VendaCiki

Nemuzu to srovna s puvodnim filmem, ale oboje jsou desny kraviny. Zbytecne dlouhy, modlila jsem se, at uz je konec. Baletni tanecnice zjisti, ze se nachazi v carodejnickem klanu, kde se ztraci lidi. Umela krev strika z obrazovky proudem. Byly tam zajimave sceny, ale ne tolik, abych dala vic hvezdicek ()

solisoli

Príbeh Daria Argenta z pred 42 rokov, mi nič nehovorí, takže snažím sa votrieť do deja bez predsudkov a dať tomuto predlhému dielu hodnosť. Ťažké rozhodovanie. Na začiatku to žánrovo pripadalo, ako vysoko umelecké tanečné show, s analýzou postáv, kde som veril, že to vyústi do určeného vrcholu v totožnosti s dedom psychiatrom, ktorý ale sníva o akejsi minulosti. Prišli však preludy, ktoré tento zmysel natoľko rozbombardovali, že nebolo možné sa trafiť do nejakej zmysluplnej pointy. Vydržal som pri tom až do konca, že niečo konečne pochopím, až som sa cítil chronologicky nespôsobilý. Možno na tretí krát by som na niečo prišiel, ale to by som už pri druhom pokuse v polovici, slušne povedané stratil záujem, alebo z cynického uhla pohľadu, zaspal. Tak to radšej vzdám už teraz. ()

hurki odpad!

No to je ale nudný velehovno. JÁSAT NAD TÍMHLE vícevrstvým toaleťákem může snad jen někdo, kdo si myslí, že vidí za roh. Pustit si to dvakrát, tak se změním v pásovce. ()

jokino

Pôvodnú Argentovu trilógiu mám veľmi rád - Suspiria, Inferno, La terza madre.. Keď som sa dozvedel o tomto remakeu, ostal som nemilo prekvapený, až zaskočený. Nevedel som si to vôbec predstaviť a "bál" som sa, ako to celé dopadne, čo od toho čakať..? Nakoľko narovinu, drvivou väčšinou dopadne celkovo remake takmer vždy katastrofálne / dosť zle - originál je proste iba 1. A tu som sa naozaj obával, či to totálne "nesprznia"..? No keď som videl snímok, ostal som skutočne milo prekvapený, nič mi na ňom nevadilo, bol urobený veľmi dobre (len inak), dokonca mi bola napr. jeho dĺžka aj málo. Kľudne by som prijal viac. Uletené, artové, miestami dychberúce, mysteriózne, atmosferické, napínavé, pomaly sa vyvíjajúce, s výborným soundtrackom, s dobrým hereckým obsadením a o záverečnom podaní ani nehovoriac. Z môjho pohľadu - výborné.. ()

Willynka

Nová Suspiria překvapuje, šokuje, fascinuje a bolí zároveň. Argentův originální pastelkový zvratek se strachy klepe v koutě. Teď nemám víc slov. Musím se na to podívat znovu, protože ani náhodou nemám pocit, že bych pochytila každý detail. Napodruhé o poznání nudnější, ale stále velmi kvalitní kus, u kterého se až divím, že natolik ženská témata citlivě zpracoval muž. Dakota vhodně dutá, protože herečka je prostě strašná. Rušivě na mě působila hlavně v poslední gore půlhodince kamera, která dle mého skromného názoru by byla lepší statická, a všechny ty chaotické střihy vyloženě nelahodily oku. Nicméně suma sumárum skvělý zážitek, který si rozhodně plnánuju dát potřetí. ()

hufnagel

Sugestívne natočená klasika s drobnými nenápadnými odkazmi a gore finálem.Výborná Tilda Swinton.Pravdou je,že to bolo dosť artovo spracované,takže miestami ťažko čitaťeľné. ()

brasek

Nová Suspíria je prepadák a to ťažký! Kto pôvodný snímok nevidel, nemôže pochopiť o čo vlastne v príbehu ide a tento remake prakticky ho do obrazu nedostane. Nová Suspíria má príbeh, zo začiatku svižnejšie temto a dynamiku, ale po čase viac a viac sa zabára do balastu a atmosféru robia iba trabanty jazdiace po Berlíne. Finále snímku je pre mňa ťažká skúsenosť a absolútne nechápem čo nám chceli páni filmári povedať. ()

serdehelan

Ako horor to nefunguje, strašidelné je to len v tom, ako sa to berie vážne. Guadagnino sa snaží o art ale vo výsledku dve hodiny mieša nesurodé témy a strašne nudí. Potom príde nechcene smiešne finále a ešte aj uslzený epilóg, ktorý tento guláš žánrov úplne zaklincuje. Nepomohlo ani že soundtrack robil Thom Yorke ()

Kushina

Proboha co toto bylo za šílený film? Zamotaný, krvavý, nesmysluplný, možná až moc mýtický o kdejakých démonech a čarodějnicích. Neviděl jsem originál z roku 1977, ale myslím, že po tomto remaku bych ho ani vidět nechtěl. Jediné co se mu na filmu líbilo byly tance a tanečnice, jinak mám jen depresi, z které se potřebuji vyspal. 35% ()

