Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

barteca

Historicky i odborně cenné biografické drama. Cronenberg obsadil své oblíbence. Pánové Viggo Mortensen, Michael Fassbender i Vincent Cassel excelentní, Keira Knightley mohla ubrat na expresi. Skvostná dobová výprava. ()

Meteorista

Všechny filmy, kde je výkon herců více než nadprůměrný, doslova miluji. Tento se mezi ně zařadil po prvních 15ti minutách. Pánové Mortensen a Fassbender jsou jasnou sázkou na jistotu, ti nikdy nezklamou. Tady mě spíše o svém hereckém umu přesvědčila Keira Knightley, která na sebe upoutala pozornost hned ze začátku a držela ji celý film. Škoda jen Vincenta Cassela, ten svůj herecký um neměl moc příležitost rozvinout. A tady se dostávám k jádru jediného problému, který u mě tento film má. Někdy příliš rychlé přeskoky mezi časovými pásmy, zřejmě na úkor svižného podání příběhu. Kdyby byl tento film o trochu delší, speciálně já bych se vůbec nezlobil. Ale i tak je tento snímek více než uspokojující. A pro ty, kteří by nad tímto snímkem brblali - tento film je stavěn na dialozích a na střetu myšlenkových pochodů a osobních přesvědčení tamních protagonistů. Nemá cenu kritizovat absenci hlubšího seznámení diváka s historickým, kulturním, sociálním a jakýmkoliv dalším pozadím, ve kterém se daná látka odehrává. Tohle bylo skvěle zvládnuté a ještě brilantněji zahrané životopisné drama, nikoliv hraný naučný dokument. ()

H4N1CK4

Film, kterej mě dokázal unudit k smrti už po 20 minutách. A ačkoli mám Keiru jako herečku jinak ráda, tak teď se zmůžu akorát na WTF??! ()

edie sedgwic

Prva polovica filmu genialna, potom postupne vsetko dobre opadava, az napokon neostane nic ine len nejaka matna spomienka na akychsi psychoanalytikov a zlozite, nejasne dialogy. Trochu tazkopadne plynutie deja, zopar zbytocne dlhych scen, kazdopadne som za tento film vdacna. ()

ellegrey

Snímek, plný ambicí ze strany režiséra a očekávání ze strany fanoušků a kritiků, se v zahraničí setkává se smíšenými kritikami. Jedni ho vychvalují až do nebes, druzí jsou zklamáni a zůstávají u průměrného hodnocení díky nevyužitelnému potenciálu. Herecký koncert v podání hlavních představitelů je jedním z hlavních důvodů, který z lehce nadprůměrného snímku vytváří solidní drama. Michael Fassbender, jak už bylo mnohokrát řečeno, zažívá průlomový rok a zaslouženě na sebe ztrhává pozornost médií a publika. Těžko říct, zda-li role sedla jemu či on ji. Bez debat ale zůstává, že jeho výkon je perfektní. Pozadu nezůstává ani Viggo Mortensen a Vincent Cassel, kteří i přes tak málo prostoru, který dostali, hrají velmi dobře a věrohodně. Kdo ale stojí za zmínku je Keira Knightley v roli psychicky narušené Jungovy pacientky. Dle mého názoru svůj part zvládla perfektně a především v druhé polovině filmu o svém hereckém talentu přesvědčí i její nejzarputilejší odpůrce. Co mi ale vrtá hlavou a co nechápu, je naprostá absence herců v nominacích na nejrůznější prestižní ocenění. Hudba, v podání Howarda Shorea, byla příjemným doplňkem. Režie a kostýmy se také vydařily. Co ale ve snímku poměrně hodně vázne jsou dialogy a celkový spád. Jedná se o dobové drama s psychologickým pozadím takže je logické, že rozhovory mezi postavami budou v duchu tohoto tématu. Realita je ale jiná. Z více jak 75% jsou neustále dokola omílány odborné výrazy, které nejspíš psychologií nedotčený divák moc neocení. V ději filmu se začně ztrácet a z kina vyjde zmaten. Možná se jedná pouze o můj osobní názor, ale ke konci snímku jsem se nemohla zbavit dojmu, že zde něco chybí. Nevím, co to něco přesně je, ale něco tu scházelo. Přišlo mi, že vztahy, jak mezi Freudem a Jungem, tak mezi ním a Sabinou, jsou nedotažené. Neobsahují patřičnou a zaslouženou hloubku a ani propracovanost. Konec filmu pak vyznívá až trochu zmateně, jako kdyby filmařům při jeho natáčení už nezbývalo moc času a tak zkrátka v rychlosti natočili pár záběrů a práce byla hotová. Cronenbergova Nebezpečná metoda (A Dangerous Method) není špatným filmem, je to dobré drama vykreslující dané období. Jeho velkým nedostatkem je ale nevyužitý potenciál, tento film měl navíc. Nebýt perfektního hereckého obsazení (hlavně Michaela Fassbendera a Keiry Knightley) stal by se průměrným a snadno zapomenutelným snímkem. 73% Nebezpečná metoda ()

