Temná věž

• Austrálie

• Irsko

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor / Sci-Fi / Western

USA, 2017, 95 min

No jo, abyste se, Kingovi fanoušci, taky neposrali. Na základě hodnocení a komentářů jsem čekal nebetyčný průser, ale ve finále to bylo více než fajn. Co jste ksakru čekali od osmi knížek přetvořených do hodiny a půl filmu? Hodinový úvod do mytologie, hluboké a detailní vykreslení postav, mnohovrstevnatý příběh a epické bitvy nebo co? Sony se s Arcelem rozhodně nesnažilo věrně převést komplet knižní sérii na plátno. Je to krátké, svižné, s vynikajícím Matthewem a dává to neznalcům předlohy, mezi které se čítám i já, představu, co je od ní možno čekat. A víte co? Díky této "hrůze, která ani neměla spatřit světlo světa a kvůli které se King v hrobě obrací" si to asi i přečtu... 70%(24.8.2017)

• Anderton

Vyzerá to ako pilot televízneho seriálu, ale bohužiaľ ním nie je. Alebo skôr ako jeho druhá časť, pričom v tej prvej bolo dostatočne osvetlené fungovanie fikčného sveta a predstavené hlavné postavy. Alebo ešte inak, prvá polovica v sebe skrývala potenciál na slušný rozbeh v polovici druhej, stal sa bohužiaľ pravý opak. Akoby došli financie a možno aj nápady. Najväčší klad? Vyzerá to podľa tohto torza Kingových riadkov, že knihy sú asi super. Snáď tento film nie je definitívnym klincom do rakvy snáh túto sériu preniesť niekedy ambicióznejšie buď na plátno alebo do televízie. A to som Arcela nedávno chválil za Zabijakov a dal mu plné hodnotenie za Kráľovskú aféru. Ustáť Hollywood, to chce pevnejšie nervy.(22.8.2017)

• Trenslation

** Temná věž = Temný průser aneb když z 8 knížek Stephena Kinga uděláte jeden film, který je podobné 💩 jako Valerian a zároveň působí jako variace na Harryho Pottera, Maze Runner a Book of Eli, kdyby tyhle filmy režíroval Jirka Babica. P.S. Matthew McConaughey ve filmu vypadá jako kdyby jeho vlastní naolejíčkovaná figurína utekla z muzea Madame Tussaud a řekla si, že si zahraje v Temné věži záporáka. **(23.8.2017)

Ani extra paráda, ani extra průšvih, spíše průměr, který jen velmi teoreticky mohl být lepší. Nečekal jsem totiž, že by se Temnou věž mohlo podařit zfilmovat lépe než průměrně. Neznalci předlohy (nebo v tomto případě spíše "předlohy") budou asi smířlivější, znalcům se může líbit úvod s Jakem a pak různé narážky na Středosvět (mluvící mývalové v reklamě, Walterovy skleněné koule, 19-19...) a na ostatní Kingova díla (Osvícení, To, Christina, Shawshank, 1408, Prokletí Salemu...), o moc víc jim však film asi nenabídne. Snad akorát překvapení, že scenáristé bůhvíproč změnili funkci Věže, respektive Paprsků. Idris Elba není jako Roland skoro vůbec zajímavý a nemá skoro žádnou motivaci, představitel Jakea také neoslní, no a Matthew McConaughey sice hraje Waltera jako Al Pacino v Ďáblovu advokátovi, jenže režie ani scénář mu příliš nepomáhá, jiskřička atmosféry zasvítí jen tu a tam a strach z něj zkrátka nejde. Závěrečný souboj pak chce být efektní, ale je spíše trapný. Nejsem uražen, ale kdyby film nevznikl, nic by se nestalo.(24.8.2017)

• kaylin

Když se podíváte na to, jaké se točí ságy a kolik se jim dává péče, je smutné vidět, kolik se dalo péče "Temné věži". Byl bych raději, kdyby se film raději nenatočil, než aby se natočil v téhle podobě. Kingova sága je pro mě nadosmrti bohatou studnicí inspirace, jeho nejlepší dílo, které si takovou adaptaci ani trochu nezasloužilo.(28.8.2017)

• - Jde již o 54. film, který byl natočen podle knižní předlohy od Stephena Kinga. (tobykout)

• - Ve filmu se objevují odkazy na další Kingovo knihy. Například když Jake (Tom Taylor) unikne pronásledovatelům, tak se zadívá na ženu venčící velkého bernardýna, což je odkaz na knihu „Cujo“ anebo když na jiné planetě Jake s pistolníkem (Idris Elba) procházejí kolem starého lunaparku jménem Pennywise, což je jméno klauna z knihy „To“. (Scaryman)

• - Na projekte sa vystriedalo viac hereckých mien, uvažovalo sa aj o Javierovi Bardemovi, Viggovi Mortensenovi či Naomie Harris. (classic)