Zázrak v New Yorku

Zázrak na 34 ulici

Miracle on 34th Street

Komedie / Drama / Rodinný / Fantasy

USA, 1947, 96 min

Tradíciou, ktorou sa prezentuje kresťanská konzervatívna vetva a spoločenstvo v Európe je charakterizované svojskými prostriedkami, hodnotami a rekvizitkami, ktoré nám čaro Vianoc sprostredkúva každoročne do sýta. V Amerike sa zvyky a mentalita formovala viacej postupne: priečne a časovo, čím sa do popredia dostala ona komercializácia jedla, konzumu, ozdôb, nákupov a predaja a dokonca i prianiami labužnejších detí. Práve tento film sa týmito úsekmi intenzívne venuje. Ukazuje život uponáhľaných a večne nedočkavých New York-čanov, ako sa s vlastnými nástrahami dokážu popasovať matériou a organizovaným plánovaním silnej autority. Santa je symbol, ale je ním predsa každý, kto nosí jeho kostým, rozdáva darčeky a dáva poučenia. A nie je takýto princíp umelý a nevzďaľuje sa ideálom, keď po ceste behá i opitý fingovaný kostýmový šarlatán? Čiže nie po akomsi epileptickom záchvate sa dá paralyzovať myseľ dospelých, ale po nekalých následkov nespravodlivostí voči človekovi (reprezentujúci masu detí), ktorý sa za Santu Clausa vydáva. Vtedy dospelí začnú premýšľať ich optikou a dajú na radu svojich ratolestí, hoc sa od "reálneho" sveta neskutočne odvracajú. Ale o čom je reálny svet, keď žijeme pod svojsky definovanými sviatkami šťastia a pokoja? Je ním žiť život a konať v zmysle poslaní robiť deti (i dospelých) šťastnými. Tento film je príjemným dôkazom nazretia do materialistického sveta americkej kultúry a vydarenými argumentami jeho prekonávania a dávania ho do mierneho úzadia. P.S.: casting je super!(3.1.2016)

To že černobílí starý snímek může být špatný na vánoce tenhle snímek hravě vyvrací. Amotsféra a vztahy mezi lidmi přímo vystihují vánoční povahy lidí před vánoci. Rozhodně jeden z nejlepších a podle hodnocení opomíjených filmů, kde ho hravě drtí např. Grinch, který je klasická americká rychlo splachovací komedie. Tohle zůstane ve vás trošku déle.(14.1.2016)

Zázrak na 34. ulici oproti další vánoční klasice Život je krásný lehce pokulhává v části se soudním procesem, ovšem dostal mě do vánoční nálady, i když jsem se na něj koukal na začátku července :D. Tvůrcům se povedlo nechat otázku totožnosti Krise Kringla zahalenou tajemstvím, takže si divák může domýšlet, zda šlo o skutečného Santu Klause, či o pošuka a velkou shodu náhod.(11.7.2011)

I BELIEVE, I BELIEVE, IT'S SILLY, BUT I BELIEVE! Film krásný a dojemný a věřil jsme celou dobu v pana Kringela, ale na konci jsem trochu zapochyboval. Byl tedy Santa Clause nebo ne? Jak to, že neměl žádné super schopnosti. Jako znát všechny jménem a vědět co kdy dostali k vánocům. To je panečku záhada. Viděna colorovaná verze, která je prostě rozkošná.(22.12.2014)

Když od všé té cukrové vaty a sentimentu odhlédnu, je to zajímavý film. Většina ho zná jako remake s Richardem Attenboroughem alias Santou, zde ho hraje Edmund Gwennem, který je tou největší devizou filmu, neříkám, že to je role na Oscara ale zhostil se jí skvěle a já se neméně skvěle bavil. Pro mě ale Gwenn i nadále zůstane lovcem z Hitchcockova: Trouble with Harry.(10.3.2013)

• - Dr. Pierce vysvětluje Krisovi, že není Santa na příkladu jednoho majitele restaurace, který si myslí, že je ruský princ. To byl odkaz na Michaela Romanoffa, majitele populární restaurace hollywoodských hvězd. (Kulmon)

• - Jedná se o jeden z mnoha filmů, který byl zakázán Legií slušnosti. (Krissty)

• - Přestože je film vánoční, šéf 20th Century Fox Darryl F. Zanuck trval na tom, aby byl uveden do kin před létem. Tvrdil, že více lidí chodí na filmy právě v tuto dobu. (SeanBean)