Christine je téměř celý život připoutána na invalidní vozík. Tím, že se cítí být sama, vydá se na výlet do Lurd, ikonického města poutníků v Pyrenejském pohoří. Jednoho rána se probudí zdánlivě vyléčená. Film Lurdy je krutým příběhem. Nemocní lidé z celého světa přichází na toto posvátné místo s vírou, že získají zpět své zdraví, protože Lurdy jsou považovány za místo zázraků, nadějí, pokoje a uzdravení se pro mnoho zoufalých a umírajících lidí. Ale cesty boží jsou nevyzpytatelné a naděje, která je tak blízko smrti, se může naplnit, což se zdá absurdní ve chvíli, kdy se život ubírá ke svému konci. Lurdy jsou scénou, na které se odehrává lidská komedie. (oficiální text distributora)

ghatos odpad!

Nic. Vyložená festivalovka v tom nejhorším slova smyslu. Pochopit se to nedá žádným lidským orgánem. Přesně díky tomuhle hodně lidí nenávidí "náročnější" evropské snímky. 13%. ()

Autogram

Z invalidného vozíka na tanečný parket... Príbeh o tom, že viera v zázrak je to jediné, čo v niektorých situáciách ľuďom ostane. V tomto filme natočené prekvapivo nestranným spôsobom, nenadbieha nikomu, a snáď ani nikoho neuráža, ani veriaceho ani ateistu. Zakončené silnou scénou tanečného večierka a falošná Felicita je tým najvhodnejším záverečným hudobným doprovodom. –––– Prečo ja a nie niekto iný? ()

kolemjdouc

Člověk by asi musel být sám tak postižen aby pochopil tu obrovskou naději a touhu být uzdraven.A nemuset se ptát : proč zrovna já?Tonoucí se i stébla chytá.Nejsem věřící ale chápu ,že někdo udělá cokoliv a bude věřit v cokoliv jen když se mu uleví.Jinak film ukázal společnost v celé nahotě.Sešli se tam slaboši,pokrytci,bezvěrci hrající si na věřící atd atd.Hlavně ty dvě rejpavé slepice mi šly fest na nervy. ()

peetriss

Sociální drama, které úmyslně rezignuje na budování čehokoli a na obkreslování zaběhnutých šablon svého žánru. Divák je tak pouze zúčastněným svědkem života v místě, kam lidé, kterým osud nepřál, přijíždějí za nadějí. Výsledkem je tak názorově neutrální půl druhá hodinka s minimem děje, která samospádem plyne vstříc k ojedinělým vzruchům narušujícím jinak zcela poklidný život v Lurdách. I přes výše popsané tento film není zcela prázdný a něco magického v sobě má, přestože svým způsobem nedokáže diváka na sto procent zaujmout a nedokáže v něm naplno vyvolat myšlenkové pochody. Sylvie Testud je výborná. ()

sestrad

No, pokud by chtěl člověk, který moc náboženským věcem nerozumí, si z tohohle filmu vyvodit něco o víře, tak teda nevím. Působí to na mě studeně a vypreparovaně do obrazu, který si o Lurdech autorka udělala a má na to jistě právo. Nic proti samozřejmě, ale vlastně mi vadí, že to není ani drama, ani dokument. Docela by mě zajímalo, co zdejší přátelé nevěřící skeptici apod. řeknou na nejnovější tematicky blízký dokument M. Whytea o katolické úctě k relikviím (Relics & Roses, 2011), jestli jim to taky něco náboženského zprostředkuje :) ()

bohemia_regent

Vynikající. Oceňuju především nadhled, díky kterému se daří vyhnout se propagaci ať už pro-, anebo protikřesťanské. Film se nebojí ukázat odvrácenou stranu zbožnosti, kde se může nacházet pokrytectví, nepřejícnost, závist (v případě některých křesťanských poutníků), stejně jako na druhé straně skoro až sympatický náznak lehce cynické schopnosti nebrat sám sebe a svoji víru se suchopárnou vážností (v případě klerika, který vypráví vtip o tom, kam Duch Svatý, Ježíš a Panna Marie pojedou na dovolenou). Zvolené pomalé tempo a jednoduchost obrazového řešení jsou v dokonalém souladu s tématem. Stejně jako otevřený konec, který nechává na divákovi, aby si sám popřemýšlel o tom, jestli zázrak obstojí i v čase, který už nebude časem filmového příběhu. ()

poet

Desná zývačka. Nechcem podceňovať placebo efekt Lúrd a možno sa dejú aj zázraky, ale toto sa dalo natočiť určite zaujímavejšie.... ()

garp7

Sarkastický pohled na pomoc bližním svým v podání církve a na to, že i když jsme přející, tak všeho jen dočasu... :-) Lehce přes 4 hvězdy. ()

