Při jednom z vikingských nájezdů je zabit anglický král strašlivým Ragnarem. Protože byl král bezdětný, trůn připadá jeho bratranci, Aellovi. Enid, vdova po králi, byla však Ragnarem znásilněna a čeká dítě. Aby ho ochránila, vysílá ho na lodi pryč, do Itálie, plavidlo je však napadeno Vikingy a chlapec uvržen do otroctví. Vyrůstá v mladého muže, pojmenovaného Erik. Mezitím je v Anglii Aellův protivník Egbert obviněn ze zrady. Útočiště nachází na severu u Ragnara, mezi Vikingy. Poznává Erika a odhaluje jeho původ, díky královskému amuletu, který mu dala matka... Situaci komplikuje nenávist mezi Erikem a Einarem, jeho nevlastním bratrem, stejně jako láska jich obou k princezně Morganě. Dobrodružný film vznikl na motivy stejnojmeného románu Edisona Marshalla. (-bad-mad-wolf-)

Hal_Moore

Nejspíše nerealistický pohled do života vikingské "smetánky", kde je každý čistotným, o sebe pečujícím a vzdělaným zástupcem rodu. V šedesátých letech se však na realističnost moc nehrálo (když například Kirk Douglas opravdu neměl dvacet let a představitel jeho otce byl dokonce o měsíc mladší). V popředí byly spíše romantické a dobrodružné prvky, zaměření na příběh, na osudové souboje hlavních hrdinů a na naivní lásku na první pohled. Vikingové nedosahují kvalit a věhlasu jiných dobrodružných fláků své doby, ale i tak se zasadili o boom filmů s vikingskou tématikou, jde také o jeden z nejoblíbenějších filmů Johna Miliuse. A Kirk Douglas si splnil dětský sen, zahrát si Vikinga. "Hail Ragnar! And hail Ragnar's beard!" ()

T2

Rozpočet $5miliónovKirk Douglas ako viking v mierne zápornej úlohe je výborným protipólom vikingskému otrokovi Tonymu Curtisovi, príbeh po celý čas má čím zaujať, akcia tu je taká skôr ľahšia aby si nikto z bojujúcich pri filmovačke nejak moc neublížil ale dobre na tú dobu je to znesiteľné, pozeranie spríjemní aj dobrý výber lokalít kde sa natáčalo a záverečné dobíjanie hradu s prekvapivým a smutným záverom spraví s príbehu aj slušnú drámu. /90%/ ()

Tsunami_X

Biják, který si libuje v deformování těl hlavních hrdinů, lesy umělých mečů se v něm ohýbají o sto šest a nakonec, díky početnému komparzu a „mlčenlivým“ bitvám, dojde i na fyzičnost. Škoda, že je to celé tak šíleně triviální a chvílemi to působí jak pohádka od Martina Friče. A vlastně proč ne. Citelně tomu schází akorát tak vikingský Werich. V paměti mi zůstane „Avengers“ helma Kirka Douglase a obrovské množství obrazů natočených v spektakulárním reálu. ()

Pohrobek

V osmém a devátém století podnikali Vikingové ničivé nájezdy do Anglie, kterou za sebou zanechávali v potocích krve. Na jedné z těchto výprav zabije vikingský náčelník Ragnar (Ernest Borgnine) anglického krále a znásilní jeho ženu Enid (Maxine Audley). Enid své těhotenství drží v tajnosti, neboť musí svého syna, jediného legitimního pretendenta trůnu, chránit před usurpátorem Aellou (Frank Thring). Dítě je však odvlečeno a vyrůstá jako otrok pod jménem Eric (Tony Curtis). O dvacet let později upadne anglický lord Egbert (James Donald) v nemilost a spojí se s Vikingy, kde díky amuletu rozpozná dědice anglického trůnu...Podle stejnojmenného románu Edisona Marshalla. Klasika dobrodružného filmu. Banderas ať se jde zahrabat. ()

Karlos80

Dnes jen průměr, ale ve svém žánru stále hodně dobrý film. Na chlapeckého Kirka (Einar) se skleněným okem nelze zapomenout, stejně tak jako na závěrečnou scénu vyrovnávání účtů na nějakých hradbách hradu. Ve snímku mě určitě nadchly oba hlavní výkony, ale špatní nebyli ani ostatní, film byl napěchován skutečnými hvězdami tehdejšího stříbrného plátna. Postavy tedy byly výborně napsány i zahrány, k tomu krásné exteriéry, podařené, dobře choreograficky zvládnuté bitvy a hudba, to byl také balzám pro uši. Tvůrci filmu se podle mého (a když, tak mě opravte), snažili přiblížit co nejblíž realitě nějakého devátého století a podle mého se jim to i s jakousi věrohodností celkem podařilo..Komentář v působivě výtvarném úvodu čte sám velký Orson Welles, to jen tak na konec pro zajímavost.. ()

• Nošení neprůhledné sklerální kontaktní čočky, kterou Kirk Douglas simuloval své slepé oko, bylo neuvěřitelně bolestivé. Byl schopen ji nosit vždy jenom pár minut. (BMW12)
  • Nakrúcaniu predchádzala ročná príprava a dôsledný historický výskum, vďaka ktorému sú člny, zbrane či budovy veľmi autentické a historicky presné.   (vander19)
  • Film sa natáčal v Nórsku. (vander19)