Martha Marcy May Marlene

• USA Martha Marcy May Marlene (více)

Martha (Elizabeth Olsenová) po dvoch rokoch utečie zo sektárskej komunity a snaží sa vrátiť späť do normálneho života s pomocou sestry a jej manžela. Pobyt v sekte ju však príliš poznamenal, začína trpieť paranoidnými stavmi a prestáva rozoznávať sny od reality. Má ešte nejakú nádej, alebo už je príliš neskoro? (TV JOJ)

roorybacky

Nejspíš by si ten film objekivně zasloužil "jen" lepší 4*, nicméně díky dvěma dechberoucím skladbám Jacksona C. Franka (Marcy's Song a Marlene), faktu, že se jedná o debut, a v neposlední řadě díky zcela zničujícímu závěru, své hodnocení s potěšením zaokrouhlím nahoru. Od Seana Durkina v budoucnu očekávám velké věci. ()

Aljak

Nikdy nie sme skutočne živí, ani mŕtvi - proste len existujeme... Podľa popisu k filmu to vyzeral byť perfektný námet, len čo sa týka spracovania tak už to bolo horšie, a to oveľa. Takže mi to je aj celkom ľúto, lebo som sa tešil na túto tému sekty a následného návratu do reality. Bolo pekné ako jej chcela sestra s manželom pomôcť späť do bežného života, ale aj tak Marthine myšlienky stále zostávali akoby v sekte. Čo sa mi páčilo bolo určite to striedanie scén z reality a zo sekty, a následná neschopnosť Marthy rozoznať situácie. Ani po tom všetkom neviem, či mi jej má byť ľúto alebo nie. Ale aj tak škoda, pretože potenciál to malo vysoký. A ten koniec - to by ma zaujímalo či to bola realita alebo len ďalšia paranoja. No a ak to bola realita, tak pokračovanie by mohlo byť ešte dosť dobré - to tam ešte mohli dať ako záverečnú bodku celého filmu. ()

MA.KI

Hutný indie ponor do rozeklané duše Marthy Marcy May Marlene, psychologický snímek s thrillerovou atmosférou a skvělými hereckými výkony. Mimořádně vyzrálý debut. ~ Minulost se překrývá s přítomností, a to jak v rozpolcené hlavě labilní MMMM, tak i formálně (děj je pravidelně přerušován flashbacky z období pobytu v komunitě). Díky těmto navracením se do minulého má divák možnost vcítit se do pocitů a dilemat hlavní hrdinky (koupání v plavkách / nahá, sex coby intimní záležitost dvou osob / hromadný sex, hromadění majetku / skromnost, kariéra / jiné hodnoty…), pochopit těžkost jejího návratu a adaptace do jiného / (staro)nového / normálního (?) prostředí. MMMM totiž stále existuje na pomezí dvou rozdílných světů, z nichž ani jeden není bez chyb a ani jeden není ten ideální. (Důrazně odmítám chování sekty a jejího vůdce, některé myšlenky těchto lidí však jdou správným směrem. I když i oni jsou náchylní – stejně jako všichni ostatní – ze svých zásad snadno ustoupit nebo se kvůli nim dopouštět jiného nedobrého chování.) Kterýže to svět nakonec vyhrál? Vyhrál vůbec nějaký? Dostane se MMMM na tu správnou kolej? (PS Konec mě překvapil, čekal jsem, že si půjde zaplavat…). ~ ~ Nikdy nejsme skutečně živí ani mrtví, prostě jen existujeme. ()

johanka.g

Režisér se snažil šokovat ale nějak mu to nevyšlo. Z vraždy se stala pouze náhoda, znásilnění jako pochopitelné jednání "vůdce smečky" a následné pomatení smyslů hlavní hrdinky jako přirozený vývoj situace. ()

