Rusalka (TV film)

Hudební

Československo, 1975, 120 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (8)

Na televizní počin opravdu kvalitní výtvarné zpracování, výprava i zajímavé herecké obsazení.(10.5.2009)

Rusalka je opera č. 1 a Dvořák je můj nejoblíbenější skladatel klasické hudby. Tohle je navíc moje nejoblíbenější adaptace, mám jí radši než tu s Kňažkem a Vašáryovou. Nevím, jestli je to odporem k admirálu Kňažkovi nebo tím, že Macháčková je podle mě hezčí než Vašáryová, nebo tím, že Milada Šubrtová má hezčí hlas než Beňačková, prostě mi to víc sedlo.(31.5.2013)

Na televizní film velmi povedená záležitost. Celé kouzlo Kvapilova námětu je tu podpořeno zajímavým nápadem, jak ilustrovat éterický podmořský svět. Prolínání herecké akce v adekvátních kostýmech a reálných vodních ploch vytváří až pohádkovou atmosféru. Kateřina Macháčová je něžná, mnohem lépe obsazená, než například v Polské krvi, ve které musela sehrát protiúkol zemité Heleny Zarembové. Z množiny českých filmově televizních adaptací Dvořákovy klasiky tato patří mezi ty nejlepší.(8.9.2017)

• WANDRWALL

Tahle Rusalka vypadá, že herci jsou v ní zcela bezradní, pěvci odvedou co se po nich chtělo, ale z herce jen tak operního imitátora nevycvičíte. Take hend dva roky poté se natočila lepší verze, neb soudová kritika byla nelítostná a razantně odsoudial tohle zpracování jako zcela nedůstojné, a že by mistr Dvořák byl v šoku, kdyby ho viděl! Bývalý řezník mistr Dvořák, co by všechno své skladatelské umění pověsil na hřebík, raději by prý byl vynálezcem lokmotivy, než kumštýřem ale musel hudbu milovat, neb jinak by zapichoval prasata a podřezával telata... Inu škoda, že dneska už je tak málo podobných, co pro lásku k hudbě opouštějí řeznictví či felčařství nebo jiné obory, a skládají pěkné skladnička, či opery, či písničky...(27.9.2010)

Dávám čtyři hvězdy, jelikož toto hudební nastudování miluju, Šubrtová je pro mě Rusalka č. 1 a vůbec celkově je to hudebně dokonalé, romantické, tragické, má to tah. Co se týče filmu, už bych tak spokojená nebyla a musela bych s hodnocením dolů. Na filmu je znát zub času a vše je tak chuďoučké, hlavně kostýmy, to je škoda. Ale nejvíce mi vadí to, že herci a nejvíce právě Rusalka a Princ otvírají pusy úplně jindy, než běží zvuková stopa a chvílemi jsou to opravdu dlouhé pasáže a odchylka je opravdu o dost, hodně to ruší. Škoda, že poslední dobou opakují v TV tuto verzi a nedají pro srovnání tu novější s Vašáryovou a Kňažkem.(28.7.2009)

Neviděla jsem to celé, ale je to opravdu povedené(22.5.2009)

Mám tuhle verzi nejraději a to hlavně z rodinných důvodů, ale neprozrazuju jakých :-D(26.8.2009)

Soundtrack výborný:-) Taky hlavní role pěkně nazpívaná a celkem i zahraná, přiznám se, že jsem Macháčkovou ani nepoznal, legendární Haken samozřejmě taky erste klasse. Ke zpracování lze mít určitě výhrady: výprava je poněkud chudší, což je znát hlavně při plese, herci mají občas problémy se synchronizací playbacku (hlavně cizí kněžna), kuchtík trochu přehrává (ale tak je to školák, co bychom chtěli).(6.11.2012)