À l'origine

Je suis parti de rien

• slovenský

Diaľnica

In the Beginning

Francie, 2009, 130 min (SE: 155 min)

Nic moc jsem nečekala, ale musím říct, že překvapivě mne to i vtáhlo do děje a co si budeme nalhávat...docela i pobavilo ,-) Než jsem zjistila, že je to podle skutečné události ...na místě hlavního hrdiny, bych takové koule to dotáhnout až do "dálnice" neměla ... Natočené slušně, herci perfektní ...(23.9.2015)

Zajímavý a originální film, jehož zajímavost a originálnost je dána především příběhem, který vypráví, tím spíše, že se údajně jedná o příběh skutečný. Možná je to trochu dlouhé, zejména zpočátku, kdy člověk ještě netuší, proč by ho mělo extra baviti dívat se na lidi a stavební stroje brodící se tunami bláta, ale jak se film láme ke svého konci, vystupuje jeho komičnost a hladivý výsměch byrokratům a zeleným a podobné havěti.(27.6.2014)

Náhoda tomu chtěla, že jsem po sobě viděl Welcome, dojemný příběh kurdského běžence a Na počátku, dojemný příběh francouzského podvodníčka. První mě nedojal, druhý ano, přitom je spojuje podobná dikce, podobně harmonizující tón vyprávění. Proč? Pokud mohu soudit, pak proto, že Na počátku nic nepodsouvá, za nic neagituje. S chutí líčí příběh, který je tak nepravděpodobný, že se mohl stát jen ve skutečnosti. Příběh člověka, který obrovskou vnitřní prázdnotu překonal skrze kus silnice, jež nikam nevedla. Teprve u ní našel smysl a cíl existence. Famózní Cluzetův přerod z uzavřeného a chladného tuláka v entuziastického a rozesmátého hecíře je naprosto uvěřitelný. Gianolli si krásně hraje s protikladem ruční kamery a epickými kompozicemi ze stavby. Závěrečná heroická parafráze mnoha slavných vítězných gest při slunce východu by vlastně měla člověka naštvat. Jenže hrdinovi Gianolliho snímku ten chvilkový triumf nad sebou samým nelze nepřát. I proto, že nakonec je zapotřebí prvotřídního podvodníka, aby dal lidem iluzi naděje. Možná falešnou, ale v důsledku životně důležitou.(23.11.2009)

V podstatě se můžu podepsat pod komentář Marigolda, takže se nebudu zbytečně repetetivně rozepisovat. Snad jen co se týče srovnání s Welcome - na mě působily oba snímky v podstatě stejně. Je zkrátka hezké, sem tam se nechat dojmout :-). Klidně víc takových filmů. (Sám sebe se přitom ptám: napsal bych to samé, kdyby to natočili Američani, na jejichž patos a sentiment jsem naopak skoro alergický? Radši si na to nebudu odpovídat..)(13.9.2010)

Keďže i ja pracujem v oblasti stavebníctva film Diaľnica ma okamžite zaujal nielen názvom ale i dejom. Príbeh malého podvodníčka a zlodejíčka, ktorý sa chytil príležitosti a vydával sa za falošného stavbyvedúceho ma upútal. Peniaze od nedočkavých subdodávateľov sa mu hrnuli a jeho safe sa naplnil veľmi rýchlo. Ako naloží so svojimi ľahko zarobenými peniazmi som tušil, ale najviac som si užíval momenty, keď mu situácia na stavbe začala prerastať cez hlavu. Stojaté vody rozvíril tedy poriadne a to ho zákonite muselo stiahnuť na dno. V menšej roli sa objaví i G. Depardieu. Za posledné roky pribral ako hroch i ten jeho povestný nos o veľkosti baklažána akoby stále narastal...Ale zahral to skvelo ako vždy , navyše jeho kšefty siahajú až na Slovensko...Ten záver s vlajkou si mohli odpustiť, ale i tak dávam 4*. 80%.(17.8.2014)