Ptáčata

Little Birds

Vtáčatá

USA, 2011, 92 min

271. Právě taková díla mi jsou a patrně i budou vždy nejbližší, dramata ztvárněná s velkým pochopením námětu a se zvláštním, provokujícím půvabem, s přiměřeným důrazem na pečlivě zvládnutou psychologii jednotlivých postav, jejich jednání, vyjadřování se, vzájemné vazby, jako vyvážený celek pak posilující věrohodnost událostí, které vyplňují ideově nosný příběh, tak se vše přesně schází i v tomto režijním debutu nadaného Elgina Jamese, dvě dívenky ztracené v pustnoucím světě dospělých, s probouzející se touhou po volnosti, po samostatném životě podle svých představ, jen už být pryč z míst, kde je vše tak obtěžkáno beznadějí a úpadkem, i přes obavy je tak těžké odolat, nepodlehnout tomu tak vábivému závanu svobody, vždyť někde přece musí pro ně být ten šťastný ráj, kde se člověku vše otevře jakoby samo dokořán a dostane se mu tak jeho životního naplnění, jen to jeho hledání bohužel bývá velmi spletité a často také nebezpečné, s překážkami i pastmi, ze kterých nemusí být snadné cesty ven, člověka pozřou jako by byl pro ně jen dalším lačně očekávaným soustem, opravdu nádherné, procítěné dílo, které mohu každému jen a jen doporučit!!!(25.2.2015)

• Marqta

Snímek s příjemnou hudbou a poklidnou atmosférou zapadákova. (V kontrastu s LA). Juno Temple podle mě táhne celý film a to i když jsem si její postavu zrovna nezamilovala- zahrála to bez pochyby skvěle. Poselství filmu je celkem jednoduché a otřepané, ale i tak je konec celkem působivý. To co krapet pokulhává je děj, který není zrovna dvakrát originální ani nápaditý- spíš naopak. Nelituji, že jsem si to pustila, ale znovu už to vidět nemusím. ---"Když se řežete, tak chvíli trvá, než poznáte pravou hloubku zranění. Jestli jste si udělali jen škrábanec, nebo vás to znetvořilo navždy."----(4.3.2013)

Další taková ta nezávislá vidlákovina, tentokrát z pohledu dvou mladých nerozlučných kamarádek. Lily, nešťastná a divoká naivka hledající lepší život a její sidekick Alison, typická šedá myš. Zatímco Lily je svým rebelstvím a chováním neuvěřitelně otravná a nesympatická, Alison je takové životem nezkažené zlatíčko, což se celou dobu obrací proti ní. Proti herectví hlavní dvojice nemám výhrad, avšak zvolené prostředí mi nesedlo. Nedokážu pochopit, jak někdo dokáže na podobných místech a v podobných podmínkách žít. Mě chytala deprese už jen s těch "obrázků" na obrazovce, takže se moc holkám nedivím, že se tak zoufale snažily vypadnout. Rozuzlení je vcelku očekávané, byť konec se mi jevil trochu zrychleně a trošku na úkor postavy Alison. Pro fandy nezávisláren typických pro Sundance festival to je každopádně jako stvořené.(11.1.2015)

Ano i mně napadly při sledování Pusinky a kupodivu i Půlnoční kovboj. Ale tam až tak o nic nešlo, byla to spíše taková road movie., Tady je téma mnohem drsnější, skutečnost reálnější. Ten scénář si jistě zasloužil větší rozpočet a snad i lepší herecké hvězdy, i když proti dvěma hlavním aktérkám nic nemám. Závěr byl drsný, někdy se prostě útěk někam jinam, do vysněného světa nepodaří. Obzvláště když se ukáže, že vysněný ráj není rájem, ale jen další o něco větší dírou... Hvězdičku navíc dávám za soundrtrack a závěrečnou píseň Little Birds. Tři náboje do devítky. * * *(5.10.2015)

Kdyby nebylo až tak neuvěřitelného konce, šla bych s hodnocením výš, ale kdo ví, možná i ten konec je v LA možný. Příběh o dvou Little Birds Lily a Alison, kde každá je charakterově jiná, ale spojuje je jejich mládí a podobné rodinné poměry. Obě toužící po něčem lepším, co je určitě někde jinde, ale v žádném případě doma v tak šíleném zapadákově. A tak se Alison ovlivněná Lilou vydávají do LA města snů, kde se každá z nich různým způsobem vypořádává s realitou. Jak ten jejich sen dopadl, to už se ale budete muset podívat sami. Jako nezávislý snímek to hodnotím rozhodně velmi kladně. Herecké postavy ty byly celkem nevýrazné až na Temple Juno, která opravdu táhla celý film. A kdo mě zná, tak ho vůbec nepřekvapí, když řeknu, že soundtrack byl skvělej. Celkový dojem hodnotím ale stejně na lepší trojku.(19.3.2013)