Miloš Forman: Co tě nezabije…

• angličtina Milos Forman: What Doesn't Kill You... (více)

O Milošovi Formanovi před rokem 1989 točil Jaromil Jireš pro Němce, Věra Chytilová pro Belgičany a po sametové revoluci vznikl konečně český dokument Drž se toho snu v režii M. Šmídmajera. Zachytil Miloše Formana při jeho putování na kole z Paříže na MFF v Karlových Varech a právě jízda na kole tvořila symbolický motiv k jeho životním a tvůrčím peripetiím. Za posledních 15 let došlo ve Formanově životě k velkým změnám a i jeho profesní kariéra prošla určitými zvraty a peripetiemi... Miloslav Šmídmajer se tak opět vrátil k tomuto stále vzrušujícímu a inspirativnímu „tématu“, aby zachytil současný život i myšlení této velké osobnosti a díky osobnímu vztahu i kontaktu otevřel i některá intimní zákoutí Formanova života, která se stala inspirací pro jeho filmovou tvorbu a s neobyčejnou hloubkou a v nečekaných souvislostech zazněla v jeho filmech. (oficiální text distributora)

fisus

Sledoval jsem to, jako 4-dílný seriál a přišlo mi až neuvěřitelné, jak mi každý díl uběhl. Byla to radost poslouchat vyprávění mistra Formana a projít si jeho život a tvorbu. Škoda, že nenatočil víc filmů. ()

TomasKotlant

Jako na filmy Formana to nemá ani náhodou, co si budeme povídat. Ale když přežijete rodinný úvod, něco zajímavého se i dozvíte. :) To, že se Forman bez nadšení nedokázal vrhnout do delší práce mu pomohlo v tom, že nemohl točit jen tak nějakou sračku. Good idea. A to že rok žil "zadáčo" v nějakém hotelu Chelsea, to jsem taky nevěděl. ()

DannyBoon

Proč se k Milošovi neprocpal nějaký Filmař? Rebel, někdo odvážný, někdo s talentem? Proč to byl nudný televizní každástaršípaníhomáráda Šmídmajer? Obdiv k natočení dokumentu nestačí. Škoda. Škoda, že to nenatočil někdo jako Zachariáš...Ještě, že máme vynikající memoáry sepsané Janem Novákem. ()

rekkky

Dlouho jsem odkládal shlédnutí tohoto dokumentu o kariéře jednoho s nejlepších režisérů české národnosti. Všem fanouškům české kinematografie a Formana zvláště bezpečně doporučuji se na tento dokument podívat jelikož v sobě podle mého má spoustu krásného. Putování s takový jedinečným vypravěčem, který si i přes všechny úskalí a peripetie dokázal udržet pozitivní přístup k práci vypovídá o opravdové kvalitě. Kdo by to byl řekl, že za člověkem z plakátu s doutníkem se skrývá tak energií nabitý člověk. Obdivuji s jakým entuziasmem se pouštěl do jednotlivých natáčeních, ostatně například v Amadeovi lze vypozorovat jak dokázal vybičovat herce k naprosto neuvěřitelným hereckým výkonům. Dokument o tvůrci, který má naší malé republice v mnohém co říct a nepřeji si, aby byl vynášen do nebes vzhledem k jeho věku až posmrtně. ()

Nail

Dokument ukazují tvář i nitro tohoto skvělého českého režiséra. Jeho začátky, kdy mu nevyšel film Taking Off a díky Přeletu nad kukaččím hnízdem se začal více prosazovat. Jeho filmy mám hodně rád a zůstavají mi dlouho v paměti. Je to dokument o strastech i úspěších člověka, který chtěl a nedal se. ()

VerenaLord

Skvělý dokument, který ukazuje život jednoho z největších českých režisérů. Většina času je věnována jeho geniálním filmům, nic nelze vytknout. Jsem ráda, že jsem tento dokument shlédla. ()

m4xp4yn3

Poutavé vyprávění, tvořené sérií vzpomínek na jednotlivá Formanova díla. Klidně bych snesl delší stopáž a více výpovědí jednotlivých herců. Stejně tak mi přišlo, že nejzásadnějším filmům (mám na mysli první tři české filmy) je věnován poměrně malý prostor. Přitom právě u nich je nejpatrnější Formanův typický rukopis. ()

