Měsíc 44

Moon 44

Mesiac 44

Sci-Fi / Akční / Thriller

Západní Německo, 1990, 95 min

Tři magická slůvka. Intersonic Video Collection. Emmerichův poslední evropský film a zároveň jeho lístek do Hollywoodu nedopadl vůbec špatně. Co se týče scénáře, sází na neemerichovsky realistický komorní příběh v tradici OUTLAND či MůJ NEPŘÍTEL, který sice (již zcela emmerichovsky) žánr nikam neposouvá (a fungoval by dost dobře i bez sci-fi pláštíku), ale i když jsou intriky společnosti dost prostoduché, díky napětí mezi vězeňskými rabijáty a hošíky od komplů nenudí. S výjimkou celkem slušného finále tu není moc akce, ale výprava a triky jsou perfektní, i když samozřejmě nic, z čeho by si člověk sedl na prdel. Rutinní obsazení hrdiny (Paré) a padoucha (McDowell) s sebou bohužel přineslo i tradiční nevýraznost prvního a přehrávání druhého a hodně pozornosti tak na sebe strhává mladý Dean Devlin, pozdější Emmerichův spoluscénárista a producent. Připomnělo mi to komiks, co kdysi vycházel v Kometě, tuším se jmenoval Dračí let.(12.2.2007)

Skoro bych řekl amatérsky natočená vynikající Sci-Fi. Proč? Pokud jde o potenciál příběhu, je veliký, ale provedení je poněkud těžko stravitelné. Hudba na takovýhle snímek pozoruhodně skvělá. Děj je místy dost nezáživný a postavy černobílé, ale v poslední třetině vás v tomto směru čeká nejedno milé překvapení a změna. Pokud jde o dabing, důrazně nedoporučuji. Celkově je to levné béčko, u kterého se však nemůžu zbavit dojmu, že k totálnímu fiasku nebo úspěchu má daleko. Takže ode mě 50% = 3-/5(15.2.2011)

Velmi dobré a přitom jednoduché scifi béčko úderné jak rána pěstí. Děj nás zavede do roku 2038 na Měsíc 44, kde nadnárodní korporace těží suroviny, které jsou již na Zemi dávno vyčerpány. Nejenomže se konkureční společnost chystá na Měsíc 44 zaútočit a zabrat planetu, ale také se záhadně ztrácejí těžařské lodě. Vedení vysílá na planetu partičku drsných vězňů jako bojové piloty a do jejich řad nasadí agenta z ministerstva vnitra Felixe Stonea, který má odhalit podivné mizení těžařských lodí. Snímek docela odsýpá a není nouze o povedené bojové scény a obstojné filmové triky. Navíc je zde dokonale vybudována atmosféra napětí mezi vězeňskými piloty a zaměstnanci těžařské společnosti. Hlavní postava Felixe Stonea je pořádně drsná, jak je u béček z 80. let zvykem. Mě se líbilo na čtyři hvězdy.(27.3.2009)

• Holina

Velmi rozporuplný celek. Na jedné straně nulový příběh, akční scény k smíchu a mizerné obsazení. Na straně druhé výborně vizuálně zpracovaná těžařská planeta s dekadentní atmosférou. Emmerich chtěl hodně explozí, na které neměl peníze a tak i po trikové stránce se film nijak zvlášť nepovedl. Navíc mě velmi rušil divoký střih ke konci filmu, díky kterému ani nevíme kde se kdo ocitá, co tam dělá, nebo kam se chystá. Přesto 2 ** za tu atmosféru, válečný křižník a těžařský komplex...(4.1.2009)

Dodnes si vzpomínám jak jsem tento film s kamarádem nahráli na videorekordér z rakouské státní televize ORF a slavili díky tomu malé vánoce. Pořád byl odvysílán ve stereo zvuku a my jsme při následné projekci byli naprosto vyřízení. No psal se asi rok 1993 a domácí prostorový zvuk byl v plenkách a mohl si ho dovolit jen málokdo. A tak nám občasný stereo efekt, který se při přeletu vrtulníku či při střelbě objevil tu v levé či pravé bedýnce připadal jako zjevení. Film není až tak převratný či vynalézavý ve svém žánru, ale jako debut nějakého tehdy neznámého němce je ucházející. Mě tenkrát přišel vynikající, nezapomeňte v čem jsme vyrůstali. Dnes je člověk objektivnější. Už tehdy Emmerich ukazoval kudy se bude ubírat jeho filmová cesta. Pro spousty lidí se jeho díla jeví dost pateticky, naivně a hodně komerčně. S tím souhlasím, ale měli by jsme také uznat, že jeho filmy oplývají určitou dávkou originality.(1.4.2008)