Zmätok v duši

• Austrálie

Drama / Hudební / Romantický

USA, 2009, 107 min

Standardní a tedy ničím nepřekvapující ryze americký snímek o tom, že když klesnete až ke dnu, vždycky můžete zatnout zuby, znovu se zvednout a jít dál. Je pro něj typické, že skutečně zajímavé, kritické fáze boje se závislostí, kdy se zejména po psychické stránce sahá až na doraz, film pomíjí, resp. odbývá kratičkou scénou na sezení Anonymních alkoholiků. Otis Blake byl kdysi velkou hvězdou country scény, vyprodával velké sály a točil úspěšné desky. Jenže dnes je mu 57, dlouhodobě funguje z podstaty a z někdejší slávy už mnoho nezbývá. A i to málo spíš naštve připomínkou někdejších časů hojnosti. Protože Blake nikdy nemyslel na zadní kolečka, příjmy se rozplynuly v bohémském životním rytmu, poplatcích právníkům a v kapsách exmanželek. Tělo vystavené dlouhodobým účinkům ničivého životního stylu začíná vypovídat službu a motivace dosáhnout nových profesních a životních met je veškerá žádná. V té chvíli se mu do cesty připlete sympatická zajímavá osamělá žena s malým dítětem. Copak se asi stane? Jeff Bridges je spolehlivý herec, kterému tenhle typ rolí padne na tělo a Maggie Gyllenhaal se už od Sekretářky rozvíjí v osobitý nepřehlédnutelný typ herečky, která se vymyká šablonám žánrových filmů. Crazy Heart je lehce nadprůměrná romance s vysoce nadprůměrným obsazením, která vám jako bonbónek naservíruje i pořádnou dávku country muziky. Celkový dojem: 60 %.(13.12.2013)

Excelentní herecký i pěvecký výkon v podání Bridgese, kterému zdárně sekundují malé vedlejší,zato dost důležité postavičky v podání Gyllenhaalové, Duvalla a v neposlední řadě Farrela. Velmi citlivě vykonstruovaný příběh a výtečná country muzika, dělají z tohoto filmečku nezapomenutelné dílo a staví na jedno z nejvyšších míst filmové tvorby roku 2009.(2.10.2010)

Jeff Bridges předvádí typické herecké kreace v oscarovém vidloň drámu, podle nalajnovaného Hollywoodského scénáře, neuvěřitelně obyčejný kýč, který funguje jen díky pár zajímavým písničkám a výkonu hlavního představitele.Docela se divim, že zrovna za tenhle kousek si odnesl pan herec zlatou sošku, film postráda nějakou dramatičtější scénu, všechno si odplkáte dopředu, jen vlastně sledujete jak Bridges chlastá a čekáte až něco posere, když to posere za 3 minuty filmu to nijak napraví a končí to úplně unyle, přesně tak jak je unylý a obyčejný celý předchozí děj.Country mi nevadí ( nemyslím to české, po jehož poslechu se zakládají terapeutické skupiny ) herci jsou příjemní, Farrell si roztomile zaštěkal ale jinak vůbec nic, Cooper je rutinnér co vedl plytkým scénářem jedno herecké eso, trošku zklamání a bez Jeffa nesledovatelné.60%.(19.11.2012)

Částečně životopisný příběh ve vyjetých kolejích, který nemůže překvapit - kdysi výborný a úspěšný zpěvák teď živoří za pár šupů v kdejakým pajzlu a k tomu chlastá do němoty a kouří jako fabrika, potká lásku svého života, prozření atd. atd. Ano, potěší hezké záběry z jižních částí USA podbarvené příjemnou country hudbou, která k nim prostě patří a vůbec dobrá kamera. A samozřejmě herecká one-man-show Jeffa Bridgese, který je výborný (jako vždy) a jeho postava mi vlastně jako jediná "věc" na celém filmu přišla plná emocí. Zbytek opravdu už nic moc nenabízí, ani originálního, ale ani zajímavého, překvapivého, takového, co by vám zůstalo v hlavě déle než 5 minut po shlédnutí, prostě prázdno.(26.4.2010)

Až do dnešního dne byl pro mě Jeff Bridges spojený především s rolí " věčného povaleče " a vášnivého hráče bowlingu Jeffa "Dude" Lebowskiho. Říká se, že životní role přijde MAX jednou za život. V případě Jeffa jsem myslel ( možná nejenom já, ale i samotný Jeff ) , že tu svoji " životní " má již za sebou. Ovšem pouze do chvíle než přišel Bad Blake. Stejně jako u Aronofskyho Wrestlera, kde jsem měl silný pocit, že Mickey si celá ta léta huntoval tělo, právě pro tuto roli, tak v případě Jeffa mám silný pocit, že se pro roli Bada narodil a ta na něj " pouze " čekala. Oscar za rok 2009 nemohl skončit v lepších rukou. Většina z vás píše, že jediný důvod proč shlédnout tento snímek je Jeff a příběh samotný, že za nic nestojí. ANO, je to především Jeff, kdo táhne celý snímek, ale nezatracoval bych ani samotnou Cooperovu umírněnou režii, který stejně jako Aronofsky citlivě ustupuje do pozadí a nechává herce hrát a vyprávět příběh. Příjemným překvapením je pro mě notně sympatický výkon Maggie Gyllenhaal. Crazy Heart je příběh nejen o tom, že nikdy není příliš pozdě změnit svůj život a chytnout druhou šanci " za pačesy ", ikdyž samotná minulost se vymazat nedá...... 4+1/2*(13.3.2010)

• - Ve scéně, kdy Otis (Jeff Bridges) telefonuje z pustiny s Jean (Maggie Gyllenhaal), syn sleduje v televizi film Cesta do pravěku (1955). (sator)

• - Ryan Bingham, který hraje Tonyho (muzikant, se kterým mluví Bad (Jeff Bridges) na bowlingu) je doopravdy vycházející country-rocková hvězda. Bingham náhrál titulní píseň "The Weary Kind" a odnesl si za ni Zlatý glóbus pro nejlepší původní píseň. (CliffLee)

• - Režisér S. Cooper poprosil zpěváka Tobyho Keitha o možnost natočení koncertní scény na jeho vystoupení v Journal Pavilion v Albuquerque. Štáb na to měl pouhých 10 minut. Museli nasnímat Jeffa Bridgese a Colina Farrealla na pět kamer při vystoupení před dvanáctitisícovým davem. Tento riskantní tah režisérovi vyšel a diváci byli z hvězd nadšeni. Zejména Farrellův příchod na jeviště vyvolal doslova šílenství. Keithovi je za to děkováno v závěrečných titulcích. (Coldrex)