Příběh Havlíčkova života je podaný zkratkovitě, zmatkovitě, zbrkle, útržkovitě a díky tomu ten film nějak nedrží pohromadě, zvraty se odehrávají bez jakéhokoli osvětlení divákovi, místo napisy oddělující kapitál by neškodil průvodní vysvětlující komentář typu Cirkus Humberto. Našincům kteří si sotva pamatují význam nedávné sametovky či 68' by to rozhodně prospělo k připomenutí výrazné kapitoli v našich národních dějinách... z herců zaujal výborný Marek Taclík(21.9.2009)

"Zle, matičko, zle; Švarcenberci zde." Kdyby Havlíčkovi nebránil v rozhledu šosáckej pohled obrozence poloviny 19. století, nikdy by takovej blábol nenapsal; konkrétně rod Schwarzenbergů znamenal pro Čechy už od 17. století obrovské plus. Jinak ale byl Havlíček mimořádnou personou české politiky a žurnalistiky 19. století, což film moc pěkně ilustruje. Vůbec nevadí to zkratkovité podání, na které tu nadává každý druhý; děj naopak pěkně odsýpá, což jindy bývá velký problém biografických filmů. Je samozřejmě směšné, že všichni chodí oblékání v kostýmech, které jako kdyby teprve včera opustily krejčovské salony; a je veliká škoda, že Havlíčkovu manželku ztvárnila nevýrazná Marcinková, zatímco o moc lepší herečky, Vagnerová a především Anička Fixová, dostaly jen štěky. Zbytek ansámblu ale hraje na výbornou: u Švehlíka či Dlouhého to nepřekvapí, u Taclíka možná ano - a přitom právě on je na celém filmu nejživější a nejzajímavější, hned vedle Rousova (homosexuálního?) policejního ředitele Sachera-Masocha také nejrozpolcenější. Vlastně jsem mu celou dobu fandil, i když od začátku bylo jasné, jak to může skončit: byrokratická mašinerie bachovského porevolučního Rakouska totiž pomalu a nenápadně mlela nejen Havlíčka.(1.10.2012)

• Siegmund

Velmi pěkné a potřebné téma, dobrý výběr herců – leč výsledek tak pěkný a potřebný není. Čekal jsem biografické dílo, životopisný film, ale na obrazovce jsem jen stěží v temných stínech rozeznával jednotlivé postavy. Jistě, dnešní filmová technika dovoluje filmovat prakticky za jakýchkoliv světelných podmínek, ale to by ještě neměl být důvod k tomu, aby divák děj na obrazovce musel jen tušit. Postrádal jsem zmínky o literární činnosti Karla Havlíčka. Také jsem se nedozvěděl, kde se vzal jeho přídomek Borovský a ani to, jestli se používal už za života Karla Havlíčka nebo až po jeho smrti. Nezbývá mi než říct, že životopisný film, který místo toho aby život osoby, o které je, přiblížil, vyvolává otázky, není dobrým filmem. (pondělí 21.09.2009)(21.9.2009)

Moc pěkně udělaný televizní film. Velmi dobře zvoleni herci, jejich výkony i celková atmosféra oné doby umocněna nádhernými kulisami a kostýmy. Děj zachycuje nejdůležitější výsek Havlíčkova života počínaje jeho publikační činností přes jeho nucený pobyt v Tyrolech až po jeho smrt. I neznalý divák se snadno zorientuje v příběhu díky mluveným/vizuálním komentářům. Samozřejmě by se našlo spoustu věcí, které by šlo (bylo-li by více peněz) udělat ještě lépe, grandiózněji (viz pobyt v Tyrolech). I tak se mně ale film líbil a v rodině historických filmů natočených po revoluci určitě nezapadne.(20.9.2009)

Životopisná črta ze závěrečného období života Karla Havlíčka Borovského, který alespoň pro mě překvapivě filmu nedominoval, ale byl zastíněn fiktivní postavou policejního úředníka Wagnera, jež Havlíčka sice obdivoval především jako básníka i člověka, ale to mu nebránilo pro světské a hmotné výhody na něj donášet. V miniroličkách policejního komisaře ze staré školy a lázeňského zřízence se jako diamanty oslnivě blýsknou Michal Dlouhý a majitel úžasného hlasu Miroslav Pavlata. Roli Havlíčkovy manželky zajímavě ztvárnila pro mě zatím neznámá herečka Gabriela Marcinková. Nejzajímavější a ústřední postavou filmu pro mě byl rozhodně udavač Wagner přesvědčivě a živě zahraný Markem Taclíkem. Naopak neustále hudrající, kverulující, ale národ povzbuzující Havlíček proti němu působil poněkud toporně a svým sr*ním na rodinu i manželku si mé sympatie příliš nezískal. Bohužel mnohé slavné osobnosti se ke svým rodinám a blízkých chovaly naprosto příšerně (jen namátkou mě napadá Janáček, Marx...). Celkově zdařilé historické drama, byť s vypůjčenou fiktivní postavou.(20.9.2009)

• - Film se natáčel v pražském paláci Colorado, v exteriérech staré Prahy, v Kutné Hoře, na zámku Kačina a v Doksanech. Do někdejšího rakouského, dnes italského Brixenu, kde Havlíček pobýval čtyři roky ve vyhnanství, se nejelo, protože ve městě zbyla po slavném Čechovi jen pamětní deska. (alonsanfan)

• - Scény v přírodě jsou natočeny v zámeckém parku ve Vlašimi. (petr.trep)