Karp

Ať je to, jak chce, z tohoto dokumentu přímo sálá Formanova lidskost a "hvězdnost" bez zbytečných manýrů... Na kolik to je zásluhou režiséra Šmídmajera si nejsem jistý, je mi jasné, že tak nejspíš velí Formanovi jeho naturel, ale jak jsem uvedl, je mi to vlastně jedno. Rád se někdy podívám znovu. Stejně jako uživateli Oskar mi v hlavě utkvěla historka o Truffautovi a pak to až otcovské (ač tomu věk neodpovídá) pohlazení-poplácání Michaela Douglase po tváři. Nevím proč jsem si vzpomněl na Gandalfa. "My dear, boy," chtělo by se říct... Forman má přirozené charisma, autoritu i jistou míru laskavého pochopení naplněného dobrosrdečností a upřímností. ()

sehe

Z dokumentu je jasne,že Miloš Forman natocil tie nezabudnutelne filmy preto,lebo to dramaticno má v sebe.Príbehy zo svojho života podáva veľmi putavo a hltala som každé jeho slovo.Miloš Forman je určite formát. ()

Sollozzo

Pokud bych hodnotil "Co tě nezabije..." pouze jako dokumentární film, dal bych 4 hvězdy. To ale nemůžu. Tentokrát musím hodnotit to, o kom film je. Miloš Forman se dokázal probojovat jednimi z největších sraček v novodobých dějinách, zvládnul se postavit na nohy a uplatnit svůj obrovský talent. Je to jedna z mála osobností, na které můžeme být ve světě jako Češi hrdí. Miloš Forman odvyprávěl velmi upřímný příběh a je dobře, že mu to Miloslav Šmídmajer umožnil. ()

Lobotommy

Čas od času se jezdí podívat do Čáslavi. Naposledy tam byl, když se přejmenovávala ulice k poctě jeho rodičům, kteří zahynuli v koncentračním táboře. Je to ulice, kde v dětství bydlel a nyní nese jméno FORMANOVA.___Ten vám umí tak nádherně vyprávět o svým dětství. O tom, jak si naproti na plácku hráli s klukama v blátě a nebo fotbal. A jaký to tehdy všecko v Čáslavi bylo. A jak chtěl, aby tam jezdila tramvaj :).___Hrozně si ho vážím. Za ty filmy, za to, že sehnal auta pro film Dědeček automobil. Za to, že se prostě sebere a přijede. Za to, že k nám do kina posílá dopisy. Za to, že jsme si spolu potlachali. Za to, že doma mluví česky. A za to, že se nebál a tu díru do světa udělal :). A tak... ()

Sebastianek1

Nádherný a zajímavý dokument, na který se můžu koukat opakovaně. Miloš Forman byl výjimečný vypravěč a jeho život byl jedna velká jízda, o které měl hodně co říct. ()

alpeew

Vypravěč příběhů Miloš Forman tentokrát nikoli ZA, ale PŘED kamerou v povedeném, a lidsky dojemném dokumentu Miloslava Šmídmajera. Trochu jinak než filmem vypráví svůj život. Že byl nelehký to ví každý, kdo se o tohoto výjimečného člověka někdy zajímal, přesto je výsledek jiný než v jakémkoli dokumentu před tím. Kdo dodnes nepochopil o čem je Forman jako člověk, nemohl dost dobře pochopit jeho filmy a příběhy, které jimi vypráví. Kromě faktografických událostí se ve filmu setkáváme s řadou "jeho" herců, včetně úryvků z nejslavnějších filmů. A věřte, že když kamera sjede do uliv rušného New Yorku a kinem zní fantastická hudba z Hair, je to zážitek !! Miloše Formana jsem měla tu čest potkat, mám od něj pár dopisů a třebaže jsem na to byla pyšná vždycky, včera ještě víc :-) Miloš je prostě formát, a ve všem BOURÁK!!! ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží