Nebezpečná metoda

Nebezpečná metóda

Drama / Thriller / Psychologický / Životopisný

Velká Británie / Německo / Kanada / Švýcarsko, 2011, 99 min

• Xmilden

Netajím se tím že podobné dobové filmy nějak dvakrát zrovna nemusím a když se v nich prakticky jen nudně kecá, tak o to je mé zklamání potom větší. Dokonce i námět filmu je podstatně více akčnější než samotný film. Vidím dobře? Film je dokonce označován jako Thriller. Herci až na divnou Keiru jsou ale milimetrově přesní.(15.6.2012)

Zacatek filmu je docela zajimavej. Hodne psycho Keira a jeji lekar Fassbender, kteremu sem tam poradi Mortensen. Ne ze by to bylo neco extra, proste uz xtej film o blaznovi a jeho doktorovi, ale natoceny to je bezchybne a herci jsou paradni. Jenze behem nakejch 45 minut to spadne do podivnyho trojuhelniku, kdy vsichni jen neustale diskutujou, sem tam mi unikal smysl, co to vlastne resi a film se zacne lehce tahnout. A to bohuzel az do konce. Nebejt kvalitnich hercu, tak by to asi byla nuda k posrani, ale takle to nakonec ty 3* da.(18.3.2012)

O psychoanalýze, sexu, Freudovi, Jungovi a Keiře Kneightley někde na pomezí všeho. Z rozhovoru s ní, který jsem četl, jsem nebyl dojmu, že to bude brutálnější (ne že by to bylo zklamání). Ačkoliv na sobotní odpoledne s rodinou to zrovna není. Dialogy jsou často vedeny v náznacích, jinotajích. Kombinace příběhu a "odlehčené" dramatičnosti působí napínavě. Dost dobře bych si dokázal představit člověka, který řekne, že to je o ničem. Není to typ filmu, který vyhledávám, ale rozhodně není špatný. # příběh 7 | hudba 4 | humor 0 | akce 0 | napětí 4 | pustil bych si znovu 5(27.5.2012)

Nebezpečná metoda je po informativní stránce velmi poutavá a značně obsáhlá. Konverzace mezi Sigmundem Freudem a Carlem Jungem jsou zajímavé a jejich rozlišné názory se dobře poslouchají. Viggo i Michael jsou skvělá volba, stejně jako "narušená" Keira Knightley i Vincent Cassel, který zde po řadě svých dokonalých záporáků ztvárnil o trochu "normálnější" postavu. Jen po té emoční stránce se mně to nijak nedotklo. Také milostná aférka mezi Carlem a Sabinou mi přišla poněkud chladně zpracována, jako by se vlastně o nic nejednalo. Jakoby na ní filmu ani příliš nezáleželo, nebo alespoň se jí neměl v úmyslu věnovat do hloubky. Jinak je však snímek zdařilým a za zhlédnutí stojí. "Nevěříte v monogamii?" - "Pro neurotika jako jsem já, si nedokážu představit více stresující koncept."(7.12.2014)

Žili byli dva psychicky nevyrovnaní psychologové, kteří si náruživě dopisovali a sem tam zkusili někoho vyléčit. Někdo si toho všiml a začal o nich psát do učebnic, které teď čteme ve školách. Zřejmě si je přečetl i David Cronenberg a řekl si, že je to zajímavý námět. To si řekl sice moc dobře, ale co mi na oplátku řekl jeho film? Že žili byli dva psychicky nevyrovnaní psychologové...(31.1.2012)