Sbohem buď, lásko má

Soukromý detektiv Phil Marlowe je najat neznámým mužem jako svědek při odevzdání výkupného za ukradený šperk. Zdánlivě rutinní případ se však nečekaně zkomplikuje, když se ukáže, že přišel na sjednané místo pozdě. Muž, který tu na něho měl čekat, byl někým zákeřně zabit. Při pátrání po vrahovi Marlowe narazí hned na celé klubko zdánlivě nesouvisejících podezřelých okolností, do cesty se mu připlete pár zlodějů šperků, věštkyně, stejně jako objeví další vraždy a korupci... Jeden z nejlepších detektivních románů klasika americké drsné školy Raymonda Chandlera převedl do filmové podoby režisér Edward Dmytryk. Ten se do diváckého povědomí zapsal především jako vypravěč silných, dramatických příběhů (Vzpoura na lodi Caine, Raintree County, Zlomené kopí, Mladí lvi, Warlock, Pod kopyty stád). Hollywoodský herec Dick Powell byl prvním představitelem Phila Marlowea. (oficiální text distributora)

Han22

Filmy noir mi asi k srdci nepřirostou. Všechny ty hry stínů a světel nebo vnitřní monology jsou mi spíše k smíchu, samotný příběh taky za moc nestojí. Vše se točí okolo ukradeného náhrdelníku a pár mrtvol, ale je to děsně ukecané s nezajímavým představitelem Marlowa a hlavně nudné. ()

keoma26

Dick Powell je v hlavní roli fakt otřesnej, zkazí veškerej zážitek nejen z filmu, ale dokonce i z předlohy, protože jeho divadelní móresy bohužel jen zdůrazňují literárnost dialogů namísto, aby je tlumily a přizpůsobovaly filmové řeči ... Kdyby chtěl člověk rádoby vtipně parafrázovat Chandlera, charisma Powella je asi tak životodárný jako kytka v herbáři ()

Rozjimatel

"I tried to picture him in love with somebody, but it didn't work."     Klasický film noir zaradený medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Z môjho pohľadu ale nie je ničím výnimočný (ani atmosférou, ani hereckými výkonmi), dej je taký dosť otrepaný, klasicky sa tu veľa slope, čmudí a samozrejme vraždí. Z celého filmu tak stoja za pozornosť asi len dve výborné scény, a to scéna s halucináciami a záverečná scéna s odvedením Philipa Marlowa (celkom obstojne hrajúci Dick Powell) s previazanými očami z policajnej stanice. Tá blonďavá femme fatale (Claire Trevor), z ktorej sú všetci úplne hotoví (staručký manžel, či niekdajší milenec), je inak podľa môjho skromného názoru dosť hrozná. Naopak, dievčina Ann (Anne Shirley) je veľmi milá a sympatická a keď bola na scéne, film ma bavil o poznanie viac. ()

Mikino00

Ze slabšího soudku noiru, dokonce je od začátku jasné kdo za vším stojí, jinak je to ale klasický zástupce svého žánru s naprosto učebnicovou strukturou. Bohužel herci nemají potřebné charisma na pozvednutí filmu někam výše. ()

glamgirl

Vizuálne pekné a klasicky spracované, ale dejová línia, hoci o polovicu jednoduchšia ako v knihe, je stále príliš zašmodrchaná a celý film pôsobí tak trochu nudne. Na môj vkus je v ňom málo Marlowových hlášok a komentárov, ale zase halucinačné scény sú zaujímavé a asi práve vďaka nim a Amorkovmu zadku zvyšujem hodnotenie z priemerného na vyššie. ()

Gastovski

Jeden ze zástupců nejklasičtějšího noiru. Omšelý cynický detektiv, vnitřní monology, krásné osudové ženy, prohnilá vyšší společnost, thrillerové napětí - to je to, co na noir filmech zbožňuji. Někdo by mohl říci, že tyto filmy jsou na jedno brdo, s čímž nesouhlasím. Každý "podobný" film má své unikátní kouzlo, které mě baví a díky kterému mám v těchto filmech pořád co objevovat. 3000. hodnocený film ()

myc-hal

Formálně naprosto klasický noir mě ale nechytnul svým obsahem. Některé scény mi přišli trochu přitažené za vlasy (noční (ne)předání peněz např.) a postavy mi mezi sebou nefungovaly. Což pak spousta výborných věcí (příchod Bizona např.) nevytáhne moc nahoru. (ZOOM 22.1.2011) ()

