Měsíc 44

Mesiac 44

Sci-Fi / Akční / Thriller

Západní Německo, 1990, 95 min

• BMAJTZ

Nosná vlna ohoto filmu je mohužel pouze v prostředí a styizaci. Bohužel po příběhové stránce to ani prázdnější být nemohlo a rozhodně jsem očekával víc. Bohužel jediné zajímavé scény jsou hlavně na začátku a potom na konci. Se samotnm závěrem filmu bych měl problém taky, ale hlavně v tom neskutečném klišé, ale budiž. Celý prostředek filmu se potom jenom tlachá dokola o ničem a celé je to vyplněno neskutečnou hromadou vaty.(30.1.2011)

Dodnes si vzpomínám jak jsem tento film s kamarádem nahráli na videorekordér z rakouské státní televize ORF a slavili díky tomu malé vánoce. Pořád byl odvysílán ve stereo zvuku a my jsme při následné projekci byli naprosto vyřízení. No psal se asi rok 1993 a domácí prostorový zvuk byl v plenkách a mohl si ho dovolit jen málokdo. A tak nám občasný stereo efekt, který se při přeletu vrtulníku či při střelbě objevil tu v levé či pravé bedýnce připadal jako zjevení. Film není až tak převratný či vynalézavý ve svém žánru, ale jako debut nějakého tehdy neznámého němce je ucházející. Mě tenkrát přišel vynikající, nezapomeňte v čem jsme vyrůstali. Dnes je člověk objektivnější. Už tehdy Emmerich ukazoval kudy se bude ubírat jeho filmová cesta. Pro spousty lidí se jeho díla jeví dost pateticky, naivně a hodně komerčně. S tím souhlasím, ale měli by jsme také uznat, že jeho filmy oplývají určitou dávkou originality.(1.4.2008)

Skoro bych řekl amatérsky natočená vynikající Sci-Fi. Proč? Pokud jde o potenciál příběhu, je veliký, ale provedení je poněkud těžko stravitelné. Hudba na takovýhle snímek pozoruhodně skvělá. Děj je místy dost nezáživný a postavy černobílé, ale v poslední třetině vás v tomto směru čeká nejedno milé překvapení a změna. Pokud jde o dabing, důrazně nedoporučuji. Celkově je to levné béčko, u kterého se však nemůžu zbavit dojmu, že k totálnímu fiasku nebo úspěchu má daleko. Takže ode mě 50% = 3-/5(15.2.2011)

Tři magická slůvka. Intersonic Video Collection. Emmerichův poslední evropský film a zároveň jeho lístek do Hollywoodu nedopadl vůbec špatně. Co se týče scénáře, sází na neemerichovsky realistický komorní příběh v tradici OUTLAND či MůJ NEPŘÍTEL, který sice (již zcela emmerichovsky) žánr nikam neposouvá (a fungoval by dost dobře i bez sci-fi pláštíku), ale i když jsou intriky společnosti dost prostoduché, díky napětí mezi vězeňskými rabijáty a hošíky od komplů nenudí. S výjimkou celkem slušného finále tu není moc akce, ale výprava a triky jsou perfektní, i když samozřejmě nic, z čeho by si člověk sedl na prdel. Rutinní obsazení hrdiny (Paré) a padoucha (McDowell) s sebou bohužel přineslo i tradiční nevýraznost prvního a přehrávání druhého a hodně pozornosti tak na sebe strhává mladý Dean Devlin, pozdější Emmerichův spoluscénárista a producent. Připomnělo mi to komiks, co kdysi vycházel v Kometě, tuším se jmenoval Dračí let.(12.2.2007)

• Gekacuk

Poněkud slabší německé sci-fi. Triky mohly být i na dobu vzniku mnohem lepší. Spíše je to akční film, sci-fi je jen kulisa. Děj je docela nepřehledný. Film mne ani moc nenutil o ději přemýšlet. Žádné velké napětí ani dramatické scény. Stále jen tma a tma. Představa, že v roce 2038 s sebou někdo v kosmu vláčí magneťák, je úsměvná. Zkrátka slabší průměr.(20.1.2016)