Zakázaný člověk (TV film)

Česko, 2009, 89 min

Moc pěkně udělaný televizní film. Velmi dobře zvoleni herci, jejich výkony i celková atmosféra oné doby umocněna nádhernými kulisami a kostýmy. Děj zachycuje nejdůležitější výsek Havlíčkova života počínaje jeho publikační činností přes jeho nucený pobyt v Tyrolech až po jeho smrt. I neznalý divák se snadno zorientuje v příběhu díky mluveným/vizuálním komentářům. Samozřejmě by se našlo spoustu věcí, které by šlo (bylo-li by více peněz) udělat ještě lépe, grandiózněji (viz pobyt v Tyrolech). I tak se mně ale film líbil a v rodině historických filmů natočených po revoluci určitě nezapadne.(20.9.2009)

• Siegmund

Velmi pěkné a potřebné téma, dobrý výběr herců – leč výsledek tak pěkný a potřebný není. Čekal jsem biografické dílo, životopisný film, ale na obrazovce jsem jen stěží v temných stínech rozeznával jednotlivé postavy. Jistě, dnešní filmová technika dovoluje filmovat prakticky za jakýchkoliv světelných podmínek, ale to by ještě neměl být důvod k tomu, aby divák děj na obrazovce musel jen tušit. Postrádal jsem zmínky o literární činnosti Karla Havlíčka. Také jsem se nedozvěděl, kde se vzal jeho přídomek Borovský a ani to, jestli se používal už za života Karla Havlíčka nebo až po jeho smrti. Nezbývá mi než říct, že životopisný film, který místo toho aby život osoby, o které je, přiblížil, vyvolává otázky, není dobrým filmem. (pondělí 21.09.2009)(21.9.2009)

Byl jsem mile překvapen. Obsazení Davida Švehlíka do hlavní role se ukázalo býti velice šťastným. Jednak je Karlu Havlíčkovi opravdu nápadně podobný, a taky zde podal jede z nejzajímavějších výkonů své dosavadní kariéry. Jinak není moc co vytknout, snad kromě toho, že jsem celou dobu moc nevěděl, jak má působit (polo)záporák v podání jako vždy skvělého Marka Taclíka.(22.9.2009)

Příběh Havlíčkova života je podaný zkratkovitě, zmatkovitě, zbrkle, útržkovitě a díky tomu ten film nějak nedrží pohromadě, zvraty se odehrávají bez jakéhokoli osvětlení divákovi, místo napisy oddělující kapitál by neškodil průvodní vysvětlující komentář typu Cirkus Humberto. Našincům kteří si sotva pamatují význam nedávné sametovky či 68' by to rozhodně prospělo k připomenutí výrazné kapitoli v našich národních dějinách... z herců zaujal výborný Marek Taclík(21.9.2009)

Tyhle životopisné filmy bývají (alespoň pro mne) často nudné, málokdy se podaří je natočit tak, aby diváka (tedy mne) zaujaly tak, že bych je sledoval zcela koncentrovaně, takříkajíc s otevřenou pusou. Podobný výsledek jsem očekával i od Zakázaného člověka. Možná právě díky tomuto očekávání si nyní mohu dovolit být příjemně překvapen. Bylo to vyprávěno ze zajímavého úhlu, originálně, se dvěma hlavními postavami, bylo to dobře obsazeno a zahráno. To musím ocenit.(21.9.2009)

• - Film se natáčel v pražském paláci Colorado, v exteriérech staré Prahy, v Kutné Hoře, na zámku Kačina a v Doksanech. Do někdejšího rakouského, dnes italského Brixenu, kde Havlíček pobýval čtyři roky ve vyhnanství, se nejelo, protože ve městě zbyla po slavném Čechovi jen pamětní deska. (alonsanfan)

• - Scény v přírodě jsou natočeny v zámeckém parku ve Vlašimi. (petr.trep)