Měsíc 44

• slovenský

Mesiac 44

Sci-Fi / Akční / Thriller

Západní Německo, 1990, 95 min

Tak jsem na to koukl po nějakých 15 letech znovu, a chca nechca, i přes veškerou nostalgii jedna musí dolů. Děj je dost nelogický a jakési pokusy o psychologii postav nepůsoběj přesvědčivě. Přesto jsem dalek toho film zavrhnout, už jen pro opravdu povedené prostředí a slušnou atmosféru. Na Emmericha je to takové pěkně špinavé a zašlé, bez velkých keců. Osmdesátkové béčko, ne úplně nesympatické.(11.4.2006)

• lennyd

Felix Stone (Michael Paré) je vyslán na poslední planetu ovládanou těžební společností, Měsíc 44. Ostatní planety byly napadeny konkurenční firmou Pyrit a těžební stanice byly zabrány. Felix je poslední možností, jak zjistit jakým způsobem Pyrit tak lehce získal nadvládu nad ostatními měsíci. Aby nebyl podezřelý, je na planetu vyslán ve skupině amnestovaných vězňů, kteří se zde mají živit jako bojoví piloti při ochraně stanice. V náročných podmínkách, kde za nulové viditelnosti se musí piloti spolehnout na pokyny mladičkých navigátorů, Stone rozplétá nitky spiknutí, které vedou do nejvyšších míst ... Před mnoha a mnoha lety se mi poštěstilo tento snímek vidět v kině. Tenkrát (ve svém náctiletém věku) jsem z něj byl naprosto unešený (vrtulníky létající v kaňonech na cizí planetě, bomba). Nyní se mi podařilo dostat se k filmu znovu, a původní nadšení velmi rychle vyprchalo. Když se to vezme kolem a dokola, tak kromě výše zmíněných vrtulníků není na filmu nic, proč by jej člověk měl (nebo chtěl) vidět. Efekty jsou na dnešní dobu opravdu přežité (možná i na tehdejší, když bych to srovnal například s prvním Vetřelcem), zápletka o ničem, herecké výkony veškeré žádné. Za zmíňku snad stojí jen to, že za filmem stojí "největší" ničitel zeměkoule - Roland Emmerich ...(4.3.2009)

Michael Paré byl svého času borec a vůbec bych se nezlobil, kdyby vznikl nějaký film po vzoru Expendables s béčkovými herci, kde by byl on, Dudikoff, Bradley a další borci. Co je specialitkou, že ve filmu vystupuje jedna celkem důležitá postava, která se jmenuje Jack O´Neil, stejně jako hlavní hrdina Hvězdné brány, kterou Emmerich natočil o čtyři roky později, tudíž Jack se dostal na jinou planetu již léta před tím, než byla vůbec Stargate objevena :D.(26.6.2017)

• Big Bear

Béčkové sci-fi tak na sobotní noc, když v bedně nic není. Scénář je jednoduchý a podobných příběhů tu bylo habaděj. Celý film smrdí nízkým rozpočtem. Interiéry lodí odpovídají devadesátým létům. Vše je hranaté, kovové, displeje zuřivě blikají, zubaté dveře mezi jednotlivými sekcemi se zavírají v oblaku páry... Od Měsíce 44 (jako planety) nečekejte žádné krásné exteriéry, tady nejste na úchvatné Pandoře, ale na v kouři a tmě se skrývajícím kusu šutru ve vesmíru... Snad to byl záměr tvůrců jak nic neukázat a ušetřit. Vesmírné lodě a souboje se stroji nepřátelského Pyritu jsou asi na úrovni Červeného trpaslíka a mám strach, že tam byly zmáknuté více. Závěr spoilerovat nebudu, prozradím jen, že všechno dobře dopadne. Někteří zlouni ukáží svůj pravý charakter, klaďasové budou kladní až do konce a po napínavém countdownnu (který na konci každé správné sci-fi nesmí chybět) dojde k zmoudření i zlotřilá korporace. Je zvláštní, že Cameron také sáhl po vrtulnících. Že by vykrádačka měsíce 44 :-))) ? No, teď vážně - jednou mi to stačilo, beru to jako takovou osobní studii Emmerichových prvotin. Za mne je to jen za dvě těžební lodě. * *(8.6.2013)

Tento kusok mam z Emmerichovej filmografie najradsej. Pride mi najmenej pateticky a este nie je poznaceny vplyvom hollywoodskej plytkosti a vyumelkovanosti. Beckovost sice z neho srsi na kazdom kroku, alebo lepsie povedane v kazdej chvili, no votrelcovsko/bladerunnerovske prostredie, komorna hudba a temna atmosfera prijemne zastieraju chybicky a zarobia na slusny (dnes uz) retro-zazitok .(4.11.2009)