• Francie

(festivalový název)

Francie, 2009, 104 min

Odtažitý způsob vedení děje a vykreslování hlavních charakterů funguje ve spojení s tématem Muslimů ve Francii na jedničku a spíše než prvoplánovou drásavost načrtává jejich jemnou psychologii. V závěru pak film navzdory dosavadní chladnosti vygraduje v zajímavou, emocemi nabitou podívanou, která v divákovi rezonuje ještě několik hodin po závěrečných titulcích. Zástupce evropského uměleckého snímku nejvyšší kvality.(18.4.2011)

Welcome je film opravdu k zamyšlení. Naše slavná "Pevnost Evropa", překypující bohatsvím a vymoženostmi, o kterých si může několik miliard lidí nechat jenom zdát, se vydatně a usilovně brání přistěhovalcům. Přistěhovalcům snižujícím naši životní úroveň, beroucím nám práci, vytvářejícím problémové sociální komunity, zkrátka Evropa je nechce. Je to anonymní dav podivných lidí, nemytých, odpuzujících. Ale co když se z davu vynoří člověk, který má tvář, jméno? Najednou je tu příběh, vztah, změna. Jen z lásky přeplavat La Manche do Anglie může jen blázen, to dojme i stárnoucího šampiona v plavání, poskytne pomoc, vyslechne příběh iráckého emigranta, a už se veze... Pomoc utečencům je nezákonná, přesto pomůže. Film mne zanechal rozpolceného. Vím jaké to je, když se do země derou stovky cizinců denně, sám jsem byl kdysi jedním takovým. Zároveň ale dnes jsem zase já ve své zemi. Je to opravdu těžké dilema a nemá řešení. A ty "fašounský pravidla" jak píše Enšpígl má v podstatě každá země EU. 80%(22.9.2011)

Ve zkratce: ~ mladý Kurd, co se dostal do Francie, se snaží dostat do Anglie za svojí láskou, kterou čeká svatba s někým, koho ani nezná ~ jedinou možností je tak přeplavat kanál La Manche ~ začne tedy chodit v Callais do místního plaveckého bazénu a cvičit a do svého plánu tak zatahává i svého trenéra plavání. Ten se tak díky tomu zaplétá s úřady. A mladý Kurd je neústupný, přeplavat chce, ať to stoji co to stoji ~~~ 2,5*(27.10.2012)

Informativní hodnota snímku mě dostala. Kurdy asi opravdu nevítají ve Francii kartonovou cedulí s nápisem "Welcome". Je to jak hon na židy v roce 2008, neskutečné. Herecké výkony jsou výborné, námět skvělý a nálada taková pomalá a uplakaná. Problém byl, že se to celé tak nějak vleklo. Pořád jsem čekal nějaké překvápko, nebo nějaké vysvobození ze stereotypu příběhu. Přesto se jedná o film, který by měl být ke shlédnutí povinností, abychom pohlíželi na imigranty, jakožto tísíce podobných lidských příběhu a nevytvářeli novodobí holokaust, jako pánové Konvička, Sládek, Okamura a další statisíce Čechů.(23.11.2011)

Tak po delší době jsem si jednou také vyhlédl film z Francie, ač zrovna tuto zemi po filmařské stránce příliš v lásce nemám. Ovšem tentokrát rozhodně nemám čeho litovat, protože toto drama je od začátku až do hořkého konce velmi zajímavé, atraktivní, a absolutně vůbec nenudí. Až jsem se divil, jak příjemně mi čas s tímhle filmem utíká, a přitom jde o jednoduchý nápad. Sedmnáctiletý Kurd chce uprchnout z Francie za svou láskou do Anglie a rozhodne se naučit plavat, aby mohl přeplavat kanál La Manche. Zápletka velmi jednoduchá, ale o to více atraktivní. Asi mi uprchlické filmy svědčí, mé první setkání s tímto tématem proběhlo při sledování slovinského filmu "Náhradní díly", který mě nadchl, a nyní jsem nadšený úplně stejně. Tenhle film měl všechno, co by měl z mého pohledu absolutně dokonalý film splňovat. V hlavní roli zde exceluje mně absolutně neznámý Firat Ayverdi, ale rozhodně si toto jméno po zhlédnutí tohoto filmu budu pamatovat. Docela zdatně mu však sekunduje mně taktéž neznámý Vincent Lindon v roli trenéra plavání. Tenhle film je vůbec založený na méně známých tvářích, a je to tak možná dobře, protože díky tomu film získává na zajímavosti. Abych to zkrátil, tohle je dokonalý film, ve kterém nechybí silný příběh, emoce a láska, avšak vůbec zde tvůrci netlačí na pilu ani na city, vše se vyvine tak nějak samo a jako přirozená součást příběhu, a to je asi to nejcennější na tomto filmu. Bez váhání uděluji pět hvězd.(4.5.2010)

• - Severofrancúzske mesto Calais je od Britských ostrovov (konkrétne od anglického Doveru) vzdialené len 34 km. (MikaelSVK)

• - Ceny: MFF Berlín 2009: Cena ekumenické poroty, MFF Varšava 2009: Cena diváků, Cena Louise Lumièra: nejlepší film. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)