Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

aquiver

Cronenberg netočí filmy pro mainstream, a právě proto se mi líbí. Pět hvězdiček bych dal v tomto případě všem složkám - nemám co vytknout herectví, režii ani scénáři. Skvostný film. 95 % ()

F.W.Colqhoun

Angels always speak German. It's tradition. Když jsem viděl před deseti lety Nebezpečnou metodu poprvé, domníval jsem si, že můj požitek plyne hlavně z oné celkem fajn intelektuální hry, včetně obrácení psychoanalytických metod na figury, kteří je formulovaly. To skutečně produkuje film chytřejší, než bývá u mainstreamových produkcí zvykem, ale s ohledem na to, že jde prostě o film, nikoliv historické pojednání či srovnávací analýzu, příliš hluboké být nemohou. Dnes, když jsem film po několika letech reprízoval, jsem si poprvé uvědomil, oč šlo v mém okouzlení Cronenbergovým koperníkovským obratem doopravdy: Metoda je skutečně krásný a úžasně natočený film. ()

Hydra Foy

Popravde čakala som niečo trochu iné, takže boli moje očakávania sotva naplnené, na druhej strane nemôžem ani povedať, že by som bola sklamaná. Chýbalo mi tam trochu viac psychoanalýzy a trochu menej trojuholníkovej zápletky, avšak stále sa mi dostalo solídnej historicko-životopisnej drámy. Tradične výborný Michael Fassbender, čoraz menej otravná Keira Knightley a výnimočne prekvapivý Viggo Mortensen, ktorému som zobala z rúk (tváre, pohybov a hlasu) všetko od A po železo. Second thought: Musela som tu jednu hviezdu stiahnuť dole. Už predtým to bolo na vážkach, no škrelo ma svedomie voči iným filmom, ktorým som za poslednú dobu tie 4 dala... Tri a pol jednoznačne, no takto je to spravodlivejšie :) ()

Schuldiner

Tak musím říci, že jako celek mě to příliš nezaujalo. Je fakt, že po herecké stránce je to dobré, ale filmově nezábavné. Ne nudné, ale nezábavné (já v tom rozdíl dělám). Prostě - nevtáhlo mě to. Některé scénky jsou ale povedené, to musí mé zvrhlé druhé já uznat :-) Keira Knightley není špatná, chvílemi dokonce dobrá, chvílemi perfektní, ale nedonutilo mě to udělit vyšší hodnocení. Téma je to zajímavé, pro mě každopádně, o tom není pochyb a vlastně jsem se na tuto podívanou i těšil, ale bylo to prostě pojato tak, že jsem nebyl na konci oblažen pocitem, který mám vždy po dobrém filmu. Z tohoto tématu šlo vyrazit rozhodně o mnoho víc. PS: Jiný kraj, jiný mrav. Se mnou, chci abys byl hrubý. Chci, abys mě trestal. - Toť slova před doktorem Jungem klečící Keiry.. ()

Bells

Psychoanalýza je zde představena téměř jen v rozhovorech Junga s Freudem o tom, co se jim včera zdálo... Čekala jsem, že se toho o této převratné psychologické metodě dozvím ve filmu více, ale nic objevného se nekonalo. A Keiře jsem ty záchvaty šílenství nevěřila. Jediné plus je Mortensonův Freud... ()

decay

Eh...ani to, ani to...povrchné, prázdne a navrch ľudom, ktorým osoby vo filme a ich "metódy" nič nehovoria, to musí prísť ako ešte väčšia nuda. Na skrytý potenciál tejto veci dosť odfláknuté, si myslím. ()

iampatrik

65% Neslané, nemastné.. Film stojí a padá na dialozích postav, které se do paměti nezaryjou ani na chvíli (a to ani dialogy, tak postavy, popř. po stránce "životopisné"). Nebezpečná metoda sice rychle uběhne, ale člověk hned zapomene. ()

Disease

Kostýmní dramata nějak zásadně nemusím, ale nového Cronenberga jsem si nemohl nechat ujít. Herecky a atmosférou velmi dobré. Explicitní cronenbergovské scény sice film téměř neobsahuje, ale občas na diváka, tu z dialogu, tu z ticha, zamrká ten starý Cronenberg a nechá prostor představivosti. ()

kwoky

Když se nad tím zamyslím, tak je základní zápletka filmu docela primitivní. Jenže o to tady nejde. Malá velká dramata hlavních postav jsou doslova protkaná různými myšlenkami a názory a krátká stopáž brání to více rozvinout. Kdo chce vědět víc, určitě začne po skončení filmu "sjíždět" psychologické weby a knihy a nasávat informace. Jako inspirace tedy dobré. A ve výsledku si člověk uvědomí, že každý je vlastně svým vlastním způsobem "vadný". ()

Ještěřák

JÁ CHCI TAKY TAKOVOU ŽIDOBOLŠEVICKOU SUBINKU! ______ Můj dojem je čistý revers dojmu žižkovského čumáčka Enšpígla. Šustivé intelektuální dialogy, lepivé intelektuální šoustačky, ale totálně klišé vizuál, všechno abnormálně čisté jak cyp, asi jako když děláte nějakou nadupanou 3d videohru, ale zakážete grafikům a designérům používat drobky, smítka, či herberk. Nemluvě o tom, že Frojd s Jungem plovou k jakémusi placatému, snad papundeklovému New Yorku. ______ P.S. na anální období a vrstevnice v něm mám ty nejlepší vzpomínky:-) ()

