Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace

• USA Catenaccio a la Drnovice or Journey to the Beginning of the Time of Economic Transformation
všechny plakáty

Uprostřed dvoutisícové vesničky Drnovice nedaleko jihomoravského Vyškova stojí fotbalový stadion pro osm tisíc diváků. Je to pyramida zaniklé fotbalové civilizace, jíž kdysi vládla slavná jména Karla Brücknera či Radka Druláka. Vzestup a pád drnovického fotbalového klubu je typický pro český fotbal, politiku a podnikání 90. let – jsou za ním nejen krásné góly, ale taky tajemní sponzoři, korupce či doping. Pojďme se společně vydat do dob, kdy topné oleje od benzínu ještě nerozeznali ani nejvyšší ministerští úředníci a kdy čeští fotbalisté hráli o evropský titul. (oficiální text distributora)

Bohemák

Občas jsem úplně nechápal ironii a měl jsem co dělat, abych z dokumentu posbíral pár nových informací. Ale oceňuju určité novátorství a originalitu (zároveň naprosto chápu, že je spousta lidí, kteří je vidí jen negativně). Musím ale ocenit odvahu tvůrců při volbě poměrně známého a dost nezáživného tématu. ()

eagle-eye

V podstatě jsem rád, že v jabloneckém fotbale momentálně exceluje trenérské duo Komňacký - Weber, kteří jsou silně spjati s Drnovicemi. Na oba nedám dopustit, ale v souvislosti jen a pouze s jabloneckým fotbalem. Před lety jsem prorokoval Drnovicím, Blšanům apod. přesně takovéto konce... Na fotbale v Drnovicích jsem byl jen jednou, Jablonec tam tenkrát vyhrál 2:0, takže na návštěvu vzpomínám celkem v dobrém... Dokument sám o sobě se hodně bál jít do hloubky, celé působení Drnovic v první lize včetně krachu bylo podáno dost povrchně, kvituji však snahu pojmout látku stylem Cestou do pravěku... Ve finále tam drnovický fotbal patří a doufám, že i zůstane... ()

Ondracius

Tak tohle se opravdu nepovedlo. Velmi zajimave tema, které samo o sobě má velký potenciál, zkrachovalo na hodně špatném a rádoby vtipném zpracování. Velmi dobře to vystilhl uživatel Ruut. ()

D3VIL

Dokument Radima Procházky diváka poutavě provází cestou vzestupu a pádu fotbalového klubu z malé vesničky. Na příkladu Drnovic jednotliví ekonomové a filozofové objasňují mechanismus podvodného podnikání v 90. letech a seznamují neznalé s postavou Jana Gottwalda a dalších, kteří se v businessu tehdejší doby zkrátka uměli pohybovat. ()

Gore

Jedna hvězdička za vysvětlení pojmu ekonomický tunel. Jinak na mě z toho dýchala nuda a amatérismus. ()

sandinista

Dokument je to zajímavý. V drnovickém klubu vidím paralelu s hokejovou Olomoucí nebo Vsetínem. Je to svinstvo co jedinec dokázal udělat z úspěšného klubu. Ovšem formu mohli filmaři zvolit umírněnější. Záběry dinosaura (z dinoparku u Vyškova) coby manažera Gottwalda se dle mého názoru do dokumentu tohoto žánru moc nehodí. I ta hudba se slušela jiná. Přišlo mi to spíš jak delší reportáž z produkce České televize. ()

Elgin

Najvacsie klubove uspechy futbaloveho klubu FK Drnovice boli 3. miesto v 1.lige 1999–2000. 2 krat boli finalista Pohara CMFS. Najviac ligovych startov mal Josef Weber -146 krat a najviac ligovych golov dal Radek Drulak - 50, zaroven bol aj najslavnejsi drnovicky hrac. Teraz k filmu - tvorcovia si vzali paradny namet, ale vypada to pre nich ako obrovske susto, ktore vobec nezvladli a nedotiahli poriadne do konca. Uz len samotna kauza o toplnych olejoch, o panoch Starka, Mrazek, Krejcir alebo o konexiach za byvaleho rezimu by vydali na samostatny film. Vsetko je iba naznacene nedotiahnute do konca. Ekonom tu popisuje tuneling, ale v koncu obide vysvetlenie ako z toho benefituje agnet 1, 2, 3 a 4. Zaradenie prehistorickych zvierat a rozhovor s nimi mi prisiel prinajmensom nevkusny a pokus o dokument tvorcom moc nevysiel. Za snahu dve hviezdy. ()

mi-ib

Mohlo to být skvěle spracované investigativní téma. Ale tvůrci to pojali tak trochu humorně a to se mi nelíbilo. A nejpříšernějsí byl ten retro vzhled. Nevím jestli tvůrci neměli na širokoúhlou kameru, nebo jen nevěděli, jak do širokoúhlého formátu zakomponovat dobové záběry ve formátu 4:3, ale to řešení bylo opravdu nešťastné a mě ten rámeček a kvalita obrazu alá staré barevné filmy neuvěřitelně vadily. Jestli budou další díly, jak je na konci naznačeno, tak se celkem těším, ale prosím: Méně serepetiček a srandiček a více seriózní investigace. ()

