Surovost

• Irsko

Savage

Drama / Thriller / Krimi / Psychologický

Irsko, 2009, 87 min

Možný spoiler :Brendan si po své předcházející hororové a celkem úspěšné krátkometráži střihnul poměrně náročné a aktuální téma. Paulovi jsem věřila jeho vnitřní sebedestrukci asi tak do poloviny a pak to v mých očích ztrácelo dech. Bylo až podivuhodné, že by se ho vůbec nikdo neujal (jeho sezení u psychiatričky neberu vůbec vážně), nezaregistroval jeho podstatnou změnu v chování a Paulova zastávka na policejní stanici s jeho zvláštním oznámením mi to jen potvrdila. A co brýle? Ty najednou nepotřeboval a nebo si koupil kontaktní čočky? Konec, který měl být jakýmsi vyvrcholením jeho chorého mozku, mě nejenže nepřekvapil, ale naopak zklamal na celé čáře. To snad ne, Brendane ? Asi jsi tam chtěl vložit nějaký hororový prvek, ale to už bylo opravdu moc přes čáru. 60ˇ%(20.4.2015)

Zajímavé irské psychologické drama, jehož sdělením je obligátní upozornění na fakt, že nešvarem naší společnosti je to, že "násilí plodí násilí". SPOILER Ani vlastně nevím, zda se v závěru filmu Paul pomstí ONÉ dvojici výrostků, nebo to je pouze substituující duo, které se stane obětí jeho pomsty. Jenže ono je to jedno z několika důvodů. Paul je očividně psychicky nevyrovnaný jedinec (možná byl už před napadením a napadení samotné bylo jen spouští), který by měl podstoupit léčení, a tím pádem forma jeho pomsty nenabyla ryzí "čistoty". A tudíž je neomluvitelná. Je nebezpečný jak sobě, tak společnosti. Dalším důvodem je fakt, že už od třetiny filmu jsem čekal podobný závěr (a odhadoval jsem ho na obdobně krvavý) - tyhle snímky totiž často třičtvrtě času rozebírají psychologii postav, aby nakonec efektně film ukončili a diváka posadili na prdel. Já se tím nenechal "posadit", ale rozhodně filmu neodpírám jeho kvality.(7.1.2014)

Takový ten klasický příběh chlapíka, kterého jednoho dne přepadnou, zmlátí, okradou, poníží, znásilní a vykastrují pouliční šmejdi. Chlapík se pak vydává na "cestu pomsty". Takový nejvýznamnější kulťák v tomto směru je dnes zřejmě špičkový první díl série Death Wish (1974). Tak tohle není přesně úplně ono, ale z tohoto subžánru film jednoznačně vychází. Jde zejména o řemeslně ztvárněné psycholgické drama, v němže se hlavní postava mění postupně v někoho a něco úplně jiného. I když se toho ve filmu moc neděje, rozhodně zaujme, nenudí, udrží pozornost, jde z filmu strach ... Závěr pak šokuje zejména nepřipraveného diváka opravdu vrchovatou měrou. Ještě jednou opakuji, že v tomto filmu o akci a zobrazování násilí primárně nejde ...(21.3.2011)

Psychologická sonda do života zruinovaného človeka, ktorého dobili, zjazvili a vykastrovali dvaja teenageri. Trošku mi to pripomínalo thriller Niet návratu, akurát že toto bolo oveľa reálnejšie (keďže musíme vynechať akúkoľvek akčnosť a premenu hlavnej postavy na pomstychtivého superhrdinu). Celú dobu som s tým fotografom súcitil a držal mu palce, aby tých hajzlíkov našiel a vrátil im to aj s úrokmi. Neuveriteľne depresívny film, na ktorý sa ťažko pozeralo už aj preto, že by sa niečo podobné mohlo stať každému. Celé to bolo smutné a pochmúrne, bez štipky šťastia a nádeje. V živote nepôjdem do Dublinu!!! Nižšie spomenutá scéna s ovcou bola fakt sila a herecký výkon hlavného hrdinu? Pánečku, lepšieho herca ani nemohli vybrať. Na začiatku mi bol na smiech, ku koncu som však z neho mal zimomriavky, už len ten pohľad... Záver radšej nekomentujem, to proste musíte vidieť (ak na to ešte budete mať nervy). Plných 5, nie je o čom.(11.11.2010)

Chladná a netradične pojatá cesta tichého a kľudného fotografa do totálneho šialenstva , spôsobeného nočným prepadom 2och výrastkov. Ako pamiatku na osudný večer , si so sebou nosí zjazvenú tvár a v hlave psycho guláš do ktorého nepatrí už ani Jeho láska . Dublin je mesto ako mnohé iné na svete , v ktorých sa hlavne v noci dejú radovánky typu okrádačiek , vykrádačiek a odeberania ľudských životov... Toto je úprimný pohľad na skrat v hlave nekonfliktnej obete , ktorá sa na to dianie okolo pozerala celý čas len z diaľky , ako štastista s foťákom , až kým ho do toho nedostala blbec náhoda. Potešila " vražedná "skúška na ovci ako aj nie celkom tradičný záver. Íri sú proste fayn. A ako bonus - nespomínam si na posledný film kde sa z človeka vydupala duša ( doslova ).(5.11.2010)