Slečna Marplová: Modrá pelargonie (TV film)

Marple: The Blue Geranium

Agatha Christie: Slečna Marpleová: Modrý muškát

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2010, 88 min

David Moore

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Stewart Harcourt

Detektivky se slečnou Marplovou jsem nikdy neměl tak rád jako ty s Herculem Poirotiem a je jedno jestli se jedná o knížky nebo filmy. Navíc výběr nové představitelky slečny Marplové podle mě nebyl zrovna ideální a Julia McKenzie na mě působí spíš jako zombie ze záhrobí než slečna Marplová z knížek Agathy Christie. Děj je tradičně hodně překombinovaný, plný (někdy zbytečných) postav a vedlejších epizodek. Na druhou stranu atmosféra je dobrá a celkově se nedá říct, že by se mi film nelíbil. Vzhledem k tomu, že detektivky jsou můj oblíbený žánr, jsem ale čekal přece jenom o trochu víc. Doufám, že nové díly Hercula Poirota budou kvalitou o hodně jinde než poslední tři roky adaptací Slečny Marplové. 55 %(3.12.2010)

Bol som si taký istý, kto je páchateľ, mal som skrytý motív a indície, aj pohyb a správanie tomu naznačovalo... a predsa to bolo všetko inak. Tento diel dokáže zmiasť dokonale ani nie použitým prelínaním rôznych období, ale postavami, ktoré prichádzajú a miznú a často sa na seba navzájom podobajú. –––– Vy máte dobrý zrak, že? – Člověk se hodně naučí, když vidí pár mrtvých.(22.7.2013)

Zatím suverénně nejslabší díl. Zápletka sice má své nesporné klady a obyvatelé Little Ambrose mi tak trochu připomínali některou vesničku z Midsomeru, ale všechno bylo tak nějak rozmělněno v nepřehlednosti zpracování. Já chápu, že se zpětné vyprávění k tomuto případu hodí a i já mám tento styl v oblibě, ale tady mi nějak nesedl. Občas jsem se jakoby ztrácel, kdo, co, jak, proč. Navíc mi vadil místní inspektor, jednal až příliš na vlastní pěst a že by neznal Marplovou? COŽE?(3.12.2010)

Celkem ucházející díl (pokud jde o příběh, strukturu pátrání apod.), ovšem tradiční nešvary ACh - zbytečné výstřelky pachatele (proč si tak komplikuje úlohu snahou o vyděšení oběti, když stačilo zabít?) a zmatečné soudní přelíčení (neslyšel jsem jediný důkaz, jenom Marpleová řekla, že to tak prostě je).(3.12.2012)

Slušný díl. Posloupností vyprávění, zatajením některých informací a hudbou mi Modrá pelargonie velmi připomněla Vraždy v Midsomeru. Asi tomu pomohla i mladší stylizace do konce 40. či počátku 50. let 20. st. Vyprávění bylo netradičně retrospektivní s prostřihy do "současnosti". To bylo osvěžující, byť místy krkolomné až úsměvné - např. konec v soudní síni, kde Marplová zcela protiprávně bere spravedlnost do svých rukou a zastane místo jak žalobce, tak soudce :-D Komické prvky jsou v tomto díle docela časté. Úsměvné zneužívání známosti Marplové s bývalým šéfem Scotland Yardu, až komicky hypochondrická pověrčivá fúrie Mary... Oproti tomu stojí pachatel, který je odpudivý svou chladnou sobeckotí a úvahy nad životem a včetně bilancování toho vlastního v podání faráře a jedné vedlejší postavy. Retrospektivní vyprávění celý případ projasnilo a zesrozumitelnilo, dokonce i já jsem rozluštil, kdo je vrah. Hudba, atmosféra, výprava a herci jako vždy bez chyb. Takhle vypadá špičková televizní zábava.(22.7.2011)