Andronikos

Na kvalite záberov je síce jasne vidieť, že nejde o dokument, napriek tomu neintímne scény (omše ap.) pôsobia vďaka umnému nasnímaniu i ozvučeniu bezmála dokumentárne. (Zaujímalo by ma mimochodom, do akej miery sa natáčalo, najmä pokiaľ ide o interiéry, naozaj v Lourdes). Možno aj to je jedna z príčin toho, že som bol do filmu vtiahnutý a ani chvíľu sa nenudil. Dôležitejším dôvodom však nepochybne je, že mi dej či skôr "nedej" poskytol vo vrchovatej miere to, po čom mi duša prahne: psychológiu. Brilantné portréty duší a myslí skupiny ľudí, vybudované pomocou na povrchu nezaujímavých scénok a výpovedí. Ľudí, z ktorých niektorých by bolo možné považovať za pokryteckých, iných za úbohých, ďalších za naivných a podaktorých konečne za odporných. V konečnom dôsledku však divákovi (či aspoň mne) začína byť jasné, že nemáme pred sebou nič iné, než niečo "ľudské, príliš ľudské." A podobne je to s kritikou kresťanskej teológie (problém theodicey) či "pútnického biznisu", ktorá sa nám zdá byť vo filme vo vrchovatej miere podávaná. - Lurdy veľkofilm určite nie sú, nevznikli v Hollywoode, máločo sa v nich deje, napätia som si v nich však užil toľko, že po síce evidentne nezrelej, avšak emotívnej a preto spontánnej/úprimnej úvahe ich radím medzi nie štvorhviezdičkové, ale rovno päťhviezdičkové filmové zázraky. ()

Majkak

Skvělé vyjádření atmosféry poutního místa a očekávání, se kterým poutníci přicházejí. Jednotliví aktéři nepronášejí zbytečné a rozvleklé dialogy, bohatě postačuje, jak režisérka výborně využívá kontrasty. Mladá ošetřovatelka chce najít smysl života v pomoci jiným, ale jakmile spatří někoho, kdo ji přitahuje, okamžitě na svoje předsevzetí zapomíná a je schopna i opustit i svoji klientku. A jak málo pochopení pro touhu a bolest nemocného člověka projevuje ten, kdo má pomáhat s duchovním zdravením. Duchovnímu doprovod přesvědčuje nemocné, že je zapotřebí uzdravit duši, a ne tělo (to se to říká zdravému člověku), ale přesto tolik baží po tom, aby byl pečlivě zdokumentován zázrak tělesného uzdravení (to duševní se holt blbě měří). Pokud se někdo uzdraví, proč zrovna on, a ne někdo jiný kdo by si více „zasloužil“. A té paní, která hodnotí míru zásluh, vůbec není hloupé, toužit po uzdravení ekzému v porovnání s totálně ochrnutým člověkem. ()

fisikk

Tento film nádherně ukazuje, jaké opravdu je křesťanské společenství uvnitř. Neříkám, že jsou takoví úplně všichni, ale z vlastní zkušenosti mého dosavadního života, kdy mám okolo sebe docela širokou křeťanskou obec, už vím, co čekat. Vidíme, jak se ti náfukové opravdu chovají a nejen, co mají v hlavě, ale také v srdci. V mylné představě většiny křesťanů, že stačí věřit v Boha a jsou rázem lepší než ostatní - tedy ateisti. A přitom jsou jen plní zášti, závisti a neupřímných a nepřejícných pohledů. Kdy místo toho, aby druhému přáli úspěch (jak by si to Bůh přál), v tomto případě uzdravení, se ptají: "Proč právě on?". Místo toho, aby přestali hledat špatné věci na druhých a vymýšlet, proč si to nezaslouží, by se měli podívat sami na sebe a zjistit, jak je možné, že někdo nevěřící má mnohem čistší srdce než většina křesťanů. Znám více věřících, kteří patří do pekla, než nevěřících a tento snímek to akorát potvrzuje. ()

agassi68

Mladí a zdraví neveriaci priatelia zrejme ani nedopozerajú, chorí, vozíčkári či inak postihnutí budú mať svetielko nádeje a my ostatní si počkáme ako sa to celé vyvinie. Film, kde polovicu času tvoria modlitby a mĺkve zamýšľania sa nad osudom holt nie je divácky príťažlivý. To už sa môžete ísť rovno do Lúrd pozrieť osobne.. ()

MickeyStuma

Pozoruhodný příběh plný naděje, víry, zoufalství i závisti. Osud ochrnuté dívenky, která se na poutním místě Lurdy dočká zázračného uzdravení, pro ni sice přináší štěstí a radost, ale u ostatních nelibé pohledy a otázku, proč právě ona. Snímek k zamyšlení a snad i k pochopení. Je to velice silné téma, které v mnoha ohledech dojme i zarmoutí. Lidská stránka věci je nezpochybnitelná stejně jako víra v boha a uzdravení. Dojemný závěr, kdy si dívka na slavnosti při poslechu známé italské písničky dua Al Bano & Romina Power - Felicita pořádně uvědomí jaké štěstí se jí dostalo, musí usadit každého.Nakonec stejně jako ji na invalidní vozík, který byl zrovna vedle ní. Snímek který má co říct a který snad svede k poznání. ()

Nová přehlídka francouzského filmu v Praze

Nová přehlídka francouzského filmu v Praze