Temná věž

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor / Sci-Fi / Western

USA, 2017, 95 min

,,VE STŘEDU VESMÍRU STOJÍ VĚŽ A CHRÁNÍ NÁS PŘED TEMNOTOU. ŘÍKÁ SE, ŽE ZBOŘIT JI DOKÁŽE MYSL DÍTĚTE…“ /// Kluk co vidí napříč světy, Pistolník a Muž v černém, který likviduje všechny, kteří ho následují… Asi jedinou chybou je, že jsem čekal něco dospělejšího. Srozumitelně podaná, vodsajpající temná fantasy, na kterou bohužel brzo zapomenu. Těší mě, že se ke Kingovi přistoupilo s úctou (i když samozřejmě nemá smysl srovnávat s knižní podobou). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knižní sérii od Stephena Kinga z let 1998 – 2004, neznám. 2.) Miluju jednohubky. 3.) Thx za titule „dragon-_-“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(5.11.2017)

54. film, který byl natočen podle knižní předlohy od Stephena Kinga. Z kvalitních filmů si pamatuji víc jen na jeden, kterej ale podle všeho s knižní předlohou má pramálo společného a sám King ho odsoudil (ano myslím Shining). Látku si holt nevybírají schopnější tvůrci (snad to změní nacházející TO, ale bojím se - haha) a pak je výsledek v podobě velkolepé Temné věže na úrovni průměrného Po zániku země. Přitom i z prvních náznaků tam potenciál byl. První koncept art vypadal naprosto fantasticky, obsazení Elby a McConaugheyho (co může být víc) parádní volba a angažmá hollywoodsky neokoukaného Nikolaje Arcela taky poslední dobou beru jako výhodu. Jenže to by nebyli soňáci, aby do toho nenapumpovali feeling třeba Husí kůže a podobných veleprůměrných záležitostí a nesnažili se to tam vpálit na neutrál. Rozvíjení příběhu nezajímavé, prokreslení světa taktéž a originalita zpracování fantasy námětu nulová. Malinko to zachraňuje neotupující charisma právě gunslingera Elby, který je s přibývající stopáží sympatičtější a sympatičtější a celkově poslední akt, u kterého jsem k mému překvapení začal poměrně dobře bavit a zajímalo mě, kam jednotlivé přestřelky a objevování NY cizincem (syndrom Seznamte se s Davem mam hrozně rád) vygraduje. Tedy až na finální souboj s Mužem v černém, který mi přišel vyloženě nezajímavý. Vůbec jako by Matthew jel jen na půl plynu a vůbec ho nezajímalo, co hraje (ovšem alespoň vypadá ve formě a nemá žádná kila navíc nebo naopak jak měl poslední dobou ve zvyku). Uzavřel bych to tak, že lidi nepřekvapivě a asi i oprávněně do kina nepřišli, takže s mnohadílnou sérií je konec (vážně se chystal i seriál?), na druhou stranu je konec poměrně uspokojivý a nepříliš cliffhangerový, takže brečet kvůli tomu nebudu. PS : Absolutně nemůžu pochopit, že někdo, kdo byl před pár lety na nejvyšším vrcholu kariéry jako Matthew McConaughey se může takhle seknout a upsat se sice zajímavému projektu, ale špatně od preprodukce zpracovaného.(28.8.2017)

• AppleCore

Když se vám sejde režisér bez vize se scénáristy bez nápadu, nikdy z toho nemůže vylézt slušnej film. Temná věž selhává na všech frontách, kdy postavy nemají duši, akce nemá dynamiku a příběh postrádá cokoliv zajímavýho. K tomu si připočtěte hodně krátkou stopáž, která nedá žádný složce filmu pořádně vyniknout. Za mě jeden z nejhorších filmů roku!(10.10.2017)

Je mi záhadou, proč si s tím povolaní nedali větší práci. Námět totiž volá po vyspělé seriózní fantasy od Petera Jacksona, a nikoli pouze po vyspěle odvyprávěné dětské pohádce, kde je všechno příliš jednoduše načrtnuté i vyřešené. Určitě bych nemluvil o propadáku - na to je film režijně pod kontrolou a najde se tu řada sympaticky a stylově sestříhaných scén; ale mělo se to vydat jinou, temnější a různorodější cestou. Elba správně charakterní klaďas, McConaughey jako záporák nejlepší na celém filmu. Chci drahou a podobně dobře obsazenou televizní sérii.(6.2.2018)

• Cervenak

Ak ste čítali predlohu (aspoň prvý diel ako ja :) ), už po polhodine (tá sa odohráva v našom svete a rieši klišé problémy chlapca outsidera) budete chcieť zabiť seba alebo producentov filmu. Ak neviete, o čom je Kingova knižná séria, aj tak dostanete mdlý a miestami aj hlúpy film, ktorý nedáva príliš zmysel a hoci má len 90 minút, na pocit trvá ako rozšírená verzia Tanca s vlkmi. Znudený Idris Elba a otravný McConaughey sa motajú predvídateľným dejom, v ktorom nefunguje nič - ani napätie, ani humor, ani akcia. Nechápem, prečo to vlastne natočili - fanúšikov predlohy to musí rozzúriť do nepríčetnosti, a nikomu inému na tom zaručene nezáleží. Hollywood v tom najhoršom zmysle slova.(24.8.2017)

• - V prvním traileru vydaném 3. května 2017 hraje Morriconeho skladba „Sequence 19“ z westernu Pro pár dolarů navíc (1965). (Darth Revan)

• - Konečné obsadenie sa ustálilo až v roku 2015, keď sa réžie ujal dánsky režisér a scenárista Nikolaj Arcel. Ten sa rozhodol Elbovým obsadením ozvláštniť charakter Pištoľníka, ktorého si doteraz čitatelia predstavovali ako Clinta Eastwooda, ktorým bol inšpirovaný. (classic)

• - Ve filmu si několikrát můžeme všimnout nápisu „All Hail the Crimson King“ pod symbolem červeného oka. To je odkaz na Karmínového krále, který je v knižní sérii jednou z úhlavních záporných postav. V knize se tento symbol také několikrát vyskytuje. (animaxis)