Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hořkou komedii o tom, jak těžké bývá odpustit rodičům jejich starostlivost, výčitky nebo nenaplněná očekávání, natočila v ostravské produkci ČT režisérka Lenka Wimmerová. To, co bývá v pozadí, můžeme odhadovat i tentokrát – je to prázdnota v jejich vlastním životě po odchodu dětí z domova, nebo rozčarování z vlastního nevydařeného manželství? Hlavní hrdinka Ivana (K. Melíšková) bydlí sama, bez muže a bez dcery, která je v zahraničí. Trpí nespavostí, jen stěží se jí daří odpoutat se od rodinných křivd i vlastních životních proher. Její dva sourozenci Maruška (P. Špalková) a Olin (J. Plesl) žijí ve velké vile s rodiči. Otec (B. Navrátil) je starý, nemocný, na svoji bývalou kariéru klavíristy dnes už jen vzpomíná. Matka (H. Maciuchová) balancuje často na hraně mezi láskou k manželovi a vztahem k dětem. Faleš, manipulace, teatrálnost aj., jsou její dominantní rysy, i když některé její projevy začneme možná v průběhu děje vnímat s větším porozuměním. Podstatné jsou tři stěžejní okamžiky – tři rodinná setkání (narozeniny otce, pohřeb otce, pohřeb matky), během nichž se vztahy vyhrotí, obnaží a posléze uvolní, osvobodí… Televizní film natočený podle scénáře Alexandry Berkové je také o tom, jak mnoho dobrého či zlého v naší vzájemnosti způsobí úporná snaha udržet alespoň zdání dobrých rodinných vztahů. Láskyplný teror, jehož se obě strany vzájemně dopouštějí, způsobuje, že staré křivdy vyplouvají na povrch i v okamžicích, kdy všichni touží po klidu a smíření. (Česká televize)

(více)

Recenze (51)

KR4T4S 

všechny recenze uživatele

Velké překvapení na poli českých televizních filmů. Herci super, vztahy mezi postavami taktéž. Na 100% to sice není ale volím maximum z podezření, vůči zaujatosti zdejších uživatelů k české tvorbě (ono se vlastně ani tomu moc divit nelze, ale občas se nějaká výjimka přece jen najde). Trochu mi to připomínalo (neukamenujte mě prosím) českou (ženštější ... - možná) verzi Americké krásy, Odpočívej v pokoji a podobných filmů. Na to, že jsem to přepl náhodou a už sem u toho zůstal, velmi dobré. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Je to paradox. Chtěl jsem si na „rozloučenou“ pustit něco s vynikající herečkou Hanou Maciuchovou (čest její památce) a dočkal jsem se jejího filmového funusu (to nevymyslíš). Největší doménou tohoto filmu je herecké obsazení – jak Hana Maciuchová, tak i Klára Melíšková a Kristýna Frejová podaly velmi slušné výkony. Samotná dramatická zápletka byla zajímavá (celé to působilo tak nějak smutně – prý komedie) – no každopádně v takové rodině bych žít nechtěl – ty vole tam byli skoro všichni totálně na ránu… ()

Reklama

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 7/10 Děj 5/10 Hudba 3/10 Prostředí 4/10/// +Klára Melíšková, kvalitní herecké výkony, bohužel asi docela uvěřitelné a skutečné -slabší hudební doprovod, divný scénář, depresivní nálada snímku/// Když tomuto filmu dáte šanci a nevypnete ho hned po prvních deseti minutách, tak se do příběhu a děje dostanete. Nebude to hned, ale přijdete tomu na chuť. Jenže to nic nemění na tom, že takováto depresivní podívaná i když přesvědčivě zahraná není nic pro moje oči a uši. Navíc některé z herců bych raději viděl ve veselejším filmu. Takže jednou opravdu stačí./// Celkem 48%/// ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Sice převztahováno - dvojí potenciální švagrovská vazba Ivy (Klára Melíšková) k Janě (Kristýna Frejová) - ale základní nápad o vyrovnávání se s nepochopením a rozvíjení jednotlivých motivů (nespavost, klavír) působí uceleně. Pěkná kamera, herecky přesvědčivé (velmi dobře zapadá i postava tety Růženy - Zdeny Hadrbolcové). ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Příznačně české vztahové rodinné drama má své světlé i temnější stránky. 1) Líbily se mi docela svižné dialogy s humornými okamžiky. Zdůraznil bych citlivou režii 38leté Lenky Wimmerové a slušný scénář 59leté Alexandry Berkové (premiéry filmu se nedožila), který vcelku nepokazily ani občasné záchvěvy nudy._____ 2) Rovněž hudba skladatele a zvukaře Lumíra Hrmy (věk nezjištěn) stojí za zmínku._____ 3) Výborná 64letá Hana Maciuchová předvedla zdrženlivé úsporné herectví. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • Film byl oceněn cenou Elsa za nejlepší původní televizní dramatický pořad. (Olík)
  • Natáčelo se v Hýskově v rodinné vile v ulice Školní 188 a v Hradci Králové, kde štáb navštívil Gymnázium J.K.Tyla, Galerii moderního umění, Tylovo nábřeží, Masarykovo náměstí a ulici V Lipkách, a v Pardubicích, konkrétně na místním hřbitově. (alonsanfan)

Související novinky

Brno na týden ožije festivalem Cinema Mundi

Brno na týden ožije festivalem Cinema Mundi

16.02.2011

Přemýšlíte, co s načatým březnovým večerem? Chcete si rozšířit své obzory, potkat se se zajímavými lidmi a načerpat atmosféru různých koutů světa? Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi představí… (více)

Reklama

Reklama