Hledá se Eric

Rebecca O'Brien

Jonathan Morris

Scénografie:

Fergus Clegg

Tenhle Loachův naivní spletenec sociálního dramatu, love story a fantasy mě dokonale uzemnil. Steve Evets jako ztracená existence, kterou chtějí kolegové obšťastnit za pomocí psychologických knížek, a Eric Cantona jako životní filozof, jehož slovo má váhu, ale zároveň působí dokonale sebeironicky. Looking for Eric je film o hrdinech. Epické finále tě může naladit tak pozitivně, že budeš moci na pár dní vysadit antidepresiva. Objektivně 4 hvězdy, subjektivně 5.(27.11.2014)

V kontextu Loachovy filmografie je Eric docela odbočka. Nejen pro poměrně nevýznamnou sociálně-politickou reflexi anglické společnosti, ale také pro velmi neobvyklý mix žánrů s až "mystickým" přesahem. Film se zpočátku jeví jako sociální drama (životem zklamaný a nespokojený pošťák uvažující o sebevraždě), jež je okořeněno pohádkovým zjevením filosofujícího Erica Cantony. Poté se však děj zamotá v kriminální smyčce (klíčový prvek = nechtěná pistole), aby nakonec vyústil do ztřeštěné komedie (velkolepé Cantonovské finále inspirované existencí YouTube). Je otázkou, nakolik divák přijme toto míchání žánrů a nakolik přijme (sebe)ironizující roli Erica Cantony - aniž by v tom viděl glorifikaci této někdejší fotbalové star. Cantonova přítomnost je však nosným prvkem celého děje - ne naopak. Cantona je důležitý pro děj, ne film pro Cantonovu slávu. S vymyšlenou postavou by účinek byl nulový a na využití již existujícího mýtu není nic špatného (ostatně ani na případné mýtotvornosti...). Hlavní postava je typický anglický chlapík ze střední třídy, pro něhož fotbal je jedinou vášní života. A po všech životních ztrátách a strastech je fotbal opět vhodnou berličkou pro udržení se při smyslech. Filosofující Cantona, fotbal jako filosofie, filosofie fotbalu aplikovaná na život. Člověk nemusí být fanouškem tohoto sportu (jako já), aby ocenil určitou přitažlivost tohoto fenoménu. Hledá se Eric není nejlepší Loachův film; působí občas až příliš vykonstruovaně a žánrové skoky mi trošku drhly. Nicméně jako "odpočinkový" film je ideální: Vtipný, nenáročný, dobře natočený, dobře zahraný...(16.5.2011)

Vůbec jsem netušil, že se Cantona pustil do herectví. Pro mě to bude samozřejmě legenda, super fotbalista a člověk, který si nenechá nic líbit. A taky zvednutý límeček, symbol sebejistoty. Tady se zamotává do sociálního dramatu britského loosera a fotbalové fanouška. Pak se z toho stává chvíli komedie, aby film skončil v kotrmelcích. Je to zvláštní podívaná, ale za úžasnou britskou "fock" angličtinu a hutné Ericovo (myšleno Cantonovo) charisma čtyři hvězdy.(20.11.2015)

"Ten kdo se bojí hodit kostkou, nikdy nehodí šestku." ...Pošťák Eric Bishop se cítí beznadějně. Nevlastní synové zlobí - vlastní dcera nutně potřebuje dědečka na hlídání - bývalá manželka vysvětlení proč od ní kdysi utekl. Ještěže jsou po ruce vždy ti , co s ním táhnou za jeden provaz a kde nestačí oni, tam sype životní moudra King Eric. :-) Operace Cantona mě pobavila asi nejvíc. Frajeři dostali červenou sprchu a modré semišky se vrátily zpět ke svému majiteli. Takže teď už stačí jen zdvihnout límeček a zajít si s kamarádama na pár piv do sport baru. :-) ... "Když racci následují rybářskou loď, činí tak proto, že si myslí, že jim odtamtud někdo hodí do moře sardinky. Děkuji. " - Eric Cantona :-)(10.2.2015)

• Rosomak

WTF? Jako koukat na lacině psychologizující flashbacky, které o desítky let později motivují hlavní postavy k jejich iracionálnímu chování mi jako psina moc nepříjde. Ken Loach si hlavně vystřelil z dramaturgie v Cannes, která jak je známo nejdříve kouká na to od koho ten film je a až poté na to jaký ten film vlastně je - a tenhle je (s prominutím) strašná sračka.(14.1.2010)

• - Ve filmu je možné zahlédnout bývalého českého fotbalistu Karla Poborského v dresu Manchesteru United, a to jako hráče, který gratuluje spoluhráči Eriku Cantonovi ke gólu proti Sunderlandu. (skudiblik)