Temná věž

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor / Sci-Fi / Western

USA, 2017, 95 min

• Davies182

Nenávidím filmy, který se celou dobu tvářej, jako že se v nich děje něco až nepředstavitelně důležitýho, a přitom dokážou nudit od začátku do konce. A taky už mě začínají nehorázně štvát všechny akční scény, který se kvůli malýmu rozpočtu odehrávají výhradně v černočerný tmě. První půlhodinu jsem se bavil, zbytek protrpěl.(22.11.2017)

Kingofilové brojí proti filmu, nesnáší každou jeho pasáž, i kdyby byla sebelépe natočená a chlapíka Arcela posílají zpět do jeho Legozemě, aby z populární stavebnice už nikdy nestavěl žádné Temné věže. A jak se to má s filmem u normálního diváka, který chce vypnout? Věc se má tak, že vecpat oblíbenou Rathovu sedmičku, čili sedm Kingových knih do devadesáti minut jednoho celovečeráku, je zhola nemožné. Podnikly se ústupky, mnohé obsáhlé se podstatně zredukovalo, neřkuli vypustilo, až z toho vyšel film prostý ambicí, který ovšem uspokojí příznivce fantasy světů, akčních hrátek a klasického souboje dobra se zlem. V podstatě se přetahujeme o jednu přisprostlou věž, která kdyby padla do nepovolaných rukou, napáchala by strašlivě ukrutné události. Muži v černém má tomu zabránit poslední z (černých) Gunslingerů, pistolník Roland. Na jeho cestě za pomstou je mu nápomocen chlapec pln temných vizí, nočních můr a malovánek, který za ním přeleze ze světa lidí prostřednictvím portálu. Únosy dětí, četná úmrtí, i bližních, na přístupný rating slušná dávka negativismu, přiměřeně akce, solidní akční finále. Nebavil mě jen málo charismatický chlapeček, málo známý Tom Taylor, a způsob, Spoiler Alert// jakým se přišlo, že bude zlikvidován, do té doby nezdolatelný, mág//. Matthew McConaughey je elegantní padouch, Idris Elba trochu v jeho stínu, měl ale vše potřebné, co mají mít kladní hrdinové. Dán Nikolaj Arcel trochu více na odiv dává svoji technicky vytříbenou režii, patrně si vědom, že jedině tak zabrání blábolení scenáristy Akivy Goldsmana a jeho týmu, u něhož je znám sklon k mišmaši, kterým zahltí film, až nejednomu dramaturgovi šedne vlas. Výsledkem je příjemný mix, který má prvky westernu, umí pracovat s akčními pasážemi a disponuje solidními obrátky, takže výpadky z tempa nejsou časté. Seriál, který vzniká dodatečně k filmu, možná objasní vše podrobněji, půjde o prequel. Film postihly neuspokojivé tržby. 8/10(12.10.2017)

,,VE STŘEDU VESMÍRU STOJÍ VĚŽ A CHRÁNÍ NÁS PŘED TEMNOTOU. ŘÍKÁ SE, ŽE ZBOŘIT JI DOKÁŽE MYSL DÍTĚTE…“ /// Kluk co vidí napříč světy, Pistolník a Muž v černém, který likviduje všechny, kteří ho následují… Asi jedinou chybou je, že jsem čekal něco dospělejšího. Srozumitelně podaná, vodsajpající temná fantasy, na kterou bohužel brzo zapomenu. Těší mě, že se ke Kingovi přistoupilo s úctou (i když samozřejmě nemá smysl srovnávat s knižní podobou). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knižní sérii od Stephena Kinga z let 1998 – 2004, neznám. 2.) Miluju jednohubky. 3.) Thx za titule „dragon-_-“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(5.11.2017)

Po strašidelných recenzích jsem šel do kina s určitým strachem, co čekat. Ale nakonec jsem byl i mírně pozitivně překvapen, že to nebylo tak strašný. Pěkná pohádka, která asi měla sice větší ambice, vzhledem ke knižní předloze a super obsazení, ale jako sci-fi jednohubka super. Obsazení parádní, Matthew opět nezklamal, ale ani další dva hlavní představitelé. Vtipné dialogy, pozitivní stopáž. Škoda jen, že celkové pojetí bylo spíše televizního ranku. Přesto tenhle film beru jako příjemný počin, na který se někdy znovu rád podívám, protože mě ve výsledku bavil.(24.8.2017)

Po smrti svojho otca začne mať malý chlapec zvláštne sny o dvoch mužoch, ktorí proti sebe bojujú. Jeden z nich je muž držiaci neustále zbraň, ktorý chce pomstiť smrť svojho otca. Druhý je zákerným mužom v čiernom, ktorý pácha zlo a jeho úlohou je zničiť Temnú vežu. Chlapec sa odrazu stane súčasťou ich súboja a je jednou z posledných nádejí na zastavenie krutého zla. - Kingove predlohy tento rok absolútne kralujú hororovému žánru a dokonca aj tento kúsok ma pozitívne prekvapil. Celé to je dynamické, má to mnoho zaujímavých nápadov, a aj keď sú tie žánre až príliš prekombinované, bavilo ma pozerať sa na to. S hodnotením by som ale šiel vyššie len v tom prípade, ak by to bolo viac hororové, ale keďže to ako väčšinu kinohororov posledných rokov vytvorili ludia, ktorí nemajú so žánrom nič spoločné, ani sa nedivím tomu, že to v tejto oblasti bolo slabé. + herečka z The Neon Demon + herec z Dead Rising a Dead Rising: Endgame + herec z It + herec z The Cabin in the Woods a Bloodsucking Bastards + herec z Blood Drive(8.10.2017)

• - Jde již o 54. film, který byl natočen podle knižní předlohy od Stephena Kinga. (tobykout)

• - Hlavní postava Roland Deschain z Gileadu (Idris Elba) je v původní knižní předloze bělochem - nikoli černochem. (P. J. D.)

• - Ve scéně, kde má Jake (Tom Taylor) sezení s psychiatrem, je vidět na stolku zarámovaná fotka hotelu Overlook z filmu Osvícení (1980). (Damarus)