Vikingové

The Vikings

The Vikings

Dobrodružný / Akční

USA / Západní Německo, 1958, 116 min

film zářící tehdejšími hvězdami stříbrného plátna na mě působil až moc uměle - vikingové nevypadali skoro vůbec vikingsky, dravě nebo divoce a všichni angličané i seveřani měli sériové kostýmy (tzv. třeba štíty vikingů byly asi ve čtyřech barevných variacích, ale jinak úplně stejné kusy tenkého dřeva na kterém je vidět že to ani není dřevo. To samé platí o sekyrách atd..), celkově to prostě vůbec nedýchá tou středověkou špínou, brutalitou a chladem, kterým by mělo.(26.8.2009)

Dnes jen průměr, ale ve svém žánru stále hodně dobrý film. Na chlapeckého Kirka (Einar) se skleněným okem nelze zapomenout, stejně tak jako na závěrečnou scénu vyrovnávání účtů na nějakých hradbách hradu. Ve snímku mě určitě nadchly oba hlavní výkony, ale špatní nebyli ani ostatní, film byl napěchován skutečnými hvězdami tehdejšího stříbrného plátna. Postavy tedy byly výborně napsány i zahrány, k tomu krásné exteriéry, podařené, dobře choreograficky zvládnuté bitvy a hudba, to byl také balzám pro uši. Tvůrci filmu se podle mého (a když, tak mě opravte), snažili přiblížit co nejblíž realitě nějakého devátého století a podle mého se jim to i s jakousi věrohodností celkem podařilo..Komentář v působivě výtvarném úvodu čte sám velký Orson Welles, to jen tak na konec pro zajímavost..(27.3.2008)

Přes padesát let starý film a přesto stále ještě více než dobře koukatelný a to hlavně díky výborné výpravě a kostýmům (pochvala za Vikingy bez rohatých přileb!) a dobře pojatému příběhu. Nemalou zásluhu na tom mají i scénky, kde Vikingové hrají svoje "hry" a vůbec scény z večerních hostin. A dokonce i na šarvátky se dá docela dobře dívat (až na molitanové kameny a házení oštěpů).(5.5.2012)

Nejspíše nerealistický pohled do života vikingské "smetánky", kde je každý čistotným, o sebe pečujícím a vzdělaným zástupcem rodu. V šedesátých letech se však na realističnost moc nehrálo (když například Kirk Douglas opravdu neměl dvacet let a představitel jeho otce byl dokonce o měsíc mladší). V popředí byly spíše romantické a dobrodružné prvky, zaměření na příběh, na osudové souboje hlavních hrdinů a na naivní lásku na první pohled. Vikingové nedosahují kvalit a věhlasu jiných dobrodružných fláků své doby, ale i tak se zasadili o boom filmů s vikingskou tématikou, jde také o jeden z nejoblíbenějších filmů Johna Miliuse. A Kirk Douglas si splnil dětský sen, zahrát si Vikinga. "Hail Ragnar! And hail Ragnar's beard!"(10.2.2019)

• Morholt

Naivní děj a stejně naivní výkony. Vikingové se nesou přesně v duchu tuctových sandálovek a nic na tom nemění ani pompézně pojatá výprava, včetně závěrečného dobývání. Kirk Douglas si měl na svůj příšerný přeliv nasadit klobouk a místo meče připnout pistole, protože jako vikinský válečník nepůsobil jen směšně, ale i hloupě. 20%(31.8.2012)

• - Nošení neprůhledné sklerální kontaktní čočky, kterou Kirk Douglas simuloval své slepé oko, bylo neuvěřitelně bolestivé. Byl schopen ji nosit vždy jenom pár minut. (BMW12)

• - Nakrúcaniu predchádzala ročná príprava a dôsledný historický výskum, vďaka ktorému sú člny, zbrane či budovy veľmi autentické a historicky presné.   (vander19)

• - Film sa natáčal v Nórsku. (vander19)