Lásky Isadory Duncanové

Isadora

Velká Británie, 1968, 131 min

Anglická herečka Vanessa Redgrave, podává ve filmu oslňující výkon, úspěšného anglického režiséra českého původu Karla Reisze. Film vypráví neobyčejnou formou o životě slavné americké tanečnice Isadory Duncanové. Skvěle natočeno a velmi dojemné.(14.12.2007)

V tomto snímku z roku 1968 si zahrála Isadoru Duncan, Vanessa Redgrave. Řidičem vozu, ve kterém našla Isadora smrt byl Benoit Falchetto řečený Bugatti, kterého si zahrál jugoslávský herec Lado Leskovar. Vedle tohoto snímku se životu velké tanečnice věnoval ještě britský televizní snímek Isadora Duncan, největší tanečnice světa z roku 1966, ale jinak osud Isadory ani Sergeje Jesenina filmaře kupodivu moc nezajímá.(12.11.2013)

Vynikající snímek anglického režiséra českého původu. Pro dnešní mladé je příběh slavné americké tanečnice Isadory Duncan a ruského (taky sovětského) básnika Sergeje Jesenina většinou již zapomenut. Proto je dobře, že byl krásně oživen v tomto snímku, který se žel v programu našich televizí neobjevuje. Zato primitivními srač..., krváky a podobnými nesmysly jsou diváci našich televizí doslova překrmováni. Vanesa Redgrave je v tomto snímku bravůrní. Bez váhání dávám 4*.(10.6.2012)

Isadora Duncan je fascinující postavou evropské kulturní historie - spojuje v sobě obrovské protiklady: drzé diletantství a humbuk s lidskou citlivostí, humanismem, zápalem. Reiszův skvělý snímek tuto osobnost vystihuje velmi přesně - a přece je více holdem než kritikou, nepochybně právem. Samozřejmě však zachycuje pouze malou část života této neuvěřitelné ženy - bohémky s širokým srdcem, naivní umělkyně, naivní revolucionářky a naivní pedagožky, divoké milenky a volnomyšlenkářky, tak trochu hochštaplerky, těžké alkoholičky, matky, která přišla o tři děti (film se nezmiňuje o jejím novorozenci, jenž zemřel v den propuknutí první světové války). I její smrt - ze symbolických důvodů - režisér znázornil na pozadí nové, jazzové éry, zatímco ve skutečnosti k ní došlo při výjezdu z domova. Všem, které snímek Isadora osloví, doporučuji literární autobiografii "My life" a dále biografii z pera Isadořiny celoživotní přítelkyně a kumpánky Mary Desti "The Untold Story", která vypráví právě o závěrečných letech (1921-27), o nichž už sama Isadora ve své autobiografii nepsala. Divoké scény např. s jediným legitimním manželem, ruským básníkem Sergejem Jeseninem, jak je vidíme ve filmu, se pak budou jevit jen jako chabý odvar toho, co ti dva spolu ve skutečnosti po Evropě a Americe prováděli. V každém případě si Karel Reisz nemohl pro Isadoru vybrat skvělejší představitelku než Vanessu Redgrave. (Poznámka: zmíněná autobiografie a biografie vyšly také v ruském překladu v jednom svazku pod titulem: Ajsedora Dunkan - Moja žizň, vyd. 1999.)(24.1.2012)

• - Lenin daroval v Sovětském svazu Isadoře palác, ve kterém učila Duncanová ruské děti umění tance. (MVanis)