Zvuk hluku

Sound Of Noise

Zvuk hluku

Komedie / Krimi / Hudební / Romantický

Švédsko / Francie, 2010, 102 min

Originální, dynamický, svého druhu jedinečný experiment, který se jen tak nevidí. ALE: Ač určitý filmový manifest alternativního umění, natočený je tak moc nealternativně. Konvenčně. Navíc žánrový mišmaš. ~ Mimořádně zajímavé pasáže střídají hluchá místa, jako celek mně Sound of Noise přijde poněkud nekompaktní, možná i chaotický. Navíc zvolený způsob oslavy alternativy je z mého pohledu násilný, navíc se bere moc vážně. Nemám rád terorismus, proč bych měl mít rád hudební terorismus, přestože chápu, že je vše myšleno v nadsázce a jako protest proti současným konvencím. Stejně jako nemám rád ovlivňování lidí, násilné vnucování čehokoliv komukoliv, nebo omezování druhých svými potřebami či vkusem apod. V tomto smyslu mám s filmem problém. ~ Přestože alternativní kulturu upřednostňuju před masovými záležitostmi, zde bych naopak soucítil s komisařem Amadeem a dlouho si pak vychutnával to slastné mírumilovné ticho, jež se místností rozprostře po skončení filmu.(10.5.2012)

Je mi jasné, že film vznikol na základe krátkeho filmu Hudba pre jeden byt a šesť bubeníkov z roku 2001, kde táto istá skupina ľudí v 4 častiach "ozvučí" jeden byt. V tomto prípade sa pokusia ozvučiť celé mesto, takisto v 4 častiach a je k tomu celému nejako "prilepený" aj príbeh. A ten príbeh je asi najväčšou slabinou tohoto ináč skvelého filmu. Úvod a tie vystúpenia sú jednoducho geniálne, ale predsalen tomu chýbal zaujímavejší scenár. U mňa je to takých 4 a 1/2 *.(26.7.2011)

Import z chladného Švédska od prvních sekund udivuje svou originálností a na severské poměry brilantním a vypointovaným humorem. Skupina hudebních teroristů odehraje bezchybně sérii nápady nabitých vystoupení, kterým nechybí chytlavost a místy i úsměvná poťouchlost. Duo celovečerně debutujících režisérů se motivem industriální hudby zabývala už ve svých krátkometrážních filmech a tyto zkušenosti bezezbytku zúročily i ve Zvuku hluku, který je jedním z dosavadních nejoriginálnějších filmů vstupujících do české distribuce v letošním roce.(11.5.2011)

určitě zajímavé a netradiční ztvárnění hudby. Příběh opravdu není nijak extra nosný, ale seděl mi tam - jen ho mohli rochu víc vyladit. Doporučuji taky se podívat na Music for One Apartment and Six Drummers, což je vlastně taková předehra k tomuto filmu. Kratší stopáž by se hodila,aby to nebylo občas tak utahané. V každém případě však nadprůměrné dílko. Původní krátký film jsem ohodnotil 5*, ted "jen" lepsi 3*.(21.9.2011)

Hudobný terorizmus som si doteraz spájal s MTV nation, no evidentne som si pojem zle zaradil. Opäť raz moderné umenie a škandinávska originalita prekvapili. Zdanlivo na celovečernú minutáž neroztiahnuteľnému kraťasu sa podarilo vtlačiť zaujímavú myšlienku a hoci to v druhej tretine vyzerá, že bubnovej anarchii dochádzajú nápady, finálna poetika vyvedie z omylu. Hudba je totiž všade a vo všetkom.(11.6.2011)

• - Film vznikl jako celovečerní verze klipu „Music for one apartment and six drummers“ z roku 2001. Klip pochází od stejné skupiny. (sluppka)

• - Magnus Börjeson skládal hudbu v průběhu natáčení filmu. (Hepp)

• - Zvuk všech "skladeb" je originální - pořízen přímo při natáčení. Nebyly zapotřebí žádné dotáčky a remixy. (sluppka)