Mimořádně adrenalinová show Fear Factor se v USA vysílá už šestou sezónu, ale úspěšná je i v dalších zemích světa. V každé epizodě šest odvážlivců (v letošní sezóně už nesoutěží jednotlivců, ale čtyři smíšené páry) plní 3 až 4 extrémní úkoly, které vyžadují dost odvahy. Ale nejen to, úkoly musí navíc splnit v co nejkratším čase, neúspěšní soutěžící jsou na konci dne z dalších bojů vyřazeni. Na vítěze čeká zasloužená odměna ve výši 50.000 dolarů. Níže je uveden jen zlomek, že všech šíleností, které už za těch šest let museli soutěžící podstoupit. Zkuste si vybrat, do kterého úkolu byste ještě šli, a které byste nepodnikli ani za nic.

Takřka žádná epizoda se neobejde bez úkolu, ve kterém se překonává strach z výšek. Běžně se tu tak skáče do vody z letící helikoptéry, balancuje na okenní římse ve výšce třináctého patra, přechází na teleskopických chůdách po úzké kládě natažené mezi střechami budov.

Tato soutěž také není pro nikoho, kdo má strach z utopení, protože se dost často plní úkoly pod hladinou. Představte si, že jste pod vodou připoutaní k těžkému závaží. Za jak dlouho najdete ten správný klíč a vyplavete zpět na čerstvý vzduch? Za jak dlouho se dokážete vyprostit z potopeného auta, zachránit přitom maketu dítěte ze zadního sedadla a dostat se včas na hladinu? Klaustrofobici jistě nebudou nadšeni z úkolu, kterým je například prolézt úzkým odpadním potrubím.

Hodně úkolů připomíná spíše kaskadérské kousky z různých filmů a není divu, protože se na jejich přípravě a zabezpečení podílejí specialisté přímo z Hollywoodu (např. kaskadéři z filmu Jurský Park nebo Matrix). Soutěžící si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet skoky autem do dálky, podjíždění rychle jedoucího náklaďáku mezi jeho přední a zadní nápravou, projdou se po křídle letícího dvouplošníku, skáčí z jednoho motorového člunu do druhého, skáčí ze střechy jednoho náklaďáku na druhý, slézají vagón uhánějícího vlaku.

A pak tu máme roztomilá zvířátka. Co takhle například pokrýt si celé tělo včelím rojem, nechat po sobě lézt krysy, masožravé červy, ropuchy, tarantule a krajty, plavat v akváriu plném piraní, elektrických úhořů a malých aligátorů.

Anebo podojit obyčejnou kozu, ale bez použití rukou, jenom vlastnimi ústy… Śtáb musí být v tomto směru opravdu zvrácený, protože jejich oblíbeným úkolem je v puse přenášet z jednoho místa na druhé chcíplé krysy a chobotnice nebo ještě živé žížaly, škorpióny, pijavice, obrovské šváby, cvrčky a červy. Často je také úkolem pouze pomocí úst vylovit nějaký předmět z nádoby plné prasečí krve, zkyslého mléka, inkoustu z chobotnic, hovězích vnitřností včetně sleziny, mozku a míšní tekutiny… zkrátka samých fajnových zbytků. Pokud si myslíte, že nic nechutnějšího už být nemůže, tak raději tento odstaveček rovnou přeskočte. Pro soutežící je totiž 50.000 dolarů dost silná motivace, aby snědli například býčí varlata, vypili celé pštrosí vejce, slupli deset živých slimáků, pochutnali si na sushi z vnitřností chobotnice a zapili to buď koktejlem z rozmixované krysy nebo džusem z madagaskarských švábů a stonožek.

A jako dezert například křupavé mandelinky, luční koníky nebo africké pavouky. Štáb tedy musel přitvrdit a nechal si od amerického ministerstva zemědělství poslat seznam všeho, co se ze živočišné říše dá bez potíží sníst. Ze seznamu byli hodně nadšeni a na jídelníček Fear factor tak zařadili ještě takové delikatesy jako: velrybí sperma, jelení, losí a býčí penis, koňský konečník, kravský mozek, míchu a oči, prasečí dělohu anebo balut (filipínskou pochoutku), což je vařené kachní vejce s napůl vyvinutým embryem. Dobrou chuť…

Do soutěže Fear Factor se může přihlásit každý (pokud na to má samozřejmě žaludek), pro zpestření se ale čas od času vysílá speciální díl, do nějž jsou pozvané například modelky, missky a herecké celebrity, které plní naprosto stejné nechutné úkoly. (oficiální text distributora)

rotel odpad!

