Hledá se Eric

Rebecca O'Brien

Jonathan Morris

Scénografie:

Fergus Clegg

Tenhle Loachův naivní spletenec sociálního dramatu, love story a fantasy mě dokonale uzemnil. Steve Evets jako ztracená existence, kterou chtějí kolegové obšťastnit za pomocí psychologických knížek, a Eric Cantona jako životní filozof, jehož slovo má váhu, ale zároveň působí dokonale sebeironicky. Looking for Eric je film o hrdinech. Epické finále tě může naladit tak pozitivně, že budeš moci na pár dní vysadit antidepresiva. Objektivně 4 hvězdy, subjektivně 5.(27.11.2014)

Podle názvu jsem si myslel, že ve filmu se vše bude točit kolem fandovství a fotbalu, jenže scénář je používá jen jako motiv vyprávění a staví na starém dobrém sociálním dramatu. Erik by mohl dostat jiného mentora a na vyznění by to nezměnilo vůbec nic. Ale dost možná by se režisérovi ten jeho nesourodý mix několika žánrů rozpadl pod rukama, protože vždycky když hrozilo že se vyprávění nenávratně rozklíží, přišel Cantona, prohodil pár frází a jelo se dál. Dlužno dodat, že Steve Evets většinu filmu utáhl v pohodě sám svým charisma a civilním herectvím a to mu scénář dvakrát nepomohl. Looking for Eric je povinnost pro fanoušky Manchesteru United, ale mohou ho sledovat i lidé, kterým kopaná neříká vůbec nic - a to o sobě moc fotbalových filmů tvrdit nemůže.(24.8.2016)

Ostrý a zábavný pohled na současné obyčejné Angličany: jsou většinou pěkně vypasení, mají v sobě ale ještě pořád dostatek statečnosti a vynalézavosti předků, kteří kdysi dobyli celý svět. Musí jim ale trochu napovídat bývalý francouzský fotbalový rebel. A Erik a jeho bývalá žena? Takhle nějak si představuji detektiva Landsmana a jeho Binu z Židovského policejního klubu Michaela Chabona. On pořádně omlácený životem, ona asi také, ale není to na ní zdaleka tak vidět. Coenové budou mít co dělat, aby to zvládli alespoň tak jako Loach. 85%.(3.11.2009)

Sociální drama mixnuté s gangsterkou a love story spolu sice zvláštně, ale přesto ladí. Herci jsou vybraní tak, aby přesně odpovídali typům spíš z okraje společnosti a jejich výkony jsou surové a věrohodné. Eric Cantona jako strážný anděl, který vytáhne z totálních exkrementů chlapíka, co už úplně všechno vzdal. Pár jednoduchých rad, které mohl dostat od kámoše v hospodě, změní rázem zoufalému looserovi život – je ale také třeba říct, že hlavně proto, že konečně začne něco dělat. (Cantonovi tahle role musela pořádně zdvihnout ego). Jenom jakože vrcholná scéna, kdy jdou pošťáci dát na frak místnímu mafiánovi, byla až příliš z říše pohádek. /5. 6. 15./(5.6.2015)

Vůbec jsem netušil, že se Cantona pustil do herectví. Pro mě to bude samozřejmě legenda, super fotbalista a člověk, který si nenechá nic líbit. A taky zvednutý límeček, symbol sebejistoty. Tady se zamotává do sociálního dramatu britského loosera a fotbalové fanouška. Pak se z toho stává chvíli komedie, aby film skončil v kotrmelcích. Je to zvláštní podívaná, ale za úžasnou britskou "fock" angličtinu a hutné Ericovo (myšleno Cantonovo) charisma čtyři hvězdy.(20.11.2015)

• - Ve filmu je možné zahlédnout bývalého českého fotbalistu Karla Poborského v dresu Manchesteru United, a to jako hráče, který gratuluje spoluhráči Eriku Cantonovi ke gólu proti Sunderlandu. (skudiblik)