ZackSawyer

Provedení dokumentu katastrofa, obsahová stránka má sice pár zajímavých momentů, které určitě do jisté míry poukazují na nešvary privatizace, tunellingu a vychcanosti národa ale je to taková místy nudná splácanina s dinosaury, bez kterých by se to rozhodně obešlo! A když už to má tak dlouhý název, dodal bych ještě... aneb peníze vždy až na prvním místě a hlavně nepoctivě!!! ()

BaronX

Zajímavá sonda do Drnovické černé díry. Trochu ostřejší kamera a bylo by to fajn, takhle bylo dost věcí rozmazaných, ale ... možná to byl záměr, vidět všechno přiliš ostře je někdy hodně nebezpečné. ()

hero_bk

Kvalita obrazu záměrně příšerná, ale sdílná hodnota dost dobrá. Rozbor parlamentu na elektronické tužce mě naprosto odrovnal. ()

vitac.

Na tenhle dokument jsem se opravdu těšil. Ale nakonec nevím, co mě rozčarovalo nejvíc - zda hnusný obraz, povrchnost sdělovaných informací a styl jejich prezentace (že by dokument byl určen žákům vyššího stupně ZŠ?), trapnost (většiny) pokusů o odlehčení, legraci... Zklamání. Tak aspoň vím, co se na tamním stadionu děje teď, to mě při občasných cestách kolem zajímalo. Slabé dvě hvězdičky. P.S. Jo, a ještě zpětně jsem dešifroval další věc, která u mě hodně pokazila výsledný dojem - z toho, že Jan Gottwald pracoval před rokem 1989 na nějaké vyšší pozici v pobočce Mototechny se vyvodilo, aniž by o tom byl podán nějaký důkaz (obecný trojúhelník maso-exotické ovoce-automobil za důkaz tvůrci doufám nepovažují:)), že v tom "uměl chodit" nejen po revoluci, ale i za předchozího režimu. A za tyto nepoctivé peníze dotáhl fotbalisty do druhé ligy... Ano by to asi nebylo tak šokující, kdyby tunel a praní špinavých peněz vedli jen o jednu ligu výš s nakouknutím do pohárů, že? ()

nula87

Pokus o satiru, který bohužel nepříliš vyšel. Místy je to sice příjemně amatérské a výjimečně i zábavné, ale to na opravdový dokument fakt nestačí. 40% ()

Travinho

Tak odfláknutou práci jsme opravdu nečekal, téma je vynikající, ale naprosto jednostranně pojatý dokument, myslím, že autor by si měl lištit... ()

pavelg

Nebýt Patříčka, Bělohradského a dalších s pseudonymy ekonom1 a ekonom2, nestálo by to vůbec za nic. Takové to tajemné investigativní hledání s baterkou v šanonech tvářící se na skutečnost ... Myšlenka filmu byla o tom, že borci, co způsobili krizi na wall streetu swapovými produkty reprezentujícími soubor dluhů se učili v čechách od pitra, mrázka ... nutno říci, že tahle myšlenka je hezká :) ()

JohnTheOne odpad!

Ještě se mi snad nestalo, že bych z kina odcházel úplně nasraný. To i u Nového měsíce jsem se mohl aspoň smát trapnosti filmu. Dokument bez prakticky žádné informační hodnoty. Těšil jsem se na příběh o Drnovickém týmu, jak se dostal až do poháru UEFA, nedostal jsem ho (když pominu tu jednu krátkou zmínku), těšil jsem se na vhled do zákulisí divokého kapitalismu 90.let, nedostal jsem ho (když pominu informace, které zná každý z novin Starka, LTO - NAFTA, Setuza,...), zato jsem dostal přes půlhodiny dinosaurů a milionkrát opakované záběry z útrob stadionu a pohledy na maso, pomeranče a autíčka. Všechny informace byly tak povrchní, že by i wikipedia posloužila lépe. Za sto korun jsem byl nejdřív smutný, že je film tak krátký. Zaplaťpánbu zato, protože si jsem celkem jistý, že by extra time byl pouze další vata, které už tak bylo moc a moc. Nakonec mě dorazila paní vedle mě, která konstatovala, že tak dobré to opravdu nečekala a začala zuřivě tleskat, čímž strhla půlku sálu, který se asi dobře bavil. Nutno dodat, že se jednalo o projekci v Brně, kde tamním lidem je asi osud Drnovic znám lépe. Já jako neBrňák jsem opravdu nechápal, zdali jsem neviděl jiný film. ()