Andronikos

Detektív, jeho slečna a postavy vôbec sú ako zo škatuľky, od asi 70. rokov minulého storočia navyše majúce čiernobielu patinu klasickosti a od doby pre mňa zatiaľ neznámej hrané spôsobom, ktorý sa dnes už nevidí. Historickú hodnotu film teda má, to však nemusí nič znamenať a pre mňa v tomto prípade ani neznamená. Môj postoj je silne ovplyvnený literárnou predlohou. Kvitujem, že bol dej vrátane rozuzlenia (lacnotinku v podobe odprevádzania Marlowea do taxíka nechávam bokom) oproti románu poupravený, pretože to poskytlo mne a určite i nejednému ďalšiemu divákovi, ktorý je aj čitateľom, príležitosť byť zvedavý. Problémom ale je, že film Murder, My Sweet nepostupuje iba filmovo, obrazom a dialógmi, snaží sa zachovať srdce románu Farewell, My Lovely rozprávaním v prvej osobe – príležitostným, iste, ale nie celkom absentujúcim. Vo svojej snahe na môj vkus zlyháva a v ústach tak zostáva iba pachuť z neemancipovaného a vo svojej „rozprávačskej“ polovičatosti prinajmenšom rozpaky vyvolávajúceho výtvoru amerického filmového priemyslu z roku vylodenia v Normandii. A aby som bol celkom osobný a pritom úprimný: upravovanie deja či iné úvahy viedli k nezaradeniu môjho obľúbeného Marloweovho výroku do scenára a Anne Shirley alias Ann nemala správnu farbu vlasov a tú roztomilo drzú príťažlivosť, ktoré som podľa predlohy očakával (a to, podotýkam, vo všeobecnosti milovník červenovlások a drzých slečien nie som). - Možno klenot, čiernobiely, nie zelený; avšak - nemôžem si pomôcť - akýsi až príliš studený... ()

MickeyStuma

Jeden z nejlepších filmů noir natočený v roce 1944. Nesnadná uchopitelnost, hra světel a stínu, výborné převedení detektivního žánru z knihy do filmu, usedlé herectví a poutavé vyprávění příběhu samotnou hlavní postavou. A ten příběh je pevný, dostatečně poutavý a má svůj osobitý půvab a krásu. Když film noir, tak tento jistojistě nevynechat. ()

kkarx

Pro mě zatím nejlepší Marlowe! Dosud jsem viděl Hluboký spánek (1946), Dlouhé loučení (1973) a seriál z 80. let Detektiv Marlowe (1983). Objektivně řečeno tento film je nejvtipnější a neironičtější. Jestli byl Bogart tím, co byl Sean Connery pro Jamese Bonda, pak Powell by se dal přirovnat právě k Moorovi, akorát zde je pořadí prohozené. Powel s osobitým šarmem hláškuje jedna radost a narozdíl od seriálového Boothse, který byl svoji vážností až směšný, je nad věc povznesený Powell skutečně vtipný. Prostě super zábava. Film je též naprosto excelentně zrežírovaný, plný originálních nápadů a povedených filmových efektů, režie je silnější než například Hawksův Hluboký spánek. I příběh je na rozdíl od Hlubokého spánku snadno srozumitelný a dává perfektní smysl. Absolutní klasika. Doporučuju. "What is it?" - "It's a funny thing, about every third day I get hungry. Always have to stop and eat something." :-D ()

JimiH

Kupodivu i Powell je jako Bogart vynikající. Hlavní devizou filmu je ale jeho neustálé střídání drsňackých hlášek s psychologickými a halucinogenními scénami. Skvělý noir. ()

petrik11

čiernobiele filmy ja rád, aj fíl márlou újde. Len mi vadilo, že to bolo celé ako pavučina prekomplikované a trochu naivné ()

DanielaE

Mnohokrát psáno výše, Powell NENÍ Marlowe. Bohužel. Protože jinak je to výborná vizualizace knihy tak, jak je to v 90 minutách možné. Ale kdyby Vienetoua hrál Josef Kemr nebo Indianu Jonese Vlasta Brodský (v jiných rolích vynikající herci), nepomohlo by ani účast celého kmene Apačů v prvním, či pravá a opravdová Archa úmluvy v druhém případě. ()

Vanshua

Netrvalo dlouho a na Marlowa v podani Powella jsem si zvyknul a prisel mi naprosto prirozenej. Pak uz nasledoval obvyklej noirovej kolotoc intrik, skrytejch motivaci a podrazu a vsim s vyjimkou par efektnich cernocernejch odbocek elegatne proplouvajici Marlowe. Ale ty k noiru patri a tady mi prisly moc pekne natocene, zvlast nektere prechody a zmekceni obrazu. Dejovej propletenec se tvari slozite, laka me druhe zhlednuti, abych vse dokonale pochopil, ale neni to zas tak slozite jako treba u Hlubokeho spanku, diagramu s prehledem postav a jejich motivaci netreba. ()