Nebezpečná metoda

Eine dunkle Begierde

Nebezpečná metóda

Drama / Thriller / Psychologický / Životopisný

Velká Británie / Německo / Kanada / Švýcarsko, 2011, 99 min

z úcty k režisérovi dávam zatiaľ jeho najslabšiemu, najmenej provokatívnemu a znepokojivému filmu o hviezdičku viac... tie zvyšné dve si medzi seba delia páni herci (upozorňujem - páni, lebo tak, ako som kieru nemohol vystáť doteraz - s menšou výnimkou v pride and prejudice - tak sa odteraz na ňu už nemôžem ani pozrieť!) a magnificentná výprava, dotiahnutá do virtuozity. tiež záberovanie a formálne, remeselné a technické spracovanie ma veľmi tešilo sledovať, to však už nemôže pri cronenbergovi prekvapiť. ale obsah? neviem, sám nerád čítam dlhé a filozofujúce komentáre, preto ak by ste chceli vedieť môj názor na najslabšiu stránku tohto filmu - scenár/príbeh/myšlienka - radšej niekde osobne, pri pive...(17.2.2012)

• verbal

Cronenberg na stará kolena pěkně vyměk. Nebo vychytal Mouchy a začal točit děsivě nudné psychologické příručky pro začínající úchyly. Herr Jung na to šel vskutku vědecky! Když mu do ordinace přivezou šílenou krávu, která si je málem schopna vykloubit sanici, jak potřebuje jednu vrazit, a nepodaří se mu vykecat jí toho magora z hlavy, naordinuje ji odpannění a pětadvacet na holou při pravidelných sexuálních seancích, psycholog jeden ostřílený! Aby pak odstranil přetlaky, musí se přihlásit na terapii k Freudovi, se kterým pak unyle prožvaní zbytek filmu, až jeden zatouží ze zoufalství brnknout své domině, aby ho při tom dojela vyšlehat jezdeckým bitchíkem po koulích, ať u toho zažije aspoň trochu toho vzrušení. Naprostá noční můra, při které máte chuť raději sledovat zářezy na svých krvácejících předloktích, umocněná ohyzdnou Keirou, jenž přehrává tak urputně, že má člověk opravdu až neodolatelnou potřebu jednu ji fláknout. Ta psychoanalýza, to je ale pavěda, která je i při akutní schizofrenii schopna dojít k jedinému možnému závěru, a sice, že vás tatínek v mládí špatně píchal!(6.2.2012)

Povedené Cronenbergovo konverzační cvičení. Hutné téma psychologie a sexuality je podpořené skvělými hereckými výkony. Keiřiny transformace jsou bravůrní a jak Fassbender tak Mortensen (stále přežvykující doutník) si své dialogové sekvence užívají. Odstup a chladné vyjadřování se k problematice je pro vědecký výzkum na místě a sebemenší náznak emocí je potrestán zničením postižených charakterů.(26.2.2012)

Byť se v Nebezpečné metodě nestane vlastně nic ohromujícího, nemá nijak zvlášť dramatický děj, rozhodně jsem se nenudil. Zábavnost tohoto filmu totiž tkví v jeho postavách a hlavně v jejich rozhovorech. Učené dialogy mezi Freudem a Jungem jsou tak chytlavé, že bych snad ani nepotřeboval příběh. Obzvlášť když jejich profesní přátelství nabírá směr k zániku, vychutnával jsem si nejen dobré herecké projevy obou hlavních představitelů, ale především obsah rozhovorů, do nichž je často nenápadně zkódováno více sdělení o skrývaných neurózách obou velikánů. Když se vrátím k ději, tak bych skoro řekl, že právě v jeho domnělé nezáživnosti také spočívá půvab Nebezpečné metody, neboť jsou to právě různorodé analytické přístupy jednotlivých postav k životním situacím, jež tento film obohacují. Např. to jak filosofie postavy Vincenta Cassela, jakkoliv jednoduchá, ale artikulovaná ve věděckém duchu, úsměvně zkomplikuje život C. Junga stojí za to. Jediný slabší článek filmu je tak, hlavně na začátku, herecký projev Keiry Knightley, jež mě úplně nepřesvědčila, že do takovéhoto filmu patří.(5.9.2012)

Vo vede a medicíne Freud ani Jung exaktne neobstáli. S výnimkou zamerania psychiatrie na liečenie rozhovorom a opis typológie jedinca. Prínosom je teda pohovor s pacientom ako doplnok liečby pilulkami. Pacientovi sa dýcha ľahšie, ak sa môže vyrozprávať. Ich vývody na poli medicíny ale nikdy neliečili duše pacientov. Utešene zato plnia peňaženky psychoanalytikov. Tí sú spokojní a duševne fit. Veď aj tu podobne. Príde mladá dáma s hystériou, no liečbu poskytne predovšetkým Jungovi. Jung sa na radu iného pacienta s jej pomocou samolieči z okov monogamie. Popritom si postaví vilu. Freud zase neustále trvá na podstate porúch psychiky spôsobených výlučne libidom. Príbeh s gráciou a nadhľadom. Psychonalýza na poli umenia, snenia a literatúry bola vždy fajn. Lekári čo radi písali, vytvorili knihy plné hravosti a fantázie. Ku komentárom: Pár "znalcov" psychoanalýzy tu píše o povrchnom spracovaní, dobrom maximálne pre školy. Nech sa tam žiaci niečomu dôležitému pre život priučia. Nuž k tomu toľko - áno, priučia. Spôsobu ako vnímať film, mapujúci rozvoj podvodu, na základe ktorého sa dnes z pacientov ťahajú za hodinu sedenia stovky dolárov. O príčinách porúch a ich terapii sa žiaci ani iní diváci nedozvedia nič.(28.4.2015)

• - Do role Sabiny Spielrein tvůrci původně zvažovali obsazení Julii Roberts. (272827)

• - Skutečné Sabininy zdravotní poznámky, záznamy i dopisy Freudovi a Jungovi byly vydány knižně. (272827)

• - Spoiler: Poslední záběr, kdy Carl Jung (Michael Fassbender) sedí a plný vnitřních rozporů hledí na vodní hladinu, je totožný s posledním záběrem filmu Kmotr II (1974). (Othello)