde. Po verbální stránce mají titul všichni ukrajinští dělníci, třebaže na počátku devadesátých let jich v Česku zřejmě několik bylo. Druhým problémem snímku je používaný jazyk. Ukrajinci z Užhorodské oblasti, kteří se mezi sebou baví rusky, to je tedy síla. Ale kdo by se namáhal, Čech jako Maďar. Třetím mínusem bylo vystoupení Vladimíra Dlouhého. Jak to řekl klient Maslak? - nesnáším takové idioty! - s tím bych naprosto souhlasil a v případě Vladimíra Dlouhého bych toto prohlášení posunul hodně nad rámec této trapné filmové role.(9.2.2009)

Napriek všetkému čo sa tu spomína sa mi to páčilo. Neuškodí nám stredoeurópanom pripomenúť si, že konzum ešte stále nevládne všade a každému. Ľudia, ktorých problémy sú ozajstné žijú aj medzi nami. Sledovanie z kresla im možno vtíska punc banality, ale to im na skutočnosti nič neuberá. Nemyslím, že nastal čas, keď obyčajné veci nestoja za náš čas.(12.2.2009)

• triatlet

Ještě že se akademik (Vladimír Dlouhý) jmenoval Richard, jinak by to zavánělo další žalobou. První polovina filmu nadprůměrná, ale jakmile se začnou větvit cesty, příběh upadá. Scénárista Martin Ryšavý zajímavou sociologickou studii zbytečně rozmělnil. Nejsilnější momenty byly ve chvíli, kdy se ukrajinští dělníci nalévali vodkou, kdy polehávali na kavalcích, hráli na kytaru… I to okrádání bossovou mafií působilo drsně, ale odhalení bosse jako organizátora přepadení a následná pomsta příliš okatá. Nevěrohodné setkání profesorů a zbytečná snaha umožnit ukrajinskému kolegovi vystoupit před studenty. A miliskování lehké děvy s bossem a zároveň s jack russell teriérem? K pousmání. A vývoj „vztahu“ lehké děvy s ukrajinským dělníkem Vladimírem (Andrej Bestčastnyj). ten byl až příliš prvoplánový. Herecky velmi dobré, stejně jako hudba (Iakov Zitner, Jan Jitásek).(9.2.2009)