Po prepnutí TV na tento program som si kládol otázku, čohože sú schopný niektorý ľudia. Pre niekoho asi neexistujú hranice, no pre mňa ano, takže jeden kontakt s touto "zábavou" stačil. ()

Perfo

Tohle se nedá dost dobře hodnotit, ony se celkově reality show dají těžko hodnotit, protože jsou všechny stejné. Ve všech se vybere banda idiotů, který pro peníze udělají cokoliv. ()

Hepy13

Některé úkoly jsou odporné, nechutné, prostě na zvracení. Ale já se na to strašně rád dívám, obzvláště pak když je někomu pěkně špatně. Když FF neuvádí Joe Rogan je to hned o něco slabší. ()

Brasi

Myslím, že není tak úplně namístě tuhle soutěž kritizovat pro to, že se v ní lidi ponižujou kvůli penězům. Nechutný jsou ty lidi, ten pořad jejich úroveň jenom odhaluje, i přesto, že je asi diskutabilní nakolik podobný Fear factror(y), Big Brother(y) apod. lidem sdělujou, že je podobný chování v pořádku. Ať už tak nebo onak, kdybych těm...ehm...soutěžícím nadělal do kbelíku a zamával jim před nosem deseti stodolarovkama, věřím, že to sežerou. Pořadu čtyři hvězdičky za to, že ukazuje, jaký prodejný kurvy lidi umí být, soutěžícím odpad! za to jaký prodejný kurvy jsou - poděleno, podtrženo: za dvě hvězdy. Sakra, kdyby byli na pokraji existenčního krachu, tak to ještě jakž takž lze pochopit, ale takhle? ()

Hyger

Slabí rychle odpadnou, otrlí se začnou nudit a tisíckrát opakované záběry a otázky odradí od sledování ten zbytek. ()

Jeremiah

Proč bych za prachy nesnědl pár nechutností, nepředvedl /a/ svoji perfektní postavu a nevyzkoušel si pár adrenalinových sportovních výkonů, že ? Jelikož si stejně v naší republice nejsem jist co v krámech nakupuji a z čeho je to vyrobené, postavu mám jako tyčka od plotu a adrenalinovku jsem si již také jednou - a naposledy - vyzkoušel , dávám 3. ()

readan

Úžasná relácia, pri ktorej sa vždy zabavím...je veľmi zaujímavé, čo všetko sú ľudia ochotní urobiť pre peniaze...no a veľmi sa mi tu páči skvelý moderátor tejto show - Joe Rogan, ktorý je vtipný a dokáže súťažiacich podporiť až do poslednej chvíle. ()

RottenFox

Pevnost Boyard rulez, ale tohle taky docela jde. Ale kdyby byly některý "disciplíny" bez jištění, tak by to asi bylo zajímavější :) ()

crha

Někdy na to teda koukám, ale vadí mi, když si o sobě někdo myslí že je frajer, protože je schopnej pro prachy sežrat třeba kýbl hoven a zapít to půllitrem koní (s prominutím) mrdky . Navíc většina soutěžících jsou strašně afektovaný. Ale spíš mi fakt vadí ty lidi než soutěž samotná. ()

misakurt

Nojo, Američani udělají pro peníze kdeco, Japonci podobné šílenosti dělají i zadarmo...zajímalo by mě jak by v podobné soutěži dopadli Češi ()

bangee

Sice né moc nápaditý, za to občas docela adrenalinový zážitek. Škoda, že tvůrci v mnoha úkolech vsadili spíš na nechutnost, než na faktor strachu. Ale jinak docela krutej průměr. ()

misa_laska

Není nic lepšího než si k večeři pustit Faktor strachu a čekat, co ohavnýho zas budou jíst ;). 3* za to, že si tam lidi vybírají podle vzhledu. Nechápu proč musí posílat fotky celých postav atd. snad je strach faktorem pro všechny lidi... ()

Pet 510

Pro mě je Fear Factor rozdělený na dvě části. Ta první je ta kde lidé plní takové ty 'normální' ´úkoly jako dostat se z auta pod vodou nebo přejít nosník a na tu drohou nechutnou. Ta normální část mi vůbec nevadí. Tak nakonec proč ne? Ale proboha proč se máme dívat jak lidi jedí slepičí mozečky a jak se na ně přicucávají pijavice??? Fuj. To je vážně humus. Prostě jenom důkaz toho, že lidé pro peníze udělají cokoli a že, teď mluvím o divácích, že je baví koukat se jak se lidé krásně trápí, vím že si to sami vybrali, ale to na tom nic nemění. Jinak je to celkem zajímavý, i když ty opakované záběry jsou děsný, já nevím asi mají vyšroubovat napětí, ale tak akorát nudí a protahují to. ()