Vikingové

The Vikings

Akční / Dobrodružný / Romantický

USA, 1958, 116 min

Přes padesát let starý film a přesto stále ještě více než dobře koukatelný a to hlavně díky výborné výpravě a kostýmům (pochvala za Vikingy bez rohatých přileb!) a dobře pojatému příběhu. Nemalou zásluhu na tom mají i scénky, kde Vikingové hrají svoje "hry" a vůbec scény z večerních hostin. A dokonce i na šarvátky se dá docela dobře dívat (až na molitanové kameny a házení oštěpů).(5.5.2012)

Richard Fleischer ve své špičkové formě ukazuje své kvality na historickém velkofilmu o severských hrdlořezech, který má výborné herecké obsazení, především Kirk Douglas si užívá svého výsluní v Hollywoodu a za ním neméně dobrý Tony Curtis, který je pro Kirka skvělý sekundant. The Vikings mohu doporučit všem těm co mají rádi dobré historické bijáky a srovnávat tento film s El Cidem je naprosto zbytečné oba filmy jsou naprosto jiné. Pěkných 90%(5.6.2008)

Tak za prvé majú Vikingovia neskutočnú atmosféru. Niečo medzi historickým filmom a temnou fantasy, myslím, že Jackson sa tu mnohému priučil. Za druhé má hrdinov, z ktorých žiaden nestojí na tej správnej strane, vikingovia aj angličania vám budú skôr odpudiví. Za tretie obsahuje viacero nečakaných zvratov, takže doporučujem si o jeho deji nič dopredu nečítať. A za štvrté pôsobí skutočne monumentálne a nie je to len záverečným chytrým dobíjaním hradu, ale aj komponovaním záberov lodí na pozadí hôr alebo v hmle. Potom mu môžme odpustiť aj niekoľko logických trhlín. Kam sa hrabe McTiernan na Fleischera, kam sa hrabe Banderas na Douglasa alebo Curtisa.(28.10.2012)

Dva fyzicky poznamenaní nevlastní bratři (Einar-K.Douglas bez oka, Eric-T.Curtis bez levé ruky) bojují o princeznu (J.Leighová) ve vynikajícím Fleischerově dobrodružném filmu s dobře napsaným scénářem plným nečekaných zvratů. Oba herci si o něco později finální duel zopakovali v Kubrickově Spartakovi-jen s opačným výsledkem...(11.2.2008)

,,LÁSKA A NENÁVISŤ SÚ DVA ROHY NA JEDNOM CAPOVI." __ Pri sledovaní Vikingov treba mať mať hlavne na zreteli, že sa jedna o vyše 50 ročný film a snáď až potom si z úžasom uvedomíte ako je na svoju dobu neuveriteľne dobre zvládnutý a to po všetkých stránkach, takže vo svojej dobe to musela byť ozajstná ,,akčná pecka". Herecké obsadenie je naozaj skvostné a aj dobre hrajúce a aj keď údajne krásny Kirk Douglas by mohol vyzerať viacej ,,vikingovsky", na jeho zjazvenú tvár je radosť pozrieť, narozdiel od Curtisa, ktorý svoju useknutú paprču lacno maskuje kusom omotanej handry. Scéna dobýjania hradu je vrcholom filmu, nechýba v nej dôvtip a mňa osobne strhla natoľko, že by som neváhal chopiť sa meča a rúbať tých inglišov hlava-nehlava. Ešte by som upozornil na naozaj prekrásne titulky, na svoju dobu nezvyklo až na konci filmu (na začiatku sú obrazy doprevádzané Wellesovým prológom). Tak som zvedavý ako sa s témou chystá popasovať Gibson. (76. hodnotenie, 10. komentár k filmu)(18.3.2010)

• - Ernest Borgnine ztvárnil postavu Ragnara, otce Einara, kterého si zahrál Kirk Douglas. Ve skutečnosti je však Borgnine o měsíc a půl mladší než Douglas. (tojowoeZNK)

• - Nakrúcaniu predchádzala ročná príprava a dôsledný historický výskum, vďaka ktorému sú člny, zbrane či budovy veľmi autentické a historicky presné.   (vander19)

• - Film sa natáčal v Nórsku. (vander19)