KOZEL84

Ne tak špatné,ale já už si všim,že sme v modré,tak sem nečekal tolik.Na to abych věděl,že Viggo Charismatensen a Fassík budou skvělí,sem to snad ani nepotřeboval vidět.U Keiry už si nejsem tak jistý.Bud' byla úplně skvělá nebo úplně strašná.Každopádně už bych nějak neměl chut' patlat její portrét,jako kdysi a touhu nakopat ji do prdele,bych taky musel silně potlačovat.Dialogy se dají celkem v klídečku pobírat,narozdíl od monologů těch divných pánů,které trefně zmínil Enšpígl,ale je fakt,že jinak je to film celkem silně nezáživný.Mě se líbilo vykreslení postupného rozkolu mezi těmi dvěma psychoPány a ještě bych snad vyzdvihnul opomíjeného Vincka,který se mi i na tak malém prostoru líbil snad nejvíc.No a pokud jde o povrchnost,tak mě teda jímá opravdová hrůza při představě v jak hnusné honičské bakchanálie by se to zvrhlo,kdyby ten film byl ještě hluboký.Brrr! ()

El-Barto

Nebezpečná metoda nezanechává žádné emoce, necítil jsem žádnou lásku ani touhu po nepoznaném ve vztahu Jung - Sabina, žádný obdiv od Junga k Freudovi ani všechny opačné emoce v druhé polovině filmu nefungovaly úplně dobře. Jung a Freud v podání prvotřídních Fassbendera a Mortensena si hodně povídají na vyšší úrovni a jakoby nic prohazují fráze o lidské sexualitě a pak skutek utek. Ještě, že film má rozumnou stopáž, díky které je pořád koukatelný. ()

adriane9

Keira byla vskutku úžasná, její stavy na počátku filmu byly fakt šílené, už mi nepřijde tak sexy jako dřív :)... Taky spousta silných dialogů, které ne všichni pochopí, naštěstí jsem film shlédla doma a měla tak možnost dialogy vracet a víc o všem přemýšlet..Spousta rozporuplných komentářů tady nasvědčuje tomu že je to silný snímek a ne každý ho dokáže strávit... Rozhodně film doporučuji shlédnout v původním znění... ()

sNeDy

Herci - ok, režie - ok, výprava - ok, téma - ok, scénář - ko. Ten film ve skutečnosti o ničem není, není o psychoanalýze, není o zvrhlosti sexuality lidí, není o romantice, není životopisem a není to dramatické vylíčení vztahů lidí. Chtěl být tímhle vším, nedotáhl do konce ani jedno. Hodně se mluví, občas padne slovo "sex", "penis" nebo "masturbace" a to je tak asi všechno. Na konci zbude jen pocit, že takhle bohaté téma inspirovalo hodně prázdný film. ()

MovieFive

První film, který jsem na dané téma viděla, takže pro mě děj originální a neprofláklý, ale s provedením to bylo jak na horské dráze-velice dramatické a poutavé scény střídaly poměrně častá hluchá místa-celkové hodnocení nemůže dopadnout jinak než průměrně. ()

Milwa

Co tím chtěl autor říci? Zřejmě to byla snaha o pochopení, že i Freud a Jung byli jen lidé se svými slabostmi, které je ovlivňovaly jak v osobním, tak profesním životě. O tom, že psychologie je věda, kde člověk dokáže být málokdy objektivní. Každopádně se tématu jen tak lehce dotýkají, celkově je to dílko hodně ostříhané...více času by mu posloužilo určitě lépe. ()

