Když v roce 1989 celé Německo slaví znovusjednocení, dva mladíci Veit a Tom se rozhodli vyjet do Ameriky. V kapse měli “pro začátek” 100 německých marek. Chtějí najít Veitova otce, který uprchl dlouho před pádem Berlínské zdi. Vypravili se do San Francisca, kde by údajně měl žít Veitův otec, peníze jim ale stačí jenom na letenku do New Yorku. Tady začíná odysea dvou „Ossis“ aneb Dederónů za velkou louží… (JOJ Cinema)

Enšpígl

Němci vy kluci filmařský, já vás mám tak rád. Jak takovej krásnej film může být takhle opomíjen. S příběhem jsem si prožil snad veškerý dostupný pocity. Pohodová cesta po USA, plná přirozeně usměvných momentů: Ne, já to říkám pořád na poznávání světa nepotřebujeme znát každou stránku Lonely Planet, stačí mít otevřenou mysl a nechat věcem volnej průběh. Zajimavý film i v tom, že na jeho konci jsem v sobě měl dva druhy pláče, z radosti i ze smutku a nakonec jsem se musel ještě usmát. Krásný, fakt krásný. ()

Zeck

Na tento film jsem se těšil, rok byl v mém budíčku a já na něj byl pěkně nažhavený ... díky traileru. Právě trailer ale sliboval něco úplně jiného než jsem ve skutečnosti dostal, opět. Samotný film není špatný, pokud od něj nic neočekáváte. Je to spíše drama než bláznivá komedie, která byla slibována. Vtipné scénky jsou ve filmu tak maximálně tři, jinak je to zdlouhavé a rozvleklé drama spojené s tak trochu road movie a pěknou dávkou nudy. Zklamání. 45% ()

Fr

,,NĚMCI? NÁCKOVÉ?“.... ,,NE! KOMUNISTI! – SVOBODNÍ“..... /// Film o dvojce kámošů, kterým pád berlínský zdi nevzal iluze, ale otevřel hranice pro cestu do Ameriky. PŘÁTELSTVÍ! Každej začátek je těžkej, ale s 55ti doláči v kapse nevobjedeš ani Kristýnu (to je koupaliště – pro jistotu...). A tak kluci vykulení z Ameriky volí tu nejlepší možnost – stopa. Právě ,,fáze“ road movie je pro mě nejzajímavější – fajn muzika, zajímavý setkání (lidskýho druhu). To ostatní je občas uhozený, a i přes pár výbornejch nápadů ,,jen“ takový úsměvný dobrodružství o přátelství a třeba i lásce, říznutý komunistickým režimem, kterej škodí i v Americe. Všechno je to takový CELKEM sympatický, (celkem) vtipný, (celkem) dramatický, (celkem) optimistický..... Chybí mi ,,něco“, co by zůstalo! Prostě na 4* to není a já marně přemejšlím, kde udělali soudruzi z NDR chybu..... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci zavzpomínat na zemi svých snů - NDR. 2.) Chci vidět atrakci LENINGRADŠTÍ HŘEBCI. 3.) Táta mi zdrhl do Ameriky (za totáče) a pravidelně mi posílá k narozkám pohled. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ * ()

Malarkey

Tenhle film mi doporučil kamarád v práci a vzhledem k tomu, že samotný námět byl opravdu zajímavý, jsem se rozhodl na film podívat i já. Němci dříve byli považováni za jedny z nejhorších filmových tvůrců v Evropě. Podle mě to všechno ale bylo jenom vzhledem k samotné neznalosti těch dobrých filmů. Sice jsem viděl špatné německé filmy, ale už jsem viděl celou řadu těch dobrých a Vždy připraven! je určitě jedním z nich. Je teda pravda, že ze začátku to nahodilo opravdu vysokou laťku, která se místy snižovala, místy držela štaci a místy se suprově zvedala. To určitě ve chvíli, kdy tvůrci točili překrásná místa Ameriky a nebo když se klukům na své pouti za San Franciscem stalo něco, co stálo za to si u tohodle filmu zapamatovat. Vlastně to je fakt hodně příjemný film, kde ti dva kluci doslova přirostou k srdci. Zajímavý je určitě jejich jednání na západní svět, tedy jednání, který si já jako sametový dítě nedokážu vůbec představit. Příjemnou roadmovie utne až samotný závěr, u kterého jsem si na tvrdo uvědomil, že ta doba a otevření hranic nepřinášelo jenom pozitivní… ()

emma53

To, že Friendship má nálepku komedie ještě neznamená, že se u toho musím nutně celou dobu popadat za břicho smíchy, ale svůj účel pobavit to splnilo a já se bavila. Báječně jsem se bavila a o tom to celé je. Dlouho jsem tak bezvadnou road movie neviděla a díky moc za ní dvěma bezelstným německým klukům na jejich cestě do San Franciska, potažmo Markusu Gollerovi, který mě moc příjemně překvapil. Jó, tady bylo přátelství těch dvou sympaťáků téměř ukázkovou záležitostí, kéž by takových bylo víc a já to všem přeju :-) ()

• Titulná melódia filmu je v skutočnosti štátna hymna bývalej NDR "Auferstanden aus Ruinen" - autorom textu je Johannes R. Becher, autorom hudby Hanns Eisler. Vzhľadom na to, že sa v texte hovorí o zjednotení Nemecka, od ktorého NDR neskôr upustila, spievala sa hymna ku koncu existencie NDR často bez textu. (andykanadan)