Reklama

Reklama

Roland Deschain (Idris Elba), poslední z řádu rytířů, vede odvěkou bitvu s Walterem O'Dimem, známým též jako Muž v černém (Matthew McConaughey) a je odhodlaný zabránit mu ve zničení Temné věže, která svou existencí drží pohromadě celý vesmír. Dobro a zlo se tak ocitají v souboji, který rozhodne o osudu všech světů, protože Roland je jediným, kdo je schopen Temnou věž před Mužem v černém ochránit. (Falcon)

(více)

Videa (5)

Trailer 3

Recenze (617)

Filmmaniak 

všechny recenze uživatele

Pokud na film vyrazí nějaký fanoušek Kinga, který bude očekávat adaptaci své oblíbené knižní série, tak bude vystaven vyloženě pekelnému zážitku. Temná věž nicméně není adaptace, nýbrž alternativní variace na první díl z Kingova opusu, kterou se její tvůrci navíc snaží vydávat za jakési kanonické pokračování oněch knih (a jo, docela to i dává smysl, jen je to něco podstatně jiného, než co by většina lidí čekala). Výsledek vyvolává dojem nesoudržného slepence z knih převzatých motivů, spletených do zbrklého a extrémně zhuštěného patvaru, který působí hrozně zkratkovitě a nesrozumitelně, a který ze všeho nejvíc připomíná různé nedávné adaptace fantasy románů pro náctileté od Dárce po Město z kostí. Oproti těm filmová Temná věž sice horší není, ale vzhledem ke kvalitě, významu a rozsahu Kingovy předlohy je to devalvace skutečně strašlivá. Delší recenze ZDE. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Pozor! Vezmou si tě. Kradou kluky jako ty. Přenesou je. Zvláštní děti. Sílu tvé mysli, tu oni chtějí." Hlavně ty svítící děti, co nedovoleně procházejí portálem. To dá rozum. A přesně tohle umí Jake, jenže mě ten jouda moc nebavil. Mě bavil bojovný Pistolník a bavil mě i zlý Walter. Taky jsem se naučil raketově nabíjet kolty, ale tím pozitiva na Základní Zemi končí. Nechť jsou vaše dny dlouhé a nikdy nezapomeňte tváře svých otců. Sice nevím, co to úplně přesně znamená, ale Pistolník to říkal tak přesvědčivě, že to musí být důležité. ()

Reklama

kingik 

všechny recenze uživatele

Kingofilové brojí proti filmu, nesnáší každou jeho pasáž, i kdyby byla sebelépe natočená a chlapíka Arcela posílají zpět do jeho Legozemě, aby z populární stavebnice už nikdy nestavěl žádné Temné věže. A jak se to má s filmem u normálního diváka, který chce vypnout? Věc se má tak, že vecpat oblíbenou Rathovu sedmičku, čili sedm Kingových knih do devadesáti minut jednoho celovečeráku, je zhola nemožné. Podnikly se ústupky, mnohé obsáhlé se podstatně zredukovalo, neřkuli vypustilo, až z toho vyšel film prostý ambicí, který ovšem uspokojí příznivce fantasy světů, akčních hrátek a klasického souboje dobra se zlem. V podstatě se přetahujeme o jednu přisprostlou věž, která kdyby padla do nepovolaných rukou, napáchala by strašlivě ukrutné události. Muži v černém má tomu zabránit poslední z (černých) Gunslingerů, pistolník Roland. Na jeho cestě za pomstou je mu nápomocen chlapec pln temných vizí, nočních můr a malovánek, který za ním přeleze ze světa lidí prostřednictvím portálu. Únosy dětí, četná úmrtí, i bližních, na přístupný rating slušná dávka negativismu, přiměřeně akce, solidní akční finále. Nebavil mě jen málo charismatický chlapeček, málo známý Tom Taylor, a způsob, Spoiler Alert// jakým se přišlo, že bude zlikvidován, do té doby nezdolatelný, mág//. Matthew McConaughey je elegantní padouch, Idris Elba trochu v jeho stínu, měl ale vše potřebné, co mají mít kladní hrdinové. Dán Nikolaj Arcel trochu více na odiv dává svoji technicky vytříbenou režii, patrně si vědom, že jedině tak zabrání blábolení scenáristy Akivy Goldsmana a jeho týmu, u něhož je znám sklon k mišmaši, kterým zahltí film, až nejednomu dramaturgovi šedne vlas. Výsledkem je příjemný mix, který má prvky westernu, umí pracovat s akčními pasážemi a disponuje solidními obrátky, takže výpadky z tempa nejsou časté. Seriál, který vzniká dodatečně k filmu, možná objasní vše podrobněji, půjde o prequel. Film postihly neuspokojivé tržby. 8/10 ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele

