Temná věž

• Irsko

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor / Sci-Fi / Western

USA, 2017, 95 min

• Isherwood

Budu nefér, ale co v dnešním světě je, že? Kingova sedmidílná sága je unikátní v tom, jak během víc jak dvou dekád prošla žánrovým i literárním vývojem, kdy Stephen stihnul napsat desítky dalších knih, vyznat se z lásky k westernům i popkultuře a zúčtovat z vlastní drogovou minulostí. Je to fascinující dávka opravdové epiky i bizarnosti, ale ten rok, který jsem strávil jejím čtením, byl pro mě po literární stránce výživný v tom nejlepším slova smyslu. Série nabízí asi dva tucty motivů, které by při troše tvůrčí péče vydali na řádnou blockbusterovou nadílku. Jenže tohle je ve všech ohledech ta nejhorší možná varianta. Tahle Temná věž totiž vyzobala pár nahodilých motivů, které se zrovna hodily, ale jsou poskládány do naprosto nesmyslného celku. Chybí tomu jakýkoliv dramatický oblouk. Skákání mezi lokacemi buší na dveře střižny a zoufale hledá zbytek filmového pásu. Postavy v lepším případě nemají šanci vyniknout, v tom horším jsou vám protivné. Elba sází na charisma, které pohltí i ty, pro něž je Roland Deschain stále modrookým blonďákem, ale McConaughey si střihnul asi nejdebilnější roli za poslední dekádu. Taylorův Jake Chambers je pak hotová tragédie. Tohle je tvůrčí fail na všech frontách, který se někdo na poslední chvíli pokoušel zachránit tak, že jej prodá jako akční béčko. Ale ani slušné triky nezachrání to, že ještě před první klapkou měl někdo rázně zařvat stop a převelet to k lidem z kabelovky, kteří by z toho vykřesali čtyři bohaté sezony po deseti dílech.(13.10.2017)

• Asia_Power

Temná věž je nejtemnější film všech dob. Záporák Meťů Mektentononc chodí v černým a jeho duše, kterou nemá, je temná, Idris Elba je černý od kořínků až ke konečkům, temná věž je černá a samotnej film je tak černej, že jsem v kině viděla na plátně píču. Teda ne, že by na mě koukala lascivní vlhká blizna, ale černý plátno a já začala píčovat, že se promítač Pepík opět ožral a z prdele přestřihnul pásku. Jenže pozor !!! Ono to hrálo, jen to je tak temný, že když je scéna, kdy v temný noci v temném lese je temná obluda tak je prostě hovno vidět. Nikdy se mi v kině nestalo (a že v kině v Děčíně jsem zažila už skoro všechno) aby film byl v tak na kokot kvalitě, že tmavý scény nejsou vidět. A tenhle film je tmavej furt. Kde nebylo na efekty, tam se jebla tma. Takže pokud jste chudí studenti, nuzní důchodci, nezaměstnaní budiž k ničemové nebo z jakéhokoli důvodu jste na hovno a nemáte na lístek do kina, nesmutněte. Vlezte si doma o půlnoci na hajzl, zhasněte a 95 minut koukejte kolem sebe. Zážitek to bude podobnej a jako bonus se na to můžete zvysoka vysrat(17.11.2017)

54. film, který byl natočen podle knižní předlohy od Stephena Kinga. Z kvalitních filmů si pamatuji víc jen na jeden, kterej ale podle všeho s knižní předlohou má pramálo společného a sám King ho odsoudil (ano myslím Shining). Látku si holt nevybírají schopnější tvůrci (snad to změní nacházející TO, ale bojím se - haha) a pak je výsledek v podobě velkolepé Temné věže na úrovni průměrného Po zániku země. Přitom i z prvních náznaků tam potenciál byl. První koncept art vypadal naprosto fantasticky, obsazení Elby a McConaugheyho (co může být víc) parádní volba a angažmá hollywoodsky neokoukaného Nikolaje Arcela taky poslední dobou beru jako výhodu. Jenže to by nebyli soňáci, aby do toho nenapumpovali feeling třeba Husí kůže a podobných veleprůměrných záležitostí a nesnažili se to tam vpálit na neutrál. Rozvíjení příběhu nezajímavé, prokreslení světa taktéž a originalita zpracování fantasy námětu nulová. Malinko to zachraňuje neotupující charisma právě gunslingera Elby, který je s přibývající stopáží sympatičtější a sympatičtější a celkově poslední akt, u kterého jsem k mému překvapení začal poměrně dobře bavit a zajímalo mě, kam jednotlivé přestřelky a objevování NY cizincem (syndrom Seznamte se s Davem mam hrozně rád) vygraduje. Tedy až na finální souboj s Mužem v černém, který mi přišel vyloženě nezajímavý. Vůbec jako by Matthew jel jen na půl plynu a vůbec ho nezajímalo, co hraje (ovšem alespoň vypadá ve formě a nemá žádná kila navíc nebo naopak jak měl poslední dobou ve zvyku). Uzavřel bych to tak, že lidi nepřekvapivě a asi i oprávněně do kina nepřišli, takže s mnohadílnou sérií je konec (vážně se chystal i seriál?), na druhou stranu je konec poměrně uspokojivý a nepříliš cliffhangerový, takže brečet kvůli tomu nebudu. PS : Absolutně nemůžu pochopit, že někdo, kdo byl před pár lety na nejvyšším vrcholu kariéry jako Matthew McConaughey se může takhle seknout a upsat se sice zajímavému projektu, ale špatně od preprodukce zpracovaného.(28.8.2017)