Isobel

Tak včera jsem to viděla po letech znova a pořád pět hvězd. Konec je přepálený, ale "Volk" je nejúžasnější choreografie všech dob! ()

jigsaw44

Až máte radi artové filmy, tak vás to možno bude baviť, ale inak je to veľmi dlhý a nudný film s pomerne riedkym dejom. ()

bonovox

Suspiria je artový horor ktorý určite nesadne každému a je potrebné film vidieť aj viackrát ale treba uznať že tvorcovia vytvorili snímok plný krásne natočených scén, samozrejme aj brutálnych. Takisto aj po hereckej stránke perfektné. Ja dávam priemer, ale možno po druhom pozretí zvyšim hodnotenia. Hudba od Thoma Yorka výborná. ()

Martynes

SPOILERY Suspiria je remakem stejnojmenného italského filmu z roku 1977 režiséra Darria Argenta. Tato verze, režírovaná Lucem Guadagninem, je ale spíše reimaginací než remakem klasického hororu a původní jednoduchý příběh o mladé američance Susie, která přijíždí do Německa na taneční školu, rozvíjí do mnoha směrů. Guadagnino tak společně se scénáristou Danielem Kajganichem vytváří komplexní mozaiku, která vybízí k nespočetným interpretacím a analýzám. _____Velká odlišnost od původního filmu není nikterak náhodná, nýbrž se v mnoha případech zdá, že Guadagnino jde vědomě proti Argentově snímku. K plnému pochopení nové verze je tedy potřeba znalost i té staré. Darrio Argento patří k předním představitelům žánru giallo. K těmto, původně detektivkám bez nadpřirozena, přidává Argento ve své tvorbě hororovější nádech. Ke klasickému vyšetřování vraždy nepolicejní osobou, která se právě ocitla v novém prostředí, tak v Suspirii sledujeme i čarodějnický spolek. Příběhově se zde nedá mluvit o velké komplexnosti, zato po audiovizuální stránce je Argentova verze naprosto jedinečná. Každá scéna je specificky barevně nasvícená, k čemuž se váže i pohádkově barvité prostředí. O hudbu se postarala art rocková skupina Goblin, jejíž hypnotický a bombastický soundtrack přidává na snovém zážitku. Pohyby kamerou jsou minimální a Argento nechává scény plynout bez přílišných střihů. _____ Největším upgradem je v nové verzi podoba scénáře. Už jen místo, kde se příběh odehrává je přesunuto z méně důležitého Freiburgu do Berlína. Díky zasazení do sedmdesátých let (vzhledem k informacím podanými ve filmu můžeme zjistit, že jde o rok 1977, tedy rok natočení původní verze) se tak nacházíme na území města rozděleného Berlínskou zdí. Tato zeď je zároveň přítomna v mnoha záběrech, neboť stojí hned před taneční školou. Z informacích podávané mediálními prostředky ve filmu se také dozvídáme o právě probíhajícím únosu letadla teroristickou skupinou RAF (Frakce Rudé Armády). Tyto skutečnosti nejenže pomáhají zasazení snímku do reálného světa, ale i ukazují, jak jsou veřejnost i právní orgány slepé vůči skutečné hrozbě nacházející se v taneční akademii. Tímto dochází k značnému kontrastu mezi reálnými scénami odehrávajícími se mimo školu a některými scénami odehrávajícími se za zavřenými dveřmi školy, které působí jako noční můry. _____ Komplexnost Suspirii lze vidět i ve velkém množství motivů, z nichž nejvýznačnějším je soupeření o moc a s tím související porovnávání matriarchátu a patriarchátu. Moc je zde reprezentována jako vtělení prastaré Matky do určité osoby, která se tím stává vedoucím školy i čarodějnického spolku. Madam Markos je pak hlavním ukazatelem touhy po této moci i jejími následky a Susie představuje její mladou následovnici na pomyslném trůnu. Následně se tím dá i vysledovat jakási kritika demokracie, kdy jedinec (Madam Markos), který byl zvolen většinou, není tím správným vykonavatelem této pozice. Již v jedné z prvních scén filmu je divákům ve zdánlivě nesouvisejícím záběru ukázán citát o nenahraditelnosti Matky. Tento motiv pak prochází celým filmem a rozšiřuje se i k tématu postavení ženy ve vládnoucí pozici a v tehdejší společnosti. Zajímavé je, že převážně všechny postavy příběhu jsou ženského pohlaví. I jediná důležitější mužská postava (dr. Klemperer) je ve skutečnosti hraná ženou (Tilda Swinton). _____ Vývoj hlavní postavy Susie můžeme interpretovat jako její dospívání. V původní verzi je tato postava pouze klasickou hororovou hrdinku, což se zpočátku může zdát i u té nové ztvárněné Dakotou Johnson. S přibývajícím časem se však z mladé zmatené Američanky stává dospělá zkušená žena. To je nejen prezentováno projevem a gestikulací postavy, ale i způsobem oblékání, který se z původního podobného ostatním studentkám školy mění v ten podobajícím se lektorkám. V jednom z finálních záběrů snímku, kdy se Matka