RockStar01

Herecky velmi dobře zpracovaný film. Ve všem ostatním obstává, ale nevyniká. Především ale funguje jako náhled do počátků hlubinné psychologie a životů dvou revolučních mozků, ()

Bozvav

Drama se nekonalo, thriller to nevidělo ani z rychlíku, psychologie možná, životopisný budiž. Chemie mezi postavami zcela nefunkční, dialogy fádní. Snad jen hudba a ucházející herecké výkony zachránily tento snímek od naprostého propadu. Za mne 45%. ()

hazaba

Na tento film jsem se těšila jak malé dítě na Vánoce - co víc si přát? Tři oblíbení herci v režii člověka, který stvořil takové skvosty (pro mě) jako Dějiny násilí nebo Východní přísliby. Bohužel zklamání nemohlo být větší. Ano, Keira Knightley zde hraje neskutečně a rozhodně by si nějakou cenu zasloužila, hudba je taky výborná (co jiného čekat od Howarda Shora), ale film na mě působil sterilně a cize. Mnoho dialogů, málo vášně... Ale zkusím se na film podívat znovu a třeba změním hodnocení... OK, po druhém shlédnutí přihazuji čtvrtou hvězdu - za kameru a nakonec i za dobře ztvárněný vztah Freuda a Junga. K tomuto filmu se prostě musíte postupně prokousat nebo se na něj dívat v té správné náladě... ()

Wolvie

Cronenberg se nebojí překračovat hranice,ukazovat nám nepříjemné věci a útočit na nejskrytější divácké pudy,což Nebezpečná metoda potvrzuje,zároveň se ovšem nerovná režisérovým vrcholným dílům,protože do ní Cronenberg nevložil to něco ze sebe,díky čemu jsou některé jeho předchozí kousky naprosto nezapomenutelné zážitky.Precizní,zahraná na úrovni,chladně neuchvacující a akademicky strojová.Taková je Nebezpečná metoda.Berte nebo nechte být. ()

Zaitsev

Zcela otevřeně začínám nenávidět Keiru...to je to špatné na tomto snímku - teda ona je špatná. Že bych za život viděl hodně hysterických pacientů s psychiatrickým problémem, to říct nemůžu, ale neviděl jsem jich zase tak málo, abych ji uvěřil, že pacientku s výrazně předsunutou dolní čelistí hraje autenticky...Naopak vždycky jsem holdoval (ač v omezené míře) Freudovi a Viggo (sladký Viggo) ho ztvárnil bezvadně! Lehký vhled do psychoanalýzy, když byla ještě v plenkách a troufám si říci, že povedený. ()

Radek.SCH

Mortensen, Fassbender, Knightley, Cassel v Cronenbergově filmu. Nádherná ukázka nevyužitého potenciálu. Dvě historické "legendy" spolu mluví (o tom je celý film). Michael se občas ukájí na Keiře (a to ještě divácky nevděčně ;-) ()

rekkky

Žánr, kterého se Cronenberg zhostil neuceleným způsobem a vyšla z toho povídačka bez většího hlubšího významu pro nezasvěceného diváka do oblasti psychoanalýzy. Z filmu není jasné zda-li je středem zájmu samotná metoda o které vzájemně vedli Freud (Viggo Mortensen) a Jung (Michael Fassenbender) spory ať už prostřednictvím osobních setkáních a korespondence nebo o snahu věnovat se jednotlivým hlavním postavám samostatně. Fakt, že úspěšná experimentální metoda léčby histerie diagnistikované u pacientky (později milenky) Sabiny (Keira Knightley) tkví v psychoanalýze a ta konkrétně vychází z poznatku, že dysfunkci způsobuje narušení sexuality, lze vyčíst jasně bez větších průtahů. Následné potvrzení této teorie léčbou sexuálně závislého psychiatra Grosse (Vincent Cassel) jen dokládá celkový dojem z filmu, že autoři přidali zbytečně moc omáčky, která způsobila čistě televizní verzi. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)