campix

[MFFKV - 2013] Sekce věnovaná společnosti Bordelines se letos mimořádně vydařilo a nabídla mnoho kvalitních a zajímavých snímků americké nezávislé tvorby. Martha Marcy May Marlene je drama o dívce, která svádí marný boj s normálním životem poté, co se ji povede uprchnout z komunity srocené kolem charizmatického vůdce (John Hawkes). Zkrátka labilní mladé děvče uchváceno životní filozofií naprosto se neslučující s tím co je v civilizovaném lídském světě normální. S lehkým tajemným nádechem. Opravdu skvěle natočené rychle ubíhající drama. ()

tom88

Nie je to zlý film, práveže natočený vcelku prehľadne, no na druhej strane sa divák ťažšie do neho dostáva. Odrádza hlavne chovanie hlavnej postavy a zážitky, ktoré prežila sú dosť nepríjemné na to, aby bol divák dostatočne znechutený. Možno by prospela zmena režiséra a teda zaujímavejšie spracovanie. 58% ()

smrt.ka

Velmi mě zaujalo po vizuální stránce. Představitelka hlavní hrdinka je zvláštně hypnotická a neskutečně "filmová" a hlavní linka je provokativně nekonkrétní, uveřitelná a příjemně příliš netuctová. Naopak flashbacky jsou na jednu stranu doslovné, na druhou stranu ale strohé, nějak mi tam silně chybí motivace všech postav, především postavy hlavní. Přitom by stačilo jen lehce něco málo naznačit. A emoce. I když to evidentně přesně takhle chladně a s odstrupem tvůrci chtěli, já mám pocit, že přesně pro tu propast mezi tou šílenou kopající holkou u sestry a tou tichou Marcy z chatky na tenhle film bohužel brzy zapomenu. ()

farmnf

U filmu jsem vydržel do konce!!! Zázrak. Debut Durkina je prostě debut. Chlapci newyorskému to moc nejde. Ale jsou horší packalové a ani třeba nejde o debut. Film má téměř totožný děj jako Manson, což je skutečnost. Tatarská omáčka jako příloha je pokračování života neživota hlavní postavy v domě její sestry. Symbolický konec je moc symbolický a málo srozumitelný. Lynchovi bych to odpustil, Durkinovi ne. Dívatelné to je ale kvalitní nikoliv. ()

Qitek

Pozoruhodné dílo, které ve vás bude doznívat, ačkoli první pocit může být kterýkoliv od odpadu, až po 5 z 5. Teď když se nad tím zamyslím, tak mám pocit, že si se mnou někdo minimalistickými pohrál a já jsem teď donucen o tom přemýšlet. Žádné doslova pamětihodné scény (alespoň na poprvé se tak může zdát-nevím) a přes to chuť i potřeba přemýšlet nad tím co jsem viděl. Co bylo jak bylo... Je to opravdu kousek díla. Co to rozhodně není, je kus. Další výrobek nějakého žánru. ()

Johnny.ARN

Hrôza, des, nuda, nedôveryhodná Olsenka. Na druhej strane, keby to bolo lepšie zostrihané a s trochu lepšou atmosférou, mohol to byť pekne mrazivý thriler. 1 z 5 ()

venison

Téma by bylo zajímavé, natočeno taky zajímavým způsobem, ale bohužel to celé vyznělo do ztracena dosti nezajímavým způsobem.. Konec byl prapodivný, spousta věcí se stále odehrávala v náznacích a zdlouhavé záběry "do blba" nudily.. Spíše dopuručuji film "The East", tam to proběhlo jak mělo :-) ()

Guzo

Dost slabé. Jak už je tu několikrát zmíněno, celkově je to takové pomalé, utahané, děj se v podstatě nikam neposouvá a postavy už vůbec ne. Přitom podle mě nebylo vykročeno špatným směrem, herci i hlavní myšlenka jsou v pořádku, ale chtělo to uchopit lépe. Film navíc sráží dost úděsný konec, horší jsem neviděl ani nepamatuji. 40 % ()