Suspiriorum plně vtělí do Susie, vidíme také výjev podobající se zobrazení Panny Marie s Neposkrvněným srdcem (i zde je odkaz na motiv nenahraditelnosti Matky). Namísto srdce však výjev zobrazuje menstruační krev. Také konečné odhalení o skutečné identitě hlavní postavy, lze předpovědět z tanečních scén, při kterých slyšíme Susiny zvýšené výdechy – Suspiria znamená latinsky dušnost. Zároveň je patrné, že se Madam Blanc (jedna z učitelek na škole) při rozcvičování dotýká studentek na místech stigmat. Další odkaz na biblické příběhy můžeme vidět ve srpech používaných ve filmu, které jsou ve tvaru lidského žebra, tedy části těla ze kterého byla stvořena první žena Eva. _____ Velmi zajímavým faktem o Guadagninově Suspirii je trojrole Tildy Swinton – Madam Blanc, Madam Markos a dr. Klemperer. Tyto postavy však můžeme vnímat v rámci jedné dle Freudova modelu osobnosti. Madam Markos je iracionální id řídící se pudy a touhou po okamžité moci. Dr. Klemperer je racionální ego řídící se principem reality, z čehož vychází i „subplot“ o jeho ženě. Madam Blanc pak vykonává funkci superego, tedy spojení racionální i neracionální části. Má také zároveň zajímavý vztah s hlavní postavou, kdy se z počátečního matka-dcera tyto postavy vyrovnávají a následně Susie nahrazuje Madam Blanc v její roli. _____ Formálně je nová Suspiria také jedinečná, avšak se pokouší o něco úplně jiného. Nejvíce viditelnou změnou oproti originálu se ukazuje barevnost obrazu. Kontrast barev je zde postprodukčně značně snížen, což pomáhá nejen zasazení příběhu do reality, ale i zvýraznění občasných barevných motivů. Přítomnost červené barvy, která se na plátně s přibývající minutáží objevuje stále více, tak více vyčnívá až k finální katarzi, kdy je celý obraz takto zbarven. Také soundtrack od Thoma Yorkea jde úplně jiným směrem než originál, i když občasnými klavírními tóny připomíná horory ze sedmdesátých let. Převážně je však kombinací ambientních zvuků s velmi klidnou hudbou i zpěvem. Tento soundtrack tak nejen slouží jako kontrast k původní hlasité a velkolepé verzi od Goblina, ale i k scénám v novém filmu, zvláště pak k finálnímu zvrácenému obřadu. _____ Guadagnino sice v mnohém mění styl filmu na rozdíl od původní verze, avšak v jistých způsobech se Argentem a horory z daného období inspiruje. Jednou z technik je používání tzv. snap zoomů. Také využívá „split diopter lens“, kdy jsou dvě jinak vzdálené postavy od kamery obě v jeden moment zaostřeny. Zajímavé je i představování prostoru, kdy vidíme statické detailní záběry na jisté části tohoto prostoru namísto využití pohyblivé kamery. Guadagnino se však nedrží jednoho stylu natáčení, a tak dostáváme například dlouhou bezstřihovou scénu hlasování, kdy kamera putuje po celé místnosti. Samotná délka záběrů není stálá a střih je většinou v souladu se zvukovými efekty. V tanečních scénách se střídají záběry na celek s detailními záběry, přičemž je délka záběrů postupně zkracována a střih se stává stále více chaotickým. Ve scéně úmrtí Olgy se pak střídají záběry na Susie a Olgu, které se navzájem prolínají a střídají se po každém rychlém pohybu Susie a následné „reakci“ Olgy. _____ Celkově je Suspiria nevšedním filmovým zážitkem. Skýtá mnoho zajímavých témat, které se rozšiřují do spousty stran. Ve své podstatě je ideální ukázkou remakeu – vezme to hlavní z původní verze a vystaví na tom vlastní příběh, aniž by originál pošlapal. () (méně) (více)

Scaevola

Neoznačil bych snímek za horror, byť se zde zdánlivě najdou všechny potřebné komponenty; v mých očích se jedná spíše o mysteriózní úvahu, přičemž se snímek cele spoléhá na atmosféru, pocity stísněnosti a chtivého očekávání, pracuje s pečlivě vykresleným prostředím poválečného Berlína včetně všech přízraků minulosti i neblahé dobovosti, s odkazy na fanatismus a sexualitu, které prolíná i staví proti sobě, a konečně buduje zápletku na vině, přestože v rozporu s křesťanským učením a v souladu se svým fikčním světem překonává vinu nikoli odpuštěním, ale silou. Vyplývá, že nezáleží na tom, o co vlastně jde, a že naivní děj kolem mocenských třenic v sabatu čarodějnic nevystupuje do popředí, protože v takovém případě by byl film pouze dlouhým čekáním na jednu rudě podbarvenou scénu. Ne, jde právě o onu směsici náznaků, odkazů a aluzí, které teprve dohromady splétají působivé, ač nutně dekadentní umělecké dílo, pročež netuším, zdali se ještě někdy znovu odvážím si film pustit. ()

ČSFD výprava na nej horor fest světa

ČSFD výprava na nej horor fest světa