Teabag

Krásná filmařina. Takhle si představuju dobrý životopisný film! Scénář neměl chybu a Fassbender, Mortensen a (především!) Knightley z toho udělali herecký koncert. Prostě paráda! Velmi silné 4*. ()

Itar

Výborná konverzačka, která se mi maximálně trefila do přemýšlecí nálady. Tahounem filmu je i přes dobré výkony Fassbendera a Knightley bez debat Viggo Mortensen, na kterého je v každé dialogové scéně radost pohledět. Cronenberg i Shore potom (podle mě správně) nechali pracovat scénář a herce, přičemž jak režijní, tak hudební složka filmu je příjemně poklidná, nerušivá a nechávající spoustu prostoru pro divákovu vlastní hlavu. Mám takový dojem, že nízké hodnocení je způsobeno především tím, že Cronenbergovi fanoušci nečekali takhle "krotký" film. Já jsem spokojen! ()

Prochy38

Hodně zvláštní zážitek! Film hodně získal na volbě hereckého obsazení. Všichni tři hlavní protagonisté ve svých rolích doslova excelují. Nádech skutečných událostí a zvučných jmen tomu dodává ještě větší sílu. Pro mě ale ne zrovna atraktivní téma, proto jsem schopen ocenit především technickou stránku. Spokojen, ale nikdy více, díky :). ()

Paldiny

"Nech robíte čokoľvek, vzdajte sa predstavy, že ich môžete vyliečiť“ Prečo? Všetko je aj tak zakorenené v najnižších pudoch človeka, v sexe. Vedel to Otto Gross, Sigmund Freud a pravdu sa dozvie Carl Jung. Ten skúša nové postupy, psychoanalýzu na mladej, šumnej, ale tiež riadne vyšinutej deve, s ktorou poruší tú najhlavnejšiu zásadu. Režisér rozoberá krehkosť vzťahov, študent-učiteľ / pacient-lekár / potomok-rodič, ale kráča iba po povrchu a do väčšej hĺbky sa nepúšťa. Aj preto načrtnuté konflikty iba prešumia. Čo v pamäti zostáva sú podivné kreácie Keiry, kedy neviete či sa smiať alebo len cítiť trápne. Dobre zvolené obsadenie mužských rolí a ich spoločné filozofovanie pomáha do neškodného priemeru, aký mohol byť v 70tych rokoch kontroverzným dielom. Lenže dnes už nikoho nešokuje, dnes už nikoho nezaujme. ()

Mikino00

Čekal jsem více, průměrný příběh zaobalený do psychoanalytického pozlátka. Jestli bylo cílem atakovat všechny sošky Akademie za herecké výkony, tak se to povedlo. Keira Knightley a Vincent Cassel zahráli své narušené jedince skvěle. Fassbender jako vždy nesklamal a Mortgensena těžko hodnotit, protože přes jeho přízvuk a záplavu odborných termínu jsem z jeho projevu občas něco nepochytil. ()

sona123

Velký ohlas, slušná kritika, fajn herci a Cronenberg na režisérské stoličce - a abych nezapomněla, má milovaná psychoanalýza, byť zde zatím v plenkách, v hlavní roli. Výsledek? Film nepřináší nic nového, co se týče obsahu, informací. Laik si přišel na své, i když nevím, jestli dostal, co si přál. Vztah mezi Jungem a jeho pacientkou mohl být klidně rozehrán do větší hloubky, a že by bylo o čem hrát! Líbily se mi kostýmy, exteriéry, hudba. Ale upřímně, klidně to mohl být takřka televizní film. Kde jsou ty časy, kdy z Cronenberga vypadávala všelijaká divočina a já žasla nad způsobem, kterým ztvárňoval a nesl na plátno všechnu tu nechutnost a zvrácenost, kdy se hranice mezi zvrhlostí a genialitou skutečně stírala. Tohle je dobrá filmařina. Ale všechno to, co právě psychoanalýza dokáže přinést na povrch (aspoň částečně do vědomí), zůstalo skryto a - potlačeno. Ono to vlastně nebylo moc o té metodě, o její "nebezpečnosti" spíš můžeme tušit a fantazírovat, než se jí dotknout, a to vidím jako hlavní mínus filmu. ()

laepus

Cronenberg se nezapře - způsob vypravování je stále stejný, ať je to cokoli, do čeho se pustí. Takže komu to sedí, sedne i tohle, komu se nelíbily ani Východní přísliby ani Dějiny násilí ani další jeho filmy, tak je lepší se tomu zřejmě vyhnout, i když... Stojí to fakt za to. Fassbender je pro mě budoucí James Bond a tady si s Mortensenem krásně herecky notují. Hudba umírněná a vhodná, tempo velmi pomalé a hodně umluvené - ale co se asi taky od filmu o dvou psychiatrech dá čekat... Já mám Cronenberga rád, já jsem byl spokojen. ()

Ollie235

Na tohle jsem se těšil dlouho a zřejmě i proto jsem zklamán. Čekal jsem něco jiného, něco více strhujícího, asi i zábavnějšího. Sice mě po většinu času bavily dialogy, Mortensen byl jako Freud velmi přesvědčivý, ale jinak mě to ale za celou dobu nechytlo. Cronenbergovi se nedá nic moc vyčítat, pojal to tak jak to pojal, jenom mi není zcela jasné pro koho ten film vlastně je. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)