ZkuKol

Nezávislý film o útěku ze sekty- občas mrazivé, občas nudné. Slečna Olsenová je kost a svou úlohu zvládla. Není to žádný skvost, ale pokud dáváte přednost zajímavosti před zábavností, je film pro vás! ()

Tejkina

Jak už napsali ostatní - téma sekty velmi zajímavé (kvůli němu jsem si tento film vybrala na sobotní večer), ale zpracováno je to velmi slabě. Nudila jsem se, těšila jsem se na konec a zkrátka mě to vůbec nezaujalo. A když už jsem si myslela, že mě alespoň závěr filmu něčím překvapí, dostala jsem ještě větší zklamání. Je mi líto hodnotit film tak nízko, ale výš jít nemůžu. Ani psychologie postav nebyla rozehrána tak, aby se do nich divák dokázal vcítit. Škoda promarněného potenciálu, který film měl. ()

noctambule

Hlavní hrdinka není žádná "slaboduchá kravka", je to holka s velmi narušenou psychikou. Elizabeth ji ztvárnila skvěle, podařilo se jí vystoupit ze stínu starších sester, cítím novou hvězdičku:-) Hlavně díky ní se mé hodnocení vyšplhalo na 4* a též proto, že na sektářských námětech ujíždím, i když to provedení mělo slabá místa. Je to mrazivý příběh o dívce, kterou pobyt v sektě celoživotně poznamenal, s nejasným začátkem a koncem. Měla jsem problém s Johnem Hawkesem, podle mě nevypadal jako typický vůdce, jeho vzezření odpovídá spíš vyhublému feťákovi nebo právě uprchlému vězňovi, i když jsem charisma cítila, nebylo to prostě to pravé. Zároveň jsem nepochopila, proč na farmě bylo tolik chlapíků, protože z logiky plyne, že vůdce se snaží muže eliminovat (leda že by to všechno byli jeho synové?). Tak trochu inspirace Jardou, jmenovcem našich svou ministrů, i když takových pošuků běhá po světě mnoho. P.S. Že má MMMM na RT 90%, o něčem vypovídá, ale to neznamená, že se styl, jakým je to natočeno, bude každému líbit, právě naopak. ()

HArna

Super film, bavilo mě se na to koukat a baví mě velmi koukat na Elizabeth Olsen. Jednak je nádherná a jednak výborně hraje. Někdo možná k filmu nenajde cestu, jelikož nemá rychlé tempo, ale tohle mě vůbec nevadilo. Příjemný film - 80% ()

Pat.Ko

MMMM je film, ktorý nám prináša pohľad do temného sveta kultu a jeho vplyvu na jednu mladú ženu. Film sa určite vyznačuje atmosférou a vynikajúcimi výkonmi hercov. Hneď na začiatku treba vyzdvihnúť výkon Elizabeth Olsen, ktorá hrala hlavnú postavu. Jej výkon je emotívny a presvedčivý. Dokáže preniesť všetky emócie (najmä zmätenosť), ktoré jej postava prežíva, a jej herecký prejav je jedným z hlavných pilierov filmu. Jednou z pozitívnych stránok tohto filmu je jeho schopnosť vytvoriť neistotu, čiže inak povedané, divák je stále v neistote, čo sa bude diať ďalej. Na druhej strane tempo príbehu sa môže zdať príliš pomalé a niektoré scény by mohli byť krátšie. Taktiež film zanecháva niektoré otázky nezodpovedané a koniec je pomerne otvorený, čo môže niektorých divákov frustrovať. Celkovo povedané, je to film, ktorý má svoje silné momenty, najmä výkon Elizabeth Olsen a atmosféra, ktorú vytvára. Napriek tomu však nie je bez chýb a môže byť náročný na trpezlivosť divákov. 6/10. ()

zelvicka.

P jako paranoia. Dlooouhý film o těžko říct čem. A když se dozvíte, že rodinný recept na bylinkový očistný čaj zahrnuje rohypnol, tak je čas sbalit kufry, holky... ()