Nebezpečná metoda

Eine dunkle Begierde

Nebezpečná metóda

Drama / Thriller / Psychologický / Životopisný

Velká Británie / Německo / Kanada / Švýcarsko, 2011, 99 min

z úcty k režisérovi dávam zatiaľ jeho najslabšiemu, najmenej provokatívnemu a znepokojivému filmu o hviezdičku viac... tie zvyšné dve si medzi seba delia páni herci (upozorňujem - páni, lebo tak, ako som kieru nemohol vystáť doteraz - s menšou výnimkou v pride and prejudice - tak sa odteraz na ňu už nemôžem ani pozrieť!) a magnificentná výprava, dotiahnutá do virtuozity. tiež záberovanie a formálne, remeselné a technické spracovanie ma veľmi tešilo sledovať, to však už nemôže pri cronenbergovi prekvapiť. ale obsah? neviem, sám nerád čítam dlhé a filozofujúce komentáre, preto ak by ste chceli vedieť môj názor na najslabšiu stránku tohto filmu - scenár/príbeh/myšlienka - radšej niekde osobne, pri pive...(17.2.2012)

Ochromená žena, která měla být jen nástrojem "nebezpečné" psychoanalytické metody se nakonec stala živlem, jenž dokázal způsobit mezi dvěma největšími psychoterapeuty uragán... Z toho může vzejít vítěžně snad jen Cronenberg! Nebezpečná metoda je na první pohled nepříliš oslnivé, kostýmové drama, ovšem Cronenberg uvnitř se rozhodně nezapře, třebaže je tentokrát obtížněji rozpoznatelný. Cronenberg nechával ve svých dílech vždy vyniknout sexualitu a/nebo násilí, nyní však nastal čas, aby se o jeho oblíbených tématech pouze rozpravovalo v poklidných, inteligentních a velice důmyslných dialozích, namísto explicitního vyobrazení. Výsledek, sic není do očí bijící, však není o nic míň přesvedčivý - Cronenberg, aniž by manipuloval s historickými fakty, dokázal na svou stranu strhnout i samotného Junga! Freud, se svým konceptem pudu sexuality, byl hračka a charismatický Viggo Mortensen tomu jen moudře přikyvuje, avšak Jung potřeboval právě nějakou femme fatale, aby také pochopil síly "živočišna"... Kdo čekal jeden spanking za druhým, bude zklamán, kdo čekal typického Cronenberga, bude zklamán, kdo čekal strhující historické drama nejspíš taky, přesto se tato konstelace výše zmíněného povedla a dosáhla svého cíle, jen je třeba pozorněji naslouchat. 8/10(3.2.2012)

Na film jsem se dlouho těšila a nakonec je pro mě zklamáním. Kdyby ubylo těch psychoanalýz a rozebírání všeho dopodrobna, byla bych mnohem spokojenější. Nejspíš to ale nebude chyba filmu, spíše moje a mého mylného očekávání. Keira byla skvělá, jak jsem čekala, dokonce jsem jí její šílenost věřila, ale mám dojem, že plešouna by si zasloužila za jiné, lepší role (např.Atonement, The Duchess..), ve kterých dostala více prostoru. Tyhle křečovité, "vyšinuté"postavy jí sice jdou, ale já ji mam v hlavě zafixovanou zkrátka jako "hodnou holku",takže mi dělalo trochu problém naučit se ji brát jako případ pro psychiatra:-)Fassbender i Mortensen jsou taktéž dobří, ale v tomhle filmu jakoby chyběly opravdu zapamatovatelné výkony. Nejspíš je přebilo to kecání:-) Slabší tři *.(17.2.2012)

• verbal

Cronenberg na stará kolena pěkně vyměk. Nebo vychytal Mouchy a začal točit děsivě nudné psychologické příručky pro začínající úchyly. Herr Jung na to šel vskutku vědecky! Když mu do ordinace přivezou šílenou krávu, která si je málem schopna vykloubit sanici, jak potřebuje jednu vrazit, a nepodaří se mu vykecat jí toho magora z hlavy, naordinuje ji odpannění a pětadvacet na holou při pravidelných sexuálních seancích, psycholog jeden ostřílený! Aby pak odstranil přetlaky, musí se přihlásit na terapii k Freudovi, se kterým pak unyle prožvaní zbytek filmu, až jeden zatouží ze zoufalství brnknout své domině, aby ho při tom dojela vyšlehat jezdeckým bitchíkem po koulích, ať u toho zažije aspoň trochu toho vzrušení. Naprostá noční můra, při které máte chuť raději sledovat zářezy na svých krvácejících předloktích, umocněná ohyzdnou Keirou, jenž přehrává tak urputně, že má člověk opravdu až neodolatelnou potřebu jednu ji fláknout. Ta psychoanalýza, to je ale pavěda, která je i při akutní schizofrenii schopna dojít k jedinému možnému závěru, a sice, že vás tatínek v mládí špatně píchal!(6.2.2012)

Nebezpečná metoda je po informativní stránce velmi poutavá a značně obsáhlá. Konverzace mezi Sigmundem Freudem a Carlem Jungem jsou zajímavé a jejich rozlišné názory se dobře poslouchají. Viggo i Michael jsou skvělá volba, stejně jako "narušená" Keira Knightley i Vincent Cassel, který zde po řadě svých dokonalých záporáků ztvárnil o trochu "normálnější" postavu. Jen po té emoční stránce se mně to nijak nedotklo. Také milostná aférka mezi Carlem a Sabinou mi přišla poněkud chladně zpracována, jako by se vlastně o nic nejednalo. Jakoby na ní filmu ani příliš nezáleželo, nebo alespoň se jí neměl v úmyslu věnovat do hloubky. Jinak je však snímek zdařilým a za zhlédnutí stojí. "Nevěříte v monogamii?" - "Pro neurotika jako jsem já, si nedokážu představit více stresující koncept."(7.12.2014)

• - Film je zčásti natočen podle stejnojmenné knihy Johna Kerra, částečně se jedná o adaptaci stejnojmenné divadelní hry scenáristy Christophera Hamptona. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Natáčení filmu probíhalo od 26. května do 24. června 2010 v Něměcku, Rakousku a Švýcarsku, konkrétně ve městech Curych, Kostnice, Vídeň a Kolín nad Rýnem. (272827)

• - Ve scéně, kdy se Carl Jung (Michael Fassbender) baví s Otto Grossem (Vincent Cassel) o monogamii a morálce, je odkazováno jejich umístěním, Ottovým černým oblečením i jeho usazením na prvotní hřích v Rajské zahradě. (Othello)