54. film, který byl natočen podle knižní předlohy od Stephena Kinga. Z kvalitních filmů si pamatuji víc jen na jeden, kterej ale podle všeho s knižní předlohou má pramálo společného a sám King ho odsoudil (ano myslím Shining). Látku si holt nevybírají schopnější tvůrci (snad to změní nacházející TO, ale bojím se - haha) a pak je výsledek v podobě velkolepé Temné věže na úrovni průměrného Po zániku země. Přitom i z prvních náznaků tam potenciál byl. První koncept art vypadal naprosto fantasticky, obsazení Elby a McConaugheyho (co může být víc) parádní volba a angažmá hollywoodsky neokoukaného Nikolaje Arcela taky poslední dobou beru jako výhodu. Jenže to by nebyli soňáci, aby do toho nenapumpovali feeling třeba Husí kůže a podobných veleprůměrných záležitostí a nesnažili se to tam vpálit na neutrál. Rozvíjení příběhu nezajímavé, prokreslení světa taktéž a originalita zpracování fantasy námětu nulová. Malinko to zachraňuje neotupující charisma právě gunslingera Elby, který je s přibývající stopáží sympatičtější a sympatičtější a celkově poslední akt, u kterého jsem k mému překvapení začal poměrně dobře bavit a zajímalo mě, kam jednotlivé přestřelky a objevování NY cizincem (syndrom Seznamte se s Davem mam hrozně rád) vygraduje. Tedy až na finální souboj s Mužem v černém, který mi přišel vyloženě nezajímavý. Vůbec jako by Matthew jel jen na půl plynu a vůbec ho nezajímalo, co hraje (ovšem alespoň vypadá ve formě a nemá žádná kila navíc nebo naopak jak měl poslední dobou ve zvyku). Uzavřel bych to tak, že lidi nepřekvapivě a asi i oprávněně do kina nepřišli, takže s mnohadílnou sérií je konec (vážně se chystal i seriál?), na druhou stranu je konec poměrně uspokojivý a nepříliš cliffhangerový, takže brečet kvůli tomu nebudu. PS : Absolutně nemůžu pochopit, že někdo, kdo byl před pár lety na nejvyšším vrcholu kariéry jako Matthew McConaughey se může takhle seknout a upsat se sice zajímavému projektu, ale špatně od preprodukce zpracovaného. ()

MM_Ramone odpad!

všechny recenze uživatele

Každému kto prečítal literarnú predlohu tohto Kingovoho megarománu musí byť jasné, že Pištolník Roland Deschain nemôže byť černoch. Odporuje to mnohým pasážam z knihy. To že z Rolanda spravili negra úplne negovalo podstatu vzťahov hlavných postáv. Nejdem sa rozpisovať ako a nejdem tu ani vypisovať pádne argumenty. Za to mi táto zmršená sračka nestojí. Ak si prečítate geniálny Kingov opus magnum "Temná veža", tak pochopíte, že Roland Deschain nemôže byť čierny. Prečítajte si knihu a vyserte sa na tento filmový odpad! ()

Galerie (99)

Zajímavosti (21)

  • Natáčelo se od dubna do srpna 2016 v Jihoafrické republice a v Kalifornii. (Varan)
  • Mezi logy filmových společností na začátku filmu si můžeme všimnout i společnosti s názvem „Tet Corporation“ se znakem želvy a růže. Jedná se o knižní easter egg, protože stejnojmennou společnost založí v knižní předloze několik vedlejších postav. Želva a růže navíc hrají v knize klíčové role. (animaxis)
  • Tvůrci filmu i samotný autor knih Stephen King potvrdili, že se nejedná o přímou adaptaci knih, ale o jejich pokračování založené na závěru knižní série, kdy Roland (Idris Elba) vystoupí na vrcholek Temné věže a je nucen cyklicky opakovat svou životní cestu k Věži. (Beckett51)

Související novinky

Temnou věž čeká restart

Temnou věž čeká restart

22.03.2019

Nejspíš si ještě vzpomínáte na ambiciózní plány studia Sony, které si před pár lety zajistilo práva na adaptaci Temné věže od Stephena Kinga. Vedle prvního filmu měl vzniknout také seriál, který by… (více)

Raimi a Kronika Královraha

Raimi a Kronika Královraha

30.01.2018

Možná si ještě pamatujete, že se Sam Raimi motal kolem Hobita a Warcraftu. Nakonec by se ale měl vrátit k fantasy jinudy, upsal se totiž režii Jména větru, což je první kniha z kouzelnické ságy… (více)

Temnou věž čeká seriálový reboot?

Temnou věž čeká seriálový reboot?

21.10.2017

Stephen King je letos jednou nahoře a jednou dole. Zatímco nové To zabodovalo na všech frontách, Temná věž zklamala po kritické i po finanční stránce. Studio Sony pochopitelně chystalo další díly a… (více)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Zažili jsme i lepší roky než 2016. Nejen co do počtu ztráty lidí, kteří přinesli světu něco hezké a hodnotné, či do počtu překvapivých a znejisťujících politických událostí. On ten rok s šestkou na… (více)

Reklama

Reklama