Nebezpečná metoda

Eine dunkle Begierde

Nebezpečná metóda

Drama / Thriller / Psychologický / Životopisný

Velká Británie / Německo / Kanada / Švýcarsko, 2011, 99 min

Boleto to, bolelo. Nesmírně těžké dialogy sráží i ty slušné herecké výkony (i když Keira překvapivě nevěrohodná), pečlivou výpravu nebo dokonalé kostýmy. Všechno totiž trpí pod akademickým vedením režiséra, který ještě nedávno velmi rád šokoval nějakou excelentní scénou nebo detailem. Vždyť i samotné sexuální praktiky vyznívají děsně naškrobeně – žádná pudovost, nezkrotnost, vzrušivost. Krotký Cronenberg = trpící divák!!(18.2.2012)

Mně se toto pojednání o střetu Junga s Freudem docela líbilo, vzpomněl jsem si při sledování na Švankmajerův snímek Přežít svůj život a škádlení těchto dvou psychoanalytiků. Jediné, co mi kazilo celkový dojem z Cronenbergova filmu byla Keira Knightley a její předsunutá sanice - obě neskutečně přehrávaly.(6.5.2014)

Po technické stránce filmu nelze nic vytknout. Pěkná výprava, kostýmy, kamera a příjemná hudba Howarda Shorea. Cronenberg se snaží být přesný v detailech a chce být dokonalý po té formální stránce, jenže ve výsledku z toho vznikl strašně odtažitý film, který neobsahuje vůbec nic alespoň trochu osobnějšího. Nejvíce mi chyběla větší propracovanost vztahů ať už mezi Freudem a Jungem, nebo mezi Sabinou a Jungem. Ani jeden z těchto vztahů nemá pořádnou hloubku a na diváka nemá absolutně žádný dopad. Největším plusem filmu jsou herecké výkony. Viggo Mortensen a Michael Fassbender jsou výborní a jejich společné scény jsou dobré, škoda, že Vigga je ve filmu poměrně málo. Velký oříšek představuje Keira Knightley, která měla ve filmu nejtěžší roli, při které šlo lehce spadnout do přehrávání, Keira to ale podle mě zvládla a i ona především ve druhé polovině podává výborný výkon. I přes výborné herecké trio je však pro mě Nebezpečná metoda docela zklamání.(1.2.2012)

• Jara.Cimrman.jr

Chtějí-li psychiatři svádět intelektuální klání, tak ať to dělají. Chtějí-li léčit, tak směle do toho. Chtějí-li spolu souložit, tak v tom jim také bránit nebudu. Ale ať za sebe nenastrkují mé oblíbené herce a nenutí mne tím, abych se na to díval. Ono je to totiž natolik nudné, že mi z toho přestaly zabírat prášky proti agresivitě a začal jsem nekontrolovaně mlátit hlavou do zdi tak silně, že jsem se uvedl do stavu naprosté příčetnosti. Tímto končím s léčením.(1.9.2012)

z úcty k režisérovi dávam zatiaľ jeho najslabšiemu, najmenej provokatívnemu a znepokojivému filmu o hviezdičku viac... tie zvyšné dve si medzi seba delia páni herci (upozorňujem - páni, lebo tak, ako som kieru nemohol vystáť doteraz - s menšou výnimkou v pride and prejudice - tak sa odteraz na ňu už nemôžem ani pozrieť!) a magnificentná výprava, dotiahnutá do virtuozity. tiež záberovanie a formálne, remeselné a technické spracovanie ma veľmi tešilo sledovať, to však už nemôže pri cronenbergovi prekvapiť. ale obsah? neviem, sám nerád čítam dlhé a filozofujúce komentáre, preto ak by ste chceli vedieť môj názor na najslabšiu stránku tohto filmu - scenár/príbeh/myšlienka - radšej niekde osobne, pri pive...(17.2.2012)