Tak tohle mohlo být jedno z nejlepších fantasy, které za poslední roky vzniklo. Dobrý herci, slušný rozpočet, kvalitní režisér a víc než skvělá látka ke zpracování, jenže stupidní rozhodnutí producentů narvat ze sedmi knih co nejvíc do filmu, který má 90 minut,ano...90 minut. To někdy nestačí ani na pořádné seznámení s postavami, natož na odvyprávění velkolepě napsané sérii fantasy knih. Kdo nezná aspoň něco z předlohy nemá sebemenší šanci se chytit a kdo jí zná skvěle a je to jeho oblíbené kniha, či knihy bude z většiny nasranej, jak to všechno splácali dohromady. Je to opravdu neskutečná škoda, protože tohle je přesně ten druh filmů, který já hodně můžu, různé světy, dimenzionální brány, příšery, temný hrdina s codexem atd. Jenže všechno je jak demo, všechno je vzatý z rychlíku a bije to do očí, bolí to a mrzí to zároveň. Hlavní dětský hrdina je taky velice dobrý a Matthew McConaughey je perfektní. Dokonce i ten bezduchý antiherec Idris Elba snad poprvé v kariéře něco zahrál. Všechny tyhle esa v rukávu jsou zabité uspěchaností a nejasným konceptem toho, co z toho vlastně producenti chtějí mít a díky tomu z toho ve finále nebude nic. Přes všechny tyhle věci které se od odfláknutého seznámení s postavami, přes odfláknuté finále, odfláknuté vzájemné souboje a odfláknutý rozsah skvělé látky je prostě zábavný a bavilo mě to jako svině., Umíte si představit, jak perfektní film by to byl kdyby se vzala první část sbírky a film měl třeba 120 nebo 140 minut a opravdu se to propracovalo? Uuuuuuf, až mi bylo skoro do breku, jak může někdo něco tak dobrého zazdít. Je to zklamání a to jen kvůli tomu, že se látka nepropracovala a ničemu se pořádně nedal prostor, díky tomu to působí jako pilotní film televizního seriálu s potencionálem velkolepého Hollywoodského Sci-fi. Přesto film podržím na 4*, mohlo to být kurva legendární, smůla.65%.(23.10.2017)

• ScarPoul

Nuž žijeme vo svete, kde treba zjednodušovať. Temná veža patrí pre mňa k najlepším dielam aké som kedy čítal. Komplexný svet fungujúci intertextuálne a hlavne s neuveriteľným presahom a uveriteľnými postavami. Arcel spravil jednoduchú verziu alá Ghost In the Shell, lebo čo keby niekto nedokázal čakať na presahy a potreboval by ukončiť zápletku hneď. Film nenecháva doznieť scény, ktoré sú dobré. Charakterizácia postáv je takmer nulová, ale ich fungovanie v rámci filmu je okej, pretože kamera a prostredie posúva celú hlúpu zápletku o triedu vyššie. Je sa na čo pozerať a možno práve preto zamrzí, že je to krátke, nedotiahnuté a bez osobitej scény. To čo začínalo relatívne dobre skĺzne do roviny absolútneho klišé, nezáujmu a prostoduchosti, kde aj akčná scéna nemá dramatizáciu. 2 hviezdy dávam za to, že to nie je väčší prúser.. a že sa to dá dopozerať bez ujmy. Ale je to škoda. Aj keby ostatné dieli boli v pohode ( ak k nim vôbec dôjde) tento je veľmi, veľmi nedotiahnutý. Čo je vzhľadom k 4 scénaristom obrovská hanba.(15.10.2017)