Napriek všetkému čo sa tu spomína sa mi to páčilo. Neuškodí nám stredoeurópanom pripomenúť si, že konzum ešte stále nevládne všade a každému. Ľudia, ktorých problémy sú ozajstné žijú aj medzi nami. Sledovanie z kresla im možno vtíska punc banality, ale to im na skutočnosti nič neuberá. Nemyslím, že nastal čas, keď obyčajné veci nestoja za náš čas.(12.2.2009)

Film jako made in Ukraina. Hezké popěvky a to věčné pití. A i přesto všechno se tam vlezla láska jako trám. Voloďa miloval až moc a dělal jednu botu za druhou. Aljona, poctivá a skromná dříčka, chtěla jenom to nejlepší pro svého syna, kterého nechala na Ukrajině. A sňatek z Čechem její situaci měl vyřešit nadobro. Realita, jak ji všichni známe z doslechu nebo ze svého okolí. Smutné to osudy gastarbeiterů. Vladimír Dlouhý vypadá jako velká troska, názorná ukázka, co umí alkohol.(9.2.2009)

Tři velké nedostatky. Reálie naprosto neodpovídají datu vzniku. Klient si rozhodně nikdy nebral 60%, za takových podmínek by nikdo nepracoval. Pověsti o Ukrajincích se dvěma akademickými tituly, kteří u nás provádějí výkopové práce, určitě napomáhají prodejnosti bulvárních plátků a spolehlivě smáčí slzami nejedno oko, realita je ovšem opět někde jinde. Po verbální stránce mají titul všichni ukrajinští dělníci, třebaže na počátku devadesátých let jich v Česku zřejmě několik bylo. Druhým problémem snímku je používaný jazyk. Ukrajinci z Užhorodské oblasti, kteří se mezi sebou baví rusky, to je tedy síla. Ale kdo by se namáhal, Čech jako Maďar. Třetím mínusem bylo vystoupení Vladimíra Dlouhého. Jak to řekl klient Maslak? - nesnáším takové idioty! - s tím bych naprosto souhlasil a v případě Vladimíra Dlouhého bych toto prohlášení posunul hodně nad rámec této trapné filmové role.(9.2.2009)

Zajímavé utvoření párů o svatební noci + krásná přednáška hostujícího profesora (do slova a do písmene hrstka studentů v celé posluchárně, jeden leží na lavici v pozici Superman, další si hraje s mobilem, další si mezi sebou povídají..). Ale to se někdy říká, že i kvalifikovaní přistěhovalci zde musí dělat pro ně podřadné práce,,(28.3.2013)

• triatlet

Ještě že se akademik (Vladimír Dlouhý) jmenoval Richard, jinak by to zavánělo další žalobou. První polovina filmu nadprůměrná, ale jakmile se začnou větvit cesty, příběh upadá. Scénárista Martin Ryšavý zajímavou sociologickou studii zbytečně rozmělnil. Nejsilnější momenty byly ve chvíli, kdy se ukrajinští dělníci nalévali vodkou, kdy polehávali na kavalcích, hráli na kytaru… I to okrádání bossovou mafií působilo drsně, ale odhalení bosse jako organizátora přepadení a následná pomsta příliš okatá. Nevěrohodné setkání profesorů a zbytečná snaha umožnit ukrajinskému kolegovi vystoupit před studenty. A miliskování lehké děvy s bossem a zároveň s jack russell teriérem? K pousmání. A vývoj „vztahu“ lehké děvy s ukrajinským dělníkem Vladimírem (Andrej Bestčastnyj). ten byl až příliš prvoplánový. Herecky velmi dobré, stejně jako hudba (Iakov Zitner, Jan Jitásek).(9.2.2009)