Čínský zvěrokruh

Božská relikvia 3

Čínsky zverokruh

Akční / Dobrodružný / Komedie

Hong Kong / Čína, 2012, 120 min

Taková divně správná blbina. Škoda, že se Jackiemu někde zatoulal nějáký příběh (pointa je snad shrnuta v jedné větě, pronesené moderátorkou v televizi) a začal opisovat od zahnívajícího a zpustlého západu. Inspirace Indym je jasná (i když nepovedená), ale co tam sakra dělali Piráti z Karibiku? A ty multijazykové hrátky s krávou z Francie a Coco klidně mohli vystříhat. Rychlobruslařský úvod je parádní, hledání lodě kdesi v džungli je už ale nuda. Nejpovedenější částí filmu, tak zůstává část v padělatelně s boží bitkou na gauči. Když už jsme u těch bitek tak je jich tu trestuhodně málo. Škoda, že se Jackie naposledy nevrátil víc ke kořenům.(31.3.2013)

Obávám se, že v mých očích je to spíš další důkaz pokročilé Jackieho senilitidy. Chtěl jsem, aby se mi to líbilo... dokonce to mělo po tom úvodním skateboardování dobře našlápnuto, jenže pak se to utopí v gadgetech, kosmopolitnosti (ve filmu se střídá s otravnou pravidelností kantonština, mandarínština, angličtina a francouzština) a verbálních průjmech, jejichž recitátorům chybí nejen herecké charisma, ale i schopnost přerazit někomu sanici třeba pádlem nebo pánvičkou. Jinými slovy se tu příliš mluví, málo kope, hodně intrikaří a jen minimálně hláškuje. Film svou překombinovaností na diváka ukazuje studený čumák, protože místo aby Chan sázel na své tradiční kvality, motá dohromady gadgety z Mission: Impossible, kulisy z Indiana Jonese a čmajzlovství z Dannyho parťáků. Západní vzory ovšem nezvládá napodobit a to, co od něj máme rádi, na to už vedle vykrádání hollywoodských blockbusterů nezbývá místo. Což je smutné zejména proto, že kdyby to někdo prostříhal o hodinu, mohl z toho být o třídu lepší film. Takhle je to jen testament o tom, že kdo včas neuteče, ten prohraje.(26.1.2013)

Prostinká a letákově uvědomělá agitka o partě hledačů pokladů (využívajících tak hi-tech gadgety, že by i Ethan Hunt záviděl), kterým pár aktivistů otevře oči a oni začnou navracet "ukradené národní bohatství" do původních krajin (zejména ublížené Číně), postrádá smysluplný a gradující příběh, infantilní humor k úsměvu nepřinutí a snaha o nějaké city či rodinné vztahy absolutně míjí. To všechno bych však přešel mávnutím ruky, kdyby se třetí Božská relikvie soustředila na trademarky série, tedy na neopakovatelné bitky a akrobatické prostocviky. Jsou tu, jenže jich je málo, čeká se na ně dlooouuuho a očividně zhusta si vypomáhají lany a digitálními triky. Film nabízí vlastně čtyři větší akční scény, a i když přepálený úvodní "buggy rollin" a závěrečný WTF skydiving šly zbytečně přes míru, tak skvělá "jonesovská" akce v džungli a především typický Jackieho souboj ve velké padělatelské dílně nakonec vytáhly hodnocení alespoň na průměr.(10.4.2013)

Sranda, co všechno JC před šedesátkou zvládl (a závěrečné title jako vždy ukazují, že to asi i bolelo), a sranda, jak spousta akčních pasáží má nápad a švih, ať už se jedná o sáňkování na inlinech v úvodu, nebo hrátky se psy na zahrádce. Jenže věk nezastavíš, Jackie už to všechno sám neutáhne, a tak má celou bandu sidekicků, jejichž výkon zkrátka není Jackie Chanovský. Nemají tu správnou porci mimiky a pohybovýho vtipu, aby to působilo vtipně, a tak se šarvátky a bojůvky mění v nepřehledné poskakování sem a tam. Příběh je taky typicky pochanovsku prázdný a chybí výraznější psychologie (ono totiž ne, že by nějaká psychologie ve filmu vůbec byla), a tak jediným plusem je opravdu jen to chanovské pitvoření, které - byť stokrát obehrané - má svoje kouzlo a pokud jste mu někdy propadli, film v klidu skouknete.... a zapomenete. Jednorázově tak nějak pobaví, možná zabaví, tři momenty jsou ve filmu opravdu zábavné (úvod; předstírám, že jsem pes; a "označ ty koordináty"). Viděl jsem asi anglickou verzi (vyřčená slova nesedí s pohyby úst herců), ale ve filmu zazní i francouzština, mandarínština, dokonce i ruština, a tak si nejsem jistej, jestli jsem spíš neviděl nějakej nebezpečně špatnej rip, nebo byly některé postavy předabovány (hlavně ta vrcholně nesympatická pizdička, až uvidíte, pochopíte), v každým případě vyloženě nelituju, že bych si ten dvě hodiny dlouhý a přesto zkratkovitě vyprávěný "pochanovsku" odpitvořený snímek pustil.(30.6.2014)

Název tomu sice moc neodpovídá ale jedná se o druhé pokračování jednoho z nejlepších Jackieho snímků, kterým je "Božská relikvie". Bohužel čas je neúprosný a přestože jsou některé Jackieho kousky vzhledem k jeho věku stále obdivuhodné, akce je velice málo a dvouhodinová délka v tomto případě naprosto zbytečná. Ubrat půl hodiny nebo přidat více akce, mohl být výsledný dojem přeci jen lepší. Přesto ... klobouk dolů před tím, co tento takřka šedesátiletý blázen pořád dokáže.(18.2.2013)

• - Nejdražší akční scéna přišla na více než 10 milionů amerických dolarů, přičemž celý rozpočet filmu je necelých 50 milionů. (Raztubyl)

• - Jackie Chan považuje tento film za jeden z nejdůležitějších v jeho kariéře. Pracoval na něm 7 let. Napsal scénář, režíroval jej, ztvárnil hlavní roli a navíc koordinoval akční scény. (gogos)

• - Vrcholná akční scéna se natáčela 14 dní v Aerodiu, obřím vertikálním vzduchovém tunelu v Lotyšsku. (Epistemolog)