À l'origine

Je suis parti de rien

• slovenský

Diaľnica

In the Beginning

Francie, 2009, 130 min (SE: 155 min)

Neuveriteľne zdĺhavý a nekomplikovaný film o podvodníkovi, na ktorého sa rúti chabá konštrukcia postavená na túžbach a očakávaniach miestnych podnikateľov zaslepených vidinou zisku do takej miery, že prehliadnu jednoduchý podvod, ktorého obeťou sa stávajú. Celý príbeh mi neodvratnosťou žalostného konca pripomenul mankárky za socializmu, ktoré si pobyt v nápravnom zariadení odďaľovali požičiavaním tovaru zo susedných predajní pred inventúrou.(24.12.2014)

My máme Harryho Jelínka a prodej hradu Karlštejn; ve Francii mají zase Philippe Millera s návodem pro tuneláře "jak na výstavbu dálnice na černo". Jak je první půlka výtečná, tak během druhé patetické pohádkové poloviny se nabízí otázka, zda by to nebylo lepší kratší a v realitě více ukotvené či rovnou jako regulérní dokument.(6.1.2013)

• tidwell

Ach ten kapitalismus, vzácní brouci, osamělé starostky, napravení podvodníci a déšť - o tom už se jednou musel natočit film, tak tady ho konečně máme i s hlavním liberálobijcem Depardieu v čestné roli drsného kriminálníka. Ušlechtilý záměr pozvednout současné téma se Giannolimu vymkl z rukou v okamžiku, kdy začal ve scénáři hollywoodsky mísit žánry a podceňovat diváka. Je to špatný film, neuvěřitelný a trapný. Bez smyslu pro realitu, což je u filmu, který se inspiruje skutečnou událostí, zásadní problém. Všechny postavy se chovají neuvěřitelně. A za zobrazení venkovanů a stavebních dělníků by si Giannoli zasloužil doživotní zákaz opuštění Paříže. Když se Cluzet coby stavbyvedoucí prochází v slušivé reflexní péřovce po staveništi a dělníky povzbuzuje k většímu tempu potleskáváním "Allez! Allez!", je velmi pravděpodobné, že by se mu v reálu brzy čirou náhodou přihodil pracovní úraz... Ale v tomto filmu už jsou tyhle detaily úplně jedno, v něm jde jen o povrchní efekt. P.S. Cluzet byl jediný, komu se ve filmu dalo věřit (ovšem, vzhledem k faktu, že hrál podvodníka... :-)(21.10.2015)

Keďže i ja pracujem v oblasti stavebníctva film Diaľnica ma okamžite zaujal nielen názvom ale i dejom. Príbeh malého podvodníčka a zlodejíčka, ktorý sa chytil príležitosti a vydával sa za falošného stavbyvedúceho ma upútal. Peniaze od nedočkavých subdodávateľov sa mu hrnuli a jeho safe sa naplnil veľmi rýchlo. Ako naloží so svojimi ľahko zarobenými peniazmi som tušil, ale najviac som si užíval momenty, keď mu situácia na stavbe začala prerastať cez hlavu. Stojaté vody rozvíril tedy poriadne a to ho zákonite muselo stiahnuť na dno. V menšej roli sa objaví i G. Depardieu. Za posledné roky pribral ako hroch i ten jeho povestný nos o veľkosti baklažána akoby stále narastal...Ale zahral to skvelo ako vždy , navyše jeho kšefty siahajú až na Slovensko...Ten záver s vlajkou si mohli odpustiť, ale i tak dávam 4*. 80%.(17.8.2014)

V podstatě se můžu podepsat pod komentář Marigolda, takže se nebudu zbytečně repetetivně rozepisovat. Snad jen co se týče srovnání s Welcome - na mě působily oba snímky v podstatě stejně. Je zkrátka hezké, sem tam se nechat dojmout :-). Klidně víc takových filmů. (Sám sebe se přitom ptám: napsal bych to samé, kdyby to natočili Američani, na jejichž patos a sentiment jsem naopak skoro alergický? Radši si na to nebudu odpovídat..)(13.9.2010)